PALUBA
March 29, 2024, 12:29:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 [247] 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165494 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3690 on: August 31, 2016, 07:26:58 pm »

Iako se radi o tenku nastalom na varijanti T72 ipak cu staviti ovde jer koristi V46-TK motor.
http://bmpd.livejournal.com/2092974.html



Bio sam u Bumar-u nekoliko puta.
Kad sam kao član delegacije ĐĐ išao da razmenimo iskustva moglo se sa sigurnošću tvrditi da je naša organizacija i kvalitet bio na višem nivou.
Obišli smo i ovaj poligon gde sam saznao da imaju nešto što bi nama koristilo al mi detalje nisu hteli dati a i nije bilo iz mog delokruga.
  
Posle sam sa njima pregovarao oko isporuke već dogovorenih delova i dopunskog kontigenta radi montaže M-84TZI u 14 oktobru.
Tu su bili vrlo koperativni a njihovom inženjeru i direktorici komercijale bio sam mesec dana domaćin.

Inženjer je bio vrlo vredan poreklom nemac pa je stalno obilazio naš motor (1000 ks ) i skicirao.
Pomoglo mu je i to što smo im dostavili crteže otvora i privaraka u MTO radi dorade oklopnog tela TZi-a koje smo zbog male serije od njih naručili.
Bio sam u njihovom pogonu gde su proizvodili menjače pričali su da se motor radi negde u Varšavi?

Koliko sam ja pratio oni se već dugo reklamiraju da u vozilima imaju motore od 1000 ks.
Znam da Pale povremeno rade sa njima ali nisam ubeđen da bi to u ovim uslovima mogla biti neka obimnija isporuka jer za to vam trebaju poluproizvodi a to je na ovim prostorima sve ugašeno.
Više mi ovo liči na malo reklame i održavanje kakvog takvog procesa za bolja vremena.

 Ovako je danas mogao da funkcioniše  namenski deo 14 oktobara ali su ga pohlepa i devizni profiteri sprečili u tome.
Danas je u stečaju a na treći tender od pre dvadesetak dana niko se nije javio


« Last Edit: August 31, 2016, 07:39:28 pm by Bozo13 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #3691 on: August 31, 2016, 09:17:00 pm »

Oko 14. oktobra je nejasna situacija, bar meni. 14. oktobar jeste u stečaju, ali je pitanje da li u celini ili je vojni deo izdvojen?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3692 on: September 01, 2016, 06:59:23 am »

U stečaj je otišao kao celina i kao celina je bio 3 x na tenderu ali se i pored smanjene cene ni zadnji put niko nije javio bar tako su mediji preneli.

Namenski deo nije odvojen ali manja grupa ljudi i danas radi long poslove verovatno granate pošto je to danas traženo a oni su održali taj program.

Da bi se tenkovski progam pokrenuo ponovo trebalo bi puno toga uraditi, tu su i TRZ i Plana u znatno boljem položaju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3693 on: September 01, 2016, 11:39:11 am »

Bio sam kod Žike, direktora Famosa, nekoliko puta, na Palama u fabrici. Sva kancelarija mu od postera dobijenih od Bumaga. I poljski tenk na njima. Kaže mi da prave motor za Bumaga. Zovem ga nedavno zbog nekog posla, ne javlja se. Zovne me on nakon nekoliko dana i reče da je bio u Poljskoj, na nekim pregovorima u Bumagu.

To što znam o Bumagu sam od njega saznao.

Pozdrav

Vlado
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #3694 on: September 01, 2016, 11:51:58 am »

Imamo i informaciju vezanu za fabriku transmisije
http://www.capital.ba/rs-pokusava-srbiji-prodati-fabriku-mjenjaca-za-tenkove/

Inace meni je zanimljiv ovaj dodatni oklop na poljaku. Pitam se da li je on dostupan za izvoz jer smatram da je mnogo bolje resenje nego ono sto Rusi rade na T72B3.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #3695 on: September 01, 2016, 03:58:49 pm »

Nije vezano na M-84 i možda je off. Ali može neko da napiše gde je Famos, koji je Famos, šta i kako radi ...?
   Jer na internetu ima kontradiktornih i nejasnih info, barem meni. Na stranici www.famos.ba kao lokacija je navedena Hrasnica a i ne izgleda kao fabrika motora. Onda negde piše, da Famos više ne postoji, te da je zajedno sa Njemcima formirana nova kompanija Mofas.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3696 on: September 01, 2016, 04:19:12 pm »

Famos je skraćenica od Fabrika motora Sarajevo. Postoje dva Famos-a. Jedan je na Palama, u Republici Srpskoj. Taj Famos pravi samo dva proizvoda. Motore za tenk V46-6, 780 KS, originalni motor za tenk T72 i M84 i motor V46-TK od 1000 KS za tenk M84A.

Drugi Famos je u Federaciji BiH. U Hrasnici. Nekad je pravio BVP i mjenjače za tenk M84. Zbog problema sa mjenjačima proizvodnja mjenjača je kasnije prebačena u Kruševac, u fabriku 14-ti oktobar. Međutim koliko sam upoznat problem oko otkazivanja mjenjača je bio u ulju za mjenjač (TSZP-8), a ne u mjenjaču (konstrukciji i izradi). Vojska BiH i dalje koristi za tenkove M84 ovo ulje koje se pravi u Rafineriji Modriča.

U ovome Famosu u Hrasnici trenutno stoji 33 mjenjača za tenk M84. Ispravnih, spakovanih. Nisu novi, ali nikad nisu korišteni, pa postoje određene igre i igrice da se ti mjenjači izvuku odatle i prodaju  na "neuobičajen" način.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: September 01, 2016, 05:20:10 pm by Rade » Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #3697 on: September 01, 2016, 05:32:38 pm »

Famos je skraćenica od Fabrika motora Sarajevo. Postoje dva Famos-a. Jedan je na Palama, u Republici Srpskoj. Taj Famos pravi samo dva proizvoda. Motore za tenk V46-6, 780 KS, originalni motor za tenk T72 i M84 i motor V46-TK od 1000 KS za tenk M84A.

Drugi Famos je u Federaciji BiH. U Hrasnici. Nekad je pravio BVP i mjenjače za tenk M84. Zbog problema sa mjenjačima proizvodnja mjenjača je kasnije prebačena u Kruševac, u fabriku 14-ti oktobar. Međutim koliko sam upoznat problem oko otkazivanja mjenjača je bio u ulju za mjenjač (TSZP-8), a ne u mjenjaču (konstrukciji i izradi). Vojska BiH i dalje koristi za tenkove M84 ovo ulje koje se pravi u Rafineriji Modriča.

U ovome Famosu u Hrasnici trenutno stoji 33 mjenjača za tenk M84. Ispravnih, spakovanih. Nisu novi, ali nikad nisu korišteni, pa postoje određene igre i igrice da se ti mjenjači izvuku odatle i prodaju  na "neuobičajen" način.

Pozdrav

Vlado
mozes li da nam objasnis sta je proizvodio FAST AD Istocno Sarajevo kada postoji interes iz Srbije.
Takodje, da li je 14 Oktobar savladao proizvodnju menjaca (na stranu njegova sadasnja situacija oko stecaja)?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3698 on: September 01, 2016, 06:21:39 pm »

Imamo i informaciju vezanu za fabriku transmisije
http://www.capital.ba/rs-pokusava-srbiji-prodati-fabriku-mjenjaca-za-tenkove/

Inace meni je zanimljiv ovaj dodatni oklop na poljaku. Pitam se da li je on dostupan za izvoz jer smatram da je mnogo bolje resenje nego ono sto Rusi rade na T72B3.

Čini mi se da je ova kupovina duže u najavi a kupac je trgovačka kuća koja pokušava da nađe angažman za ove proizvode pa se sve to prolongira dok se nešto ne nađe konkretno.
Međutim ovde vreme nije saveznik oprema stari proizvod zastareva a osposobljen kadar nestaje.

Menjač je rađen u Hrasnici a posle problema koji su se pojavili ugradnjom jačeg motora kao alternativni proizvođač odabran je 14 oktobar koji je dobio da kompletira 30% izvoznih menjača.
Fabrika u Hrasnici je raseljena šta je ostalo tamo a šta je otuđeno ili oštećeno u toku transporta nije mi poznato ali je vitalni deo opreme ponovo aktiviran na novoj lokaciji.

Tadašnji direktor nove fabrike bio je vrlo aktivan išli smo kao stručna grupa zbog nekog posla u inostranstvo dobro smo se razumeli.
Malo mi je zataio kada sam 98 g došao na Pale sa ovlaštenjima vlasnika moje Kuvajtske kompanije da ugovorim remont motora i menjača.
Iako sam im nudio dobre cene nisu mi nikad odgovorili mada  su sve obećali.

14 oktobar je koliko je meni poznato osposobio halu kupio dobre mašine brzo ovladao proizvodnjom sa oko 50% menjača pa su tesno saraađivali sa FAST Sarajevo.
Da li su kasnije potpuno kompletirali opremu nije mi poznato.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3699 on: September 01, 2016, 07:22:29 pm »

Evo, da i ja odgovorim. Morao sam malo da se "istelefoniram".

FAST je nastao premještanjem dijela ljudi i tehnike iz Hrasnice fabrike koja se nalazi sada u Federaciji BiH, nakon i u toku rata, u Mokro i u još jednu lokaciju u blizini Istočnog Sarajeva. Već nekoliko godina je u stečaju.

Hoće da je kupi firma Migaflex Sarajevo.

Firma “MIGAFEX” d.o.o. Sarajevo

Naziv: “MIGAFEX” Društvo za inženjering, konsalting i trgovinu d.o.o. Sarajevo
JIB: 4200403780000
Aktivnost:
Broj zaposlenika: 2
Tip društva: Društvo s ograničenom odgovornošću
Registracijski broj: 1-6630
Stanje: Aktivan
Datum registracije: 15.07.91
Tip vlasnistva: Privatno
Adresa: TRG HEROJA 16

Kažu dva zaposlena.

Prema zvaničnim podacima firma „Migafex“ prošlu godinu je završila sa gubitkom od 34.883 KM, godinu ranije u plusu od oko 2.500 KM, a 2013. U plusu oko 5.000 KM.

I onda ono, kartu čitaj, a seljaka pitaj, malo popričam sa prijateljima.

Ko je Migaflex i što ga interesuju mjenjači. I saznam za poznato ime. Momo Čipović. Radnik TRZ Hadžići. Čovjek koji je konstruisao Power pack za tenk T55 sa motorom od tenka T72. Onaj POwer pack koji je ugrađivan u Iranu, po jako malim cijenama, pa je posao propao.
Nedavno je bio u Kuvajtu zbog ponude dvije modifikacije na tenku M84, a koje je obrazložio u Ministarstvo odbrane Kuvajta, u Komitetu za modifikaciju tenka M84. Za te njegove dvije ponude sam nakon toga nadležnim Kuvajćanima rekao da su čista glupost i da su ponuđene samo da bi se nešto radilo, ali ovo što je ponuđeno je totalno bez veze.

Takođe sam objasnio i da je rad sa TRZ Hadžići, a koji stoji iza Mome Čipovića "nepoželjan" zbog kriminalne istorije TRZ Hadžići. Oni su na crnoj listi CIA-e.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Bh-oruzje-zavrsilo-kod-narko-kartela/184907

dakle, Momo Čipović hoće da kupi ovu firmu.

Firma koja se još pojavljuje u kupovini ove firme u stečaju je i „Direkcija KS“ iz Beograda.

Da skratim priču, to je SDPR. Ćerka firma.

To što firma FAST nije htjela da radi sa kuvajtskom firmom za koju je radio S.Palestinac je strah od SDPR-a. SDPR je na ovim prostorima jedina firma koja može da kupi kajmak, a svi ostali mogu da piju surutku. Tako da FAST nije smio ništa bez učešća SDPR-a u poslu.

Pozdrav

Vlado

Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #3700 on: September 01, 2016, 11:03:03 pm »

Hvala vam obojici na odgovorima i pojasnjenjima.
Sada mi samo nije jasno koju transmisiju misle Poljaci da koriste jer i 14 Oktobar i FAST su u stecaju, da li mozda oni imaju svog proizvodjaca?

Inace evo linka sa jos novih slika novog Poljaka
http://defence-blog.com/army/poland-develops-new-pt-16-main-battle-tank.html
Jako mi se svidja kako su dobro uklopili kompozitni oklop na tenku, dole u komentarima tvrde da je osnova livena kupola a ne nova varena kao u tekstu.
Mozda bi nasi mogli da urade nesto sa Poljacima oko oklopa ako modernizacija M84 ikada predje sa reci na dela.

Nego imam pitanje za gusenice cini mi se da koristi iste kao i Leopard 2, da li se znaju njihove karakteristike? Konkretno me zanima njihova tezina spram
domacih gusenica ili ruskih (ove nove sa T90).

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3701 on: September 02, 2016, 07:09:41 am »

Poljaci i Česi su dobili licencu za proizvodnju T 72 pre SFRJ.

Već sam napisao da sam bio u fabrici menjača  u Poljskoj tamo smo za potrebe 14 oktobra otkupili sve poluproizvode za menjač koje su imali na stanju ako se ne varam u vrednosti negde oko 300.000 $.
To je iskorišteno za pogonske grupe za Iran.

 Dok sam radio u Kuvajtu Nemci su svoje gusenice dostavili da ih ugradimo na M-84ab.
Bio sam zadužen za njihovo testiranje posle kraćeg testiranja i a nalize napisao sam neke primedbe.
Potrudio sam se da ta zamena ne prođe.

Generalno bile su teže malo kruće pa je manevrisanje tenkom bilo otežano.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #3702 on: September 02, 2016, 09:45:24 am »

Da li se zna uzrok problema s mjenjačima kod ugradnje jačeg motora?
Tko proizvodi gusjenice za kuvajtske M-84?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3703 on: September 03, 2016, 10:41:09 am »

Kad se malo složenijui problem pojavi formira se komisija VTI-korisnik ili ispitivač-proizvođač dela-finalista ĐĐ.

Bio sam u više tih komisija vezano za mototransmisioni i hodni deo kao predstavnik finaliste teško je bilo doći d o egzaktnog zaključka pa su predlagane određene mere da se problem otkloni.

Problem sa menjačima se pojavio joše kod prvog testiranja od strane TOC-a na Krivolaku tu sam bio prisutan malo smo se zakačili pa sam tražio da ista testiranja provedemo i na orginalu.
Došlo je do otkaza i orginala pa smo se zajednički saglasili da za ekstremna opterećenja naše ulje nije dovoljno kvalitetno predložili smo da se koristi rusko ulje.

U ovoj komisiji nisam bio jer smo prednost dali na Kuvajtski program i tražene izmene pa nisam upoznat sa zaključkom. Mislim da je Vojna kontrola bila prilično kruta pa se to oteglo.

Prema statistici otkaza u Kuvajtu češće je stradao motor od menjača a korišteno je rusko ulje za menjače.

I za jedan i drugi problem nakod duže analize mislim da sam imao adekvatna poboljšanja ali mi je trebalo da to potvrdim u praksi.
Pošto se sa Kuvajtom radilo o unosnom poslu da bi to uradio tražio sam deo kolača ali mi se nije pružila prilika.

Danas nisam više na tom programu ali me pomalo kopka da li je neko došao do sličnih rešenja.

Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #3704 on: September 03, 2016, 06:00:46 pm »

Da li se stradavanje motora od strane mjenjača uočava na slijedeći način? Vidio sam na jednom tenku pojačavanje broja okretaja motora i u tom trenutku trzanje tenka, nakon nekog vremena motor počne opet normalno raditi i bez trzanja. Motor tenka ima veliku potrošnju ulja i dio se izbacuje na ispuh.
   
Logged
Pages:  1 ... 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 [247] 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.