PALUBA
March 28, 2024, 03:11:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 [447] 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165098 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6690 on: July 25, 2022, 05:28:47 pm »

Jel ikoji M-84 ima mogućnost ispaljivanja navođenog projektila iz topa?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6691 on: July 26, 2022, 07:46:38 am »

Jel ikoji M-84 ima mogućnost ispaljivanja navođenog projektila iz topa?
Ne u vreme Jugoslovenske proizvodnje do kraja 1991 god.

Yugoimport je za ponudu modernizacije tenkova u Kuvajtu uz pomoć ruske tehnologije i instruktora (vezane za kupolu) napravio tenk M84as (M-84AB1) i prikazao ga u Kuvajtu.
Do realizacije ugovora nije došlo a kako je sve prošlo i šta su bile primedbe znaju oni koji su bili akteri događaja.

Ako neko ima sačuvano to što je Vladi obrisano neka mi prosledi malo sam znatiželjan?
 Vlada se do 90.god. nije baš nešto direkno bavio tenkom M-84, iako je većinu napisani stvari sakupio posredno doprinos forumu je evidentan.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6692 on: July 28, 2022, 03:35:11 pm »

U SFRJ SDPR je bio Savezna institucija od integriteta, sa strane je angažovao ljude preko zainteresovanih matičnih firmi koje su učestvovale u tim poslovima.
Oni su obezbeđivali uslove a firme su plaćale svoje radnike tek raspadom Yuge su počeli da direkno angažuju ljude sa strane iz oni firmi koje su odbijale saradnju.
Istina malo se sve promenilo raspadom sistema 90-tih pa su neki ljudi morali da se povuku a na njihovo mesto došli su politički ili nacionalni padobranci koji su urušili vrednosni sistem.

Kod pokušaja sa Kinezima Yugoimport je vodio posao a 14 oktobar je bio zadužen za pogonsku grupu MPG 1000 dok je Čajavec trebalo da uradi integraciju SUV-a.
Radnike 14 oktobra je plaćala firma 14 oktobr i na taj luksuz otišlo je preko 300.000$ (bilo je i neki profesora koji su angažovani sa strane).

Kad učestvujete u ovakvim poslovima vama se predoče uslovi pod kojim možete da se angažujete ako se u toku angažovanja koriguju uslovi vama se ponudi da prihvatite ili raskinete ugovor.
Problem se pojavi ako mislite da više vredite a poslodavac to ne prihvata tako se jednom našem kolegi u Kuvajtu desilo da je uslovio povećanje davanjem otkaza, poslodavac je prihvatio otkaz i na njegovo mesto doveo drugog stručnjaka.

Uvek sam bio sumnjičav prema ljudima koji pljuju po drugima ili institucijama da bi sebe veličali.
Takvi obično iza sebe nemaju stvarne rezultate pa veštom propagandom pokušavaju sebe da predstave u boljem svetlu.
U mom kraju je postojao izraz rđavom k.... i dlake smetaju.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #6693 on: July 28, 2022, 05:43:59 pm »

Gađanje iz modernizovanog tenka M-84 AS2 pokretne mete na velikim daljinama, na današnjem ispitivanju naoružanja i vojne opreme iz domaćeg razvoja, na poligonu "Pasuljanske livade":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* M-84 AS-2 slika 1.jpg (782.73 KB, 2500x1666 - viewed 20 times.)

* M-84 AS-2 slika 2.jpg (711.84 KB, 2500x1666 - viewed 16 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6694 on: July 28, 2022, 06:19:19 pm »

Voleo bih da gosn ministar nije napravio grešku u svom izlaganju i da je na Pasuljanskim Livadama zaista uspostavljen sistem pokretnih meta za gađenje topom 125mm. U tom slučaju se koristi vežbovna topovska municija i takvo gađanje predstavlja vrhunac obuke tenkovskih posada.

Voleo bih da je zaista tako, a da zapravo nije gađanje statičnih meta, tenkom u pokretu, kao što se radilo do sada na ovom poligonu. Ako neko ima pouzdane informacije da je sistem pokretnih meta  ugrađen na poligon Pasuljanske Livade, bilo bi dobro da nam potvrdi.


Domaći vežbovni metak 125mm M17



* M17 vežbovni.jpg (189.75 KB, 1920x930 - viewed 26 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #6695 on: July 28, 2022, 07:00:45 pm »

Зар није најсложеније гађање када се крећу и тенк и мета...? Да ли је то уопште могуће извести код нас друго је питање...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6696 on: July 28, 2022, 07:14:54 pm »

Upravo tako. Najsloženije gađanje je gađanje topom pokretnih meta, tenkom u pokretu. To je ono što je u ovom slučaju novina i što je izjavio gosn ministar Nebojša iz Beograda.

Moguće je izvesti, uz dovoljno uloženih para. Bilo bi dobro da je istina, ali ja na onom iseckanom snimku nisam tako nešto primetio na Pasuljanama.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6697 on: July 29, 2022, 12:42:30 am »



   A najzahtevnije gađanje pokretne mete topom, bočno, na nagibu, takođe u pokretu! Jako malo tenkova to može i danas da izvede, osim M-84, a da se ne obrukaju.



Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6698 on: September 27, 2022, 07:47:34 am »

Utječe li vrsta (težina) projektila koja je ispaljena iz 125mm na trzaj tenka, čisto vizualno. Ako da, koliko?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6699 on: September 28, 2022, 09:32:43 am »

Sve zavisi od položaja kako se desjtvuje. Ako je tenk na bočnom nagibu a gađa se bočno, najviše oseća vozač, dok su k-dir i nišandžija uvek u pravcu dejstva. Ipak, ne trza to puno, a najviše trza potkalibarni projektil. Izleti sa projektilom i pola kilograma cevi, i ne bi smelo da se gađa sa potkalibarnim jedan za drugim, što se baš i nije poštovalo.

Može svaka ispravna M-84 sa uvežbanom posadom da pogodi cilj u pokretu na zemlji dok se tenk kreće. Ali to nisu brzine od 50/60 km/h, već na 20/30 km/h.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6700 on: September 28, 2022, 12:20:02 pm »

Trzaju isto. Jedino je pucanj jači. Sa desne strane komandira je pokazivač dužine trzaja koji on mora kontrolirati tijekom gađanja. Da je trzaj jači polomilo bi dijelove protutrzajućeg sustava i dijelove za pokretanje zatvarača. O tome se vodi računa tijekom projektiranja topa (brzina trzajućih dijelova topa, veličina protutrzajućeg sustava i td).
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6701 on: September 28, 2022, 04:33:04 pm »

Jel sad trzaj isti ili je sa potkalibarnom dosta veći trzaj. Isto sam prvo pronašao info da je sa potkalibarnim projektilom trzaj veći. A ako je trzaj isti na šta se odnosi to da je pucanj isti? A i projektil potkalibarni dok je u cijevi teži je od kumulativnog za pola kile, kako to da je onda brži? Trenje ili nešto treće?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6702 on: September 28, 2022, 05:25:32 pm »

Jel sad trzaj isti ili je sa potkalibarnom dosta veći trzaj. Isto sam prvo pronašao info da je sa potkalibarnim projektilom trzaj veći. A ako je trzaj isti na šta se odnosi to da je pucanj isti? A i projektil potkalibarni dok je u cijevi teži je od kumulativnog za pola kile, kako to da je onda brži? Trenje ili nešto treće?
Dosta sličan. Kao kada ideš jedno 60 km/h sa putničkim vozilom i zakočiš naglo, samo što trzaj kraće traje nego što bi to bio slučaj kod naglog kočenja na putničkom vozilu. Najbolje bi bilo da ti to probaš. Smiley Mada u današnje vreme jedino na poligonu Pasuljanske Livade.

I što kaže kolega Kukimiro, k-dir tenka trebao bi da proverava trzaj topa, jer se on nalazi na komandirovoj strani.
Nisam bio u tenku baš puno puta kada se ispaljuje potkalibarna, tek nekoliko puta, ali na mene je ostavila utisak da ima nešto jači trzaj (možda je i samo moj subjektivan osećaj), i kao što sam naveo, potkalibarna ojede cev za pola kilograma prilikom ispaljivanje i nikako se ne sme ispaljivati jedna za drugom, mada toga je bilo u jednom slučaju. Pravilo kaže da se posle 100 ispaljenih potkalibarnih projektila cev topa mora menjati jer to više nije cev topa u 125 mm.
Što se tiče zvuka, uvek sam držao otvorena usta da bi se pritisak po opaljenju izjednačio, tu je naravno i šlemafon, u kojoj imaš unutrašnju i spolju vezu, i sam šlemafon ublaži zvuk opaljenja.
Jeste malo frka dok ne opališ prvi put, posle bi gađao ceo dan. laugh
Moja prva koju sam opalio, kao nišandžija je bio kumulativni projektil, a najomiljeniji izbor kao k-dira je bio TF projektil. Naravno, sve zavisi šta treba da izgađaš pešadiji da bi oni sa što manje gubitaka zauzeli liniju. Ako gađaš kuću recimo odakle tuče neprijatelj, tu ide varijanta projektila TF sa usporenim dejstvom...
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6703 on: September 28, 2022, 06:16:32 pm »

Jel sad trzaj isti ili je sa potkalibarnom dosta veći trzaj. Isto sam prvo pronašao info da je sa potkalibarnim projektilom trzaj veći. A ako je trzaj isti na šta se odnosi to da je pucanj isti? A i projektil potkalibarni dok je u cijevi teži je od kumulativnog za pola kile, kako to da je onda brži? Trenje ili nešto treće?
Zbog ovoga je brzi  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Sabot_separating.gif/218px-Sabot_separating.gif
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #6704 on: September 28, 2022, 06:38:46 pm »

Da li se to pravilo da se nebi trebalo ispaljivati više potkalibarnih za redom odnosi na sve tenkove
Logged
Pages:  1 ... 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 [447] 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.