PALUBA
April 20, 2024, 02:53:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186878 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #540 on: July 07, 2010, 10:17:41 pm »

Ako se sme, ako ne kao da ne postoji pitanje.
Šta je ovaj uređaj desno od k-dira, obeležen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I uvek sam se pitao, zašto niste pustili malo duže polugu za slavinu goriva na grejaču. Smiley

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #541 on: July 07, 2010, 10:28:05 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dno danceta punjenja, sa dva senzora pritiska na dnu.jpg (150.91 KB, 999x662 - viewed 578 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #542 on: July 07, 2010, 10:39:08 pm »

Govorio sam o test opremi koju sam napravio od dijelova koje sam našao naokolo u pustinji, sa pogođenih tenkova i druge borbene tehnike.

Nacrtao sam šeme i pravac na posao

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

to je otprilike ovako izgledalo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a ovako bilo spojeno

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

onaj ko poznaje tenk vidjeće malo drugačije uređaje. Sa arapskim natpisima i bez prekidača za izbor balistike. Izbor balistike se ovdje vrši automatski kod popune topa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* izrada simulatora.jpg (194.99 KB, 1185x785 - viewed 795 times.)

* Simulator tenka.jpg (165.18 KB, 1069x709 - viewed 510 times.)

* Simulator tenka, Kuvajt.jpg (186.83 KB, 1050x704 - viewed 571 times.)

* sistem u test režimu.jpg (189.02 KB, 1000x655 - viewed 204 times.)

* komandna tabla racunara, modifikovana, arapska verzija.jpg (117.54 KB, 965x544 - viewed 238 times.)

* Radiona, Kuvajt, izvor napajanja za test opremu.jpg (193.72 KB, 1187x783 - viewed 207 times.)
« Last Edit: July 09, 2010, 05:43:00 pm by Boro Prodanic » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #543 on: July 07, 2010, 10:45:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neki uređaji su došli u ruke radnicima INFIZ-a i više nikada nisu bili u upotrebi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za danas dosta.

Pozdrav

Vlado

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #544 on: July 07, 2010, 10:56:55 pm »

Brokeru, baš mi ne daš spavati.

Ono je kutija za unutrašnji razgovor u tenku, na sistemu veze Racal Dana. U svakom tenku imaju dvije radio stanice, a u komandnom tenku tri radio stanice. Posada može biti na jednoj ili dvije radio stanice, a svaki tenk može ići u repetitorski režim, prima signal na jednoj frekvenciji, na jednoj radio stanici, a šalje dalje na drugoj frekvenciji na drugoj radio stanici. Te su radio stanice imale jako puno mogućnosti, pa čak i telefoniju, pa se programiranje radio stanica vršilo programatorom, frekvencije, kanali, snaga, čin korisnika, kripto zaštita, hoping ili čisti režim itd. Svaka je radio stanica imala svoj broj tako da je komandir viši po činu mogao svom nižem po činu da uputi poziv, svim zajedno, samo jednom, svim sem jednom, samo određenoj grupi itd. Sistem je imao ugrađen master slave režim, tako kad viši po činu ide u predaju svi niži automatski idu u prijem.

A sad nagradno pitanje.

Šta misliš ko je održavao ovu opremu u ratu u Zalivu?

 Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #545 on: July 08, 2010, 10:23:40 am »

Da nije neki lik iz Banja Luke  Grin Grin Grin
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #546 on: July 08, 2010, 10:56:50 am »

Da nije neki lik iz Banja Luke  Grin Grin Grin

Odgovor za samoubijstvo iz zasjede - SDPR -  Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #547 on: July 08, 2010, 11:13:42 am »

Odgovorio si na nagradno pitanje. Ja sam to održavao.  

Međutim, tvoj odgovor me je podsjetio na još jednog stručnjaka iz Banja Luke, a koji je radio u kuvajtskoj vojsci, na njegovu sreću imao je direktni ugovor sa kuvajtskom vojskom. Došao je u Kuvajt 1993 godine i održavao je radio opremu u kuvajtskoj vojsci. Sreo sam ga u Kuvajtu 1996 godine u gradu.  On je završio elektrotehnički fakultet u Banja Luci, smjer telekomunikacija i radio je na razvoju radio uređaja u Čajevcu, u Profesionalnoj elektronici. Nije radio na tenkovskim uređajima, jer je tu bilo sve odavno završeno i rješeno. Radio je na hoping radio uređajima. Njegova dva brata su završila Mašinski fakultet u Ljubljani, smjer automatika i radili su na razvoju M84 i kasnijih varijanti. I radili su u mom sektoru. Ovaj stariji je magistrirao na hidraulici tenka M84 i ganjao je doktorat. Negdje polovinom 1991 godine, dok sam bio u Kuvajtu njih su dvojica, sa još dvojicom radnika iz mog sektora (još jedan njihov brat, bravar, varioc, i jedan magistar elektrotehnike) su otišli u Pakistan da prave modifikaciju tenka T59. Nakon više od tri mjeseca rada u Pakistanu i njihovih međusobnih svađa oko nekih rješenja, direktor moje firme, o kojem sam pisao u dijelu Nedovršeni projekti SDPR-a, se naljuti i pozove ih sve nazad. Nema veće gluposti kad malobrojna ekipa, tamo negdje u svijetu, bude toliko posvađana da međusobno ne govori. Svi se prave pametni, a posao stoji. Realno vrijeme da se taj posao uradi je do dva mjeseca. Nakon nekoliko dana odem ja u Pakistan i završim posao za 22 dana, uključujući i gađanje.

Ovog mog prijatelja,magistra elektrotehnike, više ne viđam u gradu. Magistrirao je u Londonu na temu određivanje tipa letilice na osnovu infracrvenog spektra izduvnih gasova. Bio je nosilac projekta Igman i Vihor. Nakon teške porodične tragedije odao se alkoholu. Viđao sam ga ogromnim stomakom, od ciroze, u gradu. Nisam ga već dugo vidio.

Eto, koliko jedan ovakav odgovor može da izazove sjećanja. Da si spomenuo samo mene ne bi ih se sad sjetio.

Pozdrav

Vlado
Logged
krndza
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #548 on: July 08, 2010, 02:22:14 pm »

"neko je spomenuo gusjenice. Pa da vam kažem, svašta je napisano na ovom forumu. Nešto sam ispravljao, a nešto nisam, a trebalo bi. Vrijedi i ovdje ono što sam napisao juče šta se dešava kad starješine gađaju. Pričaju priče i krajičkom oka čekaju na moju reakciju."

Nisam nameravao da sepravim pametan niti da pricam price, dobronamerno sam ukazao na greske u postovima, jer za to forumi sluze zar ne? Da ljudi razmenjuju iskustva i znanje... I nisam staresina...

Pozdrav...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #549 on: August 16, 2010, 12:14:34 am »

Ево нешто мало млађег видео клипа од ове године са Пасуљанских Ливада.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/1uoEZ_A2Qe0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Није ово ни слично како је било некада.
Нема више ни дрвене кухиње која је била (види се на почетку клипа) иза капије када се пење узбрдо са десне стране гледајући од логора према полигону.
Стварно добар полигон који буди многе успомене, како лоше тако и добре.

Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #550 on: August 16, 2010, 07:35:59 am »

Nikada nismo (barem ja ne nađem) pričali u kakvoči srbske modernizacije M84AB1. Dali uopšte pogon kupole na ovom tenku može da nosi težinu dodatnog oklopa. Kako je sa termovizijom francuske proizvodnje. Bilo je na nekom tenku i BRDM-2 onaj čuveni TOMS (neku termovizijski uređaj za osmatranje, koji se može podiči). Ko to pravi u Srbiji ili je to samo neka maketa?

Bio bi zahvalan nekome ovdje, da kritički kaže nešto o ovim projektima srbske (rusko ukrainske) industrije.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #551 on: September 15, 2010, 11:50:11 am »

Vlado, jel mi mozespotvrditi da je i Pakistan bio zainteresovan za M-84 ??
Pricalo se da je i sa Pakistanom bio skoro gotov dogovor o isporuci oko 200 tenka, ali da je i to propalo zajedno sa drzavom, pa su kasnije pakistanci uzeli ukrainski T-84.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #552 on: September 15, 2010, 03:08:16 pm »

Tenk M84 je bi na prikazu u Pakistanu koliko se sjećam 1989 ili 1990. Išla su dva tenka. Sve tolerancije (električne, mehaničke ...) koje smo imali za naš tenk bile su strože 10 puta za Pakistan. Tenk je imao sve 100% u metu. Bez i jednog kvara. Bez i JEDNE kapi ulja iscurene iz motora. I da ne nabrajam više.

Pakistanci su otezali sa kupovinom tenka, te im je ponuđena modifikacija tenkova T59. Normalno bez SDPR-a. Ja sam napravio te modifikacije i imali smo odlične rezultate na gađanju, na Kašmiru. Normalno, ja sam gađao. Nekoliko mjeseci nakon toga SDPR je preko svojih kanala saznao za moj boravak u Pakistanu, te je izvršio pritisak da se uključi u posao. Nakon toga smo ponovo otišli u Pakistan, ali ovaj put sa SDPR-om. Mora i on da uzme malo kajmaka u poslu. Ovu sam modifikaciju radio u fabrici HRF, tridesetak kilometara daleko od Islamabada, u Taksili. Tu sam i vidio pakistanki tenk Al Khalid, koji je tada bio u razvoju.

Pakistan je bio pred potpisivanjem ugovora za M84 kad je kod nas počeo rat. Delegacije su se obilazile i išli su postupci uobičajeni za ovakva ugovaranja. Početak rata u SFRJ stopirao je potpisivanje ugovora. U stvari, kad smo počeli ispitivanja modifikovanog tenka T72 sa sistemom iz M84 u Indiji, i kad se već vidjelo da će biti nešto od toga Pakistan je tražio prikaz tenka. Naoružavanju Indije odmah parira Pakistan sa svojim naoružavanjem.

I Pakistan i Indija su htjeli tenk M84, ali kod nas je bio rat. Pošto je kineska kompanija Norinco naoružavala Pakistan od krampa do aviona ponudila im je tenk koji smo napravili u Kini. T85-III. Na tom sam tenku radio nekoliko mjeseci i napravio sam ga u provinciji Sjeverna Mongolija u Kini. Rezultati ispitivanja su bili odlični. Uglavnom sam ja gađao, i sve je bilo 100% u metu sa veoma malim rasturanjem zrna, nekoliko centimetara iako smo imali dosta lošu mehaniku na koju smo ugrađivali našu opremu. Sa tim tenkom smo otišli u Pakistan na uporedni prikaz tenkova, T80UD, ukrajinski, ali sa francuskom optikom, T85-III, kinesko jugoslovenski, Al Khalid, (tada još uvijek) pakistansko englesko francuska kompilacija.

Naš tenk je nekoliko puta vadio iz blata, teglio, ukrajinski tenk. Imao je sve bolje rezultate. Bilo je nezaboravno moje gađanje kad sam od osam zrna, TF, šest protjerao kroz istu rupu na, koliko se sjećam, dva ili dva i po kilometra. I to sam opalio za manje od dvije minute. Sve ekipe, a bilo ih je iz desetak zemalja, su mi čestitale.
Pakistan je htio da mu se odmah isporuče tenkovi. Ko da ih imamo na lageru. I tu je uskočila Ukrajina i isporučila im tenkove koji su već bili korišteni ili skladišteni po ukrajinskin kasarnama. Htjeli su 200 komada u prvom dijelu ugovora. Ukrajinci su im to isporučili, ali je bilo problema oko kvaliteta tenkova, bili su već dosta iskorišteni, pa je Pakistan prekinuo ugovor.

Kakvo je sad stanje ne znam.

Pakistan je uzeo T80UD, a ne T84 kako ti kažeš. Ima nekih mojih slika sa tih ispitivanja gdje sa ukrajincima držim prospekt od tenka T84. Tada se taj tenk još nije prodavao. Sistem Štora koji ima na T84, a nema na T80 još se nije tada izvozio. Svu noviju tehnologiju i Rusi i Ukrajinci drže za sebe. Dok ne naprave nešto bolju.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #553 on: September 15, 2010, 11:31:37 pm »

Nekoliko slika M-84 iz Kuvajta:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
mislim da je ova slikana u Arapskim Emiratima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ovo bi trebao da bude M-84D





* kuwaiti_M-84.jpg (58.26 KB, 1200x818 - viewed 285 times.)

* Kuwaiti_M-84AB_tanks_in_a_S.jpg (72.36 KB, 1600x1074 - viewed 176 times.)

* battle_tank_Kuwait_kuwaiti_army.jpg (73.98 KB, 915x657 - viewed 162 times.)

* kuwait.jpg (108.73 KB, 773x582 - viewed 184 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #554 on: September 15, 2010, 11:37:40 pm »

Još par sličica uglavom M-84D i M-95

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zadnja slika je jako zanimljiva, kako sam našao ovo su testiranja između M-84 i Abramsa u Slunju, godina mi nije poznata.
Ima li neko više saznanja šta se sve izdešavalo na uporednim testovima?


* 4073.Degman1.jpg (27.1 KB, 340x237 - viewed 990 times.)

* 8875.degi.jpg (107.42 KB, 427x266 - viewed 166 times.)

* dj_dj.jpg (96.47 KB, 779x583 - viewed 159 times.)

* 1323.degman_iuyiu1.jpg (9.97 KB, 300x200 - viewed 656 times.)

* m84 i abrams na testiranjima u slunju.jpg (86.43 KB, 709x454 - viewed 645 times.)
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.