PALUBA
March 28, 2024, 10:54:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 [246] 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165418 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3675 on: August 24, 2016, 12:19:23 pm »

Stotinjak ovakvih dijagrama i matematika, na kraju balade, imam samo ja. Nema nigdje više.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ručni rad. Detalji za proračun.

Pozdrav

Vlado


* 0007.jpg (1557.3 KB, 2000x1435 - viewed 142 times.)

* 0009.jpg (1537.69 KB, 2000x1433 - viewed 132 times.)

* objašnjenje.jpg (1224.92 KB, 2000x1536 - viewed 118 times.)
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #3676 on: August 24, 2016, 08:32:43 pm »

Pošto sam dosta upoznat sa upravljačkim jedinicama industrijskih robota i mašina alatki koje upravljaju sa po 7 i više osa i matematikom iza njih ne vidim gde je danas (ne 90ih) veliki problem u matematici iza SUV M84.
Najveći zalogaj za mene bi bio balistika tj. matematički prenos i uvođenje u jednačinu raznih meteo uslova sa meteo senzora i njihovog uticaja na različite tipove municije.
Dinamika upravljanja takvog realnog sistema je druga stvar, dva pitanja za Vladu:
1. Da li su faktori za P, I i D ručno podešavani ili se tada radio neki oblik auto tuning-a? Da li ste radili kaskadni PID, mada tad bi bio bas zanimljiv tuning?
2. Da li je okidanje bilo moguće samo kada je predviđena tačka pogotka mirovala u odnosu na cilj tj. top čvrsto pratio cilj ili je bilo moguće da postoji i neka relativna brzina tačke pogotka u odnosu na cilj pa okidanje u trenutku preleta preko željenog prozora pogotka? Ima li potrebe za tim? Pitam jer me interesuje koliko je morao da bude krut odziv sistema.

Hvala

PS.
,,Svirao je Jimi Hendrix
Kamenje i Bube
tad smo bili violine
a sada smo trube''


 
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #3677 on: August 25, 2016, 01:23:12 pm »

Pošto sam dosta upoznat sa upravljačkim jedinicama industrijskih robota i mašina alatki koje upravljaju sa po 7 i više osa i matematikom iza njih ne vidim gde je danas (ne 90ih) veliki problem u matematici iza SUV M84.
Najveći zalogaj za mene bi bio balistika tj. matematički prenos i uvođenje u jednačinu raznih meteo uslova sa meteo senzora i njihovog uticaja na različite tipove municije.
Dinamika upravljanja takvog realnog sistema je druga stvar, dva pitanja za Vladu:
1. Da li su faktori za P, I i D ručno podešavani ili se tada radio neki oblik auto tuning-a? Da li ste radili kaskadni PID, mada tad bi bio bas zanimljiv tuning?
2. Da li je okidanje bilo moguće samo kada je predviđena tačka pogotka mirovala u odnosu na cilj tj. top čvrsto pratio cilj ili je bilo moguće da postoji i neka relativna brzina tačke pogotka u odnosu na cilj pa okidanje u trenutku preleta preko željenog prozora pogotka? Ima li potrebe za tim? Pitam jer me interesuje koliko je morao da bude krut odziv sistema.

Hvala

PS.
,,Svirao je Jimi Hendrix
Kamenje i Bube
tad smo bili violine
a sada smo trube''


 

E, DusaneC, to tesko dolazi iz dupeta u glavu.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3678 on: August 25, 2016, 02:09:32 pm »

Imas sve odgovore ovde u temi samo je prelistaj.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #3679 on: August 25, 2016, 03:51:29 pm »

Imas sve odgovore ovde u temi samo je prelistaj.
Odavno sam procitao celu temu, pricao je Vlada vise puta, ali nije rekao kakva je tacna izvedba bila, mozda sa razlogom Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3680 on: August 25, 2016, 08:36:46 pm »

Dušane, ova ti je zadnja rečenica tačna. Ali je tačna i rečenica Pvanje.

Puno sam toga napisao ovdje. I što sam trebao, a i puno toga što nisam trebao. A i puno toga što niko nije znao, makar javno.

Palubu čita puno "čitaoca". Neki dobronamjerno, neki zlonamjerno, a neki po službenoj dužnosti. A puno ih pročita, a ne zna šta su pročitali.

Međutim, na osnovu pisanja na Palubi prije koju godinu je bio sastanak kod Načelnika Generalštaba Vojske Srbije gdje se razmatralo pisanje "gospodina iz Banja Luke na Palubi" o jednoj modifikaciji na tenku M84. Podatak sam dobio od oficira koji je prisustvovao sastanku.

Takođe je zbog mog pisanja na Palubi došlo određenih promjena u jednoj emisiji koja se bavila vojnom problematikom na RTS-u. Nakon mojih kritika ta je emisija postala sasvim dobra. Podatak sam dobio sa vrlo, vrlo visokog mjesta.

Prije dvije godine se je počelo nešto raditi na modernizaciji SUV-a u VTI-ju. Da ne bude zabune, najavljeni su razgovori o modernizaciji tenka M84 idućeg mjeseca u VTI-ju u Beogradu. Razgovaraće se o modernizaciji svih dijelova tenka, sem o moto transmisionom dijelu, jer to nema ko da napravi.

Dakle, prije dvije godine se je počelo raditi na modifikaciji SUV-a, i gospodin koji je trebao da to uradi tražio je neka objašnjenja od VTi-ja o naponima, signalima i o matematici koja se ovdje dešava. A u VTI-ju nemaju pojma. Onda je tražio objašnjenja od proizvođača tog dijela SUV-a podatke o tim naponima, funkcijama, i opet niko nema pojma. Doduše, tri glavna konstruktora, inžinjera, tog dijela tenka su poginula prije dosta godina u saobraćajnoj nesreći na putu Beograd Novi Sad, a jedini preostali stručnjak iz te firme je ubrzo nakon toga umro od srčanog udara u autobusu ujutro kad je išao na posao. Bio je cimer Ante Hrskanovića iz ĐĐ (a koji je u ĐĐ bio jedan od bitnih ljudi za SUV) dok je bio na Tehničkoj Vojnoj akademiji u Zagrebu. I o tome sam pisao na Palubi. I nakon toga nije više bilo stručnjaka. Glavni inženjer koji je vodio SUV u VTI-ju Stevan Pevac je umro prije nekoliko godina.

I da se vratim na ovog mog prijatelja. Raspitivao se po različitim firmama koje su nešto radili na ovome dijelu tenka, ali niko ništa nije znao. I na kraju smo i ja taj prijatelj, zajedno sa određenim stručnjacima koji takođe pišu na Palubi, otišli privatno na ugovaranje nekog posla u daleku Aziju, te sam mu detaljno objasnio nejasne napone i signale u dugim noćima kad smo pili čaj i jeli datule.

Ekipa sa kojom radim napravila je dosta toga za "vojne potrebe", a dosta toga se može koristiti i u tenku M84. U izradi "dosta toga" konsultanti su bili Anastas Paligorić i još nekoliko profesora sa vojne akademije koji su ekipu usmjeravali u radu. Nešto od toga je prikazano u VTi-ju, a nešto nije. Ovo što nije prikazano, nije prikazano iz razloga "opstajanja nekih dijelova VTI-ja". Kao što kaže ovaj moj prijatelj, nemoj da im "to" daješ u ruke, jer će o tome razglabati koju godinu i opravdavati svoje postojanje.

Međutim, neke dijelove, modularnog, BMS-a, o kojem sam takođe pisao, sam dao prijatelju koji će to za koji dan da pokaže u VTI-ju. Neka malo razmišljaju.

Prošle godine, drugog novembra, sam kao član strane delegacije bio u Beogradu na prezentaciji modernizacije tenka M84. I ide prezentacija, video beam na zidu, i prekinem ja prezentaciju i pitam pukovnika koji vodi prezentaciju odakle vam ova slika koju ste upravo prikazali. Priča on neku priču, a ja ga prekinem, i kažem da je to moja slika, koju sam ja napravio i objavio na Palubi. nastavlja se prezentacija, i opet ja prekidam i pitam za to što je prikazano odakle mu. I opet neki nejasan odgovor, a ja ga opet prekinem i kažem da je to moje rješenje , itd, itd.

Međutim, tu smo pričali i o motoru 1200 KS, ali sam kasnije saznao za probleme u rezonanciji motora od 1200 KS, ali neću o tome sada da pišem.

Ove dijagrame koje sam objavio na Palubi nema niko. Mislim, nije imao niko. Sad onaj ko zna da to protumači zna šta ima.

Međutim, stanje tenkova u VS je u dosta lošem stanju. Počev od toga što nemaju svi akumulatore, pa su dobili neke bezvezne bugarske koje moraju da prepravljaju u jedinicama, neke moraju da režu, a nekim da prepravljaju kleme. Dosta tenkova nema sve dijelove SUV-a. Pošalju ih u TRZ Čačak na popravku, a ovi ne znaju da ih poprave, te ih rashoduju, a novih dijelova nema. Koliko čujem iz kasarni koje imaju tenkove "remont" tenka u TRZ Čačak se svodi na farbanje tenka. Prefarbaju čak i blato na tenku. Oni to u TRZ Čačak zovu "Parcijalna opravka tenka". Tenkovi se vrate gori sa "popravke". Bolje da ne odu.

Firma Optel iz Banja Luke koja je napravila zadnje nišanske sprave za tenkove u Srbiji i Kuvajtu je otišla u stečaj. Nema više ko da pravi nišanske sprave, a ni da popravlja. General iz Vojske Srbije koji je bio "životno zainteresovan" za rad ove firme najeo se dobro u hotel Bosni u Banja Luci i nikad više nije došao da vidi ovu firmu. Ovi koji popravljaju nišanske sprave iz Instituta za fiziku Zemun za Vojsku Srbije su bili učenici ovih iz Optela, a Lazo, najbolji majstor za nišanske sprave je umro prošle godine u Beogradu.

Mogao bih da ovdje pišem dugo i naširoko, ali kao što reče prijatelj, nemoj da im daješ puno podataka, jer će na osnovu toga da preživljavaju još koju godinu.

Pozdrav

Vlado
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #3681 on: August 25, 2016, 10:14:59 pm »

Hvala ti Vlado na svemu što si podelio sa nama, znači nam mnogo kad znamo da smo barem imali neku industrijsku istoriju, mi koji podižemo generaciju kojoj je opcija ili da slaže kablove u pelenama ili da vadi pasoš.

 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3682 on: August 29, 2016, 05:17:09 pm »

M-84 i T-72 PVZ Pivka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_3885.JPG (461.8 KB, 2500x1875 - viewed 169 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #3683 on: August 29, 2016, 05:45:58 pm »

zna li netko zasto je propa posa sa libijcima

ima mozda netko ko zna
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3684 on: August 29, 2016, 07:56:14 pm »

zna li netko zasto je propa posa sa libijcima

ima mozda netko ko zna
Negde sam već pisao?

Posao je pokrenut,
Libijci su bili na obuci prvo u Zagrebu a zatim praktična obuka u kasarni u B.Luci.

Vodio sam ekipu finaliste koja je demonstrirala zamenu pojedinih agregata i pokušala da da odgovore na prilično ozbiljna pitanja,
Kurs je izveden u jesen 85 i trajao je 3 meseca položili smo, bili su prilično zadovoljni tražili su da dođem obavezno u Libiju.

Spremili smo dva tenka L1 i L2 i otišli na Krivolak(početak 86) gde su ozbiljno testirani kako bi bili transportovani u Libiju,
Sve je prošlo po planu i čekao se dan D za odlazak.

Zbog incidenta u diskoteci u Nemačkoj Libija je optužena za terorizam,
Usledila je prvo Američka pomorska blokada a zatim i bombardovanje Libije 86 god.

Ceo proces je morao biti zaustavljen.





Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #3685 on: August 29, 2016, 09:45:26 pm »

zna li se kolika bi bila narudjba
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #3686 on: August 30, 2016, 03:02:46 pm »

Iako se radi o tenku nastalom na varijanti T72 ipak cu staviti ovde jer koristi V46-TK motor.
http://bmpd.livejournal.com/2092974.html



Vlado sta mislis o ovome?


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3687 on: August 30, 2016, 03:50:40 pm »

Pa Famos sa Pala radi motor za ovaj tenk, i to već godinama. Za sve Bumarova vozila. Napravio ih je na hiljade,

A modifikacija ko modifikacija. Ima ih nekoliko stotina na osnovu T72. Teško je i nepotrebno davati mišljenje za svaku modifikaciju.

Za moto dio i šasiju bolje da pitaš S.Palestinca.


Pozdrav

Vlado
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #3688 on: August 30, 2016, 08:18:04 pm »

Stotinjak ovakvih dijagrama i matematika, na kraju balade, imam samo ja. Nema nigdje više.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ručni rad. Detalji za proračun.

Pozdrav

Vlado

Lepa pomalo uproscena blok sema....A.U. lepo lepo. Nego mene zanima da li su uglovi alfaDL i alfaDH isti i koliko su...?  Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3689 on: August 30, 2016, 08:48:19 pm »

Uglovi označeni sa lambda su oznake uglova po elevaciji, a alfa po azimutu. Ono na slici je proračun za nagnutu kupolu, te ti uglovi zavise od toga koliko je nagnuta kupola. Sva matematika se onda preračunava iz nagnute ravni na ravan gdje nema nagiba.
Logged
Pages:  1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 [246] 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.