PALUBA
March 28, 2024, 06:09:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 [395] 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165250 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5910 on: December 11, 2020, 03:25:52 pm »

Ovaj SUV nije ukraden, nego je nastao modifikacijom SUV T-55. SUV T55 je legalno kupljen od korporacije AGA, tj, od firme Bofors. Softver je ukraden, ali su za SUV M84 razvijena dva različita softvera.

Za svaki dio se zna kako radi i ništa u ovom SUV-u nije "crna kutija".
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5911 on: December 11, 2020, 04:07:13 pm »

Ovaj SUV nije ukraden, nego je nastao modifikacijom SUV T-55. SUV T55 je legalno kupljen od korporacije AGA, tj, od firme Bofors. Softver je ukraden, ali su za SUV M84 razvijena dva različita softvera.

Za svaki dio se zna kako radi i ništa u ovom SUV-u nije "crna kutija".

E sad smo počeli pričati. SOV = sistem upravljanja vatrom, uprošćeno rečeno, sistem koji posadi i oružju pomaže, da se ispaljeni projektil na cilj nađe na cilju onog trena kada se i (pomični ili nepomični) cilj nalazi na tom mestu. Dakle mnogo varijabli, srednja balistika (leta projektila), mnogo senzora (meteorološki, položaj/stanje komandi, položaja kupole, elevacije topa, brzine tenka, nagib tenka tj. terena, GPS, whatnot), mnogo aktuatora i vozi Miki. Da, može se (i očito se moglo) kupiti od Boforsa, ali nema slađe kad napraviš sistem sam, od nule, pa znaš šta si, kako si i zašto isprogramirao, koje si i kakve formule koristio, te šta je potrebno za popravku. Bar tako je u teoriji, znam ja, da svaki praktični problem ima još mnogo podproblema, no već u startu mi je jasno, da je problem još mnogo veći. Glavni koordinator (nominalno vođa projekta) je bio VTI, ali je to radio nekom glupom logikom, pa je tako podizvođačima bilo prepušteno da se sami snalaze i dogovaraju o parametrima.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5912 on: December 11, 2020, 04:27:52 pm »

Vlado trebao bi napraviti mobilnu aplikaciju za popravak M-84 za mlađe naraštaje
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5913 on: December 11, 2020, 04:29:42 pm »

Svaki dio je jasan i jasno opisan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Vlado trebao bi napraviti mobilnu aplikaciju za popravak M-84 za mlađe naraštaje

Imam to napisano. Ali za to treba neko predznanje, a ne da mi na obuku šalju GL čije je radno mjesto "ložač kotla",i da u kasarni, kao npr u Kraljevu nije komandantu glavni problem što je zimus pao garež na bijeli snijeg, pa tjera vojsku da sklanja garež sa snijega. Njemu je tenk u dugom ili trećem planu, a po tome što je stavio klocnu ispred gusjenice je pokazao svoje stručno znanje o oklopnoj tehnici.


* shema.jpg (537.25 KB, 2000x1126 - viewed 28 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5914 on: December 11, 2020, 05:14:31 pm »

Svaki dio je jasan i jasno opisan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Vlado trebao bi napraviti mobilnu aplikaciju za popravak M-84 za mlađe naraštaje

Imam to napisano. Ali za to treba neko predznanje, a ne da mi na obuku šalju GL čije je radno mjesto "ložač kotla",i da u kasarni, kao npr u Kraljevu nije komandantu glavni problem što je zimus pao garež na bijeli snijeg, pa tjera vojsku da sklanja garež sa snijega. Njemu je tenk u dugom ili trećem planu, a po tome što je stavio klocnu ispred gusjenice je pokazao svoje stručno znanje o oklopnoj tehnici.

Nešto gledam, nema više ni 252. okbr. ni VP 8977, sada je to 2. brigada KoV VS, raštrkana naokolo. U Kraljevu ostao tenkovski bataljon i još nešto pride. Sve se smanjilo.
« Last Edit: December 11, 2020, 05:32:39 pm by dark-bullet » Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5915 on: December 12, 2020, 05:19:42 pm »


E Bar tako je u teoriji, znam ja, da svaki praktični problem ima još mnogo podproblema, no već u startu mi je jasno, da je problem još mnogo veći. Glavni koordinator (nominalno vođa projekta) je bio VTI, ali je to radio nekom glupom logikom, pa je tako podizvođačima bilo prepušteno da se sami snalaze i dogovaraju o parametrima.
Već sam napisao da oni koji se informišu iz ovakvi foruma stiču iskrivljenu sliku. Dugo je vremena prošlo to je bio složen projekat a nosioci njegovo osvajanja su bili stručnjaci sa iskustvom oni danas imaju oko 70 god i više a neki nisu ni živi. Nisam primetio da neko od takvi aktera piše na ovakvim forumima tu i tamo pronalazio sam njihove članke u nekim ozbiljnijim časopisima.

Ovo je bio Vojni program pa su i civilne firme (njihovi delovi) koje su radile te poslove bile pokrivene i kontrolisane od strane stručnih vojni lica.
U toku osvajanja programa 81-85 za sve nas je to bilo novo vojna lica su imala svakako više informacija o tome ali svi smo zajedno odgovorno radili
na njemu.
VTI je takođe od početka formirao svoju grupu stučnjaka po raznim specijalnostima koji su zajedno sa proizvođačima radili na osvajanju proizvodnje.
Tu nije bilo nikakvog soliranja overu serijske dokumentacije vršio je VTI kao i izradu PKP-ova gde su dati tehnički zahtevi za svaki sistem a završnu reč daje sve to urađeno po toj dokumentaciji davala je Vojna kontrola i tek tada je proizvod mogao da ide na upotrebu.

Licencna dokumentacija je propisivala da složeniji i odgovorniji delovi moraju imati svoje proizvodne brojeve a proizvođači su uz nji kompletirali kontrolnu dokumentaciju.
Prilikom montaže tenka mi smo imali za svaki tenk kontrolne knjige gde su pored rezultata merni parametara iz procesa montaže bili upisivani i proizvođački brojevi delova koji su na njega ugrađeni.
Kontrolne knjige su kod nas bile arhivirane tako da ste za svaki tenk uvek mogli napraviti uvid šta je ugrađeno i kakvi su parametri ostvareni u toku procesa.

Oni koji su se više bavili licencnom dokumentacijom znaju da se na osnovu broja crteža moglo zaključiti da li je deo sa izmenjenim brojem moguće koristiti i za ranije serije ili ne.
Naravno da je svaka serija donosila neko poboljšanje ali je sve to provučeno kroz sistem a ako se desilo da neko zataji pošto je proces dug to se svakako moralo otkriti i uskladiti.
Sve je to bilo mnogo ozbiljnije, odgovornije nego što se ovde piše a to vam govori i sam kvalitet i rejting proizvoda.

Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5916 on: December 12, 2020, 05:42:01 pm »

Komentarišem kao vojni laik, koji nekoliko poznaje informatiku i vođenje projekata. Već pre citiran odgovor "vojska neka pazi" na probleme koji proizilaze iz raznih promena na pojedinim delovima pokazuje da se zapravo samo vodstvo projekta unutar VTI nije bilo doraslo zadatku.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5917 on: December 12, 2020, 07:55:37 pm »

Kada nekom poverite na korišćenje nešto što je u to vreme vredelo oko 800.000 $ svakako treba da pazi.
Svakako se treba truditi da se konstruktivnim rešenjima što više eliminiše uticaj ljudskog faktora ali i tu treba imati granicu.
Kada smo mi u ĐĐ sa par ruskih instruktora rastavljali prvi tenk sa nama je radilo i par majstora za koje smo im rekli da će biti poslovođe, posle par dana Ruski instruktor je za jednog rekao (zbog njegovog ponašanja) da bi tog majstora odmah kod njih izbacili iz fabrike.

Ko je od nas u to vreme imao dovoljno znanja ali smo se trudili ,,mnogi bi u generale posle bitke ali dok bitka traje malo njih bi poneli odgovornost nivoa generala,,.
Lično sam učestvoao kao predstavnik finaliste u nekoliko komisija povodom problema sa menjačem,motorom i nekim sistemima gde je kao arbitar bio VTI svako od nas se trudio da svojim znanjem i mišljenjem doprinese rešenju problema, VTI ponekad nije bio upravu (nedostajalo im je praktično iskustvo) ali to nikako ne umanjuje vrednost te institucije.
Zajedno sa razvojem programa razvijao se i jačao VTI i izrastao u instituciju koja je realizovala program Vihor gde je ponuđeno dosta toga novog i za to vreme prilično naprednog.
Kad kritikujete druge da bi sebe veličali onda iza sebe nemate stvarne rezultate, do vlastiti rezultata se dolazi malo talentom a više radom a ako toga ima onda ste svesni i svojih grešaka pa lakše razumete i tuđe greške!
Ništa lično samo se trudim da se stvari realnije sagledaju!
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5918 on: December 13, 2020, 09:01:14 am »

Rusi su svoju lekciju dobili, naši očito nikada. Selekcija kadrova je bila očito jako loša, a da je to istina svedoči upravo i taj komentar rusa. Možemo se praviti i fini i samo se smeškati, ali tako je. Ne želim da generalizujem ali je očito to bar u konkretnom slučaju bilo tako. Jučer sam malo proučavao paralelne institucije (vojne institute) i došao do Brodarskog instituta, koji je za pomorstvo bio ono što je za kopnenu vojski bio VTI. Brodarski institut je iznjedrio npr. Sava i Una klasu podmornica, a podmornice su, po mome, jedne od najkompliciranijih pomorskih plovila (ako izuzmemo nosače aviona.. Smiley Vlastita konstrukcija. Naravno rađena u brodogradilištu a ne u Zagrebu, ali isto, dakle, podelom rada na glavnog izvođača i na podizvođače. Svako neka sam izvlači zaključke.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5919 on: January 02, 2021, 03:13:08 pm »

Koje izmene su rusi uradili na topu 2А46 da bi mogao da ispaljuje PO rakete.
Da li je potrebna zamena celog topa ili je moguca dorada postojeceg da bi se omogucilo koristenje POR-a?
Pisao je Vlada ovde oko bajonet sistema za zaemenu topovske cevi ali nije mi jasno do kraja da li se tako nesto moze uraditi na postojecim topovima doradom i ugradnjom nove cevi ili ne?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5920 on: January 03, 2021, 02:22:33 pm »

 Nisu potrebne nikakve izmjene na topu da bi mogao ispaljivati rakete. Ovakav isti top koji je na M84 je i na starijim verzijama T72 koji može ispaljivati rakete.

Rakete su jezivo skupe i jedino ispaljivanje rakete iz M84 je bilo u Kuvajtu na modifikovanom tenku M84 koji je prikazan prije koju godinu u Kuvajtu.

SUV M84 obezbijeđuje puno veću preciznost u odnosu na T72, a raketa je uvedena zbog male preciznosti T72, tako da za M84 raketa nije ni potrebna.

SUV i automat punjenja topa na M84 nije projektovan da ispaljuje rakete. U memoriji AP-a postoje tri dugmeta za pamćenje vrste municije u OT-u, a raketa bi bila četvrta vrsta municije.

Gledao sam na novijim ruskim tenkovima drugačiju memoriju na automatu punjenja topa zbog više vrsta municije. Nisam to uslikao, jer je bilo zabranjeno unošenje bilo kakavih uređaja u fabriku tenkova, a koji mogu da naprave snimku ili fotografiju.

Nišanska sprava DNNS-2 na M84 nema mogućnost vođenja rakete.

Topovsku cijev koja se zavrće u zadnjak (na navoj) sam dobio preko nekih čudnih kanala nabave, ali mi nije odgovarala, te sam je mjenjao u Nikincima za standardnu topovsku cijev. O tome sam već pisao na Palubi. U Vojsci Srbije postoji ta topovska cijev sa navojem.

Po TU za zamjenu topa (ruskim) za zamjenu topa treba do četiri dana rada. Izmjenom postupka i alata za zamjenu topa moja jedinica je mjenjala top za jedan radni dan. Od jutra do večeri. U slučaju da se mjenja i kolijevka topa posao se povećava za dodatnih pet, šest sati.

Za mjenjanje topa sa navojem u papirologiji piše da se to radi za 15 minuta, međutim, treba im više od jedan sat. Gledao sam to na ukrajinskom tenku T80UD.


Pozdrav

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5921 on: January 03, 2021, 10:56:37 pm »


    Da li je to možda ovaj top?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* IMG_20170615_120450.jpg (299.69 KB, 2560x1440 - viewed 52 times.)

* IMG_20170615_120503.jpg (535.31 KB, 2560x1440 - viewed 27 times.)

* IMG_20170615_121536.jpg (719.31 KB, 2560x1440 - viewed 41 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5922 on: January 04, 2021, 06:28:10 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da li si na ovo mislio.


* 2705_59384096_SPRUT_B_01.jpg (280.8 KB, 1024x1391 - viewed 47 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5923 on: January 05, 2021, 01:00:17 am »


   Ne. Mislio sam na tenkovski top u desnom uglu gde su prikazana tri. Dva na lafetima i treći skroz desno na postolju, bez gasnog cilindra, HES-a i ostalih sklopova. Oznaka tog topa je na prethodnim slikama. 2A46



Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #5924 on: January 05, 2021, 10:39:35 am »

Tako je bilo nekada. Koliko se sećam, na Pasuljanama su korišteni tenkovi 252. okbr. a na Međi tenkovi 211. okbr.


Teško da na kompoziciji voza otkažu kočnice. Mislim, može nekim sticajem okolnosti da se desi, ali vrlo retko. Voz ima automatske vazdušne kočnice. Svaki vagon zasebno + lokomotiva. Lokomotiva preko svog kompresora obezbeđuje vazduh potreban za rad kočnica. Sistem je konstruisan tako da se u vazdušnom vodu nalazi pritisak od 5 bara i sve dok je taj pritisak, voz je otkočen. Čim se pritisak u vazdušnom vodu smanji, voz koči. Kočenje reguliše mašinovođa, preko za to namenjenog uređaja. U zavisnosti koliko vazduha mašinovođa ispusti iz sistema (reguliše preko manometara), tolika će biti sila kočenja. Iskusne mašinovođe to znaju da procene "u dlaku".


Postoji više razloga za iskliznuće voza, ali je ovde čini mi se u pitanju opšte stanje koloseka. Kolosek jednostavno na određenim deonicama ne može više da podnese težinu voza, pa se šine takoreći raskreče. To se dešava kada su truli pragovi u kombinaciji sa ostalim faktorima.
Februari 1988 god isli mi iz 36 omb Sombor na gagjanje bojevom municijim i vozom natovarene t55 vezani lancima i potpreni klocnama, pravac pasuljanske livade posle gagjanja Mi iz Sombora otisli nazad a tehnika ostala za posade tenkova iz Subotice, al bilo hladno na Pasuljanske livade.
Logged
Pages:  1 ... 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 [395] 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.