PALUBA
April 27, 2024, 10:29:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 [443] 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2146187 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #6630 on: April 07, 2017, 05:46:00 pm »

Према америчком војном буџету, овај напад је коштао 94 милиона долара, 1,59 милиона по ракети. Лансирано је 26,5 тона експлозива, а ако су тачне информације да је на циљ стигло само 23 - то значи да је изручено 10,35 тона. Са ценом од 9 милиона долара по тони ово је било поприлично скупо бомбардовање. Чак и ако се гледају резултати, 6 старих мигова 23 на ремонту за 90 милиона долара. Са друге стране, употреба S-300 са ценом од око милион долара по ракети је јако скупа одбрана од томахавка. Ако је ПВО дејствовала, вероватније је да су се бранили другим системима које Сирија има (Тор, Тунгуска).

Мислим да је Трамп осетио потребу да покаже да са њим нема шале, али да се није претерано бавио математиком. Није искључено ни да је ово порука Северној Кореји.

Били су данас подаци да 23 ракете погодили су овај аеродром, а остали - војно складиште "Qarqalas".
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6631 on: April 07, 2017, 05:55:58 pm »

Ne gađaju se krstareće rakete sa 300/400, ne isplati se.
Jedino ako su u pitanju super strateški objekti.
To je trebao odraditi tor/pancir i slični sistemi.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6632 on: April 07, 2017, 05:57:00 pm »

Dali je igdje objavljeno koji bojni otrov je bio "upotrebljen"?

poz.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6633 on: April 07, 2017, 06:08:15 pm »

наводно сарин
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6634 on: April 07, 2017, 06:09:42 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/q2DU6iw0zoQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>



<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/tLgil4UC1fo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #6635 on: April 07, 2017, 06:15:01 pm »

Dali je igdje objavljeno koji bojni otrov je bio "upotrebljen"?

poz.

Verovatno neki koji je lako napraviti. Možda sarin. Ko je kriv lako se može otkriti upoređenjem hem. sastava otrova na žrtvama sa sirijskim BOt na čuvanju u SAD koji je Asad predao 2013-14. Ako sastav nije podudaran - onda je BOt pobunjenički/islamistički. Ali, koga, dođavola zanima istina?! "Šta je istina?" - upitao je Pontije Pilat Ješuu Ha-Nocrija i u romanu Bulgakova i u Novom Zavetu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #6636 on: April 07, 2017, 06:22:39 pm »

А онда морамо довучити тамо 300 С-300. Шта? Не можемо? Онда и не требало нама улазати у Сириjу.
Не знам шта jе хтео Трамп али овим нападом он jе нама добро порушио ауторитет државе и воjске.

Ту се потпуно слажем, Трамп је показао да постоји само једна суперсила на планети. Ако би Русија хтела да ослаби притисак у Сирији, логичан одговор би било развлачење америчких снага. Наоружавање Ирана и испорука оружја Северној Кореји.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6637 on: April 07, 2017, 06:27:07 pm »

што би и требали да ураде. ионаку су већ сатанизовани.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6638 on: April 07, 2017, 06:40:27 pm »

Iskreno mislim da ovo ima neku dublju pozadinu, kako sam negdje ranije napisao dolje mi je nekako pre mirno.

Možda se iza zavjese događaju nekakvi dogovori ili sl. a možda su ameri isključeni iz toga, teško je ovako nagađati.
Porijeklo "otrova" je lako dokazati kako je kumbor rekao ali to bi morala odraditi neka ozbiljna institucija a ne lokalci.

Napad sa 50 projektila se ne događa preko noći, naročito u zoni gdje moraš dobro paziti da ne pogodiš krivi cilj.

Sve mi je to nešto čudno. poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #6639 on: April 07, 2017, 06:45:01 pm »


Taktika "pokretnih vrata". Ovih dana očekujemo nekakav vojnopolitički odgovor Rusije. Da ne bude blamaže. Kakav će biti? Nemam pojma. Bucko razmišlja. Putin takođe.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #6640 on: April 07, 2017, 06:58:50 pm »

Као што сам пре напада написао одбрана цивила и сиријског народа је овде последња рупа на свирали. Лансирање крстарећих ракета на Сирију од стране САД је пре свега намењено јавном мњењу у САД, посебном онима који имају негативан став о Трампу. Трамп показује мишиће  својим критичарима који ка критикују због Русије. Не заборавимо да је под оптужбом да су му руски хакери помогли да добије власт. Напад је изведен тако да непосредно не провоцира (вероватно су ракете дошле преко Либана и Израела), посебно не да директно погоди руску војску у Сирији. Ипак, овај напад је "увредио и повредио" Русе иако су реаговали доста мирно и сталожено. Иако их овде неки критикују ја ценим да су поступили мудро и објективно гледано на једини могући начин који не води у даљу ескалацију.

Руси су остали пасивни јер су изгледа још раније одлучили да дугорочно играју на карту заштите (поштовања) међународног права и САД и Запад приказују као носиоце кршења управо тог права и демократије која би требало да стоји иза тога. Колико видим сва руска државна гласила и званичници управо о томе говоре. Објективно САД су прекршиле међународно право и показују се поново као међународни силеџија.

Објективно и САД и НАТО, па и ЕУ су овим чином показали да нису против ИСИЛ-а и осталих исламских исламиста. Уосталом ИСИЛ су и створиле САД и њени арапски савезници. У ЕУ, посебно у Француској мисле да ће тиме (нападајући Асада и Русе) "купити" душе муслимана широм света. Неће, Европа, ЕУ ће и даљ е бити мета "број један" за све исламисте.

Да ли су руски ПВО системи могли да реагују јутрос. Вероватно да, али су изгледа намерно остали пасивни. То никако не значи да Руси неће негде и у неком догледном времену узвратити. Највероватније хоће. Мислим да ће играти лукаво и "на кварњака". Нешто као Турска када је у питању мигрантска криза.

Још нешто, Трамп је напад покренуо док му је у посети кинески председник. Ценим да му његов гост то неће заборавити. Такав поступак је прво недипломатски (Кина је ипак светска сила и заинтересована страна) и понижавајући за председника Кине. Вероватно је и њему хтео послати поруку "шта све може", ал заборавља да и Кина "свашта може", посебно у економији.

Мени је однос Руса и Турске врло сумњив и чудан. Имам утисак да су се односи прилично охладили и да поново теже ка захлађењу. Турска покушава да се поново приближи САД ("стара љубав заборава нема") јер изгледа нису добили од Руса оно што су желели. Питање је да ли ће то добити и од САД, посебно када су Курди у питању.
« Last Edit: April 07, 2017, 07:10:39 pm by dzumba » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6641 on: April 07, 2017, 07:38:35 pm »

Pentagon: Američka vojska želi nastavak saradnje s Rusijom u Siriji
Beta   07.04.2017.

Američka vojska želi da s Rusijom nastavi razmenu informacija o svojim operacijaima u Siriji da bi se izbegli incidenti, saopštili su večeras izvori bliski Pentagonu.

Reagujući na napad američkih snaga na sirijsku vojsku, Rusija je danas saopštila da obustavlja dogovor sa SAD o izbegavanju incidenata u vazdušnom prostoru Sirije. Po memorandumu potpisanom posle početka ruske vazdušne kampanje u Siriji septembra 2015. godine, Rusija i SAD su razmenjivale informacije o letovima, da bi izbegle incidente. Dogovor je omogućio uspostavljanje direktne komunikacije komandnih centara SAD i Rusije u Siriji. SAD su preko te veze prošle noći obavestile Rusiju da će bombardovati sirijsku vazduhoplovnu bazu. Neimenovani portparol Pentagona je izjavio da SAD žele da nastave tu saradnju u cilju izbegavanja incidenata i da se naduju da će rusko Ministarstvo odbrane doći do istog zaključka.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #6642 on: April 07, 2017, 08:03:55 pm »

Гледао сам вести националне руске тв где се каже да је вечерас упућена нота америчком војном изасланику у Москви о престанку важења тог меморандума од сутра ујутру.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #6643 on: April 07, 2017, 08:06:37 pm »

Sad se mogu očekivati "bliski susreti" u vazduhu, čak i teži incicenti.

Kaubojska posla...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #6644 on: April 07, 2017, 08:13:44 pm »

Гледао сам вести националне руске тв где се каже да је вечерас упућена нота америчком војном изасланику у Москви о престанку важења тог меморандума од сутра ујутру.

исправка: меморандум ће бити ван снаге од 8. априла у 00:00 часова
Logged
Pages:  1 ... 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 [443] 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.