PALUBA
April 27, 2024, 04:23:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 [264] 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2145752 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #3945 on: November 15, 2015, 12:58:07 pm »

U Beču postignut dogovor o Siriji


Na međunarodnom sastanku u Beču, posvećenom krizi u Siriji, postignut je dogovor da se do januara 2016. pokrenu pregovori između sirijske vlade i opozicije.
Izvor: Tanjug subota, 14.11.2015. | 19:17


Takođe je dogovoreno da se u roku od 18 meseci formira tranziciona vlada, prenose svetske agencije.

Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da su se učesnici sastanka saglasili da treba da se ubrzaju napori za okončanje sukoba u Siriji tako što će se pokrenuti pregovori između vlade i opozicije do januara 2016. godine i održati izbori u roku od 18 meseci.

Kako navodi, sirijski predsednik Bašar al-Asad spreman je da učestvuje u pregovorima, prenosi Rojters.

Keri je u Beču, na konferenciji za novinare, rekao i da se pet stalnih članica Saveta Bezbednosti UN saglasilo da usvoji rezoluciju o prekidu vatre u Siriji.

Državni sekretar SAD navodi da kada se postigne dogovor o prelaznoj vladi, u roku od šest meseci biće izrađen nacrt novog ustava, a slobodni i pravedni izbori biće održani u roku od 18. meseci, prenosi AFP.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da postoji rastući konsenzus između svetskih sila o zajedničkoj borbi protiv Islamske države.

"Danas, mi smo imali bilateralne sastanke i imam osećaj da postoji rastuće priznanje o potrebi da se uspostavi efikasna međunarodna kolacija za borbu protiv Islamske Države", rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.

Ministar spoljnih poslova Nemačke Frank Valter Štajnmajer potvrdio je da je na sastanku u Beču postignut dogovor o otpočinjanju pregovora između opozicije i vlade u Siriji do kraja godine.

On je, takođe, istakao da će biti potrebno da se ulože napori kako bi se doneo nov ustav za tu "ratom razorenu zemlju" i uspostavila tranziciona vlada u roku od 18 meseci, prenosi AP.

Извор: https://www.paluba.info

Ovo je MontiPajtonovsko resenje problema.  Umesto da se skoncentrisu na koren problema i posle toga, kad se sve smiri, predju na izbore i pregovore izmedju vlasti i opozicije, ovi sa zapada i dalje teraju svoje, samo da bi se resili Asada.  

Ovo nikada nece raditi....to potpisujem
« Last Edit: November 15, 2015, 01:08:12 pm by babaroga » Logged
Gama
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17


istoričar


« Reply #3946 on: November 15, 2015, 01:12:34 pm »


Ovo je MontiPajtonovsko resenje problema.  Umesto da se skoncentrisu na koren problema i posle toga, kad se sve smiri, predju na izbore i pregovore izmedju vlasti i opozicije, ovi sa zapada i dalje teraju svoje, samo da bi se resili Asada.  

Ovo nikada nece raditi....to podpisujem

Američka spoljna politika je oduvek tako funkcionisala:
-napravi prvo haos
-neka se oni malo ispucaju
-u početku se podržavaju obe strane, traži se mirno rešenje, a potom se isfiltrira jedna strana i ona podržava
-kad pobedi američki eksponenti, tad Ameri uskaču, nameću "pravedno rešenje" i okončavaju sukob.

Ovde su se preračunali malo.

Ja mislim da će u Siriji, kad nestane umerena opozicija, Kurdsko pitanje biti glavno. Rusija i Amerika vide samo Asada i "demokrate", a Kurde niko ne pita već ih koriste protiv ISIS-a.
Na drugoj strani imamo divergentne interese Turske i Amerike: Turci ne vole Kurde, Ameri ih podržavaju. Ovo ne bi bilo toliko komplikovano da su Turci i Ameri na protivničkim pozicijama.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #3947 on: November 15, 2015, 01:59:51 pm »

Glavno pitanje-Asad da ili ne znači i pitanje okončanje rata-da ili ne. Sve dok budu Amerikanci podržavali kao "umerenu" opoziciju te odlazak Asada, do tada ova neće sesti za pregovaraćki sto sa Asadom. Zašto Asad toliko mući Zapad, da nije u izborima nego mora odstupiti? Parafrazirano pitanje se glasi: Dali bi Francuzi posle drugog sv. rata glasali za bilo koga drugog (pogotovo iz Višijske Francuske) nego za DeGola?!?
Logged
Gama
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17


istoričar


« Reply #3948 on: November 15, 2015, 03:53:42 pm »

Glavno pitanje-Asad da ili ne znači i pitanje okončanje rata-da ili ne. Sve dok budu Amerikanci podržavali kao "umerenu" opoziciju te odlazak Asada, do tada ova neće sesti za pregovaraćki sto sa Asadom. Zašto Asad toliko mući Zapad, da nije u izborima nego mora odstupiti? Parafrazirano pitanje se glasi: Dali bi Francuzi posle drugog sv. rata glasali za bilo koga drugog (pogotovo iz Višijske Francuske) nego za DeGola?!?

Neko moje mišljenje:
Ja mislim da će opozicija ipak sesti za sto. Ukoliko ne sednu onda će to samo još više povećati pritisak na Amere i njihovu politiku jer oni sponzorišu "umerene". Po nekim mojim posmatranjima ti umereni sarađuju sa Al Nusrom, a ko sarađuje sa njima verovatno i dele ista ubeđenja. Drugo, ukoliko Ameri ne mogu svoje da kontrolišu, Rusi će imati odrešene ruke. U Francuskoj, kao i u Siriji, predsednik se stavlja u prvi plan. Ovi generali i političari su bili u senci De Gola, skoro anonimusi. Oni su gledali svoja posla i niko nije hteo da uspehe, u toku rata, iskoristi za političku borbu - svi su De Gola videli kao oslobodioca, iako nije samo on bio. Na drugoj strani Asad je na svakom koraku, tako je urezano u narodu da bez Asadovih nema mira u Siriji. Znači Asad je sve, i general i političar, otac i majka, pravednik, sudija... Interesantno je da su na početku rata vojnici vikali "Bel rua bel dam, nafdik ja Bašar" (I dušu i telo žrtvujemo za tebe Bašare), pa su posle prekomponovali u "nafdik ja Surija" (žrtvujemo za Siriju), a u zadnje vreme se upotrebljava opet Bašar. Ovo može da se protumači kao to da se zahuktava kampanja za predstojeće izbore. Ukoliko budu organizovani izbori pod Asadovom kontrolom on neće otići, zato se pristupa prinudnim metodima. Pošto prinudna sredstva nisu dali rezultat oni su sad rekli da žele izbore, ali pod kontrolom UN, što je na neki način opet Asad u prednosti.

Videćemo kakve su zvanične reakcije Irana, Turske i Saudijske Arabije. Kako vidim već Saudijci kukaju nešto i prete da će nastaviti da pomažu teroriste. Od ove tri zemlje sad zavisi kako će se razvijati situacija.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #3949 on: November 15, 2015, 04:45:34 pm »

Sve je to još uvek "šta bi bilo kad bi bilo". Dok se vodi rat nema izbora. Poenta pregovora je da se stvori neka politička "sirijska" koalicija koja ćr ujrdiniti snage i dejstvujući na kopnu poraziti IS i Al Nusru. Ta "koalicija" treba da ima dovoljan broj (političku snagu) da predstvalja i sunite.  Alavite i uz njih hrišćane predstvalja Asad. Kurdi će biti u toj koaliciji ali za njih je glavno pitanje šta dobijaju na kraju? U Siriji su imali neku autonomiju. Verujem da će hteti više. Glavni problem je upravo ova Al Nusra, jer kao što je već primećeno većina "umerenih" i "demokrata" srađuje sa njima.

Ako obratite pažnju na ruske stavove videćete da oni od početka žele kontakt sa "umerenom" opizicijom jer su svesni slabosti asadove vojske (vidi se to i po ovim borbama) i žele da sa njima udruže i druge "umerenije" snage. E, sad koliko su zaista jake te "umerene" snage i koliko su voljne da okrenu oružje protiv dojučeršanjih saveznika videćemo. Meni se sve nešto čini da bez strane vojske nema pobede nad IS.
Logged
Gama
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17


istoričar


« Reply #3950 on: November 15, 2015, 05:09:45 pm »

Sve je to još uvek "šta bi bilo kad bi bilo". Dok se vodi rat nema izbora. Poenta pregovora je da se stvori neka politička "sirijska" koalicija koja ćr ujrdiniti snage i dejstvujući na kopnu poraziti IS i Al Nusru. Ta "koalicija" treba da ima dovoljan broj (političku snagu) da predstvalja i sunite.  Alavite i uz njih hrišćane predstvalja Asad. Kurdi će biti u toj koaliciji ali za njih je glavno pitanje šta dobijaju na kraju? U Siriji su imali neku autonomiju. Verujem da će hteti više. Glavni problem je upravo ova Al Nusra, jer kao što je već primećeno većina "umerenih" i "demokrata" srađuje sa njima.

Ako obratite pažnju na ruske stavove videćete da oni od početka žele kontakt sa "umerenom" opizicijom jer su svesni slabosti asadove vojske (vidi se to i po ovim borbama) i žele da sa njima udruže i druge "umerenije" snage. E, sad koliko su zaista jake te "umerene" snage i koliko su voljne da okrenu oružje protiv dojučeršanjih saveznika videćemo. Meni se sve nešto čini da bez strane vojske nema pobede nad IS.

Poučen diplomatskom praksom iz prošlosti, napori Rusije da kontaktira "umerene" zapravo je pokušaj da se Rusija predstavi kao zemlja koja želi okončanje rata u Siriji i da je voljna da utiče na svog saveznika. Ja mislim da je samo to deo pritisak na SAD da oni pritisnu svoje. Nešto tipa: vruć krompir je u američkim rukama. I Rusi znaju da ukoliko dođu prozapadne snage, od njihovog položaja u Sredozemlju nema ništa jer upravo sve opozicione grupe (po oglašavanjima na tviteru odmah po početku ruske intervencije) su proglasile Rusiju za Asadovog saveznika. Neke su čak i objavile da će ratovati protiv Rusa. Videćemo u svakom slučaju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #3951 on: November 15, 2015, 06:41:02 pm »

Quote
Ja mislim da je samo to deo pritisak na SAD da oni pritisnu svoje. Nešto tipa: vruć krompir je u američkim rukama.

To je tačno. Politika se uglavnom baš tako i vodi. Dobacuju "vruć krompir" jedni drugima pa ko duže izdrži taj je "pobednik" Cheesy.
Logged
Gama
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17


istoričar


« Reply #3952 on: November 15, 2015, 06:53:38 pm »

Sve mi se čini da od Bečkog sporazuma nema ništa.

Advance.hr: Saudijska Arabija: "Assad mora otići milom ili silom"

http://www.advance.hr/vijesti/saudijska-arabija-assad-mora-otici-milom-ili-silom/
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #3953 on: November 15, 2015, 07:28:32 pm »

Ako je tako, onda od mira nema nista. Saudi su produzena ruka Amerike, sto znaci...rat se nastavlja. Za opstu publiku (Ameri) zauzimaju se za mir, no u biti vazno je, da se otarase Asada. Cena, nije bitna.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3954 on: November 15, 2015, 08:01:30 pm »

Odlazak direktno u dženet...

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3955 on: November 15, 2015, 08:05:43 pm »

Jedna budala manje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3956 on: November 15, 2015, 08:07:26 pm »

Jedna budala manje.

Kažu dve, otišao i kamerman malo kasnije. Grin
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3957 on: November 15, 2015, 08:38:56 pm »

Kad krene, krene Grin
Logged
Gama
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17


istoričar


« Reply #3958 on: November 15, 2015, 08:43:15 pm »

Po nekim mojim informacijama Ameri su prepustili održavanje mira na Bliskom istoku Turcima i Saudijcima. Svako u svom regionu (sever i jug). Posle rata 1973. Kisindžer je rekao (više puta) da je glavni cilj Amerike da zaštiti izvorišta nafte, a ne da stalno čuva položaj Izraela. Do 1973. Ameri vode isključivo politiku sa Izraelom, posle toga se okreću ka arapskim državama - prvenstveno Egipat (zbog mira sa Izraelom) i Saudijskom Arabijom (zbog nafte). Sad, kad Amerika više nije ono što je bila (tzv. unipolar moment u međunarodnim odnosima koji je trajao od 1991. do 2008.), dve države (Saudijska Arabija i Turska), da sprovode svoj interes. Saudijci imaju cilj da pod svoju kapu ujedine čitav arapski svet, a Turci da povrate uticaj nad nekadašnjim teritorijama Osmanskog carstva (Davutoglu: Gde je bilo Osmansko carstvo tu su turski interesi). Međutim, tu su došli i Iranci koji su takođe zainteresovani za povratak uticaja na Bliskom istoku (pre svega u zemljama gde ima puno šiita: Irak, Sirija, Liban, Jemen i Bahrein) i naravno da to smeta i Turcima i Saudijcima. Saudijce smo čuli, osećam da će i Turci nešto u tom stilu: da vide leđa Asadu i nešto na tom principu.

Ne verujem da su Sauditi produžena ruka SAD (mislim na to da Saudijci rade ono što žele Ameri) ali verujem da SAD koristi saudijsko uplitanje i sredstva da se ugrade - prilično je očigledno. Ne šalje oružje SAD već SA iz svojih magacina i kupljeno od svojih para. Ukoliko puknu u Siriji, Turska i SA, postaju autsajderi u regionu, dok će Iran biti glavni u Libanu, Siriji i Iraku.

Bar neko moje viđenje situacije pošto sam se bavio istorijom Bliskog istoka od 1918. do danas.

@MOTORISTA
Misliš ide u džehenem (pakao) Smiley? Posle svega ti ga direktno upakova u dženet (raj) da uživa sa devicama Smiley.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3959 on: November 15, 2015, 08:53:43 pm »

@MOTORISTA
Misliš ide u džehenem (pakao) Smiley? Posle svega ti ga direktno upakova u dženet (raj) da uživa sa devicama Smiley.

Pa čovek zapeo da ode u dženet, samo što se bojim da će ga gore ( zbog svih onih ljudskih stvari koje je uradio) čekati 72 crnca ( umesto 72 device), a onda mu sledi...
Logged
Pages:  1 ... 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 [264] 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.