PALUBA
April 27, 2024, 01:25:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brak VL sa stranim drzavljaninom  (Read 4811 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« on: April 20, 2011, 11:53:28 pm »

Prilog iz lista Odbrana o kandidatkinji za Vojnu akademiju.
Pored ostalih zanimljivosti paznju mi je privukla mogucnost da u buducnosti bude udata za oficira portugalske vojske a ona hoce da bude oficir VS.
Koliko znam u JNA ovo nije bilo moguce (VL ozeni stranu drzavljanku).
Moze li mi neko reci kakva je situacija danas u vojskam  nastalim nakon događaja iz Pravila 11.

* 28.pdf (59.75 KB - downloaded 56 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #1 on: April 21, 2011, 08:06:37 am »

I u JNA je to bilo moguće. Poručnik bojnog broda Dokmanović Zoran (za ime nisam 100 % siguran) oženio je Engleskinju negde 1983-84, imali su dvoje dece, blizance Rebeku i Huh? (memorija je vrlo varljiva kad pređeš tridesetu  Wink), i ništa - samo više nije bio perspektivan oficir iako mu je stric bio admiral Dokmanović.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: April 21, 2011, 08:16:32 am »

I u JNA je to bilo moguće. Poručnik bojnog broda Dokmanović Zoran (za ime nisam 100 % siguran) oženio je Engleskinju negde 1983-84, imali su dvoje dece, blizance Rebeku i Huh? (memorija je vrlo varljiva kad pređeš tridesetu  Wink), i ništa - samo više nije bio perspektivan oficir iako mu je stric bio admiral Dokmanović.
Tačno je ovo što Boro navodi. I ja znam 3 ili 4 starešine, da ne navodim imena, koji su se oženili sa Ruskinjama za vrijeme TČ-RČ
programa i normalno su radili u JRM do smrti ili penzionisanja. Ali u svakom slučaju se to gledalo malo rigoroznije pa vjerovatno i
dan danas u svim vojskama na Balkanu.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #3 on: April 22, 2011, 03:14:15 pm »

Ja sam onda imao pogresnu informaciju hvala u svakom slucaju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #4 on: April 22, 2011, 03:33:36 pm »

"San svakog pilota je da leti na F-16"

Oprem dobro.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5 on: April 22, 2011, 03:53:20 pm »

Imam negdje u kući dokument  Rješenje po zahtijevu na kojem piše

Odobrava se brak vodniku prve klase Ljubomiru (Sime) Ivanoviću iz VP 2908 Banja Luka sa Savić (Jovana) Radojkom.......

a na osnovu traženja imenovanog, a po odobrenju pukovnika...   Više se ne sjećam.

Moraću vam to naći i skenireti.

Tako je nekad bilo.
« Last Edit: April 22, 2011, 04:01:36 pm by vladimir_16 » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #6 on: April 22, 2011, 04:04:51 pm »

To je bilo iz vremena kada su vodnici spavali u spavaoni sa vojskom, kada nisu ni imali pravo da stanuju van kasarne. Sada je kontra - ne možeš da spavaš u kasarni već moraš da tražiš stan u gradu.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #7 on: April 22, 2011, 04:40:50 pm »

Znam za jedan slucaj (malo je OT) da je oficir KJM ozenio Ruskinju-emigranta tridesetih godina; imao je redovna unapredjenja i kasnije u JRM. Kao ni velika vecina nije mogao preci "prag", ali to je vec drugo pitanje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #8 on: April 22, 2011, 06:12:37 pm »

Овако. Женидба страном држављанком у ЈНА је била могућа уз одобрење. Ово важи за период након 60-тих година. Пре тога, мислим да није било могуће, мада је и ту било изузетака.

Пре тога, негде 1961-1962.године официр (то је време до када су нижи подофицир, момци, морали да спавају у касрани) је морао да обавести команду о намери да се ожени, чак и са нашом држављанком и за то добије одобрење. Обављала се чак и нека провера за "младу".

Мој отац је био официр и то је више пута помињао. Моја мајка је, када је снаје (и брат ми је био војно лице - подофицир) мало изнервирају умела да каже: "Ма ко сте, бре, вас две. Мене је,  КОС проверавао, а вас?" Имам сачувано једно "љубавно писмо" моје мајке упућено оцу (пре брака). Моја мајка, пише будућем супругу: "Драги друже Милоше, драго ми је што тражите другарицу са карактеристиком..." . 

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: April 22, 2011, 07:24:06 pm »

Овако. Женидба страном држављанком у ЈНА је била могућа уз одобрење. Ово важи за период након 60-тих година. Пре тога, мислим да није било могуће, мада је и ту било изузетака.

Пре тога, негде 1961-1962.године официр (то је време до када су нижи подофицир, момци, морали да спавају у касрани) је морао да обавести команду о намери да се ожени, чак и са нашом држављанком и за то добије одобрење. Обављала се чак и нека провера за "младу".

Мој отац је био официр и то је више пута помињао. Моја мајка је, када је снаје (и брат ми је био војно лице - подофицир) мало изнервирају умела да каже: "Ма ко сте, бре, вас две. Мене је,  КОС проверавао, а вас?" Имам сачувано једно "љубавно писмо" моје мајке упућено оцу (пре брака). Моја мајка, пише будућем супругу: "Драги друже Милоше, драго ми је што тражите другарицу са карактеристиком..." . 


Cjenjeni "Džumba", izuzetno cijenim Vaše priloge o vojsci jer su kvalitetni. Ali sad mi je sve još i jasnije kad ste rekli u kakvom ste okruženju odrasli, od malih nogu sve sama vojna lica oko Vas. Pa vama i nije trebala bilo kakva vojna naobrazba.......cijenim to.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.