PALUBA
March 29, 2024, 03:44:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 [394] 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2166301 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #5895 on: December 07, 2020, 09:17:04 pm »

Ja sam mislio da je udes bio zbog neispravnog meteosenzora. Grin
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5896 on: December 07, 2020, 10:19:51 pm »

Ma, problem je u tome što se u medijima to plasira kao neka velika tragedija u najavi. Kao da je to neka magistralna pruga i da će svakog trenutka tamo da isklizne putnički voz i izginu ljudi. A, zapravo se radi o praktično industrijskom koloseku, kojeg povremeno koristi i vojska.

Ta pruga je građena kao lokalna pruga i projektovana je za osovinsko opterećenje do 16 tona po osovini. Nakon višedecenijskog korišćenja i neulaganja u njen remont, ona zasigurno više nema tih projektovanih 16 tona po osovini, već manje. Na pojedinim delovima deonice dovoljno manje da dođe do iskliznuća voza sa šina.

Može koristiti podatak da su magistralne pruge kod nas, projektovane za osovinski pritisak do 22,5 tona.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5897 on: December 08, 2020, 12:44:27 am »




   Za sve ove godine imao sam priliku desetak puta da putujem upravo ovako ovim pravcem. U vojnoj kompoziciji sa tenkovima i nekad municijom. Sve što je Bandži izneo stoji plus nekoliko jako bitnih stvar. Ta pruga je izrađena (isprva uskog a kasnije normalnog koloseka ) za potrebe Rembasa (koji je sada privatizovan) i to tako što se vagoni natovareni ugljem spuštaju iz Resavice prema Despotovcu dok uzbrdo idu prazni. Kada vojska vuče tenkove kompozicija je natovarena i uzbrdo i nizbrdo. Pruga je od Markovca neelektrificirana tako da dizelka jako teško izvuče kompoziciju sa npr. 10 tenkova + TZI (kao ovaj na slici). Dešava se da točkovi lokomotive proklizavaju pa mora da se cela kompozicija vrati nazad i uzme duži zalet. Ponekad to ne uspe iz prve pa se vraća i po nekoliko puta dok ne savlada prevoj. Za nas putnike u klasi (putničkom vagonu pridodatom teretnoj kompoziciji radi prevoza ljudstva) koji gledamo kroz prozor je vrlo komično. Dešava se da više puta ulazimo i izlazimo u istu postaju. Toliko da više ne znamo na koju stranu treba da idemo. Ovde je očigledno došlo do otkaza kočnica i iskliznuća usled prevelike brzine pod teretom a u krivini. Dobro je ako niko nije stradao!

   I tako svake godine po dva puta, sada jednom svaka brigada izvodi vežbu na poligonu Pasuljanske livade i najčešće vuče svoje tenkove koje dodaje već postavljenim na poligonu. Teško je ali niko nije ni rekao da je lako.


Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5898 on: December 08, 2020, 12:49:26 am »



   Pisali smo prošle godine upravo na ovoj temi o utovaru i utvrđivanju tenkova za vagon. M-84 koje su za patos učvršćene tzv papučama iz RAP-a + drvenim klocnama stoje i na bočnom usponu koji uopšte nije predviđen, dok je TZI  koji nema papuče spao. Klocne u ovom slučaju ne pomažu.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5899 on: December 08, 2020, 09:05:52 am »

Zar nisu uvijek isti tenkovi na Pasuljanskim livadama, a samo se posada mijenja.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5900 on: December 08, 2020, 12:21:32 pm »

Kazu da su lose spanovai lance za tenk (TZI), mada pre ce biti da je pruga popustila. Vidi se na slikama da je u odlicnom stanju.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5901 on: December 08, 2020, 12:35:08 pm »

Tako je bilo nekada. Koliko se sećam, na Pasuljanama su korišteni tenkovi 252. okbr. a na Međi tenkovi 211. okbr.


Teško da na kompoziciji voza otkažu kočnice. Mislim, može nekim sticajem okolnosti da se desi, ali vrlo retko. Voz ima automatske vazdušne kočnice. Svaki vagon zasebno + lokomotiva. Lokomotiva preko svog kompresora obezbeđuje vazduh potreban za rad kočnica. Sistem je konstruisan tako da se u vazdušnom vodu nalazi pritisak od 5 bara i sve dok je taj pritisak, voz je otkočen. Čim se pritisak u vazdušnom vodu smanji, voz koči. Kočenje reguliše mašinovođa, preko za to namenjenog uređaja. U zavisnosti koliko vazduha mašinovođa ispusti iz sistema (reguliše preko manometara), tolika će biti sila kočenja. Iskusne mašinovođe to znaju da procene "u dlaku".


Postoji više razloga za iskliznuće voza, ali je ovde čini mi se u pitanju opšte stanje koloseka. Kolosek jednostavno na određenim deonicama ne može više da podnese težinu voza, pa se šine takoreći raskreče. To se dešava kada su truli pragovi u kombinaciji sa ostalim faktorima.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5902 on: December 09, 2020, 10:24:41 am »

Tako je bilo nekada. Koliko se sećam, na Pasuljanama su korišteni tenkovi 252. okbr. a na Međi tenkovi 211. okbr.
Nije baš tako, jer kada smo gađali uvek je bila naša tehnika iz 252-ge. To pišem za vreme VJ, kako je sada ne znam. Jednom smo gađali na Međi u sklopu borbene grupe sa tehnikom iz 211-ge, usput to mi je bilo i zadnje gađanje 2000-te godine iz tenka M-84.
Tada je nastala ona čuvena anegnota sa Nišlijama da li vam je ispravan "hepek", obzirom da je on najosetljiviji. Smiley
Svi su klimali glavom kao potvrda da je hepek ispravan Grin, a hepek ne znači baš ništa, naša izmišljotina. Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5903 on: December 09, 2020, 12:01:40 pm »

Često popravljam tenkove M84 "online". Pomažem kod popravki. U nekoliko VP su pomiješani tenkovi iz različitih serija I onda mi upada u oči jedan čest slučaj. Različite serije uređaja imaju drugačije napone koje prave i drugačiji softver. Međusobno je to nezamjenjivo, ali čisto sumnjam da nadležni znaju za to. Nomenklaturni brojevi za uređaj koi pravi napone za prvu i drugu generaciju nišanske sprave je isti, a uređaj pravi različite napone. i onda se desi kvar. Dva i po puta veći napon koji se je nekad koristio za DNNS-2 spaliće dio nišanske sprave DNNS-2A. A na uređaju koji ih napaja ista oznaka za sve serije i isti nomenkaturni brojevi. 


Isto vrijedi i za softver koji se razlikuje između nekih serija tenka M84, a računar ima iste oznake po serijama i isti nomenklaturni broj bez obzira na seriju. A kutija računara je ista kao neki drugi računar koji  se koristi(o) u JNA, samo je ident broj drugačiji. Isporučivani su u JNA kao rezervni dijelovi.

Posjedica svega može biti izgaranje dijelova DNNS-2A i promašaj kod gađanja.

Ali, polako dižem ruke od svega. Neka neko drugi o tome razmišlja.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5904 on: December 09, 2020, 04:15:19 pm »

Brok, takav je dogovor bio između 252. i 211. tj. kako se tehnika ne bi bespotrebno dovlačila i vraćala, na Pasuljanskim Livadama su se koristili tenkovi iz 252. a na Međi tenkovi iz 211. Tako je bilo 95/96 što mogu da potvrdim i lično.

A, dogodovština ima na obe strane. No, da ne ulazimo u priču "čiji je veći"  Smiley
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5905 on: December 10, 2020, 08:18:33 pm »

Mi smo (u sklopu 252. okbr.) februara 1985 išli sa svojom tehnikom, čini mi se da je išla cela četa, deset tenkova, doduše T-55, da smo mogli izvesti vežbu tenkovska četa u napadu. Naše tenkove smo natovarili u Adranima i vozili se do Resavice valjda oko 24 časa, ne sećam se više, ali znam da je bilo jako dugo, jer smo bili kompozicija najmanjeg prioriteta i svima smo se sklanjali. Srećom je u putničkom vagonu bilo toplo. Sreća je kad se ide na Pasuljanske livade zimi, da ne moraju da se čiste tenkovi od blata nakon vežbe. Budu čisti kao sunce.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5906 on: December 10, 2020, 08:31:20 pm »

Vojni transport, posle Plavog Voza, ima najveći prioritet na železnici. Nešto drugo je tu bilo u pitanju.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #5907 on: December 11, 2020, 11:26:58 am »

Često popravljam tenkove M84 "online". Pomažem kod popravki. U nekoliko VP su pomiješani tenkovi iz različitih serija I onda mi upada u oči jedan čest slučaj. Različite serije uređaja imaju drugačije napone koje prave i drugačiji softver. Međusobno je to nezamjenjivo, ali čisto sumnjam da nadležni znaju za to. Nomenklaturni brojevi za uređaj koi pravi napone za prvu i drugu generaciju nišanske sprave je isti, a uređaj pravi različite napone. i onda se desi kvar. Dva i po puta veći napon koji se je nekad koristio za DNNS-2 spaliće dio nišanske sprave DNNS-2A. A na uređaju koji ih napaja ista oznaka za sve serije i isti nomenkaturni brojevi. 


Isto vrijedi i za softver koji se razlikuje između nekih serija tenka M84, a računar ima iste oznake po serijama i isti nomenklaturni broj bez obzira na seriju. A kutija računara je ista kao neki drugi računar koji  se koristi(o) u JNA, samo je ident broj drugačiji. Isporučivani su u JNA kao rezervni dijelovi.

Posjedica svega može biti izgaranje dijelova DNNS-2A i promašaj kod gađanja.

Ali, polako dižem ruke od svega. Neka neko drugi o tome razmišlja.

Pozdrav

Vlado

Znam možda lupetam ali sigurno je po mome ovdje promašaj konstruktora DNNS-2A, da su uradili uređaj tako, da se mogu djelovi izmjeniti sa djelovima od DNNS-2.

Ili još gore, da nisu djelovi kompatibilni. Ili da nije bio kasnje DNNS-2 zamenjen sa DNNS-2A. Ili da nisu pustili DNNS-2 kod svih verzija, posto vjerovatno i nije bio toliko lošiji.

Ponekad je bolje, da se neka serija tenkova gura do kraja ili  ako se je ustanovilo poslje serije 1 (sada pričam na pamet - oko 50 komada), da su bili neki stvarno veliki nedostaci, da bi se nekim remontom ove prve serije nadgradile na kasnije serije. Barem kod elektronike.

Za Srbiju bi bilo posle 30-35 godina dobro, da se kod modernizacije promjeni i SUV.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5908 on: December 11, 2020, 12:40:33 pm »

Često popravljam tenkove M84 "online". Pomažem kod popravki. U nekoliko VP su pomiješani tenkovi iz različitih serija I onda mi upada u oči jedan čest slučaj. Različite serije uređaja imaju drugačije napone koje prave i drugačiji softver. Međusobno je to nezamjenjivo, ali čisto sumnjam da nadležni znaju za to. Nomenklaturni brojevi za uređaj koi pravi napone za prvu i drugu generaciju nišanske sprave je isti, a uređaj pravi različite napone. i onda se desi kvar. Dva i po puta veći napon koji se je nekad koristio za DNNS-2 spaliće dio nišanske sprave DNNS-2A. A na uređaju koji ih napaja ista oznaka za sve serije i isti nomenkaturni brojevi. 


Isto vrijedi i za softver koji se razlikuje između nekih serija tenka M84, a računar ima iste oznake po serijama i isti nomenklaturni broj bez obzira na seriju. A kutija računara je ista kao neki drugi računar koji  se koristi(o) u JNA, samo je ident broj drugačiji. Isporučivani su u JNA kao rezervni dijelovi.

Posjedica svega može biti izgaranje dijelova DNNS-2A i promašaj kod gađanja.

Ali, polako dižem ruke od svega. Neka neko drugi o tome razmišlja.

Pozdrav

Vlado

Znam možda lupetam ali sigurno je po mome ovdje promašaj konstruktora DNNS-2A, da su uradili uređaj tako, da se mogu djelovi izmjeniti sa djelovima od DNNS-2.

Ili još gore, da nisu djelovi kompatibilni. Ili da nije bio kasnje DNNS-2 zamenjen sa DNNS-2A. Ili da nisu pustili DNNS-2 kod svih verzija, posto vjerovatno i nije bio toliko lošiji.

Ponekad je bolje, da se neka serija tenkova gura do kraja ili  ako se je ustanovilo poslje serije 1 (sada pričam na pamet - oko 50 komada), da su bili neki stvarno veliki nedostaci, da bi se nekim remontom ove prve serije nadgradile na kasnije serije. Barem kod elektronike.

Za Srbiju bi bilo posle 30-35 godina dobro, da se kod modernizacije promjeni i SUV.



Ovoga se dobro sjećam iz proizvodnje.

Zrak Sarajevo je promijenio tip noćnog pojačavača slike. Promjena iz DNNS-2 u DNNS-2A. I poslao zahtjev u VTI za odobrenje izmjene u nišanskoj spravi. I nama dođe papir da trebamo smaniti napon napajanja noćnog kanala. Ovi moji iz tehnologije smanjiše napon bez razmišljanja. Tako rekao VTI. Počeo se ja svađati sa svim okolo oko toga zašto Zrak Sarajevo OOUR FNP-III ne napravi regulator napona u nišanskoj spravi (bilo je prostora), pa da napon napajanja ostane 6,5 volti, a da se u nišanskoj spravi reguliše napon zavisno od tipa noćnog kanala. Šta bi bilo da EI Niš, Sova, opet promijeni nešto  na svom noćnom kanalu, savi neki drugi noćni pojačavač slike mjesto ovog novog XX-1650.

Ali malo je njih bilo po tenkovskim jedinicama i shvatilo kako funkcionišu te jedinice. I moj (pametni) šef, major, kaže:"Neka vojska pazi". Pa neće vojska popravljati ovaj dio tenka. Na svu sreću otišao je brzo u prekomandu u Pljevlja gdje je radio na ručnom pješadijskom  radaru. Ali, nažalost, otišao je nakon toga u Direkciju projekta Kapela (tako da sam imao sve informacije iz prve ruke).

Isto je bilo i sa promjenom softvera u serijama gdje je nakon promjene softvera nekompatibilan uređaj sa nekom drugom serijom. Tražio sam da se postave oznake na uređaj za koju seriju vrijedi softver i sa kojim uređajima je kompatibilan, ali opet je bio odgovor:"Neka vojska pazi". A vojsci, korisnicima tenka tj jedinicama niko nikad nije ovo objasnio. Objasnio sam ja kad sam držao nastavu o tenku M84 po TRZ i po kasarnama, ali to je bio sve. I to je bilo davno. I sad kad je prošlo od toga tridesetak i više godina niko više ne razlikuje kutije po softveru i seriji, a siguran sam da je sve izmješano. A uređaji rade, tenk radi, ali je postao totalno neprecizan. I onda se traže greške zašto je na gađanju bio promašaj. I uređaji koji se isto zovu, koji imaju isti naš identifikacioni broj, isti vojni nomenkaturni broj, koji isto izgledaju imaju drugačiji softver. Uređaji će raditi u svim serijama, samo će preciznost (tačnost gađanja) biti..., tj, neće je biti. Kako reče jedan tadašnji major, kasniji ppuk, sadašnji penzioner "Neka vojska pazi".


Neka vojska pazi

Pozdrav

Vlado
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5909 on: December 11, 2020, 12:43:00 pm »

O čemu uopšte pričamo, o SUV-ovima starim nekoliko desetljeća, dok razvijeni zapad razvija i koristi integrisane sisteme, itd. SUV je danas tek neophodna komponenta svakog savremenog oružja, koje ne upravlja vatrom (npr. pretjecanje) korisnik/operater sam vizualno. Po mom mišljenju je velika šteta bila napravljena na samom početku, kad se išlo doslovce krasti tuđe SUV-ove bez mnogo razmišljanja šta to znači za domaću (bilo koje današnje države) pamet i proizvodnju. Da, može se na brzinu nešto sklepati da radi (to je čak i poželjno u uslovima neposredne ratne opasnosti), ali kada se radi o prikrivanju nesposobnosti, da se tako šta razvije samostalnim moćima, e tu ne znam ima li opravdanja. Kada bi (i ako bi) neko imao vlastiti razvijeni SUV, tada bi ga znao i mogao bez problema nadgrađivati i obnavljati. Kada toga nema onda se krpi, dok ide. To je moje laičko mišljenje, a koje baziram na situaciji u informatici uopšte.
Logged
Pages:  1 ... 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 [394] 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.