PALUBA
March 28, 2024, 08:32:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 [431] 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165320 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6450 on: February 04, 2022, 09:05:00 pm »

Za one koji ne znaju zašto služe ove četiri rupe na prednjem blatobranu tenka M84 da objasnim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tu su se na tenku T72 kačili bočni kumulativni štitnici. Na prvim serijama. Tada je to bilo pedviđeno da se iza tih štitnika krije pješadija koja ide uz tenk.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo slike jednog od prvih tenkova T72 isporučenih u SFRJ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I na osnovu ovih prvih tenkova T72 proizvođeni su tenkovi M84, sve do serije za Kuvajt kada su izmjenjeni prednji blatobrani.

Pa sam nazvao prijatelja koji je dužio ove tenkove, pa mi je ispričao sljedeće.

Tenkovi T72 koji su isporučivani u SFRJ dolazili su vozom, ali bez montiranih bočnih kumulativnih štitnika. Valjda zbog širine tenka na vagonu. U posebnim sanducima su dolazili kumulativni štitnici koji su se u kasarni naknadno montirali. Dolazili su i kao rezervni dijelovi, pa onda neko skinuo ovu verziju štitnika, sa slike, i stavio na ove tenkove štitnike kakve ih sada poznajemo. Ti prvi tenkovi T72 su bili sa stereoskopskom nišanskom spravom.

U isporuci tih prvih tenkova T72 bili su na vagonima u posebnim sanducima i zupčasti prstenovi pogonskog točka tenka, takvi da se mogu staviti na T72, ali da se na njih postave gusjenice sa tenka T55.

Drugi prijatelj mi je napisao.

Sto se tice tenkova OR-1 i OR-2,to nisu prvi tenkovi u JNA. Oni su dosli kada i svi ostali tenkovi T-72M krajem 81. Bio sam na prijemu tih tenkova i skolski sredstava u Pancevu. Ta dva tenka sam predao inzenjeru iz vti ili toc za ispitivanje i uporedjivanje sa nasim tenkovima. Nazalos vratili su ih u katastrofalnom stanju. Nisam ih hteo primiti sve dok ekipa iz DJure nije izvrsila servisiranje i kompletiranje. Prva dva tenka u SCOMJ su dosli polovinom 79 godine a prvi kurs sa Rusima je poceo 05.12.1979. Tenkovi koji nisu imali lasersku ns.

Eto, saznao sam nešto i od mojih komšija, vojnih penzionera.

Pozdrav

Vlado




Finci su na ta mjesta montirali dodatna svijetla , ali to je bilo samo na nekima. Na ostalima se nalazi više po sredini blatobrana. Ako netko zna može i objasniti zašto su to Finci namontirali


* T72_13.jpg (86.55 KB, 734x416 - viewed 14 times.)
« Last Edit: February 04, 2022, 09:19:59 pm by Dus510 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6451 on: February 05, 2022, 12:15:32 am »


[/quote]
Finci su na ta mjesta montirali dodatna svijetla , ali to je bilo samo na nekima. Na ostalima se nalazi više po sredini blatobrana. Ako netko zna može i objasniti zašto su to Finci namontirali
[/quote]

Namontirali su ih mimo tih rupa na blatobranu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pozdrav

Vlado


* T72_Parola_Finland_1.jpg (1292.82 KB, 1770x1111 - viewed 16 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6452 on: February 05, 2022, 01:17:54 am »




   Na gornjoj fotografiji su montirana upravo na tim rupama a kablovi za njihovo napajanje idu kulturno pored šarki blatobrana i dalje preko prednje ploče dok na poslednjoj fotografiji deluju kao da su privremeno prikačena i kablovi samo vise. Pretpostavljam da su narandžasto gabaritna prednja svetla ili možda čak i pokazivači pravca, migavci za saobraćaj na putevima, dok su ispod IC farovi vozača.


Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6453 on: February 05, 2022, 11:10:57 am »

To su svjetla za označavanje vozila kada ide na javni promet. Postoje i na zadnjem dijelu. I imaju i ploćice na prednjoj i zadnjoj strani. Pogledajte . Kao što njemački tenkovi imaju žutu rotaciju uvijek kada su na cestama.
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6454 on: February 05, 2022, 01:00:31 pm »

To su svjetla za označavanje vozila kada ide na javni promet. Postoje i na zadnjem dijelu. I imaju i ploćice na prednjoj i zadnjoj strani. Pogledajte . Kao što njemački tenkovi imaju žutu rotaciju uvijek kada su na cestama.
Koliko vidim tenk nije ostavio veliku štetu na cesti. Jel to do ceste ili do gusjenica?
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6455 on: February 05, 2022, 04:24:53 pm »

Nije mi jasno zašto tenk vozi u javnom prometu ??  Zar nisu tegljači - kamioni za to ?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6456 on: February 05, 2022, 06:00:21 pm »

Ovo je izlazak iz kasarne i vožnja do obližnjeg poligona. Nije isplativo da se angažuje vučni voz za ovako kratke relacije. Bilo je ovakvih slučajeva i u Srbiji, možda ih ima još uvek.

Obično se deonice puteva ovakve namene rade od određene vrste betona, mada će i asfalt izdržati ako je kvalitetan i ako nisu ekstremno visoke temperature. Vidi se na snimku i da vozač vodi računa da tenk ne okreće u mestu, odnosno da za skretanje ne koristi prvu brzinu, već drugu, gde se gusenica na strani u koju se skreće ne blokira, nego ide stepen niže. Što doprinosi manjem habanju puta.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6457 on: February 06, 2022, 01:17:06 am »




   Svaka njima čast! Putnički automobili izleću kao na filmu a komandir i nišandžija mašu rukama i imitiraju migavce. Nije mi jasno da nisu mogli da naprave paralelan tenkovski put i samo gde moraju da prelaze preko asfalta. Rizično po mnogo čemu a nigde policije da bar uspori civilna vozila. Mislim da nisu normalni oni koji su ovu situaciju dozvolili. Vozač je maher i lepo vozi.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6458 on: February 08, 2022, 01:26:15 pm »



  Slika druga: je li ovo realna situacija ? U smislu, meni kao tenkovskom neznalcu čini mi se, da je ovo nemoguća situacija. T. j. još malo pa upadne unutra i gotovo. Ili ?

Nije to ništa specijalno. Prođe kroz ovaj jendek od peska kao divlja svinja, razgrne sve levo i desno  Wink
P.s. tu je bitniji Vladin patent sprečavanja udarca cevi o tlo.



Ove slike su nastale 1991 godine u operaciji Pustinjska oluja.

Elektroniku da top ne može da udari u tlo smo napravili 1995 godine u Pakistanu na kineskom tenku T85-III. Tada je taj tenk išao po nekom ispresjecanom terenu, te je topom zahvatio neku zemlju u top i onda su došli do nas dva pakistanska oficira i pitali da li možemo da napravimo nešto da top ne udara od zemlju. I nakon pola sata mozganja, matematike i kuckanja po kalkulatoru smo iskoristili signale žiroskopa, klatna po elevaciji, elevacionog senzora i signal iz žiro bloka koji pokazuje prekoračenje brzine topa po vertikali prema dole (overspeed, signal da top propada dole, tenk popada kroz rupu) i napravili smo to.

Dakle, to je napravljeno 1995 godine. U taj tenk sam još prije ugradio softver koji ima ugrađen sat, datum i vrijeme, jer sam primijetio da Kinezi nakon što mi odemo u hotel uključuju sistem, te gađaju, a i sigurno su radili još nešto što nisam znao. I kad sam se vratio kući tražio sam od našeg softveraša da u sofver doda taj sat, vrijeme, datum, broj opaljenja za svako zrno, tip zrna kod gađanja, daljinu, meteo podatke, istrošenost topovske cijevi (opadanje počene brzine zrna) itd, itd. Još uvijek imam taj softver. To je napravljeno za zadnjih deset opaljenja, a bilo je memorijskog prostora za još dosta opaljenja, ali mi tad nije bilo potrebno.

Tu sam dodao i korekciju srednjeg pogodka za svako zrno.

Kad sam se vratio nazad u Banja Luku napravio sam i elektroniku da se softver u balističkom računaru podešava prema izabranoj vrsti municije sa automata punjenja topa, tako da se odabir municije za popunu topa i balistiku računara vrši sa istog preklopnika.

Bilo je još nekih izmjena softvera i hardvera kojih se više i ne sjećam.

To smo sve ponudili Kuvajtu 1996 godine, i što je najzanimljivije, svako jutro kad se vratim u radionicu u Kuvajtu vidim da je neko dirao sistem koji sam napravio na stolu da bi popravljao i ispitivao druge uređaje. Što bi se reklo, špijuniranje od SDRP-a. A softver sve pamti, ali njihov "agent" nije znao za memorijske lokacije gdje se to sve zapisuje.

I jedna ispravka mog prethodnog teksta

Pisao am da je jedan član naše ekipe kad smo ušli u Kuvajt 12.03.1991 godine bio povrijeđen, te je sa avionom Vladislava Jovanovića otišao nazad za Beograd.

Danas sam jako dugo pričao sa našim ambasadorom u Kuvajtu (da malo lobira za našu ekipu i modifikacju koju nudimo Kuvajtu, Srbija je bukvalno otjerana zbog ponašanja pomoćnika Ministra odbrane Srbije u Kuvajtu, izvjesnog Baće), te mi je ambasador ispričao sve detalje, jer je tada bio u ekipi koja je došla u Kuvajt 15.03.1991 godine. Ministar inostranih poslova SFRJ je tada bio Budimir Lončar, a ne Vladislav Jovanović. I tako sam saznao kako je avion Falkon sletio na uništenu pistu na aerodromu u Kuvajtu i ko je sve bio u avionu.
I saznao sam kako je Emir od Kuvajta, pokojni, bio u SFRJ i probao borovnice, i da su nakon toga redovno teretnim avionom slate različite vrste borovnica u Kuvajt, svježe, smrznute, sokovi itd. Let teretnjaka Beograd-Kuvajt siti.

Itd, itd


Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6459 on: February 08, 2022, 03:40:52 pm »

Ovo je izlazak iz kasarne i vožnja do obližnjeg poligona. Nije isplativo da se angažuje vučni voz za ovako kratke relacije. Bilo je ovakvih slučajeva i u Srbiji, možda ih ima još uvek.

Obično se deonice puteva ovakve namene rade od određene vrste betona, mada će i asfalt izdržati ako je kvalitetan i ako nisu ekstremno visoke temperature. Vidi se na snimku i da vozač vodi računa da tenk ne okreće u mestu, odnosno da za skretanje ne koristi prvu brzinu, već drugu, gde se gusenica na strani u koju se skreće ne blokira, nego ide stepen niže. Što doprinosi manjem habanju puta.
Sve je to u redu, nego da nema bar jedno vozilo vojne policije (i ne mora v. policija) ispred tenka, to me baš čudi.
Ako si bio u Kraljevu, isto je rađeno kao i ovde, ali samo do poligona Karapadža, što i nije čudo, jer je poligon bio gotovo spojen sa kasarnom (šuma razdvaja poligon od kasarne gde je vozni park).
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6460 on: February 08, 2022, 04:24:58 pm »

Nisam bio u Kraljevu, bio sam u Niš  Smiley


Tamo postoji poligon "konjsko groblje" kako ga meštani nazivaju, koji se nalazi preko puta kasarne Stevan Sinđelić, odnosno iza COP (Centar za Obuku Pasa). Do njega se dolazi izlaskom tenka kroz KPS-2 (ako se dobro sećam broja) pa se ovako laganom vožnjom u dužini od oko 200 metara vozi gradskom saobraćajnicom. Kada sam ja bio tamo to je bila klasična dvosmerna saobraćajnica, dok su kasnije to prepravili u bulevar Nikole Tesle. Tim bulevarom je bio defile na vojnoj paradi, održanoj pre neku godinu.


Kada smo prelazili i vozili tenk po saobaćajnici, obično je komandir čete i još neko od starešina zaustavljao ili usporavao saobraćaj, dok mi ne prođemo. Desilo se na žalost jednom mom klasiću da je prilikom skretanja, nosačima bačvi zakačio autobus Niš Ekspresa i otvorio ga kao sardinu. Zapravo, autobus ja naleteo na tenk u skretanju, jer se vozač autobusa nije obazirao na upozorenja starešine. Srećom niko nije povređen.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6461 on: February 09, 2022, 11:13:58 am »

Kad smo u Teheranu radili na američkom tenku M60 i kad smo išli na ispitivanja iz njihovog Vojno tehničkog instituta do poligona, najnormalnije je tenk samohodno išao ulicama Teherana do poligona gdje smo tenk ispitivali.  I djeca su nam usput mahala.

Tenk M60 ima gumene naplatke na gusjenicama.

Tenk M84 ima nekoliko vrsta gusjenica. Prilikom jedne isporuke tenka M84 u Kuvajt, kada je isporučeno 33 tenka, bili su problemi sa gusjenicama, jer su gumeni naplatci masovno otpadali u toku vožnje od luke gdje je bio istovar do kasarne gdje su tenkovi bili smješteni. Mi smo išli blizu iza tenkova, ali kad su gumeni naplatci počeli da otpadaju, "vrcaju" vioko, odaljili smo se od tenkova na bezbijednu daljinu, te smo skupljali naplatke po ulici kuda su tenkovi išli.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kolona od 33 tenka, neposredno nakon isporuke u Kuvajt.

Kad smo radili tenk T85-III u Pakistanu kad je tenk prelazio preko ulice, preko ulice su postavili stare automobilske gume da bi tenk prešao

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Đuro Đaković je na novijim tenkovima imao nove gusjenice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj modernizovani tenk M84 ima novu vrstu gusjenica

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo mi je glupo da se ovako prave gusjenice. Dok sam radio u kineskoj fabrici tenkova (Institut 617) na pogonu gdje se pravi šasija, sa strane hale ima mašina za sklapanje gusjenica. U jedan veliki ljevak kamion istrese članke gusjenica, u istu mašinu kamion istrese osovine gusjenica, i mašina sama sklapa gusjenicu. Pravi se neprekidna gusjenica, dođe Kinez, izbroji određen broj članaka na takvoj gusjenici, izbije osovinu, dizalicom dignu napravljenu gusjenicu i nose je tamo gdje će je montirati na tenk.



* 07.JPG (332.69 KB, 1818x1228 - viewed 17 times.)

* 35.JPG (656.41 KB, 1818x1228 - viewed 13 times.)

* gusjenicescepovimapp.jpg (43.45 KB, 497x397 - viewed 10 times.)

* 182184_90260742_zastava_kovacnica_gusenica_-_montazni_sto.jpg (432.02 KB, 800x600 - viewed 16 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6462 on: February 10, 2022, 01:57:18 pm »

U Kuvajtu sam čitao neke izveštaje o tenkovima koje je ostavio šef ekipe SDPR-a.
Dok sam radio u Kruševcu takođe sam dobio spisak problema koji se pojavljuju u Kuvajtu mislim da su i stručnjaci iz VTI-a išli zbog nekih problema u Kuvajt.
Nije bilo nikakvih primedbi vezano za gusenice.

Trebalo bi da poznajem dosta toga vezano za gusenice pa mi se ova informacija o masovnom otpadanju gumenih naplataka sa tenkova koji su tek isporučeni čini malo više bombastična i malo verovatna.
Kod sastavljanja gusenica ima nekoliko zahteva, za veću količinu svakako trebate imati alate a za noviju varijantu postoje i automatske mašine.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #6463 on: February 10, 2022, 03:09:11 pm »

Cime se pricvrscuju gumeni umetci za gusjenice i da li imaju jos neku namjenu i ulogu osim da ne unistavaju asfalt?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6464 on: February 10, 2022, 03:16:46 pm »

Postoje dve rupe na članku, kroz koje se sa zadnje strane članka navija šraf u gumeni uložak. Gumeni ulošci služe za zaštitu asfalta, ali gusenica bez njih ima bolji kontakt sa podlogom.


Ovo je verzija YU gusenica koje su imale mogućnost postavljanja gumenih uložaka i takva gusenica je ugrađivana na kuvajtske M-84AB. Konkretno ovde nema gumenih uložaka, ali se vide rupe za njihovo pričvršćivanje.



* M-84.jpg (517.6 KB, 1620x1080 - viewed 26 times.)
Logged
Pages:  1 ... 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 [431] 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.