PALUBA
March 28, 2024, 04:02:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165136 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3570 on: May 24, 2016, 05:10:45 pm »

Predugo je ovo samo eksponat koji se šminka uz poneku dopunu od parade do parade.

Krajnje je vreme da se jedan deo tenkova M-84 dovede na ovaj nivo i tako provere mogućnosti domaće privrede da napravi nešto što bi imalo tržišnu vrednost.

Kad se bavite samo razvojem tu je najveće ograničenje kako iskamčiti novac što danas preko partijski veza ide lakše.

Ulazak u tržišnu utakmicu je zahtevniji tu morate voditi računa o kvalitetu, pouzdanosti, ceni koštanja, konkurenciji i rokovima izrade.

Za to vam trebaju osposobljeni kadrovi, solidna oprema, radni ambijent i sposobnost da se nosite sa konkurencijom a mi skoro pa nemamo ništa od toga.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3571 on: May 24, 2016, 05:27:25 pm »


Kao amater ja bih rekao da svim tenkovima M-84 u VS treba kapitalna modernizacija. Pošto velika modernizacija traži i velike pare, ja zaključujem da od svega toga nema ništa.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #3572 on: May 24, 2016, 07:16:26 pm »

Закључак ти је нажалост тачан!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #3573 on: May 24, 2016, 08:22:31 pm »

Osvajanje generalnog remonta je premija za nas.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3574 on: May 24, 2016, 09:51:53 pm »

Za vrijeme JNA generalni remont tenka trebao je da radi TRZ Hadžići. Za te potrebe u TRZ Hadžići bila su poslata dva tenka M84 1987 godine i to iz nulte serije tenka. Iz kasarne u Zalužanima, pored Banja Luke gdje se je vršila obuka vozača tenkista.

Te sam tenkove našao u ovom remontnom zavodu za vrijeme rata devedesetih godina i jednog sam doveo u sasvim ispravno stanje, ali za drugi tenk nije bilo puno nade.

TRZ Čačak pokušava već trideset godina da osvoji generalni remont tenka, ali je na jednom Youtube snimku se vide detalji kako se to radi i meni je bilo sasvim jasno kako rade taj remont.

U Srbiji pokušavaju da naprave neke modernizacije, ali imaju problema.

Moje dopisivanje sa prijateljima iz VTI:

Slusaj....mladja ekipa inzenjera se uhvatila neceg sto se zove razvoj novog SUV/a za tenk ili bar dobro unapredjenje postojeceg....a sve u sklopu prethodne analize za modernizaciju tenkova M-84. Konkretan problem je sto treba nekim ljudima objasniti kako SUV radi, sve signale,itd,itd....ja cu broj proslediti onom koji je trazio,verovatno ce te kontaktirati.


Međutim, moja ekipa je neovisno od ovoga što radi, ili pokušava da radi VTI, već uradila dobar dio posla oko modernizacije SUV-a. Detalje, normalno, ne objavljujem, jer bi se neko mogao zakačiti na naše ideje i to iskoristiti.
Našli smo određene greške u balistici tenka ( o kojim sam govorio i pisao ovdje puno puta), te smo ponovo, nakon puno godina, uzeli Runge-Kuta metodu za proračun balističkih parametara u ruke i ponovo sve proračunali. Sa nekim novim saznanjima o tenku.

Itd, itd. Vidjećemo šta će biti.

Pozdrav

Vlado

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3575 on: May 25, 2016, 07:21:17 am »

Tenkovima u srbiji treba generalni remont. Sve da nisu korisceni proslo je skoro 30 godina od njihove proizvodnje. A korisceni su i koriste se i sad.

O modernizaciji isto netreba puno pricati svasta se promenilo od njihovog uvodjenjea u naoruzanje.

Momenat je dobar jer kada se vec radi generalni remont to je pravo vreme i za modernizaciju.

Nazalsot sumljam da ce se nesto uraditi po tom pitanju jet ipak treba uloziti znacajan novac koga nema.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3576 on: May 25, 2016, 08:07:13 am »

Ovo što radimo ne ide lako. Najvažnije je da imamo "sponzora" ili "mecenu". U ovu našu ekipu je uloženo mnogo para.

Imamo registovanu firmu za promet vojne opreme i naoružanja. Registovano u Banja Luci. Odobrenje za svu trgovinu vojnom opremom i naoružanjem, izuzev municije.

Imamo ekipu koja se sastoji od nekoliko profesora, doktora, i drugih stručnjaka sa nekoliko fakulteta i instituta.

Raspolažemo sa dosta opreme i dijelova od prodaje Čajevca.

Veliki je problem naći stručnjake. Obišao sam nekoliko fakulteta, razgovarao sa asistentima i profesorima, ali su se svi bavili teorijom. Malo je ko uzeo lemilicu u ruke pa nešto napravio. Svi se bave teorijom i pisanjem naučnih radova koji nigdje ne vode. Sami oni kažu da nemaju gdje na se bave praksom.

Na banjalučkom Elektro fakultetu asistenti sa katedre automatike ne znaju šta je to amplidin. A Rusi iz svojih tenkova izbacili pogon kupole hidraulikom i prešli na amplidinski pogon. Nedavno sam u Aziji gledao najnovija rješenja na ruskim tenkovima (na tenkovima ruskog porijekla, odnosno verzije nastale na osnovu SSSR tenkova), i nigdje više nema hidraulike. Sistem stabilizacije topa i kupola 2E28M sa hidrauličkim pogonom je davno izbačen iz tenkova i sada se koristi sistem stabilizacije 2E42M ili 2E42. Elektromehanička stabilizacija.

Međutim, ponekad bude problema sa "papirima". Od raznih ministarstava koji moraju dati raličita odobrenja i različite papire. Izvozne, uvozne, itd. I onda stupa veza u Vladi RS, ali bude problema kad papirologiji treba da da BiH.

Cilj nam je da ovo što pravimo provjerimo na terenu, a u BiH i Srbiji to ne možemo. Neka rješenja su već dugo (ne znamo zbog čega) na testiranjima u različitim vojnim ustanovama u inostranstvu. Sav softver je napravljen i spakovan tako da se ne može kopirati ili krekovati. Ima i vrijeme kad će se samoobrisati. A neke verzije su demo.

Nešto je i ponuđeno Vojsci Srbije.

Što bi se reklo, radi se nešto.

Imamo urađen video materijal i prospekte, ali zbog toga što bi neko to mogao da iskoristi kao svoju ideju, to ne mogu da objavim.

Pozdrav

Vlado

Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #3577 on: May 25, 2016, 10:55:06 am »

Možda kupiti ovo ili licencu?


Land Platforms
Ukraine markets MBT powerpack
Christopher F Foss, London - IHS Jane's International Defence Review
23 May 2016
The Oplot MBT, designed and built in Ukraine, is powered by the 6TD-2E engine developing 1,200 hp that provides a power-to-weight ratio of 23.5 hp/tonne. Source: Malyshev Plant

The State Enterprise Malyshev Plant in Ukraine is marketing its latest 1,500 hp diesel powerpack as a potential upgrade for existing main battle tanks (MBTs) or installation in newly built MBTs.

The Malyshev Plant has manufactured more than 20,000 MBT engines and its latest development is a compact diesel powerpack that comprises the liquid-cooled 6TD-series six-cylinder, two-stroke multifuel supercharged engine.

The engine features direct fuel injection, a lubrication system, a powerpack top deck with ejection-type cooling system, an uprated transmission, and a hydraulic control and transmission lubrication system. Hull component parts include the air cleaner, air inlet device, and gas duct.

According to the Malyshev Plant, its ejection-type cooling system enables the MBT to operate in high ambient temperatures of up to 55°C without loss of power when using diesel fuel.

The highly efficient cassette/cyclone air filter is claimed to ensure air filtration with an efficiency rating of up to 99.8%, which is critical for operating in desert conditions.

The latest 6TD six-cylinder diesel engine from the Malyshev Plant develops 1,500 hp. (Christopher F Foss)The latest 6TD six-cylinder diesel engine from the Malyshev Plant develops 1,500 hp. (Christopher F Foss)

The air-tight powerpack enables the MBT to wade to a maximum depth of up to 1.8 m without preparation and the compact design enables it to be installed co-axially with the side gearboxes. The company is also marketing its reversible transmission for use with the 6TD-series engine, which is claimed to improve forward and reverse speeds.

The top deck is provided with thermal protection to reduce the exhaust signature.

The company's smaller 3TD family of diesel engines features outputs of 280 to 600 hp and the larger 5TD with outputs of 700 to 1,050 hp for MBT applications. The 3, 5, and 6 in the designation denotes the number of cylinders.

The company also supplies auxiliary power units (APUs) that are typically installed in MBTs to enable their main engines to be shut down while maintaining operation of its electronic subsystems.

Jane's.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3578 on: May 25, 2016, 11:13:03 am »

VTI razvija motor 1200 KS. Prošle godine sam kao član strane delegacije bio na prezentaciji ovog rješenja u VTI Žarkovo.

A tu je i novi power pack koji razvija VTI. Samo je problem ko će ga praviti.

Akcije fabrike motora Famos Pale koji je pravio tenkovske motore su date na prodaju. Ko voli neka izvoli.

U Čeljabinsku je davno napravljen motor 1500 KS za rusku vojsku. Stane u gabarite tenka motora T72. Tu međutim nastaje drugi problem. Za ovakav motor mora biti na prednjoj strani tenka dodatni oklop (težina) jer će ovakav tenk kod davanja gasa da skače kao jarac.

A ovo je objavljeno juče.

http://warfiles.ru/show-118691-dizel-po-ukrainski-zhdet-harkovskaya-svalka-vmesto-blizhnego-vostoka.html


Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3579 on: June 01, 2016, 09:14:12 am »

Novi Defender objavljuje:

NA KIOSCIMA TISKA OD 26. 05.

Dugo se priča o mogućnosti da Specijalna vozila Đuro Đaković dobije posao modernizacije kuvajtskih tenkova M-84 na standard M-84D, ali ono što je nužno za takve poslove je da matična zemlja proizvođača koristi tehnologiju i znanje koje se prodaje. Upravo time se bavimo u temi ovog broja, koja obrađuje modernizaciju hrvatskih tenkova M-84, ali i donosi zaključke o tome što smo tijekom proteklih nekoliko godina doznali o ulozi tenka na suvremenom bojištu, uz ljestvicu top 10 svjetskih tenkova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Može li se kako zbaviti ovaj broj Defendera.


Pozdrav

Vlado


Javno zahvaljujem članu Palube iz Hrvatske KUPAč-u ( https://www.paluba.info/smf/index.php?action=profile;u=20836) na poslanom primjerku Defendera.

Hvala i puno sreće. Danas ću čitati ovaj broj Defendera.

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3580 on: June 01, 2016, 12:14:04 pm »

VTI razvija motor 1200 KS. Prošle godine sam kao član strane delegacije bio na prezentaciji ovog rješenja u VTI Žarkovo.

A tu je i novi power pack koji razvija VTI. Samo je problem ko će ga praviti.

Akcije fabrike motora Famos Pale koji je pravio tenkovske motore su date na prodaju. Ko voli neka izvoli.

U Čeljabinsku je davno napravljen motor 1500 KS za rusku vojsku. Stane u gabarite tenka motora T72. Tu međutim nastaje drugi problem. Za ovakav motor mora biti na prednjoj strani tenka dodatni oklop (težina) jer će ovakav tenk kod davanja gasa da skače kao jarac.

A ovo je objavljeno juče.

http://warfiles.ru/show-118691-dizel-po-ukrainski-zhdet-harkovskaya-svalka-vmesto-blizhnego-vostoka.html


Pozdrav

Vlado

Vlado, u samom tekstu pominje se da je taj ukrajinski motor "frizirani" 6TD, dakle dvotaktni, sa opozitnim klipovima. Rusi su T-80UD (Berjoska), bez obzira na poboljšanja oklopa i SUVa u odnosu na druge verzije T-80, još pre desetak godina povukli zbog kapricioznih motora koji su odlični dok rade, ali često ne rade, tj. kvare se.  Japanski T-90, ili baš najnoviji T-10?, navodno imaju takođe dvotaktne motore?, ali kakvo je tehničko rešenje primenjeno u konstrukciji motora, ja nemam pojma.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3581 on: June 01, 2016, 01:29:09 pm »

Pa sad baš, nisam motoraš, Znam ono što su mi ispričali Ukrajinci koji su radili na T80 dok smo ga ispitivali.

U istoj stublini su dva klipa, opozitno, i udaraju glava cilindra jedna u drugu, ima dvije radilice i nema hlađenje sa vodom i ventilatorom, nego sa sistemom cijevi koje završavaju u auspuhu i vakum koji pravi auspuh povlači vazdug iz tih cijevi i pravi kruženje vazduha i hlađenje motora. Motor je veoma tih. Ne čuje se na dvadeset trideset metara.

Ove tenkove je kupio Pakistan, ali je nakon dvije tri godine prekinuo ugovor sa Ukrajinom, valjda zbog problema sa motorom. Mi smo (naš tenk i motor iz Famos-a od 1000 KS) izvukli iz blata dva tenka T80UD jer su oba zaglavila. Zaglavio jedan, pa došao i drugi da ga čupa, pa oba zaglavili. Standardno blato nakon monsuna.

Ne znam šta će tu biti. Hoće li Ukrajina prodati Pakistanu te tenkove sa tim motorima, Onda Kinezi lako mogu doći do njih i nakon godinu dana evo jeftine kopija istog motora.


Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3582 on: June 06, 2016, 08:39:32 am »

Pročitao sam tekst koji je objavljen u Defenderu broj 6, a odnosi se na tenk M84. tekst nosi naslov "Budućnost tenka M84".  Napisao ga je brigadni general u miru Ivan Posilović.

O samom tenku je jako malo napisano. Skoro pa ništa. Priča se odnosi na analizu sadašnjih ratova u svijetu gdje se koriste tenkovi i opis nekoliko tenkova. Sve se uglavnom svodi na copy-paste tekstova koji se mogu naći na internetu. Čak su slabo i obrađeni. Jednom se spominje kalibar 0,50, pa kalibar 12,7 mm. To su dva ista kalibra, 0,50 je pola inča ili cola tj 25,4 mm, odnosno 12,7 mm i u opisu tenka Oplot je napisao da je to novija verzija tenka M84, a u stvari je to novija verzija tenka T84.

Mislio sam da će biti neki novi detalji o tenku M84D koji je novija verzija tenka Degman. Možda bi se nešto iz M84D moglo ponuditi Kuvajtu, ali ništa o tome nije napisano.

Sve u svemu, izgleda da je neko tražio od gospodina koji je ovo napisao da nešto napiše, a on to na brzinu, ili na silu, napisao.

A naslov "Budućnost tenka M84" i slika tenka Degman preko čitave prednje strane.

Još jednom hvala našem članu KUPAč-u koji mi je poslao ovaj broj Defendera.

Pozdrav

Vlado
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #3583 on: June 08, 2016, 09:16:56 am »

Tko je u Zagrebu neka navrati ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedan od tenkova već je stigao na Rooseveltov trg

Pozivamo vas na jedinstvenu izložbu kojom ćemo proslaviti 95 godina rada Đure Đakovića te 25. obljetnicu zaustavljanja tenkova u tvorničkim postrojenjima Đure Đakovića. Izložbu posjetite u razdoblju od 8. do 10. lipnja 2016. godine na Roosveltovom trgu ispred muzeja Mimare.

Posjetite izložbu i u samome centru Zagreba razgledajte atraktivne eksponate borbenih oklopnih vozila, fotografirajte se uz tenk i Patria vozilo te razgledajte izložbu kojom sažimamo 95 godina dugu i bogatu povijest kroz zanimljive instalacije. Sigurni smo kako će izložba zainteresirati posjetitelje svih uzrasta, a pogotovo one najmlađe.

Dođite, fotografirajte se, pogledajte našu izložbu i uveličajte naše veliko slavlje. Veselimo se vašem dolasku!


izvor : fb ĐĐ


* 1.jpg (353.53 KB, 2048x1148 - viewed 231 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3584 on: June 08, 2016, 11:18:42 am »

Da sam bliže rado bi došao u posetu.

U ĐĐ sam radio od januara 81 do novemra 91 na tenku M-84.

Kolegama koji su radili u to vreme bio sam više poznat po nadimku ,,Paša,,.

Ako je ĐĐ hteo tako nešto da obeleži mogao je da napravi vremenski iskorak organizuje svečanost i pozove ljude koji su posebno doprineli da ovaj projekat uspe bez obzira ko su i gde su trenutno.

U svakom slučaju sve čestitke mojim bivšim saradnicima i njihovim naslednicima na ovom jubileju!

pozdrav Paša!
Logged
Pages:  1 ... 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.