PALUBA
March 28, 2024, 11:35:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 [245] 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165448 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3660 on: August 09, 2016, 05:42:59 pm »

Koliko se ja sećam ispitivanje integrisanog SUV-a sa hidraulikom, žiroskopom i nišanskom spravom nije rađeno u RČ.
Zrak, PPT i Teleoptik su komponente direkno slali u ĐĐ gde je vršena ugradnja pa onda podešavanja, stacionarna i poligonska ispitivanja.
Čajavec je imao tehnološke sklopove od navedenih proizvođača sa kojima je proveravao funkcionalnost svojih sklopova.

Ljulajući stend koji imitira položaj kupole na terenu je magistarski rad kap. Kozličić F. tada zaposlenog u ĐĐ znam da je sarađivao sa Prokom ali pošto nije bilo u mojoj oblasti detalji mi nisu poznati.

Malo sam pogledao svoju staru beležnicu da proverim jer se sećam da su Fudo i Mance treće ime nisam upisao bili presutni tokom završetka verifikacionih ispitivanja na Krivolaku janura-jun 85 god.
Ispitivana su naša dva tenka paralelno sa ruskim orginalom ja sam bio šef ekipe ĐĐ zadnjih 6 meseci  a ispitivanja je vršio TOC Uuz asistenciju VTI-a
Fudo je bio prilično duhovit dok je Mance delovao ozbiljnije ako slučajno ovo pročitaju pozdrav od ,,paše,,.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3661 on: August 09, 2016, 07:31:30 pm »

Koliko se ja sećam ispitivanje integrisanog SUV-a sa hidraulikom, žiroskopom i nišanskom spravom nije rađeno u RČ.
Zrak, PPT i Teleoptik su komponente direkno slali u ĐĐ gde je vršena ugradnja pa onda podešavanja, stacionarna i poligonska ispitivanja.
Čajavec je imao tehnološke sklopove od navedenih proizvođača sa kojima je proveravao funkcionalnost svojih sklopova.

Ljulajući stend koji imitira položaj kupole na terenu je magistarski rad kap. Kozličić F. tada zaposlenog u ĐĐ znam da je sarađivao sa Prokom ali pošto nije bilo u mojoj oblasti detalji mi nisu poznati.

Malo sam pogledao svoju staru beležnicu da proverim jer se sećam da su Fudo i Mance treće ime nisam upisao bili presutni tokom završetka verifikacionih ispitivanja na Krivolaku janura-jun 85 god.
Ispitivana su naša dva tenka paralelno sa ruskim orginalom ja sam bio šef ekipe ĐĐ zadnjih 6 meseci  a ispitivanja je vršio TOC Uuz asistenciju VTI-a
Fudo je bio prilično duhovit dok je Mance delovao ozbiljnije ako slučajno ovo pročitaju pozdrav od ,,paše,,.

Jeli bio taj Kozličić mornarički oficir?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3662 on: August 09, 2016, 08:57:08 pm »

Ne, završio je Vojnu akademiju u Zagrebu smer naoružanje gde je uspešno i magistrirao.
U ĐĐ je kao inženjer vodio kupolu a kasnije kao magistar radio je u konstrukciji na razvoju tenka.
Posle svega, koliko je meni poznato završio u Švedskoj.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3663 on: August 10, 2016, 11:58:08 am »

Svašta je ovdje napisano. Pisao je nako ko je radio sa nama, ali nije dovoljno radio sa nama pa nas nije dovoljno poznavao. Nešto napola. Dosta netačnosti.
Pola ovih je već pokojno, tako da nije zgodno o njima pričati.

Za Mancea imam samo lijepe riječi. Iako u svom CV-ju nikad nije spomenuo deceniju i više u Čajevcu, čin majora itd. Kad je otišao od nas prešao je u Fotonu  (sa još jednim iz naše firme) i završio slovenački sistem upravljanja vatrom koji je sada na slovenačkim tenkovima. Već sam pisao da sam ga sreo u Teheranu dok sam radio tenk M60, a on radio tenk T55, ali sa Fotonom za Pasderane, a mi M60 za regularnu vojsku. Taj dan smo ga zvali kući, jer nisam mogao da rješim paralaksu, jer tenk M60 ima nišandžiju sa desne strane kupole, a isti dan ga našao u Teheranu. On je započeo rad na tom tenku, ali je ostavio posao završen na pola, a neko ga je morao završiti. Kasnije sam ga vidio u Banja Luci, negdje 1997 ili 1998 godine. Napravio je SUV i za britanski tenk Čiften. Vodio je konstrukciju SUV-a za tenk T72 koji je kupila Indija. Pošto smo ja i jedan član Palube koji piše na ovim stranama išli nekoliko puta dogovarati jedan tenkovski posao u Aziju zvao sam ga da radi sa nama, ali je odbio. Rekao je da ga pare ne interesuju. Sad se bavi naukom. Doktorirao je i bavi se žestokom naukom. Govori dosta stranih jezika.

O rahmetli Reufu Kovačeviću mogu reći sve najbolje. Na Reufovoj sahrani sam plakao više nego njegov sin. Njegov sin me je i smirivao na toj sahrani. Reuf je bio i ostao genije. Zadnji službeni put u inostranstvo mu je bio 1991 godine u Pakistan. Tamo je radio tenk T59. Zajedno sa Fudom, Fudinim bratom Mirsom, kapetanom Žaretom Novakovićem (kojeg se S.Palestinac na sjeća), Fudinim i Mirsinim bratom od strica, variocem Esom, jednim ekonomistom i sa još dvojicom iz Zraka iz Sarajeva. Radili su tenk u fabričkoj hali i kad je bila molitva rahmetli Reuf nije htio da klanja zajedno sa ovom trojicom, tu su se zato i potukli i to žestoko pred mušterijama i isti dan ih je direktor ( i o njemu sam pisao na Palubi, konstruktor PPC-a za Boforsove topove) sve zajedno vratio nazad u Banja Luku.  Isti dan meni prekidaju nastavu koju sam držao u TRZ Čačak i nakon dva tri dana idem ja sa istim ekonomistom iz marketinga i sa dvojicom iz Zraka i završavam taj isti tenk sa gađanjem za nešto više od 20 dana. Gađanje je bilo neuspješno, iako je sve bilo dobro podešeno. Nakon tri mjeseca idemo ponovo u Pakistan i ponovo gađamo, ali opet neuspješno. Reuf se je vodio kao glavni konstruktor tenka Vihor. Prošao je školovanje u Rusiji, Engleskoj, SAD i još nekim zemljama. Reuf je zajedno sa Bartolom Jerkovićem iz ĐĐ završavao određene poslove u Rusiji, u fabrici tenkova. Magistrirao je u Engleskoj. Zadnji privatni posao mu je bila nišanska sprava za tenk koja otkriva cilj na osnovu devijacije magnetnog polja Zemlje. Za tursku fabriku tenkova. Umro je od moždanog udara prije 2,5 godine.

Fudo je radio na tenkovima u Siriji, Pakistanu, Indiji i Egiptu. Kad je otišao da radi tenk T55 sa termovizijom u Egipat, ja sam taj dan sasvim slučajno našao grešku u softveru, nije bila greška, nego je bila podmetnuta greška, i nakon dva dana sam poslao ispravljeni softver u Egipat gdje je bilo sve 100% u metu u totalno mračnoj noći u pustinji. Isti problem kao i ja imao je Fudo u Siriji gdje je gađanje bilo neuspješno, a razlog je ista greška u softveru. U Indiji je Fudo vodio montažu SUV-a u tenk T55 i sve je ispalo sasvim dobro, te je nakon toga indijski TOC uzeo tenk, i bez i jednog stranca su otišli na ispitivanje, svi iz naše ekipe su ostali u hotelu, i nakon mjesec dana ispitivanja u pustinji Tar indijski TOC je dao pozitivnu ocjenu za SUV. Naravno, sad smo imali ispravljenu grešku u softveru. Za Fudu ne mogu reći ni jednu lijepu riječ.

Spominje se i izvjesni Marić. Zadnji direktor Čajevca. Bili smo zajedno na školovanju u Čehoslovačkoj za T72, uhapšen u Švedskoj dok je radio za Bofors zbog nekih štambilja iz Rusije u pasošu, a imao je problema sa tim pasošem i u Italiji, prvi stranac koji je ušao u izraelski tenk Merkava dok je radio u Elbitu u Izraelu, preživio pokušaj podmićivanja od Sagem-a dok je radio u francuskim fabrikama tenkova, bio mi cimer u Kini, Pakistanu, Kuvajtu, Iranu, itd, kuvao nam u Kini, Kuvajtu i u Pakistanu itd. Trenutno predaje u Elektro školi, ali samo prvim i drugim razredima, jer nema državni ispit, a ja u istoj školi predajem trećim i četvrtim razredima. Tj, ne predajemo. Sad će popravni ispiti. Sad samo ispitujemo. Dok je studirao svirao je harmoniku i tako se izdržavao.


Pokojni Proko Kovačević, mašinac, ali samo za velike konstrukcije. Nije se bavio sićom. Pio je svaki dan više od litre alkohola. Nikad nije bio trijezan. Na nekom službenom putu u Mađarskoj pozajmio sam mu u ponoć litru votke, jer je svu svoju popio, i do ujutru popio je i tu moju litru votke. Zadnji posao je bila konstrukcija ispitnih stendova za irački tenk T72, negdje 1997 ili 1998 godine. Taj posao smo završili ilegalno, ali akcija SFOR-a u TRZ Orao u Bijeljini, koji je radio takođe opremu za Irak je prekinula izradu svega što smo radili za Irak. Pare smo dobijali na ruke od SDPR-a. Mislim da sam i o tome već pisao. Dan kad je umro osjećao se je loše, išao je tri puta u Hitnu pomoć u Banja Luci i stalno su ga vraćali. I kad je otišao zadnji put umro je na ulazu u Hitnu pomoć. Zajedno sa Mirsom je radio na konstrukciji ljuljajućeg stenda, jer je Mirso magistrirao automatiku, odnosno bio je hidrauličar koji se bavio automatikom.

O Peri Kolareviću sam pisao. Kao direktor Čajevca imao je prava da digne pare sa računa Čajevca, i 1992 godine je digao 5.100.000 dolara avansa koji je Indija uplatila za SUV sa računa Čajevca u Singapuru i od tada mu se gubi svaki trag.

Pisao sam i o Viti Rakiću direktoru vojnog pogona. Najzaslužniji zašto nema TU1 i TU2 za SUV. Poništio je tender gdje sam se javio samo ja sa mojoj ekipom u kojoj je bio Bartol Jerković i Boro Pecić iz ĐĐ i još njih nekoliko  i ponovo ga objavio, gdje sam se ponovo javio ja sa svojom ekipom, ali prijavili su se direktori Čajevca i uzeli su tender iako smo imali apsolutno iste ponude, i jedan direktor Čajevca uzima 60.000 DM za izradu TU1 i TU2  i kupuje stan u Poreču. Posao nisu nikad završili, a meni su nudili siću da ja taj posao završim, te sam to odbio.


Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3664 on: August 12, 2016, 09:06:37 pm »

Ovo je samo forum na kome slobodno pišu mnogi koji nisu bili relevantni akteri osvajanja proizvodnje i razvoja M-84.
Neki sebi pridaju veću važnost i veličinu pošro se na forumu ne pojavljuju ljudi koji su zaista bili nosioci i motor svako u svojoj oblasti.
Sisten je drugačije funkcionisao po meni sasvim ispravno i za to je dao rezultat.

Proizvođači komponenata su se bavili proizvodenjom prema zadatim parametrima  i razvojem u svojoj oblasti pod patronatom VTI-a.
Imali ste slobodu predlaganja ali  je VTI bio taj koji je davao saglasnost za izmene ili nove komponente.
Kada bi vti predložio rešenja koja se odnose na vašu proizvodnju vi ste to sprovodili i i davali primedbe ako ste imali validne argumente oni su menjali svoja rešenja.

Proizvodnja je bila podeljena na sve republike a vrednost učešča u proizvodu (tenk za izvoz).
Svi su daval svoj doprinos naravno bilo je i mane uspešni gde su stručne ekipe na nivou projekta intervenisale.
Bosna i Hercegovina 33,25% ( od toga firme iz sadašnja RS 14,67%)
Srbija 22,01%
Hrvatska 20,73%
Slovenija 18,93%
Makedonija 3,39%
Crna Gora 1,69%
Napomena ovo je moja analiza koju sam prvio 92 na bazi raspoiloživih podataka za nastavak proizvodnje za izvoz.

Koliko je meni poznato najunosniji posao je bio Kuvajtski.
Bilo je još izvoza posebno motora kao i menjača ali su to bile manje profitabilni poslovi.
Mnogi su nudili transver tehnologije nekih komponenata ne sporim da su pojedinci dobro zaradili al poslovi nisu sklopljeni a tamo gde je i bilo nekih ugovpra cene su bile znatno niže od Kuvajtski.
.



Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3665 on: August 23, 2016, 10:05:29 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SUV-M-84.jpg (182.94 KB, 823x587 - viewed 250 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3666 on: August 23, 2016, 10:15:46 pm »

Pošto ovakvu blok šemu vidim prvi put mogao bi da napišeš odakle ti. Mogao bi i da je ponudiš i firmi Sagem. Kad su bili u kasarni Kozara u Banja Luci i uvjerili se kakav je sistem na našem tenku, predstavnici Sagem-a su bukvalno odljepili za našim sistemom.

Ovih dana će u VTI-ju u Beogradu ponovo biti razgovori o modernizaciji SUV-a. Mogao bi da im ponudiš nešto iz tih papira gdje si našao ovu sliku.

Pozdrav
Vlado
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3667 on: August 23, 2016, 10:22:37 pm »

Хрватски војник из 1991 или 1992. Не могу да се сетим. Имаш у pdf-u на интернету. Кад им будеш прод'о робу мени дај 5%.  Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3668 on: August 23, 2016, 11:29:15 pm »

Dakle, šemu je crtao Boro Pecić ili Bartol Jerković iz ĐĐ.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3669 on: August 24, 2016, 07:34:08 am »

Чуди ме да ти ниси видео ово до сада и да ти је ново.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3670 on: August 24, 2016, 08:05:58 am »

Ovu blok šemu znam napamet, kao i svu matematiku na ovoj šemi, ali se ne sjećam baš ovoga crteža. A ima ih desetak verzija.

Veliki broj crteža koji su napravljeni u Đuri Đakoviću, a odnosili su se na tenk M84 sam dobio od ekipe iz ĐĐ sa kojom sam surađivao. Na osnovu veza koje su bile puno više nego poslovne veze. Te crteže nema niko više sem mene i ĐĐ.

A i ja sam njima dao dosta mojih crteža, šema i proračuna vezanih za moj dio tenka. Ali baš ovoga crteža se ne sjećam.

Sa jednom ispravkom. Određen broj crteža, šema i matematike, a koju nema niko više sem mene i njega sada, sam nedavno dao jednom oficiru čiji je posao logistika, a u koju spada i tenk M84. Članu Palube. Molim ga da ne komentariše ovaj tekst. Svašta se može otkriti na osnovu IP adrese.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #3671 on: August 24, 2016, 08:14:13 am »

Isti crtež, ali na srpskom jeziku:



* SUV M84.jpg (64.1 KB, 1018x717 - viewed 153 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3672 on: August 24, 2016, 08:47:03 am »

Mislim da je ovu drugu šemu objavio u Vojnotehničkom glasniku jedan oficir koji je radio u ĐĐ i bio sa mnom u Kuvajtu, u nekom tekstu koji je bio copy-paste sa drugih mjesta. Kasnije je taj isti oficir bio optužen u aferi Orao Bijeljina zbog kršenja sankcija prema Iraku.

A ima i ova ista šema i na ćirilici.

Ova šema mi je poznata.

Pozdrav

Vlado
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #3673 on: August 24, 2016, 09:53:24 am »

zna li netko zasto je propa posa sa libijcima
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3674 on: August 24, 2016, 09:58:55 am »

Ova šema je objavljena u knjizi Borbena vozila, Milorada Dragojevića, na strani 98.
Logged
Pages:  1 ... 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 [245] 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.