PALUBA
March 28, 2024, 08:37:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 [448] 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165323 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6705 on: September 28, 2022, 07:07:06 pm »

Jel sad trzaj isti ili je sa potkalibarnom dosta veći trzaj. Isto sam prvo pronašao info da je sa potkalibarnim projektilom trzaj veći. A ako je trzaj isti na šta se odnosi to da je pucanj isti? A i projektil potkalibarni dok je u cijevi teži je od kumulativnog za pola kile, kako to da je onda brži? Trenje ili nešto treće?
Dosta sličan. Kao kada ideš jedno 60 km/h sa putničkim vozilom i zakočiš naglo, samo što trzaj kraće traje nego što bi to bio slučaj kod naglog kočenja na putničkom vozilu. Najbolje bi bilo da ti to probaš. Smiley Mada u današnje vreme jedino na poligonu Pasuljanske Livade.

I što kaže kolega Kukimiro, k-dir tenka trebao bi da proverava trzaj topa, jer se on nalazi na komandirovoj strani.
Nisam bio u tenku baš puno puta kada se ispaljuje potkalibarna, tek nekoliko puta, ali na mene je ostavila utisak da ima nešto jači trzaj (možda je i samo moj subjektivan osećaj), i kao što sam naveo, potkalibarna ojede cev za pola kilograma prilikom ispaljivanje i nikako se ne sme ispaljivati jedna za drugom, mada toga je bilo u jednom slučaju. Pravilo kaže da se posle 100 ispaljenih potkalibarnih projektila cev topa mora menjati jer to više nije cev topa u 125 mm.
Što se tiče zvuka, uvek sam držao otvorena usta da bi se pritisak po opaljenju izjednačio, tu je naravno i šlemafon, u kojoj imaš unutrašnju i spolju vezu, i sam šlemafon ublaži zvuk opaljenja.
Jeste malo frka dok ne opališ prvi put, posle bi gađao ceo dan. laugh
Moja prva koju sam opalio, kao nišandžija je bio kumulativni projektil, a najomiljeniji izbor kao k-dira je bio TF projektil. Naravno, sve zavisi šta treba da izgađaš pešadiji da bi oni sa što manje gubitaka zauzeli liniju. Ako gađaš kuću recimo odakle tuče neprijatelj, tu ide varijanta projektila TF sa usporenim dejstvom...
Ja sam iz Hrvatske pa ću ja to isprobat na Slunju Wink
Hvala na odgovoru
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #6706 on: January 13, 2023, 03:05:05 pm »



U TOCu u Beogradu se nalazi jedno modernizovano telo tenka. Mislim da u Srbiji nema nijedne kupole, a ono što je napravljeno ostalo je u ĐĐ, ne više od dve kupole? U ĐĐ je kompletiran jedan M-95 - Degman, ili možda dva, kao bastardi M-84 i Vihora.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6707 on: February 02, 2023, 06:55:08 pm »

Nekad vrlo aktivna tema. Nekad bilo...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6708 on: February 02, 2023, 08:26:25 pm »

Nekad vrlo aktivna tema. Nekad bilo...
Mislim da je tema o tenku M-84 "najpretresenija" po svim osnovama i to kada se uporedimo sa drugim vojnim forumima, bezmalo je sve rečeno čak se dosta toga više puta i ponavljalo.
Ne kažem da je tema ad akta, ali imati gotovo 500 stranica o jednom tenku, teško da ima nešto o čemu  u vezi tenka M-84 o čemu već nije diskutovano. To je neverovatnih gotovo 7.000 hiljada postova, ako ćemo baš u post, tačno 6.710 postova od koji su mnogi postovi jako obimni.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6709 on: February 02, 2023, 10:18:15 pm »

Odgovor je tačan a i nije.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #6710 on: February 03, 2023, 11:28:58 am »

Odgovor je tačan a i nije.

Брани ли ти ко да учествујеш?
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6711 on: February 03, 2023, 08:17:17 pm »

Odgovor je tačan a i nije.

Брани ли ти ко да учествујеш?
  Ne radi se o tome, znamo to svi, koji smo pratili ovaj topik, naročito tamo 07/2022, otkad je tako kako je sad. Dobro, život ide dalje, kao rečenica iz davnih prošlih vremena "sve je isto, samo njega nema" (a šta je to isto ?). Neću više da drobim.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #6712 on: February 04, 2023, 10:35:42 am »

Izvini, ali mi stvarno nije vise interesantno da citam kako je njega prepostenog zajebo neko iz lopovskog SDPR.

Ti postovi su mu obrisani, uz objasnjenje. Insistirao je na tome da se ovde predstavlja kao zrtva i ujedno preporucuje za poslove, verovatno kod firmi koje su suparnicke SDPR. Zao mi je.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6713 on: February 04, 2023, 05:43:14 pm »

U vreme proizvodnje tenka M-84 i njegovih varijanti 81-91 god. uvažavane su vrednosti uglavnom svakog pojedinca.
Tamo gde to nije činjeno to se moralo osetiti u ovakvom sistemu pa su vršene intervencije od strane nadležnih organa.
Raspadom SFRJ u razbijene sisteme uleteli su nacijonalni kadrovi a neki od njih nisu ni približno bili na nivou svojih predhodnika.

SDPR i VTI su takođe bili na visini zadatka, kao i svugde možda se provukla neka greška ko radi taj i greši.
Onaj ko je isturen mora brzo da donese odluku i po cenu da napravi nekad grešku pa to uhodu ispravi.

Ja na generale posle bitke u kojoj nisu mogli da se pokažu i ozbiljno budu zapaženi nisam obraćao pažnju.
Kad preteraju onda intervenišem ne samo zbog sebe već i zbog onih koji su dosta toga dali na ovom projektu a nisu skloni pisanijama po ipak amaterskim forumima.
Iz ličnih razloga prilično sam osetljiv na prisvajanje tuđih zasluga.

Uvek se mogu naći zamerke one su potrebne i imaju punu vrednost kad se radnja događa.
Kasnija pisanja, slobodna tumačenja i pljuvanja po nekome kad znaš da neće odgovoriti a možda nije ni u prilici služe za hvalisanje pojedinaca sa sumnjivim rezultatima.
Svako ko drži do sebe ako hoće nekog da blati mora mu to i u lice reći i sa njim ukrstiti činjenice.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6714 on: February 05, 2023, 12:35:15 am »




   Doprinos je svakako impozantan. Pisali su i drugi ali je jako malo praktičnih saveta i ličnih iskustava. Razumem da ponešto seže u domen Vojne Tajne ali mislim da posle 40 godina sve što je trebalo da se sazna o ovom tenku je, na ovaj ili onaj način ostvareno. Najveća nepoznanica je upravo SUV i tu je Vlado bio neprikosnoven, na ovom forumu a i šire. Hvala mu na tome a nesporazum između njega i komande palube je rezultovao sadašnjim mukom. Bez obzira na sve, smatram da ima još mnogo toga što o ovom tenku znaju samo oni koji su služili na njemu i da to treba da se objavi, bar ovde. Inače ovaj topik se itekako prati među aktivnim tenkistima i onima koji su to nekad bili pa ih ovom prilikom pozivam da napišu svoja iskustva i okače slike ili videe ako ih imaju.


Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6715 on: February 11, 2023, 06:10:47 pm »

Evo jedan doprinos . Pitao je Vlada odavno "Da li modernizovani tenk M-84AS ima digitalne mape tekoprohodnosti" ,odgovor nije za njega jer on ovo zna ,odgovor je za sve druge koji nisu znali ,na fotografiji... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Davno smo pisali i o zaštiti tenka od recimo napada iz vazduha gde helihopter ili avion radarom pretražuje teren ne bi li otkrio tenk na zemlji . Modernizovani M84AS ima odgovor i na to ,a on se zove PIRS i izgleda ovako ...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MapaTenkoprohodnostiTenkM84AS.jpg (755.54 KB, 1280x720 - viewed 15 times.)

* PIRStenkM84AS2.jpg (335.42 KB, 720x1280 - viewed 18 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6716 on: February 11, 2023, 06:48:24 pm »

I kako će taj detektor radarskog ozračenja zaštititi tenk?
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6717 on: February 12, 2023, 04:24:52 pm »

I kako će taj detektor radarskog ozračenja zaštititi tenk?
trebao bi biti spregnut sa bacačima dimnih kutija i "sakriti" tenk. Bar je tako na A4 Snajperu
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6718 on: February 12, 2023, 04:28:49 pm »

Radar ili laser? Ne može u jednom sve.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6719 on: February 12, 2023, 05:20:21 pm »

trebao bi biti spregnut sa bacačima dimnih kutija i "sakriti" tenk. Bar je tako na A4 Snajperu

A na kom principu dimne kutije sakrivaju tenk od radara?



Hajde da budemo ozbiljni. Mnogo korisniji, može se reći i neophodni, su detektori laserskog zračenja, koje ovaj tenk takođe ima. U slučaju laserovanja, detektori otkrivaju pravac odakle laserovanje dolazi, sistem okreće kupolu u tom pravcu i ispaljuje dimne kutije. Dimne kutije uspešno ometaju laser, a one novije punjene aerosolom i termoviziju u određenoj meri.

Detektor radarskog zračenja može biti koristan u tom smislu da komandiru tenka signalizira upozorenje kako tenk smesta treba pomeriti u neki zaklon, ako ga ima u blizini. Za ostale kontra mere protiv radarskog zračenja (kakve recimo imaju avioni) tenk nema mogućnosti.


Evo o kakvim se detektorima radarskog ozračenja radi:


* UORZ.jpg (158.13 KB, 1062x718 - viewed 10 times.)
Logged
Pages:  1 ... 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 [448] 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.