PALUBA
March 29, 2024, 01:44:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 [462] 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165554 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6915 on: May 25, 2023, 07:51:04 am »

Nisam dobro postavio strelicu . Iza navlake ,vidi se da je cev "promenila boju"  zbog toplote nastale prilikom opaljenja. Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6916 on: May 25, 2023, 07:54:42 am »

Spiralne cevi od tečnosti za hlađenje prolaze kroz rezervar ulja motora pa kad uključite predgrejač onda zagrevate i ulje motora.
Ovu operaciju sa toplom vodom možda prvenstveno koriste u sklopu sa uređajem za grejanje usisnog vazduha pri brzom startu.
Tako možete zagrejati ulje motora i pomoćnom uljnom pumpom ubrizgati ulje u motor ostvarivši pritisak od min 2 bara.
Omekšanu vodu možete koristiti i zimi samo je bitno da je posle rada motora potpun ispustite.

Nisam imao čast da radim u SDPR-ovoj ekipi u Kuvajtu.
Istina dok sam radio u 14 oktobru do mene je dospeo spisak problema koji se tamo javljaju, rekao sam da bi to mogao rešiti ali moram neke stvari proveriti na licu mesta, do toga nije došlo.

Zoću Severka nisam upoznao ako je radio u Severu onda je svakako čuo za mog kolegu Tipuru koji je bio jedan od najbolji stručnjaka za AP

Nije zoća već zaća, zastavnik, i mislim da nije bio u sklopu SDPR-a u Kuvaj već putem JNA, mislim da je tako, nemoj me držati za reč.
Hteo sam da ga "dovedem" na Palubu, još pre 4-5 godina, ali još u to vreme je doživeo moždani udar, ne nije bio rad a ni baš u najboljoj kondiciji da sedi ispred računara i kucka.

Dakle moguće je da to nije samo tenkovska "bajka". Ima smisla, kada se startuje grejač (ne pišem Paša ovo tebi, ti si naravno upoznat) prvo se zagreje rashladna tečnost, onda se grejač gasi gasi i čeka se da se temperature rashladne tečnosti i motornog ulja izjednače, potom ide start motora.

Uh, zaboravio sam dosta toga, za razliku od tebe bio sam običan tenkista, k-dir tenka M-84, i nije bilo potrebe (nije ni predviđeno) da imam tvoje znanje, mada smo učili i što treba i što ne treba, a najviše smo poklanjali pažnju raznim vtstama zastoja automatskog punjenja topa i uopšte zastojabilo koje vrste, do te mere, da smo uvežbavanjem mogli da prelazimo u poluautomatski režim punjenja topa žmureći i to bukvalno. Recimo scenario, neće kaseta da se podigne iz OT-a, pa onda vitla k-dir ručno kasetu, pa scenraio neće lanac da napuni top, k-dir gura barutno punjenje dok ne zabravi zatvarač težak 80 kg, pa scenario neće OT da se okreće po pozivu granate, opet k-dir tenka preko ručica "vesla" i šeta OT. K-dir (po pravilu) vrši popunu tenka, on je u tenku dok mu nišandžija i vozač kroz luk dodaju projektile i barutna punjenja, tako da je komadir najveći fizički radnik na tenku M-84, i najodgovrniji je ako bi nešto krenulo po kako ne treba, kako za posadu tako i za tenk. Sada ako bih mogao da biram, bio bih nišandžija, zapravo i mogao bih biti obzirom da imam sva tri VES-a za tenk M-84 i M-84A. Bio sam više puta u ulozi nišandžije po terenima.
Jedino što komandir ne vadi akumulatore kada idu na kondiciranje, već to radi vozač, ali i nižandžija i komandir pomažu. Imali smo na pojedinim tenkovima po deset godina starije akumulatore od tenka, ili su to možda bili reparirani akumulatori iz sredine '70-ih godina prošlog veka.

Paša, da li si nekim slučajem imao bojeva gađanja iz topa na tenku M-84?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6917 on: May 25, 2023, 08:07:42 am »

Nisam dobro postavio strelicu . Iza navlake ,vidi se da je cev "promenila boju"  zbog toplote nastale prilikom opaljenja. Smiley
Možda se ovako nešto malo bolje vidi Smiley
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* usta cevi topa.jpg (99.6 KB, 1288x708 - viewed 9 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6918 on: May 25, 2023, 01:32:11 pm »

Jugoslovensko ulje korišćeno za transmisiju tenka M-84 je imalo oznaku UAM-S (Ulje za Automatske Menjače-Specijalno) i ispunjavalo je standard GM Dexron II (D)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6919 on: May 25, 2023, 01:52:31 pm »

Ja sam se bavio miroljublivim delom tenka, gađao nisam niti me je to interesovalo, istina bio sam šef ekipe ĐĐ na Krivolaku kad smo najveći deo vremena potrošili na poligonu za gađanje.
To su bila naša dva uzorka iz probne partije gde su stručnjaci VTI-a, R. Čajecvca i Zraka radili na poboljšanju pouzdanosti SUV-a.
Posle prvog pogodka iz pokreta dolazilo je do ,,razdešavanka,, kako je govorio Fudo ( R.Č.) a kad bi ga pitali šta je uzrok odgovor je bio ,, da otvorimo da pogledamo,,.

U toku ti 6 meseci puno puta je korišćen AP i nikad nije bilo otkaza samo je ponekad trebalo obrisati, odmastiti klin koji fiksira top.
Svi pokreti i informacije na A P (automat punjena) idu preko mikroprekidača pa je zbog prljavštine i blata to moglo biti zastoja.
Jedno vreme sam vodio servisnu službu ĐĐ išli smo po kasarnama Vrhnika, Niš, Kraljevo,,, koliko se sećam na ovom delu nije bilo ozbilni problema.
Možda su kasnije zbog dužeg vremena i retke upotrebe počeli da otkazuju elektromotori ali svi sklopovi su prilično dostupni pa se kvarovi mogu lako otkloniti.

U Kuvajtu je bila neka grupa oficira koja je radila na obukama posada a neki od nji su kasnije ostali da rade kao savetnici u Komandi kuvajtske vojske.
Možda je taj zastavnik bio deo te ekipe.
Jedan od istaknutiji je bio pukovnik Dželajlija on je bi tamo i kad je naša ekipa preuzela poslove.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6920 on: May 25, 2023, 02:03:45 pm »

Redovno održavanje (kondiciranje) akumulatora se obavljalo jednom mesečno u akumulatorskim stanicama. Crnački posao, a treba se čuvati povreda i oštećenja tehnike. Meni je kao vozaču ovo bio posao koji sam najmanje voleo da radim na tenku. Jer ne radiš ga samo na tenku kojeg dužiš, neko i na svim ostalim tenkovima koji po formaciji nemaju aktivnu posadu. Svaki tenk po 4 akumulatora, svaki težine oko 50 kg. Prostora za rad praktično i nema, a univerzalne tehnike za vađenje i vraćanje akumulatora u tenk, nema. Moraš sam da pronađeš način koji najviše odgovara tvojoj konstituciji i snazi.

Često sam pomagao komandiru ili nišandžiji pri vađenju zatvarača topa. Zatvarač je gabaritno dosta manji od akumulatora, ali je za oko 20 kg teži. Mesta za rad ima više nego na poziciji vozača pri radu sa akumulatorima, ali je vrlo bitno da se ima poverenje u onoga ko prihvata zatvarač na luku komandira. Jer, ako ga ispusti, onaj ko je u tenku će proći sa ozbiljnim povredama.


Nekoliko proizvođača je u Jugoslaviji proizvodilo akumulatore za tenk, ali po sećanju mislim da su najkvalitetniji i najdugovečniji bili oni od firme "Munja" iz Zagreba.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6921 on: May 25, 2023, 02:12:18 pm »

To je bio drugo zastavnik u penziji, koji je obučavao kuvajtske tenkiste, ugovor na godinu dana, posle završene obuke sa istom tom vojskom su bili na obezbeđenju kuvatsko iračke granice, i sve je prošlo mirno, nisu metka opalili. To je period između dva Zalivska rata.
Pored odabranih kolega, koje je odabrao u to vreme uveliko već penzionisani zastavnik, čije ime ne bih pominjao,  mogao sam i ja da odem, za jakoooooo dobre novce, ipak nisam otišao i ostao u uniformi VJ, kao i gro kolega.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6922 on: May 25, 2023, 02:22:11 pm »

Redovno održavanje (kondiciranje) akumulatora se obavljalo jednom mesečno u akumulatorskim stanicama. Crnački posao, a treba se čuvati povreda i oštećenja tehnike. Meni je kao vozaču ovo bio posao koji sam najmanje voleo da radim na tenku. Jer ne radiš ga samo na tenku kojeg dužiš, neko i na svim ostalim tenkovima koji po formaciji nemaju aktivnu posadu. Svaki tenk po 4 akumulatora, svaki težine oko 50 kg. Prostora za rad praktično i nema, a univerzalne tehnike za vađenje i vraćanje akumulatora u tenk, nema. Moraš sam da pronađeš način koji najviše odgovara tvojoj konstituciji i snazi.
Da li bi sada uspeo da ih otpojiš, dobro to bi uspeo sigurno, ali da ih izvadiš na ivicu luka gde ga nišandžija i k-dir prihvataju? Smiley
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6923 on: May 25, 2023, 02:30:37 pm »

Često puta ih vadio sam, bez pomoći, ispolivan kiselinom i izubijan po prstima. Vremenom se tehnika usavrši  Smiley


Da li bih sada uspeo, verovatno da, ali sa dosta većom mukom. Prošlo je skoro 30 godina, dupe teže za oko 15 kg. opšte zdravstveno stanje ni blizu ondašnjeg  Smiley
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #6924 on: May 25, 2023, 02:35:19 pm »

Redovno održavanje (kondiciranje) akumulatora se obavljalo jednom mesečno u akumulatorskim stanicama. Crnački posao, a treba se čuvati povreda i oštećenja tehnike. Meni je kao vozaču ovo bio posao koji sam najmanje voleo da radim na tenku. Jer ne radiš ga samo na tenku kojeg dužiš, neko i na svim ostalim tenkovima koji po formaciji nemaju aktivnu posadu. Svaki tenk po 4 akumulatora, svaki težine oko 50 kg. Prostora za rad praktično i nema, a univerzalne tehnike za vađenje i vraćanje akumulatora u tenk, nema. Moraš sam da pronađeš način koji najviše odgovara tvojoj konstituciji i snazi.
Da li bi sada uspeo da ih otpojiš, dobro to bi uspeo sigurno, ali da ih izvadiš na ivicu luka gde ga nišandžija i k-dir prihvataju? Smiley

Na T-55 se akumulatori vade prema dole, kroz izlaz za napuštanje tenka u opasnosti. Zar se u M-84 dižu nagore kroz lukove?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6925 on: May 25, 2023, 02:42:32 pm »

Kod T-55 ima dosta više prostora za rad na toj poziciji. Pomagao sam jednom drugaru koji je služio u jedinici iz Vranja, pa sam se uverio.

Na M-84 se akumulatori vade kroz luk vozača. Viđao sam pojedince koji otvaraju prinudni izlaz ispod sedišta vozača, kako bi imali više prostora za rad. Neki i čučnu kroz taj otvor. Probao sam, ali mi nije bilo zgodno na taj način.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6926 on: May 25, 2023, 03:26:53 pm »


Na T-55 se akumulatori vade prema dole, kroz izlaz za napuštanje tenka u opasnosti. Zar se u M-84 dižu nagore kroz lukove?
Nisam to znao do sada. Tek sam nekoliko puta ušao onako usput u tenk T-55, dva komada su bila u celoj brigadi (nisu bili u operativnoj upotrebi), resto sve četvorke.
Kao što je Bandži naveo, upravo tako, na luk vozača, vozač mora ga gurne sedište skroz pozadi da bi oslobodio panel i otpojio akumulatore. Onda jedan po jedan akumulator prebacuje u krilo i izbacuje ga ka ivici luka gde ga druga dva člana posade prihvataju.
Dakle na T-55 to ide kroz otvor za prinudni izlaz.

Darko, ti si bio petičar? Mislim bio si na tenku T-55?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6927 on: May 25, 2023, 05:08:09 pm »

Munja Zagreb je radila akumulatore po ruskim tehničkim uslovima, a oni su sa zalivani u drveni sanduk, sa elektrolitom su teški 62 kg.
To su bili kvalitetni akumulatori kad smo bili u Kuvajtu 98-2001 ješ po neki je bio na tenku u funkciji.
Američka zamena je bila prilično lošija pa su njihovi oficiri ponovo pokušavali da nabave munjine akumulatore ali su tu radili tgovački lobisti pa je to teško išlo.

Malo mi je tada bilo čudno da neko nije napravio uređaj za punjenje akumulatora bez vađenja iz tenka, negde sam pročitao da su to hrvati kasnije uradili.
Rusi na svojim tenkovima koriste i akumulatore od 24V uz male izmene u povezivanju.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #6928 on: May 25, 2023, 06:02:37 pm »


Na T-55 se akumulatori vade prema dole, kroz izlaz za napuštanje tenka u opasnosti. Zar se u M-84 dižu nagore kroz lukove?
Nisam to znao do sada. Tek sam nekoliko puta ušao onako usput u tenk T-55, dva komada su bila u celoj brigadi (nisu bili u operativnoj upotrebi), resto sve četvorke.
Kao što je Bandži naveo, upravo tako, na luk vozača, vozač mora ga gurne sedište skroz pozadi da bi oslobodio panel i otpojio akumulatore. Onda jedan po jedan akumulator prebacuje u krilo i izbacuje ga ka ivici luka gde ga druga dva člana posade prihvataju.
Dakle na T-55 to ide kroz otvor za prinudni izlaz.

Darko, ti si bio petičar? Mislim bio si na tenku T-55?

Da, jesam. Na T-55 je išlo kroz prinudni izlaz. Pravilo: "Pri skidanju vozač: okreće kupolu udesno za oko 90 stepeni; otvara i utvrđuje poklopac otvora prinudnog izlaza; isključuje prekidač za masu; skida poklopac stalaže i letvice za utvrđivanje akumulatora i odvaja provodnike od akumulatora i na njihove krajeve navlači izolacione navlake; povlačenjem za ručicu izvlači iz police zadnji donji akumulator i lagano ga spušta kroz otvor; član posade koji je ispod tenka prihvata akumulator i lagano ga izvlači ispod tenka. Na isti način skidaju se i iznose ostali akumulatori, s tim što sa prednjih akumulatora vozač skida provodnike."
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6929 on: May 25, 2023, 09:28:28 pm »

M-84 može na oba načina da se vade akumulatori a ne samo na luk vozača. Napravite kolica s lagerima i samo izvlačite akumulatore na prinudni otvor. M-84 ima i punjenje malom strujom, utičnica na lijevom svjetlu, bilo je predviđeno da kabel i elektroagregat budu dio eksploatacijskog kompleta. Osobno ga nisam vidio. Inače se akumulatori daju napuniti sa vanjskim izvorom (agregat) koji spojite na tenk kada na primjer radite sa SUV ili AP i dok radite ili imate čik  pauzu ili smjenu članova posade dio struje puni akumulator.
Logged
Pages:  1 ... 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 [462] 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.