PALUBA
March 28, 2024, 11:10:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 [400] 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164880 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5985 on: February 04, 2021, 08:38:57 pm »

Da li je sapunica, nastavni film ili bilo šta drugo viđen je pokvaren tenk.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5986 on: February 04, 2021, 09:24:17 pm »

Da li je sapunica, nastavni film ili bilo šta drugo viđen je pokvaren tenk.

Nebitno.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5987 on: February 14, 2021, 01:51:24 pm »

Čišćenje i održavanje topa bi trebalo da buse obaveza posade.
Ako povremeno skinete odvodnik barutnih gasova i očistite mlaznice uz ispravan rad filtroventilacionog (FVU) uređaja ne bi trebalo da imate problem sa izduvnim gasovima.
Klasično čišćenje cevi je malo naporan posao ali ako imate pri ruci vazduh pod pritiskom ili struju onda sebi možete olakšati ovu aktivnost to su radili majstori iz naše ekipe u Kuwajtu.
Istina u brigadnom kompletu postojao je i uređaj za čišćenje cevi, to je poprilično za današnje uslove velika skalamerija namenjena za terenske uslove, mi je nismo koristili.

Kad je upitanju remont tenkova M-84ab koji se nalaze u Kuvajtu mnogi mešetari jureći za dobrom zaradom godinama pokušavaju da ubodu ovaj posao, to ste često mogli pročitati i na ovom forumu, ali to neće proći tako lako.
Ovo je ozbilljan posao na tuđem terenu na složenom i zahtevnom a prilično loše održavanom i dotrajalom proizvodu.
Morate imati dobro izbalansiranu ponudu, ubedljiv nastup pri prezentaciji i spremnost da u razgovorima odgovorite na većinu dodatnih pitanaja.

Ljdi sa ovih prostora koji su ozbiljnije radili na montaži ,ispitivanju, održavanju i popravci tenkova su danas u poodmaklim godinama.
Niko od nekadašnjih privrednih subjekata na ovim prostorima se danas ne bavi ozbiljnije ovim poslom, ako neko ponešto i radi to je zanemarivo na nivou statističke greške.
Remontni zavodi istina rade ponešto ali to svakako nije na nekom tržišnom nivou da bi mogli efikasno i kvalitetno odraditi ovaj posao.




 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #5988 on: February 14, 2021, 04:30:55 pm »



Ja mislim da će se ta epopeja sa nekada odličnim i savremenim, a danas "izrondanim" i zapuštenim (iako nisu "mnogo prešli") tenkovima završiti ili direktnim njihovim otpisom u furdu, ili poklonom/ prodajom za 1$ po tenku trećoj zemlji... pa neka se oni sa njima bakću. Možda se karusel AZ može obložiti limom i koristiti npr. kao bure za kupus.  Na motor, ako radi, može se nakačiti generator, pa da se obezbedi struja nekom plemenu ljudoždera na ostrvu Sulawesi. Rezervoari i burad su dobrodošla u svakom domaćinstvu. Ako je bure veće, može se raseći popola, pa da se u njemu šuri svinjče. DNNS je zgodna da se deca njome igraju ako prikače na nju mobilni, pa prave selfije.
Žalosno je sve to, žalosno. Tenak je bio odličan... ali je ondak uniš`o majmun u tenak... i znamo šta se desilo.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5989 on: February 15, 2021, 12:29:07 pm »


Kad je upitanju remont tenkova M-84ab koji se nalaze u Kuvajtu mnogi mešetari jureći za dobrom zaradom godinama pokušavaju da ubodu ovaj posao, to ste često mogli pročitati i na ovom forumu, ali to neće proći tako lako.
Ovo je ozbilljan posao na tuđem terenu na složenom i zahtevnom a prilično loše održavanom i dotrajalom proizvodu.
Morate imati dobro izbalansiranu ponudu, ubedljiv nastup pri prezentaciji i spremnost da u razgovorima odgovorite na većinu dodatnih pitanaja.

Ljdi sa ovih prostora koji su ozbiljnije radili na montaži ,ispitivanju, održavanju i popravci tenkova su danas u poodmaklim godinama.
Niko od nekadašnjih privrednih subjekata na ovim prostorima se danas ne bavi ozbiljnije ovim poslom, ako neko ponešto i radi to je zanemarivo na nivou statističke greške.
Remontni zavodi istina rade ponešto ali to svakako nije na nekom tržišnom nivou da bi mogli efikasno i kvalitetno odraditi ovaj posao.




Nisi mi jasan.

Kad sam te pozvao da odemo u Iran, u fabriku tenkova u Dorudu zbog posla oko novog iranskog tenka Al Karar, prihvatio si. Tad niam bio mešetar, jer si zaradio neke dolare.

Kad sam kasnije otišao u Kuvajt zbog tenka M84AB, sva ekipa koja je otišla sa mnom je zaradila dobre pare, a i dogovorili su poslove i uspostavili poslovna poznanstva, a to je možda još mnogo važnije.
Urađeni su dobri poslovi u arapskim zemljama i u zemljama Srednjeg istoka i Sjeverne Afrike.
Skoro svo vrijeme sa nama je bio i ambasador BiH u Kuvajtu. Ambasador ne radi sa mešetarima.

A sad, kad se ponovo formira ekipa i ponuda za održavanje tenka M84AB u Kuvajtu, ti me nazivaš mešetarom.

Već sam uspio sakupiti i sve ponude za dijelove, alate, opremu, rezervne dijelove, potrošni materijal, itd. Za poslovne ljude nisam mešetar. Neki nebitni, koji se boje i svoje sijenke, mi nisu odgovorili.

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5990 on: February 16, 2021, 06:54:01 pm »

U tekstu niko eksplicitno nije naveden a ako si se prepoznao to je tvoja stvar.

Kad se tenk proizvodio na ovim prostorima ti si radio u RČ I bavio se SUV-om a ne tenkom.
Tenkovi su se montirali ispitivali i predavali korisnicima u Specijalnim Vozilima ĐĐ a naša obaveza je bila i tehničko održavanje tenkova u eksploataciji do osposobljavanja remontnih centara.

Jas am se oko 20 godina ozbiljno i odgovorno bavio montažom, ispitivanjima, tehničkim održavanjem i obukama drugih lica za  M-84 pa ma šta ti pisao pričao, svakako sam VETERAN u toj oblasti.

Veterani pored znanja i iskustva obično imaju i dobro pamćenje.
Upoznali smo se preko private prepiske čini mi se na ovom forumu na tvoje insistiranje.
Da ti si me pozvao u ekipu sa velikim finansijskim obećanjima. Kad je trebalo da se krene avansa ipak nije bilo vi ste se pokolebala pa sam malo pogurao da ipak odemo. Tad smo se prvi put I sreli na aerodrumu.
Prvog dana nastupa glavnu reč vodili ste menadžer i ti bilo je dosta bledo  pa mi je prevodilac uveče rekao da verovatno sutra idemo kući
Drugi dan sam preuzeo stvar u svoje ruke, imao odgovore na sva postavljena pitanja,  vidno iznenađen njihov director me je pitao ,,ko sam ja,,.
Posle toga stvari su krenule u dobrom smeru po našu ekipu.

Za angažovanje u Kuvajtu sam te ja usmerio na Bekića, čak sam I neke provere preko svojih prijatelja u Kuvajtu obavio po tvom zahtevu.
Pred odlazak došao si u Kruševac gde smo kratko u kafani razmenili neke informacije.
Bio si dole vratio se ali se više nisi javljao.
Zvao sam Bekića da pitam šta je u pitanju on se izvlačio na razne načine.
 Kada te jednom nije mogao dobiti na telefon zamolio me je da ti pošaljem poruku da mu se javiš što sam I učinio  ali ni hvala nisam dobio.

Oni koji poznaju moj rad znaju moj stav ,, sa mnom je to lakše, kvalitetnije i efikasnije raditi,,  iz ti razloga me je pretežno Hrvatska ekipa pozvala u svoj sastav gde smo zajedno odradili naš ugovor u Kuvajtu 1998-2001 god.

Čujem da si kontaktirao u Kuvajtu vlasnika firme za koju sam ja radio.
Dobar je to menadžer dobar domaćin.
 Kada sam obavio analize i napravio izveštaj i dao predlog sa njegovim pismenim ovlašćenjem nakon tri meseca rada otišao sam na Pale da pregovaram o remontu motora I menjača.
Istina pitaju me i ko si ti, moj odgovor je otprilike;
Valjda smena generacija pa je došlo vreme onih koji su kad smo se mi tim ozbiljno bavili, ponešto čačkali oko tenkova.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5991 on: February 17, 2021, 07:25:21 pm »

Momci, imate više načina komunikacije a ne baš ovde da se nadmećete i prozivate.

Ja sam se jednom javno ponudio Vladi ako mu treba tenkista na M-84 za teren da računa na mene.
Ja sam za vas dvojicu mešetar u vezi tenkova M-84.
Radio sam na poziciji k-dira tenka M-84 i učinilo mi se da ću možda biti potreban za poslove tipa popune tenka projektilima, popune gorivom, mazivima, za čišćenje cevi topa, PKT-a, NSV-a... da ne kažem potrčka oko tenkova ali do tog poziva nije došlo.

Za odlazak u Kuvajt na godinu dana sam izostao kada sam pozvan (da ne kažem juren) još '95-te. Sa jedne strane danas mi je malo i krivo što nisam otišao jer znam kako je prošla ekipa koja je bila dole ali sa druge strane verujem u tim okolnostima da bih opet isto postupio.
Dole smo trebali da obučavamo kuvajtske tenkiste te po završenoj obuci da sa njima dajemo patrolu u graničnom pojasu sa Irakom. Ovim hoću da istaknem da smo za Kuvajt zvani da idemo ne kao tehnički stručnjaci za tenk M-84 već za vojničke poslove koje smo inače radili.

Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #5992 on: February 20, 2021, 02:28:07 am »

@S.Palestinac
Ne vezano za tok razgovora u koji ne bih ulazio imam jedno pitanje. Jel NATO beše gađao halu 14.Oktobra u Kruševcu gde se nalazi ona Škodina presa ? Meni je jednom tokom obilaska firme  (mislim da je to bilo 2003-2004 godine ) rečeno da je to bila naj veća presa na Balkanu.  Nalazi se koliko se sećam u hali koja je kad se uđe na kapiju pravo do kraja fabričkog kruga pa na desnu stranu.  Na početku  (na ulazu u firmu ) s desne strane su bile neke svlačionice fudbalskog kluba 14.Oktobar  (čak je taj FK 14.oktobar imao i malu salu sa parketom i košem u zgradi koja je još više desno u odnosu na svlačionice do duše u dosta lošem stanju tada kada sam ja bio tamo ) a na levoj strani su hale gde se proizvode košuljice za granate i slično  (hala je opremljena strugovima, glodalicama i slično) u produžetku je alatnica, pa kovačnica, pa topionica gde se u pesku rade odlivci.  A desno je jedna montažna hala gde je u trenutku kad sam ja bio tamo bio tenk T-55, a do te hale je hala sa tom Škodinom presom. 

Znam da ste pisali o presi u Crnoj Gori i da su tamo kovani točkovi za M-84  . Čemu služi  ili je služila ta presa pošto se ne sećam dobro da li je ta hala sa tom presom gađana  ili hala do nje? Sećam se prese -na njoj piše odozgo na dole Škoda i crvene je boje - i sećam se hale sa otvorom na plafonu -ali ne znam dal to beše ista hala jer nisam prilazio blizu nego sam sa ulaza video unutrašnjost? 
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5993 on: February 20, 2021, 07:28:19 pm »

Na žalost malo poznajem 14 oktobar iako sam u njemu proveo nešto više od 7 godina.
Ja sam se kao profesionalac držao pravila da onaj ko se bavi vojnim poslom ima obavezu čuvanja vojne tajne a to podrazumeva da imate što manje kontakta sa civilnim programom.

Nisam čuo za tu presu a niti sam osetio njen rad a ona svakako izaziva vibracije terena znam to još iz ĐĐ.
Mislim da je to bio epp ili se odnosilo na neki dosta raniji period,
Za ono što smo bili planirali da 14 oktobar tadi radi za tenk nije imalo potrebe za takvom presom jer je oklopno telo trebao da radi Goša jer je za start imao bolju opremu.
Goša je u nultoj seriji mašinski obradio nekoliko oklopnih tela pošto je instaliranje portalne glodalice u ĐĐ malo kasnilo.

Kadaje NATO bombardovao ja sam bio u Kuwajtu, pogođena je hala za koju sam ja napravio layout za montažu tenkova i BVP-a ali je sve to već bilo dislocirano tako sam ja čuo.
pozdrav!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5994 on: February 27, 2021, 08:36:10 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedna slika tenka M84A4 sa "revizije".

Pozdrav

Vlado


* slika iz fabrike Djuro Djakovic.jpg (184.83 KB, 720x1280 - viewed 114 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #5995 on: March 10, 2021, 05:40:43 pm »

Najavljeno je danas da će se u toku ove godine održati združena vojna vežba na poligonu Manjača vojske R.Srpske,Federacije I Srbije. Samo da napišem Vladi da sprema parse i jagnje na ražnju I burence domaće za gostujuću ekipu  Wink
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5996 on: March 10, 2021, 06:11:32 pm »

Najavljeno je danas da će se u toku ove godine održati združena vojna vežba na poligonu Manjača vojske R.Srpske,Federacije I Srbije. Samo da napišem Vladi da sprema parse i jagnje na ražnju I burence domaće za gostujuću ekipu  Wink
VRS ne postoji od 2005. godine. Od tada je proslo 16 godina a ti si narastao.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5997 on: March 11, 2021, 07:29:14 am »

Ako u ovoj nazovi državi nešto kažu ovi iz vrha vlasti, to se odmah, istog sekunda može smatrati kao propaganda i laž. Radim u državnoj televiziji i znam kako se uređuje dnevnik i ostale vijesti.

Juče je bila delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u posjeti Banja Luci. Najavljeni su zajednički projekti i zajednički poslovi, te ulaganje u vojnu industriju.

Dosad je to bilo nekoliko puta, takve posjete, a šta je učinjeno, teško je vidljivo.

Vlada Republike Srpske nema pravo da organizuje bilo kakve vojne vježbe. To spada pod Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine.

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić odbacio je danas tvrdnje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je prilikom susreta s ministrom odbrane susjedne Srbije Nebojšom Stefanovićem, najavio da će "RS i Srbija organizovati prvu zajedničku vojnu vježbu na Manjači".  Ako izjava ide na tragu da vježbu organizuju RS i Republika Srbija, to je nemoguće, po Ustavu i po bilo čemu! To je greška.
Vježba Vojska Srbije i Oružanih snage BiH jeste planirana na Manjači tokom ove godine, a u okviru naše bilateralne saradnje. Za nju se vrše pripreme", rekao je Podžić.
Dodao je da je vježba planirana u Godišnjem planu i da ju je Predsjedništvo BiH ranije odobrilo.
"O tome sam već diskutirao...No, RS ne može nikako organizirati vježbu s Vojskom Srbije", rekao je.
Podžić je naglasio da je o svemu upoznat i NATO.
"Sve se vrši kroz NATO koncept OCC E&F....Sve je uplanirano i odobreno", zaključio je ministar Podžić.

Dakle, ovo što je slagala državna televizija (u kojoj radim) da je juče dogovorena zajednička vojna vježba Vojske Srbije i Vojske Bosne je već ranije dogovorena vojna vježba.

I nemojte vjerovati državnim i partijskim medijima.

Očit primjer je zadnja modifikacija jednog tenka M84. Prikazan jedan komad, ministar najavio modifikaciju svih 212 tenkova M84 do kraja 2020 godine. Puno se pričalo o tome. I šta je bilo. Ništa. Samo je bilo dosta laganja pred izbore.

Nisu mu znali podesiti ni dinamičke karakteristike. Trese se kupola kao luda. Pomjerili težište kupole u odnosu na osu vrtnje. Na ravnom terenu još nekako vrti kupolu. A sve je viđeno na Pasuljanskim livadama. Valjda će ih Rusi obučiti. Na ovim tenkovima T72 koji su dobijeni iz Rusije fino se vidi DLU, davač linearnih ubrzanja u kupoli (toga nema u M84). Znaju Rusi šta znači osa vrtnje kupole i težište kupole i šta je potrebno da se pokrene nagnuta kupola.

Bili su ti iz Ministarstva odbrane prije koju godinu u fabrici Famos na Palama. Obećavali da će ova firma raditi remont tenkovskih motora za M84. Obećavali.

Prije nekoliko godina bila je delegacija iz Ministarstva u fabrici Optel. Šef delegacije jedan pukovnik je izjavio (sjećam se) :"Da je životno zainteresovan da ovo preduzeće proizvodi nišanske sprave". Nakon toga je otišao u hotel Bosnu, fino se najeo i nikad više nije došao u Banja Luku. Firma Optel je otišla u stečaj. A gotove, završene nišanske sprave DNNS2A su u stečaju, na licitaciji, prodavane za 7000 KM, odnosno 3500 Eura. Kupio ih je bivši radnik firme Zrak Sarajevo koji je prije toga otvorio firmu koja se može baviti namjenskom proizvodnjom.

Firmi Kosmos u Banja Luci blokiran račun već godinama, a delegacije dolaze i prolaze.

Zato sve ovakve vijesti sa državnih medija uzimajte sa rezervom i čitajte između redova.

Pozdrav

Vlado


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5998 on: March 11, 2021, 10:23:13 am »

Sad sam se raspitao nod "nadležnih" za ovakvu vojnu vježbu.

Što se tiče najavljene zajedničke vojne vježbe Vojske Srbije i Oružanih snaga BiH, to može biti samo neka pješadijska vojna vježba.

U Banja Luci je, u kasarni Kozara, komanda Šeste pješadijske brigade Oružanih snaga BiH koji ima čisto srpski Prvi pješadijski bataljon. Drugi pješadijski bataljon je sastavljen isključivo od bošnjaka i nalazi se u Bihaću, dok se Treći pješadijski bataljon nalazi u Orašju i sastavljen je isključivo og hrvatskih vojnika.

Pa će najavljena vojna vježba biti sa vojskom iz Prvog pješadijskog bataljona.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #5999 on: March 11, 2021, 11:29:14 am »


Јасно, Мишко!
Logged
Pages:  1 ... 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 [400] 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.