PALUBA
April 25, 2024, 01:45:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2193450 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #555 on: September 16, 2010, 06:56:43 am »

Ona treća slika nije komandni tenk iz Kuvajta, nego još jedan neuspio pokušaj smještaja radio stanica u tenk. Ovdje se radi o hrvatskoj verziji tenka M84 koja nije bila u Kuvajtu. Radio stanice su nekoliko puta mjenjale svoj položaj u tenku. Naročito u komandnoj verziji. Radio stanice su dosta glomazne i svakoj verziji tenka je bilo smanjenje b/k  tenka jer su glomazne radio stanice smještane na mjesto municije, a komandna radio stanica je imala veliko pojačalo snage, a sve su imale poseban blok napajanja. A zna se da M84 ima jednu granatu manje u b/k u odnosu na T72 zbog smještaja elektronike, pa onda komandna verzija M84ABK ima dvije granate manje u odnosu na linijski tenk, a toliko smanjenje b/k je već puno.

Pošto je hrvatski tenk na strani komandira u kupoli pretrpio promjene uvođenjem mogućnosti komandiru da gađa morao se promjeniti razmještaj drugih uređaja u tenku.

Dakle, evo slike snimljene zajedno sa ovom koju si ti postavio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dodane su nove komande za komandira tenka. Na M84 bila je ostavljena mogućnost da komandir gađa. U elektronici je bila napravljena i ostavljena ta mogućnost za neka kasnije modifikacije, tako da ovo što su dodali u ĐĐ nije zahtjevalo puno vremena za doradu.

Na poligonu koji se nalazi pored Slunja prije neku godinu bila je zajednička vojna vježba hrvatske i američke vojske gdje su bili korišteni hrvatski tenk i Abrams. Nije bilo uporedno testiranje. Dobar je to poligon. Bio sam tu nekoliko puta na gađanju sa VP iz Jastrebarskog. Slunj je poznat po onom svom mostu ispod kojeg je most. A ima i dobrih kafana.

U Kuvajtu je bilo dosta zajedničkog gađanja M84 i Abramsa. Uglavnom su sva prekinuta kad su naši tenkovi pogodili sve u metu, a američki se ispromašivali. Amerikanci su govorili da njihovi avioni lete nisko iznad strelišta pa ih može pogoditi neki rikošet itd.  Ista meta, isto odstojanje, iste posade, M84 100% u metu, Abrams 10 do 15%. Onda je američki major Džekson, crnac visok 2 metra, original tenkista, ušao u naš tenk, upoznat sa komandama tenka, obučen za gađanje, gađao i nakon 100% u metu bio oduševljen. A gađao je po noći. Od toga je jedino bilo dobro što smo tad na večeri sa američkim i kuvatskim posadama pojeli neku kamilu.

Pozdrav

Vlado


* 216dcceef15fd4846c21f05e1706f322_la.jpg (126.2 KB, 560x427 - viewed 519 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #556 on: September 16, 2010, 07:23:44 am »

Šta je bio razlog tako niskog procenta pogodaka američkih tenkova i da li ti je poznato da li su uspeli to da reše nakon prvog zalivskog rata?
Kada kažeš 10-15 % pogodaka u metu, koja je bila dimenzija mete i koliko je odstupanje bilo promašaja? Takođe me zanima i kakvi su uslovi bili za gađanje (tenk i meta pokretni/nepokretni...).
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #557 on: September 16, 2010, 08:41:09 am »

Meta na oko 1 do 1,5 kilometar, olupina tenka T59, ostao iz Prvog zalivskog rata. Cilj i meta nepokretni. Postrojeni u istu liniju deset M84 i deset Abramsa. Posade su sve iz kuvajtske vojske, dakle nisu Kuvajćani, nego plaćenici iz arapskih zemalja, Saudija, Jemen, Katar, malo Kuvajćana, uglavnom narednici. Imam negdje snimak kamerom, ja sam snimao. Naši tenkovi 100% u metu, a Abramsi sramotno loše. Arapi sretni zbog našeg tenka, a Abramsu se smiju i govore da ništa ne valja. Amerikanci da iskoče iz kože. Pošizili. Promašaj do promašaja. Kasnije došla naredba da se gađanje prekida zbog američkih aviona koji su počeli da nadletaju strelište. Inače se to uvijek dešavalo kad američki tenkovi počnu da fulaju. Samo ih zovnu, ovi nadlete, pa na osnovu njih prekidaju gađanje.
Ovo je gađanje bilo negdje u zimu 1996/1997 godina. Znam da smo ložili sanduke od municije da bi se grijali po noći. Našao sam slike sa gađanja, ali na njima nema datuma, ali se vidi jako velika sjenka u sred dana.







* gadanje u Kuvajtu sa 106-tom brigadom, Savo i Zoka.jpg (501.73 KB, 1500x1013 - viewed 359 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #558 on: September 16, 2010, 02:08:27 pm »

Ona treća slika nije komandni tenk iz Kuvajta, nego još jedan ...
Misliš četvrta, zadnja u postu broj #553?

Ako na to misliš, da biće da je tako, to sam naleteo negde u nekim dnevnim internet hrvatskim novinama, da spremaju tenk za izvoz u Kuvajt, veset je dosta stara, ima nekoliko godina, bila mi je zanimljiva slika.

Za one druge pokušaje modernizacije M-84 sam našao, ali je pitanje koliko je pouzdano, da je ono neki poljski reaktivni oklop, ili samo oklop, nisam siguran.
Možda će znati neko od drugara iz Hrvatske.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #559 on: September 17, 2010, 09:17:38 am »

M84 ima dobro upravljanje sa vatrom. Da bi još imao termoviziju, noviju verziju topa sa boljom termičkom navlakom, sistem za mjerjenje krivljenja cjevi te možda još bolji potkalibarski metak, bio bi još opasniji. Ovakav sistem razvijala je slovenačka Iskra za Iran, a zbog embarga ovaj sistem nije bio završen do kraja (termovizija i sistem za mjerjenje krivljenja cjevi).

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #560 on: September 17, 2010, 10:39:25 am »

@janezek67
Sve je to lijepo, ali postoji jedno pitanje ko će to da plati?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #561 on: September 17, 2010, 12:49:54 pm »

Za sistem za automatsku rektifikaciju treba drugačiji top. Mora da da ima ogledalce na vrhu cijevi. Iz nišanske sprave se pošalje laserski zrak na ogledalce, zrak se reflektuje i vrati na nišansku spravu koja izmjeri krivljenje cijevi i uradi korekcije zbog toga. Bilo je pokušaja da se ovo uradi sa topom na kojem je ogledalce pričvršćeno trakom oko usta cijevi. Međutim, to se obično pokazalo loše.

Ovo sam uslikao na tenku gdje je nišanska sprava od Sagem-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a može i ovako na drugom tenku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A vidi se ogledalce i na T84

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Termovozija je bila rješena za naš tenk. Bilo je nevjerovatno gađanje u Egiptu. U totalno crnoj noći, bez zvijezda i mjeseca, daleko od gradskog odsjaja, bez dodatnih pomagala, IC i slični, 100% u metu na 1500 metara.

Iskra CEO, kasnije preimenovana u Fotona radila je sistem za upravljanje vatrom koji je bio jeftinja varijanta sistema iz M84. Sistem je bio dobar. Sreo sam radnike iz Fotone u Teheranu gdje su iranskoj vjerskoj vojsci, Pasderanima, ugrađivali svoj sistem. Fotona je nudila svoj sistem i Kuvajtu, za prebijanje međusobnih dugovanja, međutim nisu prošli.

Na svaki ovakav sistem može se puno toga dodavati. Ko će to da plati. Za oružje se uvijek nađa para.

Svaka država ima vojsku na svojoj teritoriji.

Ili svoju ili tuđu.

Pozdrav

Vlado


* ogledalo na ustima cijevi, sa šelnom.jpg (102.01 KB, 909x614 - viewed 416 times.)

* ogledalo za rektifikaciju.jpg (13.21 KB, 299x224 - viewed 659 times.)

* t84-21l.jpg (251.82 KB, 1600x1042 - viewed 444 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #562 on: September 17, 2010, 01:27:45 pm »

@janezek67
Sve je to lijepo, ali postoji jedno pitanje ko će to da plati?
Ima ko će da plati ne brini se (narod razume se), prioriteti su malo kod njih izmešani, e tu je problem, a para ima, jel ovo nisu nebitna pitanja, nažalost za neke jesu.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #563 on: September 17, 2010, 02:15:00 pm »

Ajmo ovako posmatrati, šta će nama takav tenk (osim za prodaju(izvoz)). Skim ćemo mi to ratovat između sebe opet?  Ne vjerujem. S Bugarima, Rumunima, Mađarima, Austrijancima ili možda sa Italijanima? Ne vjerujem. A u to ne vjerujem zato što smo nadomak, a neki već jesu u zajedničkom  vojnom paktu (NATO) tj. saveznici smo. E sad ako budemo išli negdje ratovat na stranu radi NATO (Američkih) interesa misliteli da će tražiti od nas da idemo sa svojim tenkovima čisto sumnjam, zbog same logistike (snabdjevanja dijelovima i municijom).

Jedino nam onda ostaje za prodaju,e sad tu smo sitni igrači, misliteli da će nam ameri to dozvoliti? Sve je to visoka politika i žao mi je samo što mi ispaštamo zbog toga. Da se razumijemo nisam ja protiv modernizacije i daljeg usavršavanja tenka, nego malo posmatram stvari na drugačiji način.

Toliko od mene.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #564 on: September 17, 2010, 02:44:57 pm »

Ko kaže da nama uopšte treba tenk. Dođe NATO i bombarduje, pobije i možeš se žaliti gradskom vodovodu. Kažu da imaš oružje za masovno uništavanje, bojne otrove i atomsku bombu, dođu, zgaze i kasnije se niko ne sjeća koji je bio razlog napada.

Mogu i da sami sebi sruše dva nebodera, treći kasnije padne sam (da zaokruže plac za kasniju gradnju), optuže kućnog prijatelja predsjednika države za to, pa kasnije napadnu još jednu državu i tako dalje. Onda im malo svog topovskog mesa, pa natjeraju druge zemlje da im ga pošalje, pa onda ovi ginu, a i sami ne znaju zašto, pa ako se i neko vrati kući živ država ga ne isplati itd.

Bolje da ne ulazimo u ove teme. Nema tome kraja.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/7bOx6EMn1tk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Pozdrav

Vlado



Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #565 on: September 17, 2010, 02:47:18 pm »

Samom činjenicom da je Srbija u nekakvom "partnerstvu za mir" sa nato-om je dovodi u opsanost da se zbog stravičnih zločina nekih članica nato-a (SAD, Britanija, Nemačka) Srbija nađe kao meta odmazde, recimo neke organizacije poput Al Kaide. Tačno je da tu tenkovi ne rešavaju stvar, ali nikada se ne zna.

Drugo, što je mnogo bliže i što se sada i događa, KZB je još nestabilno područje, i u toj regiji ima dosta njih koji bi da destabilizuju Srbiju a samim tim i čitav region.

Treće, ima nekih maloumnika koju idu za nekom idejom o autonomiji jednog dela Srbije, mislim na Raški okrug.
Za sada se ti problemi rešavaju dijalogom i upotreba vojne sile nije potrebna, ali je cela ta situcaija jako rizična i osetljiva, sutra ako bi taj pokret bio radikalizovan ili nekim slučajem militarilzovali, država bi morala adekvatno da odgovori, kao što se u Evropi radi sa ETO-om ili IRO-om.
Nadam se da do toga neće doći, ali VS mora biti spremna na najgori scenarijo, tako isto i tenkovi.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #566 on: September 17, 2010, 03:03:22 pm »

Da bude spremna?

Prije pola sata sretnem drugara koji je prije rata radio na nišanskoj spravi DNNS-2 u Zraku, Sarajevo. Kupuje kod Kineza, vidim ima popust, pa prodaje pored pijace. Ne na pijaci, na štandu, nego pored pijace. To je onaj baš sirotinjski dio.

U ratu je popravio hiljade optičkih uređaja.

A sigurno bolje poznaje DNNS-2 od puno njih ....

Bolje da ne komentarišem.

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #567 on: September 17, 2010, 06:26:33 pm »

Quote
Svaka država ima vojsku na svojoj teritoriji.

Ili svoju ili tuđu.

Pozdrav

Vlado


... Ко неће да храни своју, храниће туђу!


Toliko, da ne zaoremo čl.11 Pravilnika.

Pozdrav,

Kumbor
« Last Edit: September 17, 2010, 07:12:35 pm by bozo13 » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #568 on: September 28, 2010, 05:09:35 pm »

Jel' ovo 84-ka ili T-72 u Iraku?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* irak.jpg (183.47 KB, 1024x680 - viewed 333 times.)

* irak 1.jpg (151.06 KB, 1024x680 - viewed 304 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #569 on: September 28, 2010, 05:54:38 pm »

T-72
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.051 seconds with 23 queries.