Palestinac, možeš li detaljnije opisati proces montaže M-84, u smislu šta je bio prvi korak, a koji je bio finalni i da li se redosled određenih faza mogao menjati?
Hvala
Montaža tenka je prilično složena i komplikovana, u malo prostora smešteno je puno sistema i delova, a sve to mora biti pouzdano i izdržati teške uslove eksploatacije.
Na montaži se ugrađivalo nešto preko 3000 različiti ugradbenih jedinica
Montaža jednog tenka u serijskoj proizvodnji iznosi oko 3500 sati rada, a vremenski traje oko dva meseca i učestvuje sa oko 5% od ukupne vrednosti tenka.
Startuje se sa montažom delova u oklopnom telu čija ugradnja se testira na kraju ovog procesa stacionarnim ispitivanjima rada svih sistema i agregata.
Ovo je najobimniji proces i na njega se troši nešto preko trćine ukupmog normativa a zatim takav korpus ide na liniju završne montaže.
Paralelno se montiraju delovi u kupoli (top, ležaj kablaža, sprave, ..) ovo je manje obiman proces.
Nakon određenih test provera kupola se prebacuje na Liniju završne montaže .
Na liniji završne montaže ugrađuje se obrtni transporter spajaju se kupola i telo i povezuju njihovi sistemi. Nakon ugradnje i delova vrše se provere rada uređaja i sistema na ravnom i pod nagibom.
Sledi ugradnja gusenica i otprema na poligon.
Poligonska ispitivanja se sastoje od vožnje i razrade sistema, poligonski testiranja sistema i završni kontrolni testiranja. Jeda tenk od 30 ( kasnije jedan iz partije) vožen je na dodatna ispitivanja ispaljivanjem 22 projektila iz OT na Manjaču ( najbliži poligon gde je to moguće).
Posle poligona tenkovi dolaze na ,profilaktiku, (zamena ulja pranje filtera, podmazivanja, dotezanja, kontrola i podešavanje složeniji sistema. Ako je sve uredu tenk ide na završno farbanje a zatim se kompletira sa individualnim kompletom (RAP-om) i sprema za utovar i otpremu.
Ceo proces je definisan od stručne službe tehnologa montaže preko tehnoloških postupaka koji su sadržala opis i redosled radnji, tehničke paramete za podešavanja i provere, spisak delova koji se ugrađuju, crteže koji su potrebni i alat čim se to sve izvodi.
Redosled izvođenja tehnološki postupaka definisan je mrežnim dijagramom iz koga se preko kritičnog puta jasno videla međusobna zavisnost i uslovljenost pojedini aktivnosti. Tu su se jasno videle i paralelne aktivnosti.
Svaki tenk je imao svoju kontrolnu knjigu gde je linijska kuntrola upisivala fabričk brojevi složenijih sklopova, izmerene vrednosti propisanih parametara i overavala gotovost tehnološkog postupka.
Te knjige su se čuvale kod nas u arhivi kao dokumenti pri eventualnim otkazima u eksploataciji.
Toliko za sada od jednog penzionera , ako neko želi nešto više može me pitati pošto se još uvek sećam dosta toga!