PALUBA
March 28, 2024, 03:18:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 [408] 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165106 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6105 on: June 27, 2021, 11:13:47 am »

Na forumu je negdje bio spisak  tenkova M-84 gdje je koji zavrsio, koja ga je sudbina zatekla, poredanih po seriskim brojevima.
Da li ima neko link ili neku smjernicu?

Evo ga spisak


* Tenk M-84.xlsx (91.87 KB - downloaded 51 times.)
Logged
Ado
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 39


« Reply #6106 on: June 27, 2021, 11:57:43 pm »

Hvala
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #6107 on: July 12, 2021, 02:46:09 pm »

Može jedno laičko pitanje, što je točno ovo na slici, mislim na ovaj "umetak" u tijelo kupole, neki to zovu kompozitom, neki kvarcnim pijeskom, uglavnom riječ je o nekoj vrsti toplinske zaštite - izolatora i nešto slično, konkretno ovo na slici je kupola od T-72, da li je i M-84 imao ovaj način zaštite, a ako nije što je točno taj nazovimo ga uslovno "kompozit"... ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


lp


* t72.jpg (359.51 KB, 1417x956 - viewed 41 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #6108 on: July 12, 2021, 08:05:26 pm »

Može jedno laičko pitanje, što je točno ovo na slici, mislim na ovaj "umetak" u tijelo kupole, neki to zovu kompozitom, neki kvarcnim pijeskom, uglavnom riječ je o nekoj vrsti toplinske zaštite - izolatora i nešto slično, konkretno ovo na slici je kupola od T-72, da li je i M-84 imao ovaj način zaštite, a ako nije što je točno taj nazovimo ga uslovno "kompozit"... ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


lp
Meni bi trebalo 30 dana motofleksom da ovo izrezem za skolske potrebe.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6109 on: July 12, 2021, 10:19:59 pm »




   Razlikuje se od godišta do godišta. Meni ovo liči na tekstolit. Inače, brener na propan-butan ga seče ko burek za ovdi!








Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6110 on: July 13, 2021, 01:19:47 pm »

Nema veze sa godištem niti sa tekstolitom. Tekstolit se nalazi u sendvič oklopu prednje gornje kose ploče tela tenka i imaju ga M-84 i M-84A, s tim da M-84A ima i dodatno zavarenu ploču pancirnog čelika debljine 16mm.

Na slici je izrezan prednji deo kupole tenka T-72M1, što odgovara našem tenku M-84A. Jeste u pitanju kvarcni pesak, koji je utisnut u šupljinu između dva sloja čelika. Debljina sloja peska je 130mm. Kvarcni pesak je tu radi poboljšane zaštite od kumulativnog dejstva.

Klasičan M-84 nema ovaj dodatak u oklopu i njegova kupola je čist homogeni čelik.


Sve zasnovano na kupljenoj licenci za tenk T-72M i dopuni licence za tenk T-72M1.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6111 on: July 17, 2021, 07:54:52 am »

Što bi se reklo, znam ljude.



Pozdrav

Vlado
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #6112 on: July 18, 2021, 03:07:52 pm »

To se odrzava na nivou malo ozbiljnije radionice, poslovi se namestaju da bi imali sta da raduckaju i cekaju da nesto padne sa neba. Slicna je situacija i ovde, ali je skoro duplo veca zemlja, pa se ne primecuje toliko kao u Hrvatskoj. Kada izgube kriticnu masu ljudi da rade remont, onda ce da bude na nivou farbarske radionice. Da se ne lazemo vise, kome treba tenk star 37 godina. Evo Laza dobio nalog da pomene 14. oktobar, bas lepo, ali kome to treba osim ovima koji daju stare lampe za nove. Ko je taj duh iz carobne lampe? Pa sam kaze (izgleda da je citao forume) „tim tempom od desetak tenkova godisnje, kada zadnjeg modernizuju i romontuju onaj prvi je vec zastareo”. Koliko kosta to zajebavanje i potreba za bogacenjem pojedinaca? Nemam neko misljenje o tim Rusima, ali oni su u stanju da vam doniraju tenkove na nivou kakve vi ne mozete u Srbiji ili bilo gde u okruzenju ovom dinamikom da dobijete ni za dvadeset godina. O cemu se ovde radi, ko koga folira. Manite se tenka, uzmite nesto smislenije da radite. Sva lova u Srbiji da ide na raketne programe, to sto znamo da radimo i gde lepu lovu mozemo da uzmemo. Koji crni tenk, to je pljackanje drzavica. Odete u Francusku kupite 100 Leclerca i radite drugo sto stvarno znate. Hipoteticki ovako. Sta da rade sa 14. oktobrom kada zavrse modernizaciju 200 tenkova za dvadeset godina 2042. godine? Ovo je lepo onako uz gusle, ali kome treba zezanje za velike pare. Odete u Rusiju trazite jos 60 komada, oni vam naprave liniju za odrzavanje i kulirate. Radite NORU, Orkan, Grad, Alasa, Plamencice, Bespilotne, pustite ljudi tenk da rade drugi koji su vec mnogo ulozili u to da bi stali sad.



Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #6113 on: July 18, 2021, 08:13:46 pm »

Nesto je bilo o tenku na TV kanalu „Front”, ali sada ja to ne mogu da pronadjem, a nisam ni gledao, vec mi je tako receno. Mozda je neko pogledao?
« Last Edit: July 18, 2021, 08:23:19 pm by BSD » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6114 on: July 19, 2021, 12:23:33 am »




   Malo ozbiljnija radionica i jeste dovoljna za takav posao. Rusi i Amerikanci svoja oklopna vozila vraćaju u fabrike u kojima su proizvedeni da se tamo remontuju i modernizuju. Na stotine njih, cela divizija odjednom. To je industrija koja postoji skoro 100 godina konstantno sa manjim ili većim brojem zaposlenih ali je uvek radila u zavisnosti od potreba. Mi smo male zemlje kojima nije dozvoljeno diranje u njihov deo kolača i zato naizgled tapkamo u mestu dok se sve ne raspadne, što je u stvari odluka velikih sila.

   Niko ne komentariše da se Patrije posle 7-8 godina generalno remontuju zato što su jako dobre dok M-84 posle 40 godina sada treba prvi put da ide na generalnu reviziju, pošto na teritoriji bivše SFRJ niko nije usvojio generalni remont ovog tenka. Prodali su nam 20 železničkih vagona dokumentacije za proizvodnju tenka ali nam nisu dali dokumentaciju za gen. remont!



Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #6115 on: July 19, 2021, 08:29:48 am »

I dalje nije jasno što ta generalna revizija znači u odnosu na generalni remont. Tu je lijepo rečeno da se baš sve skida i rastavlja, pregledava, zamjenjuje potrošeno i sklapa. Što je onda remont?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #6116 on: July 19, 2021, 08:36:35 am »

I dalje nije jasno što ta generalna revizija znači u odnosu na generalni remont. Tu je lijepo rečeno da se baš sve skida i rastavlja, pregledava, zamjenjuje potrošeno i sklapa. Što je onda remont?

Možda "generalna revizija" znači "provera komponenti i opravka i zamena tamo gde je potrebno.
Remont je valjda "uži" termin. Ako se radi remont motora, zna se šta je sve predviđeno u toj proceduri, pa se možda i ispravna komponenta remontuje ili menja, da bi remont bio kompletan.
Pretpostavljam da je slično i ako je "opšti" remont sredstva u pitanju.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6117 on: July 19, 2021, 09:39:16 am »

Đ. Đaković poseduje adekvatan prostor, opremu za montažu i testiranja i obučenu radnu snagu (uz pomoć iskusnih kadrova obučeni su mlađi stručnjaci).
Predpostavljam da Hrvatska nema drugi remontni centar pa je sasvim racionalno da se ĐĐ tim bavi.
Još dok sam ja bio tamo (jesen 91) bila su dovučena 3 tenka (pogođena i zarobljena) pristupilo se njihovom remontu.
Problem je što Hrvatska nije proizvodila  neke vitalne komponente pa bi joj za to trebala veća ulaganja koja nisu isplativa za male serije a verovatno ni saveznici nebi blagonaklono gledali na to.

Gospodin Lazanski je nabacio neku zanimljivu temu za koju bi u drugim okolnostima imalo prostora ali Srbija je već dugo zemlja koja se oslanja na strane kompanije plaćajući iz budžeta njihiv dolazak i boravak.
 14 oktobar je još sredinom 90_tih imao dobru priliku da započne sa remontom tenka jer sam tih godina radio tehno-ekonomsku analizu za remont M-84.
Sve je to potisnuto u drugi plan zbog euforije za neizvesnim ali za pojedince unosnim ino poslovima.
Ima jedna zanimljivost kada sam jednog direktora pitao da jedan deo koji se za tenka radio ranije u Makedoniji možemo raditi u 14 oktobru on mi je rekao da mu više odgovara da par puta u toku godine ode do Makedonije i uzme devizne dnevnice. Kasnije sam video da to nije usamljen slučaj već ustaljena praksa srpski rukovodioca.

Remont i obim modernizacije tenka bi trebao osmisliti stručan organ (nekad su to radile strukture SSNO uz pomoć VTI-a) pa tek onda sa jasnim zahtevima odabrati izvođača radova.
Ako poslu pristupe stručni i odgovorni ljudi dokumentacija nije problem, ja sam bio vođa ekipe koja je u Kuvajtu rastavila 2 motora a nakon toga napravili tehno-ekonomsku analizu za remont motora i menjača u Kuvajtu.
Radili smo sa postojećim tehičkim upustvima a u toku procesa smo mnoge stvari snimili tako da smo mogli motore ponovo montirati.
Da smo potpisali novi ugovor sa Kuvajtom ovo bi bio novi program za našu kompaniju.

 
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #6118 on: July 19, 2021, 07:49:54 pm »

I dalje nije jasno što ta generalna revizija znači u odnosu na generalni remont. Tu je lijepo rečeno da se baš sve skida i rastavlja, pregledava, zamjenjuje potrošeno i sklapa. Što je onda remont?

Razlika je u tome, što ti remont može odraditi bilo koja tehnički opremljena i educirana radionica, kod remonta skidaju se neki habajući dijelovi, provjeravaju se  , a mijenja se ono što je polu ili 100% ne ispravno, dok reviziju uglavnom mogu raditi potpuno opremljeni pogoni, a to su često i mjesta gdje su sredstva i proizvedena, kod revizije rastavlja se sve do zadnjeg vijka, pregledava, mijenja se pohabano i sredstvo se na novo "IZRAĐUJE" većinom od obnovljenih s dodatkom novih zamjenskih dijelova.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #6119 on: July 19, 2021, 07:55:06 pm »

I dalje nije jasno što ta generalna revizija znači u odnosu na generalni remont. Tu je lijepo rečeno da se baš sve skida i rastavlja, pregledava, zamjenjuje potrošeno i sklapa. Što je onda remont?

Evo da ti citiram kolegu S.Palestinca koji je na ti s tenkom M 84: "Remont i obim modernizacije tenka bi trebao osmisliti stručan organ..." ključna riječ je OBIM (iako je ovdje mislio na modernizaciju) remonta, kod revizije nema obima u malim postotcima, obim je 100%...
Logged
Pages:  1 ... 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 [408] 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.