PALUBA
March 28, 2024, 11:38:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 [249] 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164905 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3720 on: September 09, 2016, 07:32:26 am »

Da li su probali da stave neku vrstu zaptivke?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3721 on: September 09, 2016, 08:37:42 am »

Ne može se spriječiti da voda ulazi, ali se može napraviti da voda izlazi, odnosno da ne bude veliki nivo vode u nosaču, tako da voda ne prodire u ostale dijelove tenka, pa sam rekao da skinu i bace vijak koji je u donjem dijelu nosača. Sa tenkovima niko neće ići na podvodnu vožnju. Na jednom tenku sam našao ZZK mast koju sam ja nekad davno stavio u nosač.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3722 on: September 09, 2016, 01:12:57 pm »

Tenk M-84 malo hvalimo pa malo kudimo kako je ko raspoložen.

Pošto znam mnoge koji su ozbiljno i vredno radili tako doprineli da tenk u to vreme postane prepoznatljiv u svetu. Mogu samo da poručim svima onima koji misle da mogu bolje neka pokušaju nešto slično.

Da bilo je propusta pa i ovo sa kućištem meteo-senzora koga su često menjali sećam se da su bušili rupu za odvod vode a postojale su i navlake.

Kad ste u poziciji da brzo date rešenje obično se uhvatite za prvu prihvatljivu ideju jer se na vas čeka.
Ako ste sposobni usto i korektni čim uočite propust probate da date sugestiju autoru a vi idete korak dalje sa svojim razmišljanjima.

Što reče narod posle bitke svi smo generali a ako vam ne daju komandu i vojsku onda možete večito biti general.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3723 on: September 09, 2016, 01:39:00 pm »

@S.PALESTINAC

Po mom mišlenju, M-84 bio je velik napredak i dostignuče za  tadašnju industriju.

Isto mislim, da je največa mana, od koje boluje M-84, loše održavanje i tehnička kultura. Nije to problem konstrukcije i izrade tenka samog, ali je problem koji baca na kraju loše svetlo na M-84. I to nije problem pojedinaca, posada, ljudstva koje ga održavalo, nego problem sistema.

Imali smo tada vrhunski tenk, koji nije preživeo našu mentalitetu.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3724 on: September 09, 2016, 01:50:11 pm »

Najbolji dokaz kvaliteta M-84 je da jos uvek prezivljava u VS Smiley posto u njegovu modernizaciju ili ozbiljniji remont nisa ozbiljno nije ulozeno.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3725 on: September 09, 2016, 02:04:46 pm »

Najbolji dokaz kvaliteta M-84 je da jos uvek prezivljava u VS Smiley

Испашће на крају да тенковима (а и свим осталим) у ВС рукују Кромањонци. Олако омаловажавамо њихов рад, труд, знање и залагање...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3726 on: September 09, 2016, 02:51:50 pm »

@Raso

Tenkovi M-84 imaju skoro 30 godina.

Od tada nisu modernizovani a flota nije prosla ozbiljan remont u zadnjih 20+ godina a prosli su ratista ex Yu i Kosova.

Neradi se o tome ko ih koristi vec o tome da su to slozena sredstva koja zahtevaju ozbiljno odzavanje za koje nije bilo novaca a sad skripi i sa ljudima i organizacijom koja bi to odradila. TRZ Cacak pokusava nesto da uradi ali rekao bih da to ide jako tesko a nedostaju i rezervni delovi.

Takodje tu su i neke mane koje je trebalo resiti sistemski a zbog raspada drzave nikada nisu dosle na red.

Reko bih i da se oko neke savemenije municije nista nije uradilo za ovih 30 godina.
« Last Edit: September 09, 2016, 02:57:28 pm by pvanja » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3727 on: September 09, 2016, 03:09:45 pm »

@S.PALESTINAC

Po mom mišlenju, M-84 bio je velik napredak i dostignuče za  tadašnju industriju.

Isto mislim, da je največa mana, od koje boluje M-84, loše održavanje i tehnička kultura. Nije to problem konstrukcije i izrade tenka samog, ali je problem koji baca na kraju loše svetlo na M-84. I to nije problem pojedinaca, posada, ljudstva koje ga održavalo, nego problem sistema.

Imali smo tada vrhunski tenk, koji nije preživeo našu mentalitetu.



   Najbolje da vojnici-tenkisti upišu mašinski fakultet da bi mogli da dosegnu potreban nivo za rukovanje tenkom! Onaj ko ga je tada pravio znao je ko će rukovati njime a u to vreme je on bio još niži nego danas, pa je trebao da koristi laka i jednostavna rešenja. Uostalom T-72 je i nastao kao osiromašena verzija T-62 namenjena siromašnim zemljama koje su bili potencijalni kupci, pa zašto onda i mi nismo nastavili tim pravcem. Šta god smo sami modifikovali pokazalo se kao modernije i bolje rešenje ali mnogo osetljivije i nežnije u odnosu na izdržljivi original. Kućište meteo-senzora je tipičan primer a ima ih još. Rus je već na crtaćem stolu predvideo odvode kondenzovane vode ili veću toleranciju pokretnih delova potrebnu za funkcionisanje u zimskim uslovima pa ćete zato retko videti da buše kućište uređaja za pamćenje ili odvrću šraf ne bi li oticala voda. Kao i uvek padamo na manje važnim stvarima kao što je završna obrada i zanatsko doterivanje konačnog proizvoda.

   Razumem da je tenk nastao u nemogućim uslovima da bi se zadovoljile želje kupca od koga je opet zavisilo da li će celi projekat opstati, tj. da li ćemo tenk prodati i za zarađene devize napraviti sebi takve tenkove. Nije mi jasan domaći vojni establišment koji ne preduzima ništa da se u principu sitnice koje utiču na funkcionalnost otklone na celoj seriji, već se ovako smešni nedostaci provlače kod nas već 30 godina. Baš me interesuje kako će proći savetovanje povodom modernizacije SUV-a i njegove zamene novim i jednostavnijim za održavanje. Da li će se uopšte bilo šta desiti ili ćemo uvođenjem nečeg neefikasnog izgubiti ono u čemu je naš tenk bolji od originala a to je preciznost ?


Logged
brendimir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46


« Reply #3728 on: September 09, 2016, 03:28:13 pm »

"Konstruktoru" nosača meteo senzora za tenk preporučujem da nađe drugi posao, U svim nosačima je bila voda koja je kroz kabal prošla do panela komandira, te je računar zbog toga počeo da resetuje ili da uopšte ne radi, te je SUV bio neupotrebljiv.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pozdrav

Vlado

Vlado, da li na nosaču meteo senzora postoji neki otvor da bi mogla da se ispusti nakupljena voda?Na ovoj fotografiji se vidi da postoji neki zavrtanj pri dnu nosača koji bi mogao tome da posluži.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3729 on: September 09, 2016, 03:42:35 pm »

Taj vijak služi za ispust vode, ali je uvijek zavrnut. Malo ko u jedinicama zna za ulazak vode. Na ostatku tenka postoje kanali za stalno oticanje vode. Ti kanali su ruska konstrukcija.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3730 on: September 09, 2016, 04:15:43 pm »

Mislim da ovaj promotivni filmic Dj. Dj. nije bio.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3731 on: September 09, 2016, 04:44:56 pm »

Opet se čita na pola Wink

Ako je za kola predviđen  servis posle 10000 km sa menjanjem ulja, na 20000 je menjanje ulja i kaiša na 40000 se menja svečice (npr), verovatno isto važi i za tenkove. I za to postoje pravila i  treba neko sa višom platom da to obezbedi. I novce i zahtev za održavanje, ako vojska nema toga.

Postoji (bar u nekim oblastima) prvi drugi i treči nivo održavanja. I zna se tko šta radi. (posada, terensko održavanje, održavanje stručnjaka u garaži; ne poznajem točne nazive ekipa). I jedna od tih ekipa bi trebala i taj famozni čep za odvodnjavanje da odpusti, osuši i zašarafi.

Rade tako kola i tenk i brez održavanja, ali pitanje kako. Bila priča par postova natrag, kako su posade SV bile brez ulja za tenkove. Pogledajmo samo točkove na tenkovima. Ili ostale detaile. Radi ali kako.

Nigde nisam pomenuo da se posade ili ekipe za održavanje ne trude, ali treba netko i da jim omogući materijal za rad.

Videli smo po slikama kakvo je stanje na M-84 i u Slo i u u Srb, Hrvati su ovde najozbiljniji.   

Oko tehnične kulture, znamo kako se (večinoma) voze službena kola. Dok ide ide. Znamo i za priču u vreme T.11 kako su rezervisti tu da se bore, ne da čiste tenk. Sve je to tehnična kultura. Nije tehnična kultura poznavanje i upravljanje tenkom, nego odnos do njega (svaka čast izuzecima)


LPB
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3732 on: September 09, 2016, 05:54:14 pm »

Kritike su svakako korisne one takođe doprinose napretku ali stvari treba posmatrati u vremenu i okruženju u kom se dešavaju pa to često izgleda drugačije.

Kada je formirana vodio sam servisnu službu finaliste, obišao lokacije sa isporučenim tenkovima, u razgovoru sa korisnicima vojnicima i starješinama čuo dosta toga.
Tada je bila drugačija situacija dobili su nova moderna sredstva kojima su se ponosili svi su se trudili da što bolje ovladaju tehnikom tome je svakako doprinela i ukupna radna atmosvera u društvu.

Konstrukcija tenka je takva da nema neku ozbiljnu zaštitu od nepravilnog rukovanja pa je odgovornost na rukovaocu veća.
Deo održavanja je prepušten rukovaocima: pregled pre u toku i posle upotrebe, nedeljni pregled, periodični ... koliko se toga pridržavamo ?

Kada smo 98 u Kuvajtu preuzeli obavezu održavanja tenkova takođe smo zatekli loše stanje.
Njihove posade su svakako lošije od naših.
YU ekipa tj njen ostatak je zbog smanjenog broja pre nas samo radio hitne slučajeve.
Mi smo bili brojniji pa smo sve tenkove detaljno pretresli pa to ponovili 2000 g tako da su oni dovedeni na zavidan nivo sposobnosti.

Naravno sve nedostatke nismo otklonili jer su nedostajali odgovarajući delovi.
Predpostavljam da je tako i kod nas uđete u magacin gomila delova neke od njih nemožete ni zameniti jer su podsklopovi nekih sistema za koje nemate tehničku podršku niti opremu ako nešto čačkate možda vam i pođe za rukom da problem rešite.
Druga gomila pripada nečemu što se retko kvari.

Kada sam video novo spisak rezervnih delova koje je Yugoimport ponudio Kuvajtu opet je tamo bila gomila bezkorisnih delova.
Bio sam deo stručne grupe koja je trebala da to koriguje ali pošto smo navijali za naše predložili smo da se izbace beskorisne stvari koje su imale male cene po onoj narodnoj i vuk sit i ovce na broju.

Svakako da bi bilo jevtinije napraviti realan spisak potrebnih delova ali za to vam treba iskustvo ili dobra podloga  a ništa od toga u vreme kad je to trembalo definisati nije bilo.
Čak se time nisu bavili ni najsposobniji kadrovi već je bilo uvali što više.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #3733 on: September 09, 2016, 07:37:05 pm »

Cekajte ljudi malo.

Ako sam ja dobro razumeo, ovde se na nekoliko strana pljuvalo po konstrukciji meteo senzora, iz razloga sto je meteo senzor znao da se napuni vodom. I to je navedeno kao konstruktorska greska.

Ne ulazim pri tome u druge razloge zsto je meteo senzor konstruktivno mozda lose resen, posmatram samo navedeni problem.

A onda je jedan od ucesnika u tom pljuvanju ovde naveo da na meteo senzoru postoji zavrtanj koji sluzi da se ista voda ispusti iz meteo senzora.

Automatski to znaci da pomenuti problem nije nastao konstruktorskom greskom, vec nepravilnim odrzavanjem.

Sa druge strane, ako je u startu mnogo komponenti razvijeno tako da nema zastitu od nepravilnog rukovanja, onda je za sve te komponente morala da postoji podrska u vidu dovoljnog broja rezervnih delova, odgovarajucih uputstava za upotrebu, nastave odgovarajucem tehnickom kadru koji ce uredjaje da odrzava, i odgovarajucih uputstava za odrzavanje.

Ako svega toga nije bilo, ili nije postojalo u odgovarajucem obimu, kako onda neko moze da krivi nekog zbog nepravilne upotrebe ili nepravilnog odrzavanja?

Po meni, ako vec postoji nestasica rezervnih delova u Srbiji, iz ovih ili onih razloga, onda se odgovarajuci podsistemi moraju zameniti novim, nase proizvodnje. Tu pre svega mislim na senzore, i elektronske podsisteme, pre svega na SUV. Ja bih cak u tom slucaju isao i na komercijalne komponente, ukoliko ne postoje odgovarajuce komponente koje mogu zadovoljiti vojne standarde, uz odgovarajucu zastiti pojedinih podsistema ili sistema na odgovarajuci nacin (oklopljavanje, zalivanje, itd...). Ako su Svedjani mogli da kompletnu elektroniku fly by ware sistema Gripena naprave od tada raspolozivih komercijalnih komponenti, uz odgovarajucu zastitu od spoljnih uslova, zasto to ne bismo mogli da uradimo i mi? Tim pre sto je u danasnje vreme, zahvaljujuci visestruko manjim dimenzijama komponenti i podsistema, mnogo lakse uraditi tu vrstu zastite.

Sa druge strane, zahvaljujuci naglom napretku eletronike i racunarske tehnike od osamdesetih na ovamo, danas su vrlo dostupne i tehnologije starije generacije nekada proizvedene u vojne svrhe. Jednostavno, zahvaljujuci munjevitom razvoju, ove tehnologije nisu bitne za drzave koje su ulozile u njihov ravzvoj i proizvodnju, jer jednostavno u upotrebi trenutno imaju uredjaje koji su bar dve generacije ispred. Sa druge strane, veliko je pitanje koliko su uspeli da ulozen novac i povrate. To nam moze omoguciti da za relativno mali novac i uz lako odobrenje od strane vlada tih drzava dobijemo na raspolaganje komponente, sisteme i podsisteme koji su nam pre deset godina bili neraspolozivi. A svakako su kud i kamo moderniji, precizniji i pouzdaniji od bilo cega sto je bilo razvijeno polovinom sezdesetih, u upotrebu na zapadu uvedeno polovinom sedamdesetih, a nama bilo na raspolaganju polovinom osamdesetih.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3734 on: September 09, 2016, 09:33:27 pm »

Mislim da ovaj promotivni filmic Dj. Dj. nije bio.

https:// youtu.be/toiraon9oXw

1.19 simpatičan okret pod ručnom, još simpatičnija lokacija, di?  Huh?

poz.
Logged
Pages:  1 ... 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 [249] 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.