PALUBA
March 29, 2024, 04:28:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 [422] 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2166330 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #6315 on: December 25, 2021, 12:10:08 am »

Meteosenzor na preklop i Luna?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6316 on: December 25, 2021, 12:44:24 am »




   Meteosenzor nije kao kod tenkova prve serije na preklop. Kraći je nosač i sam senzor ima drugačiji oblik. Blenda topa nekako čudno stoji, kao da je top ostao u zadnjem položaju ili možda grešim.


Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6317 on: December 25, 2021, 12:54:19 am »

имао сам негде проспект за тај сувоа, ако није бачен, знам где је. кад одем кући у ниш погледаћу и питати ћалета шта зна о томе.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6318 on: December 25, 2021, 01:08:26 am »

M-84 sa prethodne slike je jedan od onih 10 komada iz nulte serije.



* M-84 1.jpg (125.43 KB, 800x522 - viewed 25 times.)

* M-84 2.jpg (502.14 KB, 1024x703 - viewed 24 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6319 on: December 25, 2021, 11:07:40 am »

To je bila serija kojom smo proveravali naš tehnološki proces montaže.
Kako je Čajavec kasnio sa dokumentacijom za provere SUV-a (nosače za smeštaj komponenti u tenk radili su ĐĐ konstrultori a kablove FKL Svetozarevo) bili su obavezni da pomognu oko montaže (parvilo je važilo za sve kooperante koji kasne po odluci direktora projekta).
Tada su se SUV-om bavili iskusni stručnjaci  koji su zajedno sa Pevcom iz VTI-a učestvovali u procesu testiranja i uhodavanja SUV-a prvo na prototipu a zatim uzorcima iz probne partije.
U toku testiranja probne partije Fudo i Reuf iz Čajevca su bili stalni deo ekipe a iz ZRAK-a su menjali i povremeno dolazili.
Fudo je bio prilično duhovit pa nam je razbijao monotoniju na poslu i hotelu, zajedno smo proveli zadnjih 6 meseci testiranja na Krivolaku.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6320 on: December 25, 2021, 11:16:44 am »

Nekad je postojalo deset tenkova iz nulte serije koji su imali ovakav nosač meteo senzora.  Ti su tenkovi rashodovani. Ja sam rashodovao tenk 21057 u TRZ Hadžići. Ostali tenkovi su uništeni po naredbi SFOR-a nakon rata. Nisu trebali biti uništeni, ali je tada u Vojsci Republike Srpske (kao i sada u Vojsci BiH) jaka mafija koja se bavi uništavanjem vojne tehnike i prodajom tenkova i ostale tehnike u otpad.  Po naredbi SFOR-a bilo je naređeno koliko tenkova smije da ostane u Vojsci Republike Srpske i koliko u Armiji BiH. Nije bilo navedeno u naredbi koliko kojih tenkova , nego samo "tenkova", bez obzira na tip tenka. I mjesto da se uništavaju stariji tenkovi, T34, T55, PT76, SO100, tu su u količinu spadale i Gvozdike, uništavani su tenkovi M84, jer u njima ima najviše čelika, bakra, aluminijuma, itd.

To su tenkovi koi su popisani jednom kad sam obišao sve kasarne u Banja Luci. Slika je iz moje radne bilježnice.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

i postoji samo jedna, jedna jedina slika prototipa tenka M84. Slikano u kasarni Kozara u Banja Luci. Nama je bilo zabranjeno bilo kakvo slikanje, ali neki se je vojnik slikao na tenku. Objavljena je slike u FB grupi "Pronađimo drugove iz JNA".


Pozdrav

Vlado


* WP_20190406_14_42_42_Rich.jpg (3418.53 KB, 5344x3008 - viewed 29 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6321 on: December 25, 2021, 05:32:06 pm »

Početkom 84 završili smo probnu partiju a 2 tenka su u Đ.Đakpvić predati ekipi TOC-a radi verifikacionih ispitivanja.
Kod predaje Individualnog kompleta oficiri iz TOC-a zahtevali su da to ide detaljno stavka po stavka.
 Kako sam ja bio zadužen za to tu sam upoznao iskusne profesionalce i dobre stručnjake što mi je pomoglo da se kasnije brzo uklopim u ekipu za vreme ispitivanja na Krivolaku.

Nakon sređivanja dokumentacije startovali smo sa nultom seriom od 10 kom.
Nakon završetka ona je predata u JNA a oni su je prikazali na paradi 85 g.
Prvobitno je bilo planirano da se ponovo obavi deo verifikacioni ispitivanja pošto neki od zahteva nisu prethodno dali pouzdane rezultate ali je sve to zbog kratkih rokova prolongirano za sledeću seriju.

Tenkovi iz nulte serije bili su namenjeni za obuku vojske.
Davno je to bilo sećam se da sam par puta dolazio u Zalužane i na Manjaču tamo je u to vreme pp Vojo koji je inače u ĐĐ vodio poligonska ispitivanja.
To su tada za mene već bile rutinske obaveze pa se malo toga sećam.
Jedan tenk je bio na snimanju nekog filma došao sam da rešim neki problem i primetim da im ne radi pomoćna uljna pumpa motora a ono nonšalantno kažu pa to ne radi već dva meseca.
Problem je rešen upozorio sam ih i rekao da su imali sreće jer čestim startovanjem mogao je stradati motor.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6322 on: December 25, 2021, 05:45:58 pm »

Odgovor konstruktora sistema SUVOA o sličnostima dijelova sistem sa SUV M84.

Vlado, ko je to rekao?  Svaki sistem upravljanja vatrom je SUV, ali postoje velike razlike kako u objektu (ili objektima) kojima se upravlja tako i u samom procesu koji se automatizuje. SUVOA (OA) je bliži ARS, KOL (ZA), jer je to artiljerijski sistem.
Mada, mislim da je bilo dobre volje, a ne sujete i borbe za prestiž (posebno među naručiocima), mogli su se unificirati neki hardverski elementi i podsistemi.
Ukoliko želite da vam podrobnije objasnim koje su razlike između pomenutih sistema možemo  se negdje naći i uz kaficu popričati.

O razlikama i o sličnosti.


Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6323 on: December 26, 2021, 10:05:06 am »

Ovde su iznete mnoge informacije prikupljene iz raznih izvora, uložen je veliki trud.
Informacije su često tendeciozno prikazivane kao lične radi vlastite promocije što je trenutno u trendu.
Bilo je i onoga ,,ja tebi vojvodo ti meni serdare,,.
Bilo je i pokušaja blaćenja nekih institucija poput VTI-a i zaslužni ljudi na ovom projektu.
To je odlika onih koi po svaku cenu želi da se promovišu kao izuzetno zaslužne ličnosti na projektu u čijem razvoju nisu učestvovali a
u samoj realizaciji bili samo jedna od prosečnih karika.
Oni manje upućeni čitajući sve ovo verovatno imaju iskrivljenu sliku ali to je i uloga današnje agresivna propagande.

Ovo je ipak bio jedan složen i uspešan projekat a oni koji su ga stvarno izneli nisu se slikali sa njim nego istinski doprineli da se on uspešno realizuje.
Projekat je uspeo jer je bio za to vreme prilično napredno organizovan a svako je znao svoje obaveze.
 Vrednosti su se cenile a konkurencija nije bila problem već izazov za većinu nas!
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6324 on: December 29, 2021, 08:42:32 pm »

And now I have a few more questions.  angel  Because the accessible documents are not entirely clear to me here. To the operating modes:

 a) The operating modus 'mechanical mode'.
The manual writes that the gunner can move the mirror vertically and horizontally directly with his control panel (komandni blok nizandzije). But he has to move gun and turret only with the hand cranks. That's unusual. OK. The gunner roughly aims at the target with the hand cranks. And then moves the central aiming mark onto the target. Then he measures the distance. The computer calculates the solution for the shot and adjusts the mirror according to the calculated solution. The gunner points the central aiming mark at the target again and can now fire.

Is that correct?

b) The operating modus 'half stab mode'.
What does 'half stab' mean? Can move the gunner gun and turret with his control panel (komandni blok nizandzije)? So electro-hydraulic in vertical and horizontal?
If that were the case, the gunner could aiming the target, measure the distance and the computer would calculate the solution for the shot. Are the gun and turret automatically brought into position according to the calculated solution for the shot? Or does the gunner have to point the central aiming mark at the target again when the LED 'REAYDY TO FIRE' lights up?

Or can only the turret be turned electro-hydraulically in half stab mode? It was well known with the 2E28 stabilizer. For this only PRIVOD had to be switched on. The gun's automatic loader then only works in 'half' mode.

Or, the gunner moves the mirror - and gun and turret are electro-hydraulically tracked and synchronized with the mirror. Without signals from the gyro block.

I can't get that (a and b) clarified without the manuals for the fire control system.

c) The operating modus 'full stab mode'.
That should be clear. The computer calculates the solution for the shot, the weapon stabilization system moves the gun and turrets automatically into the position according to the solution and the mirror rotates by the same value in the opposite direction. The central aiming mark did not move for the gunner. If the LED "READY"  lights up, you can fire immediately. Gun and turret are fully stabilized. The mirror is completely independently stabilized.
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6325 on: December 29, 2021, 09:08:53 pm »

The block diagram from the manual for the fire control system (from Dragan Petković's Dissertation) for the HALF STAB mode:
- no signals from the gyro block, so no stabilization of mirror, gun and turret
- no signal from cant sensor (Point 352 Pravilo Tenk M-84 i T-72, 1988 - "Polustabilisani režim rada koristi se pri gađanju sa mesta nepokretnih i pokretnih ciljeva bez većeg bočnog nagiba tenka.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Blockdiagram-SUV-M84-vertical-half-stab.jpg (298.08 KB, 1245x738 - viewed 8 times.)
« Last Edit: December 30, 2021, 01:39:01 pm by Brok, Reason: ubačena slika u priloge » Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6326 on: December 29, 2021, 09:30:49 pm »

And the same for the horizontal.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



_ _ _
StefanK, please in future insert images to attachments.


* Blockdiagram-SUV-M84-horizontal-half-stab.jpg (295.17 KB, 1245x780 - viewed 7 times.)
« Last Edit: December 30, 2021, 01:43:58 pm by Brok, Reason: insert images to attachment » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6327 on: December 30, 2021, 11:06:14 am »

Kad sam vidio ovu "disertaciju" pregledao sam je i našao sam puno grešaka. U stvari, iz ove "disertacije" se je vidjelo da pisac teksta nikad nije bio u tenku, nego se je bavio papirologijom o tenku i da ne shvata kako to sve radi. Poslao sam taj tekst profesoru na Vojnoj akademiji u Beogradu koji tamo predaje tenk M84, te je on našao još dosta grešaka u tekstu. To sam onda poslao tadašnjem Načelniku Vojne akademije gdje sam označio greške.

Odgovor je bio "da će se ova disertacija ukoričiti i sa druge strane, tako da se nikad više ne otvori".

Ali nije problem samo u piscu ove "disertacije". Ako je takav tekst mogao proći pored članova komisije gdje je branio taj rad i pored mentora, onda se tu postavlja puno pitanja.

Tu su neki dugi problemi, alinisam ja tu da ih ispravljam.

Sjećam se jednog slučaja, mislim da je  bio 1989 godine. Na fabričkom poligonu Đure Đakovića, na Kindrovu, tenkovi počeli da ulaze u rezonanciju. Tresu se kao nenormalni. Na betomskoj stazi koja je bila oštećena od velikog broja prolaska tenka preko nje, pri vožnji određenom brzinom tenkovi su ulazili u rezonanciju. I vojna kontrola počinje da odbija seriju tenka. I zovnu nas da to rješimo. Postoji rješenje, ali bi tako poremetili neke bitne karakteristike sistema. I gospodin pukovnik, iz upravne zgrade ĐĐ počinje da galami na nas i da zahtjeva da hitno to rješimo. A rezonancija tenka se dešava samo pro idređenoj brzini tenka na betonskoj podlozi na poligonu Kindrovo i nigdje više. Zovnem jednoga iz moje ekipe kojem je magistarski rad bio regulacija brzina velikih rotirajućih masa, jer je sigurno bolje od mene znao kako to da rješimo. I normalno, zbog slučaja koji se je javljao na tom poligonu i nigdje više nismo ništa radili, te je naš sistem ostao nepromijenen. Mogli smo da umrtvimo sistem i da izbjegnemo rezonanciju tenka. Bio sam u tenku kad mu se desi rezonancija i nije ni malo fino. Ali ovaj pukovnik (zadnji put sam ga vidio u Kuvajtu 1991 godine) bi zbog jednog pojedinačnog slučaja umanjio kvalitet čitavog tenka.

Itd, itd

Zato Stefane, pošalji mi svoj broj telefona, pa da ti sve objasnim preko Vibera. Moji tekstovi koje sam pisao na Palubi su se pojavili na  nekim mjestima gdje nebi trebali da se pojave.

Prije više od 30 godina smo riješili elektroniku tako da kupola tenka ne podrhtava. U Kuvajtu ne podrhtava kupola tenka M84AB. Na ovom zadnjem pokušaju moderizacije tenka M84 podrhtava kupola. Izgleda da je nekim stručnjacima koji su radili tu modernizaciju teško pogledati kako smo to rješili za Kuvajt. Toliko o ekipi koja gubi vrijeme na izmišljanju tople vode.


Pozdrav

Vlado
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6328 on: December 30, 2021, 01:27:03 pm »

I was not interested in the dissertation. But the dissertation quotes the block diagram of the "SUV" directly from the army manual: "Тенк М84 (ТУ I/2), Опис, руковање, основно и техничко одржавање, Савезни секретаријат за народну одбрану, Техничка управа, Београд, 1988. године."

Is this manual also faulty?

__
Unfortunately, my knowledge of English is limited to the Google translator.  Roll Eyes  A phone call will therefore not help us much.
We should be able to put the problem into short words.

As an example for the EMES of the LEOPARD2 and 1A5 in 'STAB READY' mode:
- Switch on the STAB READY switch -> the vertical and horizontal electro-hydraulic system is immediately ready for operation, mirror, gun and turret are not stabilized
- mirror is moving depending on the gun, only vertical, not horizontal
- gunners aiming grips control direct the electro-hydraulic system, not the mirror
- Laser and ballistical computer are working -> reticle "jumps", gunner have to point the central aiming mark at the target again when the LED "F" (REAYDY TO FIRE) lights up
- vertical and horizontal lead not active

One shortcoming of the T-72 with the TPD is this. After switching on PRIVOD, the turret can be moved electro-hydraulically. But the gun cannot be moved electro-hydraulically. Theoretically, however, that would be possible. But you didn't want that. For whatever reason.

Is that solved differently with the M-84? The great performance capabilities of the DNNS-2 should directly require this.
« Last Edit: December 30, 2021, 01:35:32 pm by StefanK » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6329 on: December 30, 2021, 01:52:34 pm »

Dok se ne oporavim od kovida, neću moći pisati. Imam veoma jake bolove i visoku temperaturu.
Logged
Pages:  1 ... 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 [422] 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.