PALUBA
March 28, 2024, 11:49:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 [389] 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164907 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5820 on: November 27, 2020, 08:36:08 am »

Mislim samo o tenkovima M84. Sa drugim tenovima se tada nisam bavio. Na Kosovu sam bio više puta u periodu 1986 do 1989.

Niška brigada je bila u blizini Slatine pored Prištine i pored aerodroma na Batlavskom jezeru (na pola puta Priština-Podujevo), sa pridodatim starješinama iz Vrhnike. Upoznavao sam jedna sa drugima jer se međusobno nisu poznavali.

Skopska brigada je bila u blizini Uroševca.

Kraljevačka brigada je bila pored Kline.

Beogradska brigada je bila u blizini Kosovske Mitrovice.


Otprilike je to bio raspored jedinica sa tenkovima M84 i dugo sam se vrtio od jednih do drugih.

Sad mi se ne da da listam svoje radne sveske, ali sjećam se jednog tenka M84 iz niške brigade na lokaciji Batlavsko jezero. Stalno sam "kružio" između tenkova i provjeravao njihovo stanje. i jedan tenk je bio svaki put pokvaren, kad god da sam ušao u nega. I bili su tu namjerni kvarovi. I pitam nadležnog starješinu ko je posada. Tri Šiptara. I objasnim problem i tražim da se maknu sa ove lokacije. Nakon toga nije više bilo kvarova ovoga tenka.

Za svaki, baš svaki, pa i najmanji kvar koji sam otklonio (tj, moja ekipa, moj sektor) morao sam da pišem izvještaj i da napišem šta je uzrok kvara. Od tehnologije u ĐĐ ili negdje prije ĐĐ, pa do rukovanja, materijala, alata, čiji je materijal, namjerni, u garanciji ili van garancije, nehat, neobučenost itd. Nakon toga smo predlagali promjene u proizvodnji, tehnologiji, konstrukciji, itd, tako da u Kuvajtu nije bilo puno kvarova.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5821 on: November 27, 2020, 07:05:56 pm »

Da malo uozbilimo stvari!
Tenk je bio kvalitetan proizvod koji je montiran kompletno ispitivan a završno testiran od strane Vojne kontrole u Đ. Đaković.
Sve to su izvodili isključivo radnici zaposleni na montaži uz tehničku podršku stručnih službi S.V. Đ. Đaković.
Svi složeni sklopovi su kroz definisane tehnologije u toku procesa montađže 3-4 puta testirani i ispitivani tako da se većina skrivenih mana i grešaka morala otkriti još u fabrici.

U eksploataciji greške su često nastajale kao posledica nepravilnog održavanja ili rukovanja. Sami tenkovi nisu puno eksploatisani uglavnom su startovani malo proveravani pa su i otkazi bili  na mototransmisionom i hodnom delu.
Gađanja su skupa operacija pa sa baš ne izvode bez neke potrebe.

Kooperanti pa i R.Č su samo proizvodili delove prema unapred definisnoj podeli i nisu se mešali u montažu tih sklopova u tenk jer smo mi obrađivali montažne crteže i pisali tehnologiju njihive ugradnje prema zahtevima propisanim u TU. kasnije PKP koji su verifikovani i overavani od strane VTI-a.
Proizvođači komponenti su pozivani isključivo ako bi se posumnjalo da postoji mogućnost da se radi o serijskoj grešci a po potrebi je uključivan i VTI
koji je preuzimao ulogu arbitra.

Svaka priča da su neki solirali i trčkarali za tenkom po jedinicam je besmislena jer je održavanje tenka u garantnom roku bilo isključivo u nadležnosti S.V. ĐĐ a to je rađeno i posle garantnog roka pošto još remontni centar nije funkcionisao jer nije ni bilo potrebe.
Naše ekipe su ponekad na zahtev VP. bile tehnička podrška za vreme gađanja pojedinih jedinica.

Ovo je bio proizvod sa oznakom Vojna tajna poverljivo i tamo gde su se radili složeniji delovi mogli su se kretati samo oni koji su radili na njima a na montažiu tenka proizvođači delova mogli su da uđu po pozivu sa ograničenom propusnicom i u pratnji domaćina.
Ovo pravilo je u ĐĐ važilo sve do početka 1990 god.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5822 on: November 27, 2020, 10:05:31 pm »

Nedeljko, ako ti treba broj nekoga iz ĐĐ da se malo konsultuješ, sa još puno njih  sam još u kontaktu. Griješiš negdje.
Nije bilo ni jednog gađanja jedinica iz Vrhnike, Jastrebarskog, Beograda, Niša (i isturene jedinice u Leskovcu), Kraljeva i Skoplja bez prisustva moje ekipe u vremenu od prvog komada do 1991 godine. Kad sam radio u Školskom centru u Zagrebu ili kad sam otišao u Kuvajt to su preuzeli ljudi iz moje ekipe. Izuzev gađanja na Manjači, Kalinoviku i Nikincima. Ali ta gađanja je  sprovodio VTI, na ta tri poligona. Neka njihova interna ispotivanja. Bio sam i nekoliko puta i na ovim poligonima na gađanjima, ali ne na svim. Ali sam sa VP bio na svim gađanjima. Na sve i jednom. Kad nisam mogao ići ja, išao je neko iz moje ekipe.

U ponedeljak večeramo u Vrhnici, Kokan je večerao zubatca, dao za njega pet dnevnica, pa povratio pošto se napio, a nakon tri dana Vojo Vitas, šef servisa ĐĐ, gađa muziku bocom kisele vode u kafani pored Podujeva. Nakon deset dana ja i Bartol razbijemo sve čaše u kafani pored Krivolaka, pa nam sutra daju pivo bez čaša.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Pozdrav

Vlado


* 13.11.89.VP 6592.jpg (1788.23 KB, 4128x3096 - viewed 39 times.)

* 15,11,89 Kraljevo.jpg (1519.94 KB, 4128x3096 - viewed 19 times.)

* 2308.89 Kraljevo, 24.08.89 Beograd, 27.08.89 Jastrebarsko.jpg (1523.5 KB, 4128x3096 - viewed 17 times.)

* Sa Vp 6592 Batlavsko jezero.jpg (1408.68 KB, 4128x3096 - viewed 13 times.)

* Pasuljane sa VP 1552 Beograd.jpg (1329.66 KB, 4128x3096 - viewed 10 times.)

* Skoplje, Batlavsko jezero.jpg (1610.53 KB, 4128x3096 - viewed 11 times.)

* Slunj, 27.02.89, Zalužani 040389.jpg (1444.62 KB, 4128x3096 - viewed 10 times.)

* Slunj 20.02.90, Krivolak 25.09.90.jpg (1491.87 KB, 4128x3096 - viewed 17 times.)
Logged
coaveliki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #5823 on: November 28, 2020, 12:11:29 pm »

Slike nekog tenka, jel to T-72B1 MS što se isporučuje Srbiji?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5824 on: November 28, 2020, 12:58:06 pm »

Nije. Na pomenutim slikama je najverovatnije pakistanski Al-Khalid.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5825 on: November 28, 2020, 04:06:02 pm »

Nedeljko, ako ti treba broj nekoga iz ĐĐ da se malo konsultuješ, sa još puno njih  sam još u kontaktu. Griješiš negdje.
Ja sam se montažom i ispitivanjem tenka ozbiljno bav io u Đ.Đaković nepunih 11 godina pa ne znam kakve konsultacije bi mogao dobiti od tih tvojui saradnika.
Sa oko 40 radnika i stručnjaka iz ĐĐ sam u privatnoj Kuvajtskoj firmi proveo još 3 godine, sa ponekim još komuniciram ali ne pričamo o onom što smo radili jer mi znamo šta je ko i koliko uradio.

Tenk je borbeno vozilo koje koristi posada i ona je osposobljena da samostalno izvrši pripremu gađanja, gađanje i otkloni eventualne zastoje u toku gađanja ako nešto zaboravi uz svaki tenk je isporučena propratna knjiga a vojska je kasnije radila i skraćenu verziju sa taksativno navedenim aktivnostima za startovanje, vožnju, gađanje...
I kuvajtske posade su to uglavnom samostalno radile a nas su pozivali samo ako je nastao neki kvar.
JNA je bila ozbiljna i kruto ustrojena pa mi pomalo glupo zvuči da nekakva specijalna ekipa pa makar to bio i Čajavec prisustvuje svim gađanjima.

Čajavec je bila firma koja je radila ( celi Čajavec ok  5% vrednosti tenka)  elektrokomponente za SUV i te komponente su pojedinačno dolazile u ĐĐ gde su ji radnici montaže SV ugrađivali povezivali testirali i gađali tenkom bez prisustva specijalista RČ.
Dakle nije tenk išao u Rč da bi oni ugradili i integrisali komponente po kom osnovu bi bila njihova obaveza da to održavaju po jedinicama kad je to bila obaveza SV ĐĐ.
Pošto je povremeno bilo problema oko komponenata SUV-a U SV ĐĐ je formirana stručna grupa koja je izradila odgovarajuće test kutije kojima su kontrolisani ulazni i izlazni signali iz složenijih komponenata.

Jedno vreme sam vodio R.J Profilaktika koja se u početku bavila i servisom po VP (oko 84 radnika ).  Zbog uhodavanja išao sam na nekoliko intervencija ali nismo imali potrebu da zovemo bilo koga od kooperanata. Novi pogon za profilaktiku  i servis u ĐĐ izrađen je po mom projektu koga sam lićno branio da bi direkcija projekta odobrila sredstva.
Na moj zahtev povukao sam se sa funkcije rukovodioca i vratio u tehnologiju na mesto glavnog tehnologa za tenk.
 Umesto mene iz naše tehnologije su prešla 2 inženjera jedan je preuzeo profilaktiku a drugi servisnu službu.




Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5826 on: November 28, 2020, 07:55:24 pm »

Ne vrijedi sa tobom razgovarati. Mogu i ja da napišem da je JNA bila ozbiljna firma, ali sam ja mjesečno makar tri, četiri puta rješavao probleme u proizvodnji ĐĐ, stalno išao po jedinicama JNA itd.
A Čajevac je pravio 36% tenka. Ako nisi znao.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #5827 on: November 28, 2020, 08:29:16 pm »

Чајевец правио 36% тенка?! Преко 15 тона тенка је долазило из Чајевца? Да није мало мЛого?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5828 on: November 28, 2020, 09:44:47 pm »

36% tenka u tonama ili u parama?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5829 on: November 28, 2020, 09:59:05 pm »

Govorim o cijeni tenka

Sistem upravljanja vatrom
Radio oprema, radio stanica, uređaju za unutrašnji razgovor, šljemafoni, antena sa postoljem
ABHO oprema
Sistem gašenja požara
Kutije BSP, PAS, PUS, K2, PCG, KP-1, kutija drumske signalizacije, prekidač mase, VKU (obrtni kontaktor) itd
Elektromagneti, počev od 6P7 (elektromagnet okidanja mitraljeza) pa elektromagnet okidanja topa, svi prekidači, tasteri, dugmići, voltmetar kod vozača, pokazivač broja metaka za AP, uređaj sa četkicama (dio koii se koristio za akviziciju komandira), skoro sve štamšane ploče u tenku, PP28.000, svi osigurači
mikro liv i odlivci, sve vrste livova
površinska zaštita

Za Kuvajt je bila razlika u tome što radio oprema nije bila Čajavec.

Više se i ne sjećam svega. Puno je godina prošlo.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #5830 on: November 28, 2020, 10:40:52 pm »

Један тврди да је удио Чајевца у вриједности тенка 5%, док други тврди да је удио чак 36%. Велика дискрепанција, договорите се, нађитена пола или сл.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5831 on: November 28, 2020, 10:51:14 pm »

Znam da činjenice u poremećenom sistemu vrednosti gube bitku sa agresivnom propagandom.
Ali ja nemam potrebu da skupljam posredno i friziram podatke već plasiram samo ono što sam zaista radio u mojoj 20-godišnjoj karijeri baveći se ovim poslom.
Sve montažne ( ugradbene jedinice) su definisane u mojoj službi informatički smo napravili bazu podataka sa cenama dinamikom ugradnje i kooperantima tako da su podaci stvarni a na osnovu njih je plaćano koperantima .

Malo ozbiljnih podataka prema cenama tenka za Kuvajt a to nam je bio reper za druge ponude a jednu od njih sam koordinirao 90-91 godine
Najskuplji deo je oklopno telo, slede , nišanska sprava, par menjača, motor.....

Istina na Bosnu je išlo oko 33% vrednosti tenka ali su tu jači učesnici od RČ bili Zrak, famos transmisije, FMSN Koran, Bratstvo a a famos specijalna vozila i RČ su  bili tu negde ako to podelite doći ćete do cifre koju sam prethodno napisao.
Kada sam za 14 oktobar pravio analizu nastavka proizvodnje tenka bez Hrvatske, Slovenije i dela Bosne  Republika Srpska je obuhvatala oko 14,5% a Srbija je pored ranijih 23% bez neki veći ulaganja mogla osvojiti relativno brzo još oko 10%.

Najveće učešće je svakako imao ĐĐ nešto oko 22% tako da priča o Čajevcu kao nekakvom jakom igraču pada u vodu.
Da je Čajavec radio 36%  ne bih tako brzo propao, istina otišli su mu i neki stručnjaci (Fudo Reuf..) koji su sa Pevcom VTI dugo radili na razvoju SUV-a za M-84.
U 14 oktobru sam nivo informatičke obrade podataka pojednostavio povezao sa ugradbenim sastavnicama pa sam mogao raditi više pretraga.
Kasnije sam od toga napravio bazu podataka u ACCESS ali nisam izvršio kompletna povezivanja jer više nije imalo svrhe.



Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5832 on: November 29, 2020, 01:15:22 am »


 


   Rasprava se malo utišala kako je pala noć. Klasična tema tipa ko je više čega uradio između mašinca i elektroničara. Za neupućene izgleda drastična razlika u procentima ali odmah da kažem: U pravu su i jedan i drugi. Ako se gleda po kilaži (na svakom sklopu ili uređaju u T-84 postoji pločica sa nazivom dela, proizvođačem i težinom u kg) Palestinac je u pravu. 60% se proizvodilo u Sloveniji (oklopno telo, kupola i gusenice) , 20% BiH (motor, optika i sva elektronika) i 20% ostali( menjači Makedonija, akumulatori Hrvatska, nešto el.motora i mehanike Srbija i sl.)

   Međutim, sva elektronika je domaća i proizvodio je Rudi Čajavec: Sredstva veze (primopredajnik PD-9 i interfonski uređaj UMR) , DRHT, sistem za automatsko gašenje požara, kompletan SUV , Kutija startnog preklapanja, Kutija drumske signalizacije, Elektronski regulator punjenja, Tahometar , Pult popune, Panel komandira , Upravljačka kutija automata punjenja, Pokazivač broja metaka, Tabla osigurača kupole, Komandna tabla vozača itd. Gledano po broju stavki u odnosu na spisak svih sklopova i uređaja u tenku Vladimir je u pravu.

   O odnosu cena ne mogu da govorim pošto taj podatak ne znam ali treba uzeti u obzir da je u to vreme military elektronika bila papreno skupa u odnosu na mehaničke delove. Sada je taj odnos sasvim drugačiji usled pojeftinjenja proizvodnje.

   Što se tiče tenkovskog gađanja u početku je bilo jako malo potrebe za opsluživanjem i intervencijama od strane mehaničara motorne specijalnosti jer je motor na T-84 gotovo savršen, kao i transmisija tako da jako retko bude zastoja. Čak i sad posle 30 i više godina mnogo su ređi mehanički kvarovi na gađanju nego električni. Glavna enigma je još uvek SUV i njegovo održavanje, podešavanje i upotreba. Nažalost, jako malo vrsnih SUV-aša je preostalo u službi tako da se svelo na nekoliko tehničara bez kojih se ne kreće na gađanje. Tenkovski mehaničar može biti bilo koji ali SUV-aš su jedan, eventualno dvojica ljudi koji se smenjuju na gađanjima. Zato verujem da je Vladimir (ili neko iz Čajaveca) u početku 100% morao biti prisutan na svim gađanjima T-84
zato što je i dan danas tako. Ne vidim zašto bi neko iz proizvodnje prisustvovao gađanju ako je sve ispravno osim naoružanja koje se mora detaljno proveriti pre gađanja.


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5833 on: November 29, 2020, 10:14:45 am »

Nema potrebe da se licitira ili arbitrira sa podacima oni su bili kompjuterski obrađivani a ĐĐ je tada imao doktora informatike N.Majdančić koji je bio jedan od najboljih stručnjaka na našim prostorima.

Proizvodnja je bila podeljena na sve republike a vrednost učešča u proizvodu (tenk za izvoz).

Bosna i Hercegovina 33,25% ( od toga firme iz sadašnja RS 14,67% FMSN Koran,Fanos transmisije  i R. Čajavec)
Srbija 22,01%
Hrvatska 21,73%
Slovenija 17,93%
Makedonija 3,39%
Crna Gora 1,69%
Napomena ovo je moja analiza koju sam pravio 92 za Vladu Srbije na bazi raspoiloživih podataka za nastavak proizvodnje za izvoz u Kuvajt
Za one manje upućene cena je utvrđivana vrednost materijala+vrednost uvoznih komponenata + normativ vremena x vrednost norma sata i to je bilo definidano za svaku ugradbenu jedinicu.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #5834 on: November 29, 2020, 11:53:38 am »

Ne znam da li se treba svađati zbog sitnica. Ekipe su bile na početku uvođenja tenka u jedinicu a kasnije ne. Zimsko gađanje 1. čete s M-84 na -35 stupnjeva na Krivolaku 1991. , SUV u automatskom režimu ne može unijeti daljinu od 1300 do 1800 metara. Sve ispod i iznad može. Nakon dobrog zagrijavanja tenka (par sati) poslije gađanja sve se vratilo u normalu. Tijekom gađanja na jednom tenku je otišla stabilizacija - otišla pojačivačka kutija koja je zamijenjena. Nije bilo nikoga iz ĐĐ. Jedino je bila ekipa iz ĐĐ kada je prilikom startanja motora kako su nam rekli kasnije izletio protuteg s radilice i to se desilo u vojarni u Skopju. Tenk nije otvaran sve dok nije to uradila ekipa iz ĐĐ.
Logged
Pages:  1 ... 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 [389] 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.