PALUBA
April 28, 2024, 03:41:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 [286] 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2146512 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #4275 on: December 01, 2015, 04:44:24 pm »

Napad avijacije na "pekaru" - niza zgrada na snimku. Obe bombe pogadaju ovu zgradu.

Meni lici da je druga bomba pogodila na pravo mesto posto je ovo poveca sekundarna eksplozija.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #4276 on: December 01, 2015, 11:44:33 pm »

Sirija: Snimljeni ruski "aligator" i "noćni lovac"

Utorak 1.12.2015 | 22:40 | Izvor: B92

Sirijska TV ekipa snimila je ruske borbene helikoptere Ka-52 i Mi-28N u blizini ruske vazduhoplovne baze Hmejmim u Latakiji.

U prilogu sirijske televizije ruski helikopteri se pojavljuju na nekoliko sekundi, ali dovoljno dugo da se prepozna o kojim modelima i čijim letelicama je reč, piše ruska "Gazeta".
Helikopter Ka-52 takozvani "aligator" je ruska borbena letelica, savršenija verzija modela Ka-50 ("crna ajkula").
Ovaj višenamenski borbeni helikopter koristi se u svim vremenskim uslovima, danju i noću i na velikim nadmorskim visinama u planinskim područjima. Opremljen je protivtenkovskim raketama vazduh-zemlja i raketama vazduh-vazduh.
Helikopter Mi-28N je dvosedni borbeni helikopter, poznat pod nazivom “noćni lovac”. Namenjen je za pronalaženje i uništavanje vazdušnih ciljeva pri malim brzinama i neprijatljske opreme. Opremljen je raketama vazduh-zemlja i raketama vazduh-vazduh.
Ovo je prvi potvrđeni snimak ovih helihoptera tokom ruskih vazdušnih udara u Siriji na islamsku državu koji su počeli 30. septembra.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4277 on: December 02, 2015, 06:16:25 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
01.12.2015.


SAD šalje specijalce u Siriju: Slijede iznenadni udari na IS

Sjedinjene Američke Države planiraju poslati dodatne specijalne postrojbe u Irak kao pomoć iračkim i kurdskim snagama protiv džihadista Islamske države, a razmislit će i o dodatnim snagama za Siriju, rekao je u utorak ministar obrane Ashton Carter.

Specijalci bi u Iraku bili zaduženi za izvođenje iznenadnih napada, oslobađanje talaca, prikupljanje obavještajnih podataka i hvatanje vođa IS-a, rekao je Carter na saslušanju u Odboru za oružane snage Zastupničkog doma.

Nije pojasnio o kolikim bi snagama bila riječ ni gdje bi bile smještene.

Carter je pozvao sve zemlje da pojačaju napore u borbi protiv IS-a, istaknuvši nedavne korake koje su u tom smjeru poduzele Vrancuska, Velika Britanija, Italija i Njemačka.

"Dopustite mi da ponovim - svi mi moramo učiniti više", rekao je i pozvao Tursku da uspostavi kontrolu nad svojom propusnom granicom.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4278 on: December 02, 2015, 06:55:27 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
01.12.2015.

Netanyahu potvrdio da Izrael vodi operacije u Siriji

JERUZALEM, 1. prosinca 2015. (Hina/AFP), Photo: EPA/PHILIPPE WOJAZER – Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je rekao u utorak da Izrael vodi operacije u Siriji, priznavši prvi puta jasno da njegova zemlja intervenira u susjednoj Siriji u kojoj već 4 i pol godine traje građanski rat.

“S vremena na vrijeme vodimo operacije u Siriji kako se ta zemlja ne bi pretvorila u frontu protiv nas”, rekao je na konferenciji na sjeveru zemlje. “Također poduzimamo sve kako bi izbjegli isporuku smrtonosnog oružja iz Sirije u Libanon”, dodao je Netanyahu.

Prema izvoirma, Izrael je izveo desetak zrčanih napada u Siriji od 2013. od kojih je većina bila usmjerena na transporte oružja libanonskom Hezbollahu. Izraelski neprijatelj Hezbollah se bori u Siriji uz snage režima Bashara al-Assada.

Izrael je nedavno objavio da je jedan ruski vojni zrakoplov iz Sirije greškom ušao u izraelski zračni prostor i zatim se vratio, a Netanyahu je dodao da se izraelske i ruske vojne snage koordiniraju kako bi spriječile incidente. Događaji posljednjih dana pokazuju koliko je ta suradnja važna za Izrael, dodao je.

Izrael je pripojio dio Golanske visoravni 1981. nakon što ga je zauzeo u ratu u lipnju 1967. Izrael i Sirija su službeno u ratu. Izrael se ne želi miješati u sirijski sukob, ali brani svoje interese.

Crta prekida vatre na Golanu je relativno mirna, ali stanje je napeto zbog rata u Siriji. Projektili redovno padaju na stranu Golana koju je Izrael okupirao.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4279 on: December 02, 2015, 08:02:22 am »

Snimak od juče. Američki razarač Corney se 30. novembra približio ruskoj krstarici "Moskva" i plovio paralelno s njom izvesno vreme.Rusi su prvo na razglas pustili himnu po protokolu, zatim su  razmenili signale, upozoren s ruske strane  da se ne približava, i tako se sve i završilo ....

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4280 on: December 02, 2015, 09:46:20 am »

Zamolio bih da neko od vas prokomentariše sledeću situaciju. Sinoć sam pratio emisiju na Rossia 1 gde se između ostalog govorilo o radio elektronskoj borbi i trenutnom stanju u Siriji zbog postavljanja S-400 . Naime amerikanci su najavili da će u Siriji dejstvovati sa EA-18G Growler koji opremljen jakim i veoma dobrim sistemom protiv elekronskog i radarskog dejstva.Zatim tu su PRO sistemi i nemački Patriot  na teritorije Turske. Reč ide o elektronskoj borbi i ako neka od strana uključi sredstva ometanja nečijeg radarsko-elektronskog  sistema osmatranja ili navođenja, taj potez se automatski smatra agresijom. Mi ne znamo šta sve sadrži taj dogovor o kordinacija dejstava u Siriji između Rusije i NATO i ko i kada se može smatrati agresorom.Ali ako turska bude gađala SA , u odbranu turkmena na primer ,i uključi sisteme elektronskog radarskog ometanja ruske PRO.Da li je to objava rata?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4281 on: December 02, 2015, 10:17:03 am »

Za danas u 15h (po moskovskom vremenu) najavljena je pres konferencija za novinare u  Nacionalnom centru odbrane Rusije, pod imenom "Oružane snage Ruske federacije u borbi sa terorizmom. Nove informacije".

Zvanični sajt MO RF
function.mil.ru

Ovde će verovatno biti objavljeno slanje tog dodatnog kontingenta ruske Armije u Siriju i novonastala situacija povodom prekida vojnih kontakata sa Turskom.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #4282 on: December 02, 2015, 10:40:35 am »

I ako i sam smatram da sam zastareo u mnogim oblastima, evo što ja mislim i znam.Što se tiče međunarodne regulative ona je se i u moje vrijeme odnosila samo na civilnu oblast telekomunikacija.Na pr.neka stanica (TV ili radio)je bila ograničena da ne smjeta drugoj.Drugo,ovo se donekle regulisalo i u oblasti raspodjele frekventnih područja(avio,neke službe itd),međutim ni tu nije bilo neke uređenosti jer su postojale razlike po kontinetima i sl.
Dakle mislim da niti danas ništa nije bolja situacija pogotovu u vojnim komunikacijama.To što su Amerikanci "proturili" da je "napad" i ako avion je ozračen nekim radarskim snopom,je smijurija.Što se tiče samog ometanja i to nije vjerojatno regulisano međunarodnim normama,jer ako pogledamo gore i za civilne komunikacije i sl.to je napravljeno isključivo zbog smjetnji jedne stanice drugoj,zbog pokrivenosti oblasti informisanja ili zbog rada tih civilnih službi.
Da zaključim,vjerujem da niti danas ta oblast(vojna) nije regulisana međunarodnim zakonima.Kao primjer:skoro je bilo i na forumu u vezi dronova,i snage,odnosno pokrivenosti kontrole istih.Između Evrope i SAD postoje drastične razlike,a na svjetskom nivou zaludno je i pisati.

Da navedem svoj stav u vezi same Sirije,meni je simptomatično što se baš sada i Njemačka a vidim i Engleska,uključuju u rat na području Sirije.Izjave NATO zvaničnika,nagomilavanje snaga na Tursko-Sirijskoj granici,itd.predpostavljam ne bez veze(ipak se oni nadaju da će istisnuti "Rusiju"odatle ili bar uzeti teritoriju za taj njihov gasovod),što mi se čini itekako opasnim,jer niti "Rusima" se ne izlazi odatle a ne vjerujem da će pristati na to da sami sebi ograniče prodaju gasa Evropi.
Kao dalje "zatezanje" situacije pored ovog gore navedenog gomilanja trupa,te približavanje razarača,ili da dvije Turske podmornice prate "Rusku"krstaricu,zatim ovo "zatvaranje" moreuza (neki su ovdje navodili da postoji i Gibraltar kao mogućnost dotura "Rusima" ali očito nisu ubacili činjenicu,da Gibraltar kontrolišu Englezi i da su skoro imali svađu sa Špancima,pored ostalog,jer je kod njih uplovila "Ruska" podmornica zbog snabdjevanja, itd...).Dakle,mislim da se situacija i dalje usložnjava a da li će to dovesti do nečeg goreg,nisam optimista,i pored toga što po medijima i dalje ide,da je to ZAJEDNIČKA borba protiv ID.

Poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4283 on: December 02, 2015, 11:50:02 am »

Zaista ne znam kakve su te međunarodne norme, ali ovde se izgleda svi vode sopstvenim doktrinama i zakonima, zato je valjda bilo i potrebno nekakvo usaglašavanje stavova tj. koordinacija.Rusi kažu da ometanje predstavlja agresiju. Taj turski Koral ima maksimalni domet dejstva od oko 150 km i učinak ometanja se procenjuje na nekih 20% u blizini turske granice. On ne može da ometa S-400 na trenutnom položaju, niti može da promeni kurs ispaljene ruske rakete.Ovde su sada u pitanju igračke "ovnova na brvnu" koje kad se uključe mogu ozbiljno da poremete nečije namere ili nečije "nadgledanje" .Svi se pitaju šta će sledeće biti i kako to sprečiti ili odreagovati kad neko pokuša da "ugasi svetlo" i koliko uspešno.
« Last Edit: December 02, 2015, 12:04:17 pm by longtrip » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4284 on: December 02, 2015, 12:11:20 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
01.12.2015.


SAD šalje specijalce u Siriju: Slijede iznenadni udari na IS

Sjedinjene Američke Države planiraju poslati dodatne specijalne postrojbe u Irak kao pomoć iračkim i kurdskim snagama protiv džihadista Islamske države, a razmislit će i o dodatnim snagama za Siriju, rekao je u utorak ministar obrane Ashton Carter.

Specijalci bi u Iraku bili zaduženi za izvođenje iznenadnih napada, oslobađanje talaca, prikupljanje obavještajnih podataka i hvatanje vođa IS-a, rekao je Carter na saslušanju u Odboru za oružane snage Zastupničkog doma.

Nije pojasnio o kolikim bi snagama bila riječ ni gdje bi bile smještene.

Carter je pozvao sve zemlje da pojačaju napore u borbi protiv IS-a, istaknuvši nedavne korake koje su u tom smjeru poduzele Vrancuska, Velika Britanija, Italija i Njemačka.

"Dopustite mi da ponovim - svi mi moramo učiniti više", rekao je i pozvao Tursku da uspostavi kontrolu nad svojom propusnom granicom.

Pogledao sam prilog, i u prilogu je kratak snimak iz proslogodisnje parade u Moskvi na kojoj se vide Ka-52, Mi-28, Mi-26 i Mi-8.
Znaci taj deo priloga nije iz Sirije.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4285 on: December 02, 2015, 12:27:44 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
01.12.2015.


SAD šalje specijalce u Siriju: Slijede iznenadni udari na IS

Sjedinjene Američke Države planiraju poslati dodatne specijalne postrojbe u Irak kao pomoć iračkim i kurdskim snagama protiv džihadista Islamske države, a razmislit će i o dodatnim snagama za Siriju, rekao je u utorak ministar obrane Ashton Carter.

Specijalci bi u Iraku bili zaduženi za izvođenje iznenadnih napada, oslobađanje talaca, prikupljanje obavještajnih podataka i hvatanje vođa IS-a, rekao je Carter na saslušanju u Odboru za oružane snage Zastupničkog doma.

Nije pojasnio o kolikim bi snagama bila riječ ni gdje bi bile smještene.

Carter je pozvao sve zemlje da pojačaju napore u borbi protiv IS-a, istaknuvši nedavne korake koje su u tom smjeru poduzele Vrancuska, Velika Britanija, Italija i Njemačka.

"Dopustite mi da ponovim - svi mi moramo učiniti više", rekao je i pozvao Tursku da uspostavi kontrolu nad svojom propusnom granicom.

Sad meni nije jasno po kom pravu SAD šalje vojsku u Irak kada irački Premijer odbija takvu najavu zato što se iračko rukovodstvo sa tim nije saglasilo. Izjavljuje da im ne treba inostrana pomoć, a ako im bude trebala ,obratiće se kome oni hoće ! Pa i ove najave za Siriju su nelegalne jer od Asada nisu dobili poziv. Kažem samo jer se svi nešto pozivaju na neka međunarodna prava, odluke, dogovore. Papir trpi sve a zakoni i postoje da bi se kršili. Zato nam i jeste ovako....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #4286 on: December 02, 2015, 01:36:09 pm »


Малочас је МО РФ званично саопштило да су вести о наводном задржавању или забрани проласка како цивилних тако и ратних бродова Русије кроз Мореузе дезинформација. Но, потврђено је да је нафта из ИДИЛ без препрека текла у Турску док Руси нису почели да секу тај "нафтовод на точковима". Такође, саопштено је да је из Турске у Сирију и Ирак у само последњих неколико дана прешло неколико хиљада исламиста ради попуне трупа ИДИЛ.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #4287 on: December 02, 2015, 02:19:30 pm »

Zaista ne znam kakve su te međunarodne norme, ali ovde se izgleda svi vode sopstvenim doktrinama i zakonima, zato je valjda bilo i potrebno nekakvo usaglašavanje stavova tj. koordinacija.Rusi kažu da ometanje predstavlja agresiju. Taj turski Koral ima maksimalni domet dejstva od oko 150 km i učinak ometanja se procenjuje na nekih 20% u blizini turske granice. On ne može da ometa S-400 na trenutnom položaju, niti može da promeni kurs ispaljene ruske rakete.Ovde su sada u pitanju igračke "ovnova na brvnu" koje kad se uključe mogu ozbiljno da poremete nečije namere ili nečije "nadgledanje" .Svi se pitaju šta će sledeće biti i kako to sprečiti ili odreagovati kad neko pokuša da "ugasi svetlo" i koliko uspešno.
Vjerovatno ste Vi u pravu,što se tiče avio saobraćaja i dogovorenih komunikacionih kanala,među njima.To sam naveo u onome i razne službe.Sigurno da "ometači" pogotovu snažni upadaju i u to područje.
Da li je to područje(avio)regulisano međunarodnim normama ili je to na nivou države,neznam.Predpostavljam da jeste,jer se on odvija na međunarodnom nivou i dugo godina je u upotrebi.Međutim,kako ste i rekli,papir trpi sve,jer kako dokazati da netko omjeta.Trebala bi biti i neka služba koja to kontroliše.Za vrijeme Ex Yu,je bila služba za kontrolu radio saobraćaja i to na nivou cjele države i svih republika i pokrajina posebno.Da li to i danas postoji,neznam.Dalje,da li je i tada bila na međunarodnom nivou,također ne znam.Ima tu i jedan problem jer kontrola treba biti za određena područja,jer se na svjetkom,iz jednog centra,to nemože raditi.Dakle,i da postoji međunarodna regulativa,tko će je sprovesti i koliko je njena mogućnost pogotovu ako se radi o "velikima".Ono u predhodnom postu sam naveo sa težištem na omjetanje u globalu i svih uređaja tu sigurno ne postoje međ.norme i za ratno područje.

Poz.

 
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4288 on: December 02, 2015, 02:53:18 pm »

Mapa koju je predstavilo MO RF pokazuje kuda se švercuje nafta u Tursku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rezultati ruskih avio udara po naftnim postrojenjima i mobilnom naftovodu ( uništeno 1080 cisterni )

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 12238071_1683141295261953_8454922247525917889_o.jpg (189.13 KB, 1386x780 - viewed 104 times.)

* 12309705_1683140725262010_6470956261198443905_o.jpg (174.5 KB, 1260x709 - viewed 86 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4289 on: December 02, 2015, 02:53:22 pm »

Ruski raketni sistem S-400 "neuhvatljiv" za turski sitem ometanja "Koral". Rusi grade još jednu bazu u Siriji (u avio bazi Al Shajrat v blizini Homsa), tako bi mogli povećati brojno stanje aviona u Siriji na 50-60, te još 1.000 vojnika....

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
02.12.2015.

Ruski raketni sistem S-400 (ne)dosegljiv za turški sistem »koral«?!

LAHKO NOVI TURŠKI SISTEM ZA RADARSKO-ELEKTRONSKO MOTENJE NEVTRALIZIRA RUSKI RAKETNI SISTEM S-400?

Turčija je na namestitev ruskega zračno-obrambnega raketnega sistema S-400 v Siriji odgovorila z namestitvijo sistema za radarsko-elektronsko motenje (na kopnem) »koral«. Po pisanju ruskih medijev na bi imela Turška vojska dovolj tovrstnih zmogljivosti za nevtraliziranje ruskega protiletalskega raketnega sistema.

Po besedah nekdanjega poveljnika Četrte vzhodne armade Vojnega letalstva in zračne obrambe, generala Valerija Gorbenka, pa turški sistem ne bo mogel “oslepiti” ruskega S-400, navaja ruski Vzgljad.

Natančne zmogljivosti sistema koral držijo v tajnosti, zato poleg Turkov nihče ne ve, kolikšen je domet (motenja) tega sistema. Če bi bil zares tako zmogljiv, inovativen in podobno, bi verjetno že kaj vedeli o njem. Po mnenju upokojenega ruskega generala Gorbenka, je sistem S-400 verjetno nedosegljiv ne le za obstoječi turški sistem koral, pač pa tudi za prihodnje podobne sisteme za motenje radarskega signala.

O turškem sistemu za radarsko-elektronsko motenje koral je znano, da gre za mobilno postajo, namenjeno motenju radarskega signala, baziran pa je na kopnem. V operativno rabo so ga uvedli v letu 2015, prvega pa postavili v pristanišču Izmir, namenjen pa je obrambi zračnega prostora na Egejskem morju. Sistem naj bi dušil in motil signale sodobnih radarskih postaj nasprotnika tako na kopnem, kot v zraku in na morju. Učinkoviti domet sistema naj bi bil 150 km. Sistem je razvila in ga proizvaja turška državna korporacija Aseslan, ki izdeluje elektronsko opremo za industrijsko in vojaško rabo.

Druga ruska letalska baza v Siriji

Kot še navajajo ruski mediji, je Ruska vojska pred mesecem dni v letalski bazi Al Shajrat v bližini sirskega mesta Homsa namestila novo opremo. Tam naj bi bilo zdaj nameščenih tudi 50 do 60 ruskih vojakov. To naj bi omogočalo povečanje ruskega kontingenta v Siriji na skupaj 50 letal, namestili pa bi lahko tudi še približno 1000 vojakov iz enot za specialne namene, obveščevalne službe in zaledne oskrbe. Rusija naj bi v Sirijo prav tako napotila raketne sisteme in drugo težko oborožitev.

Pripravil: B. Knific, foto: Aseslan, Military Forum

Logged
Pages:  1 ... 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 [286] 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.