PALUBA
April 24, 2024, 11:13:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 [256] 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2193324 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3825 on: September 18, 2016, 08:21:08 pm »

Ако је тај који је развијан са Израелцима био на Партнеру имам га негде усликаног. Међутим, ако га и имам тешко је то наћи међу хиљадама фотографија. Ипак, изгледа ми познато.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #3826 on: September 18, 2016, 08:32:32 pm »

Potraži na slikama sajma iz 2013. godine. Možda je bilo izloženo samo kao plakat ili brošura. Ne znam tačno je li to bio štand IMI-a ili neke domaće firme.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #3827 on: September 18, 2016, 10:15:56 pm »

Ova potkalibarna  sa slike puno više oštećuje topovsku cijev od ove sa prethodnog linka. Valjda će i ovi "domaći" proizvođači municije 125 mm dobiti neko odobrenje da se počne praviti ova puno bolja municija.

Kad sam radio sa kineskim tenkom koristio sam kinesku municiju koja je bila za top 2A46, ali trošenje topa, odnosno proširivanje kalibra, je bilo izuzetno malo. Mislio sam da je to zbog topa, zbog kvalitete izrade topa. Nedavno sam razgovarao sa Andrejem Vilarom (juče smo se sreli), čovjekom koji je radio na razvoju Merkave, koji mi je objasnio "caku" oko trošenja cijevi.  Caka je u municiji, a ne u topu.

Ta "caka" je vidljiva na ovom zrnu koje se vidi na prethodnom linku.


   Da li je caka u korišćenju bakelita za vodeći prsten umesto plastike?


Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #3828 on: September 18, 2016, 11:17:41 pm »

Stavljano je na MCM i tada je recno da je penetrator od IMI (vidi se po obliku kad se uporedi sa njihovim sajtom) a da bi eksploziv bio nas kao i kompletiranje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a evo i malo ruskih da poredimo
http://fofanov.armor.kiev.ua/Tanks/ARM/apfsds/ammo.html
Cisto da dodam da na wiki koja se poziva na http://web.archive.org/web/20050407021009/http://www.knoe.odgw.net/Military/125.htm
kaze da kumulativke imaju duzinu 680 mm dok je npr. Refleks 695 mm a posto je ovaj predlozeni potkalibarni 678 mm znaci staje bez problema


* 65870_173289266_ke-w.png (378.98 KB, 1488x887 - viewed 55 times.)
« Last Edit: September 19, 2016, 09:23:26 am by Trifko » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3829 on: September 19, 2016, 05:26:36 am »

Nisam ni ja znao dok mi Andrej Vilar nije rekao gdje je caka.

Rusi upotrebljavaju bakarni prsten na granati koji vrši zaptivanje i drži granatu kod popune. Taj bakarni prsten ostavlja trag u topu, a koji nagriza unutrašnjost topovske cijevi. Zato se vrši debakarizacija topa.

Na kineskim, izraelskim, američkim, itd granatama je taj prsten od plastike koja kada se istopi kod opaljenja ostavlja zaštitni sloj, neku hemiju, na unutrašnjoj strani topovske cijevi. Ta hemija čuva unutrašnjost. O kojoj se hemiji radi ne znam.

Pozdrav

Vlado
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #3830 on: September 19, 2016, 06:47:13 am »

Danas se malo družio sa Sanjom, Vladom, i Andrejem, i mogu reči puno zanimljivog čuo oko tekova. Isto tako priča o promeni SW ima smisla, kada se čuje puna priča.



I kako je prošla SV, kad je došla u Pivku GINA (Vlado) Grin? Vjerovatno Andrej nije baš sretan, kada se prodaju njegova deca (M55S).
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3831 on: September 19, 2016, 07:12:14 am »

Družio sam se sa Andrejem i sa Boštjanom u subotu. Ovo što sam vidio na tenkovima je sasvim u redu. U tenku u kojem sam bio vide se neka oštećenja koja liče na proboj kumulativnog mlaza, ali nisam vidio nikakvo oštećenje sa vanjske strane. Dobro je popravljeno. Tenk je prefarban, ali na brzinu, tako da je prefarbano i ono što se ne smije farbati, a ima i dijelova koji nisu ofarbani, a trebali bi biti, pa se na tim dijelovima vidi originalna JNA SMB boja.

Postavio sam dosta pitanja pripadnicima slovenačke vojske koji su bili uz tenkove. Počeli su odgovarati na pitanja kao i svakome drugome, međutim, onda su malo zastali kod odgovora, pa su počeli da koriste upustvo za upotrebu za odgovaranje, a na neka pitanja su dugo listali upustvo za rukovanje i opis sistema, ali nisu mi mogli dati odgovor.

Boštjan, Božo13, je bio pored mene i slušao je njihov tihi razgovor na slovenačkom.

"Pazi šta pričaš, ovaj pozna tenk", mi je kasnije rekao Boštjan.

Sa Andrejem sam se družio dosta kratko. Nekoliko sati. On je osnovao Muzej u Pivci. Sa svojim vezama i poznanstvom sa velikim brojem NATO i izraelskih generala  uspio je dovući u Pivku veliki broj oklopnih vozila. Radio je na tome da se u Pivku dovuče jedna Merkava 1. Na njegovo ime pozajmljena iz Izraela na 99 godina. Trebalo je platiti 1000 Eura za prekomorski transport Haifa-Kopar, ali Muzej nije imao para. Sada 1600 Merkavi-1 čeka na uništenje. Ali zbog tvrdog čelika se troši jako puno acetilena, te je to uništenje dosta skupo. Dosad su samo dvije Merkave napustile Izrael.

Oko stanja tenkova u Sloveniji mi je dosta ispričao, ali kao što ne objavljujem javno saznanja o tenkovima u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj i Sloveniji, ne bih mogao da kažem to što sam saznao. Objavljujem samo ono što se lako može saznati, ili je već poznato na raznim mjestima.

Ali Andreju nije baš drago što se prodaju tenkovi M55S čiji je on tvorac. Objašnjavao mi je detalje prepravke, obradu topa, radio opremu, elektroniku za obradu krivljenja topovske cijevi, kako je sve rađeno, itd, itd.

I ja i Andrej smo imali šta reći jedan drugom. Nažalost, dan je bio kratak.

Pozdrav

Vlado
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #3832 on: September 19, 2016, 08:01:16 am »

Družio sam se sa Andrejem i sa Boštjanom u subotu. Ovo što sam vidio na tenkovima je sasvim u redu. U tenku u kojem sam bio vide se neka oštećenja koja liče na proboj kumulativnog mlaza, ali nisam vidio nikakvo oštećenje sa vanjske strane. Dobro je popravljeno. Tenk je prefarban, ali na brzinu, tako da je prefarbano i ono što se ne smije farbati, a ima i dijelova koji nisu ofarbani, a trebali bi biti, pa se na tim dijelovima vidi originalna JNA SMB boja.

Postavio sam dosta pitanja pripadnicima slovenačke vojske koji su bili uz tenkove. Počeli su odgovarati na pitanja kao i svakome drugome, međutim, onda su malo zastali kod odgovora, pa su počeli da koriste upustvo za upotrebu za odgovaranje, a na neka pitanja su dugo listali upustvo za rukovanje i opis sistema, ali nisu mi mogli dati odgovor.

Boštjan, Božo13, je bio pored mene i slušao je njihov tihi razgovor na slovenačkom.

"Pazi šta pričaš, ovaj pozna tenk", mi je kasnije rekao Boštjan.

Sa Andrejem sam se družio dosta kratko. Nekoliko sati. On je osnovao Muzej u Pivci. Sa svojim vezama i poznanstvom sa velikim brojem NATO i izraelskih generala  uspio je dovući u Pivku veliki broj oklopnih vozila. Radio je na tome da se u Pivku dovuče jedna Merkava 1. Na njegovo ime pozajmljena iz Izraela na 99 godina. Trebalo je platiti 1000 Eura za prekomorski transport Haifa-Kopar, ali Muzej nije imao para. Sada 1600 Merkavi-1 čeka na uništenje. Ali zbog tvrdog čelika se troši jako puno acetilena, te je to uništenje dosta skupo. Dosad su samo dvije Merkave napustile Izrael.

Oko stanja tenkova u Sloveniji mi je dosta ispričao, ali kao što ne objavljujem javno saznanja o tenkovima u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj i Sloveniji, ne bih mogao da kažem to što sam saznao. Objavljujem samo ono što se lako može saznati, ili je već poznato na raznim mjestima.

Ali Andreju nije baš drago što se prodaju tenkovi M55S čiji je on tvorac. Objašnjavao mi je detalje prepravke, obradu topa, radio opremu, elektroniku za obradu krivljenja topovske cijevi, kako je sve rađeno, itd, itd.

I ja i Andrej smo imali šta reći jedan drugom. Nažalost, dan je bio kratak.

Pozdrav

Vlado

Oko tenkova vjerovatno je situacija malo bolja, kako pričaju u novinama. Po mojoj procjeni bi nekako uspjeli da isprave do oko 2 čete tenkova M84.
Inače barem po portalu 'javna naročila' vidim, da oko održavanja radi i Yugoimport. Tako da če kmalu biti svi tenkovi u radu  Grin.

Jeli slučajno Andrej kazao, zašto su slovenci izbacili M55S umjesto M84 Huh? Ili zašto jim se M55S uopšte ne sviđa više.




Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3833 on: September 19, 2016, 08:44:46 am »

Puno sam toga saznao. Takođe sam saznao koja firma iz Srbije radi na održavanju ovih tenkova. Ali neke stvari nisu za javnost.

Ali M55S je bio ulaganje Slovenije u svoju vojnu industriju i očuvanje stručnog kadra u Sloveniji. Tenkovi su tu sporedna stvar.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3834 on: September 19, 2016, 10:40:41 am »

Setih se jednog detalja.
Mi smo zavisno od veličine prijavljene partije za predaju na jednom ili više tenkova proveravali pouzdanost ispaljivanjem 22 projektila iz OT.
Morali smo taj tenk da vozimo na Manjaču kao najbliži poligon.
Posle toga ti tenkovi su debakarisani.

Kada sam sa direktorom i šefom kontrole ĐĐ bio u Bumaru Poljska možda 87 prilikom posete njihovom poligonu pitao sam ih kako oni to rešavaju.
Objasnili su mi da to rade sa tehnološkim imitatorima projektila koji se raspadaju u neposrednoj blizini a umesto bakarnog prstena koriste jednu vrstu plastike.
Tvridli su da se postiže isti efekat kao sa orginalnim projektilima.

Probao sam da dobijem više podataka ali su me uputili na zvaničan protokol.
Sve sam to napisao u izveštaju po povratku a dalju proceduru nisam pratio.
Mislim da su i Rusi već bili menjali prsten pa im je životni vek cevi znatno produžen a mi samo nismo imali te izmene.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #3835 on: September 19, 2016, 11:08:15 am »

Puno sam toga saznao. Takođe sam saznao koja firma iz Srbije radi na održavanju ovih tenkova. Ali neke stvari nisu za javnost.

Ali M55S je bio ulaganje Slovenije u svoju vojnu industriju i očuvanje stručnog kadra u Sloveniji. Tenkovi su tu sporedna stvar.

Vidim da SV dosta surađuje sa Srbijom u pitanju održavanja vojne tehnike, kupovine municije i slično. A sa Hrvatskom u glavnom suradnja ide samo u pitanju vojnih vežbi u okviru Nato-a.

Zašto je to tako, neču raspravljati ovdje, pošto bi brzo otišli u 11. član.

Još oko Merkave 1 - ako je problem 1000€, da se prebaci ovaj tenk u Sloveniju, mogli bi organizovati jednu nabirku sredstava - donaciju, da se ovaj tenk prebaci. Ma da je vjerovatno cena puno veča.

Ovih 1000€ nabrali bi čak ovdje na Palubi.













Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #3836 on: September 19, 2016, 12:02:15 pm »

BAs sam to htio napisati sto je kolega Janezek rekao, 1000 je prije cijena za automobil a ne za vise tonsko cudoviste. Da je soma bilo cega, skupili bi ovdije.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #3837 on: September 19, 2016, 12:05:21 pm »

Ocu ja jedan Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3838 on: September 19, 2016, 12:12:39 pm »

jedna nula premalo.. 10.000 i u zelembačima.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #3839 on: September 19, 2016, 04:38:08 pm »




   Takođe, na prethodim tenkovskim biatlonima su Kinezi gađali svojom potkalibarnom municijom što je ponekad izazivalo nedoumicu oko pogotka pošto tanki penetrator ostavlja jedva vidljiv trag na jutanoj meti i ruske sudije im nekoliko puta nisu priznale direktan pogodak. Pošto Rusi na vežbama gađanja koriste balistički projektil oblika i težine kao TF ali ispunjen betonom i pogodan za višekratnu upotrebu, korišćenje potkalibarnog projektila od strane Kineza se smatralo ekonomski neopravdanim. Jeste da je trajektorija ovog projektila rezantnija i na tim daljinama praktično pravolinijska, ali uz veću cenu javlja se i pitanje skraćivanja resursa cevi koji je kod nas 3 puta manji ako se ispaljuju potkalibarne granate u odnosu na TF ili kumulativne, što kod njih očigledno nije slučaj. Izgleda da je tajna u plastici koja se koristi za vodeći prsten PK projektila umesto bakra.





Logged
Pages:  1 ... 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 [256] 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.