PALUBA
March 28, 2024, 10:30:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2122792 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #75 on: November 19, 2011, 11:13:49 pm »


Generalno se slažem sa drugom zastavnikom u ogromnoj većini onoga što je naveo.

Samo bih napomenuo, preciznosti radi, da se 'alaviti' na našim jezicima jedino ispravno zovu alevije. Naša/e kultura/e sa njima su dolazile u dodir preko Osmanskog carstva i oni su i kod nas ostavili traga. Stoga nema potrebe zvati ih oblikom pogrešno izvedenim iz engleskog.

Inače, radi se o vrlo specifičnom ogranku islama koji ne potpada u potpunosti ni na jednu stranu 'velikih podjela' unutar islama. Po nekim vjerovanjima, tumačenjima Kurana i islamske tradicije, relativno su bliski šijama (još jedan naš izraz koji se neopravdano zapostavlja u korist 'šiita' koji su također preuzeti iz engleskog) ali su razlike između alevija i šija dovoljno velike da ih ni ovi ne smatraju 'svojima'. Osim unutar podjele na šije i sunite, kad je šijama draže privremeno zažmuriti na jedno oko kako bi alevije pridobili za sebe. No tu iskrene ljubavi nema.

Tu relativnu bliskost pokušava (prilično uspješno) koristiti i Iran koji je 'matična zemlja' libanonskih šija. Iako su ovi Arapi a Iranci pripadaju drugoj skupini naroda i drugoj obitelji jezika - vjerski element igrao je presudnu ulogu pri stvaranju osjećaja duboke povezanosti. Sadašnjem Iranu odgovara da u Siriji vlada alevija Asad jer sa jedne strane mora se osloniti na libanonske šije (šejh Nasrala i Hezbolah) a sa druge strane beskompromisni je neprijatelj Izraela.

Turska sad otvoreno igra na kartu uspostavljanja nealevijskog režima u Siriji kako bi sa jedne strane umirila svoja granična područja i smanjila mogućnost stalnih destabilizacija i dizanja tenzija, a sa druge uklanjanjem Asada počela stvarati uvjete za smanjenje tenzija u regiji i time obnovila i popravila odnose sa Izraelom.

Asad je otpisan. Samo, on je tvrdoglav, uporan, inteligentan i beskrupulozan. Sada igra u iznudici i može samo povlačiti sitne taktičke poteze ali strategijski je odavna izgubio. Ovo što radi je i jedino što mu preostaje (iako ja mislim da je već gotov samo je pitanje vremena i načina kako će se to provesti). Ali način vladanja alevijske manjine je takav (i to ne od jučer!) da će ih nakon pada sadašnjeg režima vući po ulicama vezane žicom za kamionete, kao u Somaliji. Oni to jako dobro znaju i zato će se boriti do posljednje kapi (narodne) krvi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #76 on: November 21, 2011, 08:03:30 am »

Barak: Asada čeka Gadafijeva sudbina


20.11.2011.

Sirijski predsednik Bašar al-Asad je stigao u "tačku bez povratka" i čeka ga ista sudbina koja je zadesila bivše lidere u Libiji i Iranu, izjavio je izraelski ministar odbrane Ehud Barak.

"Mislim da je on prešao tačku bez povratka, nema načina da povrati svoj autoritet ili legitimitet", rekao je Barak na samitu o odbrani, predviđajući da bi Asadov režim mogao da padne u narednim mesecima pod sve većim međunarodnim pritiskom.

"I jasno mi je da ono što se desilo pre par sedmica (Moameru el) Gadafiju ... i šta se naposletku desilo Sadamu Huseinu, sada možda njega čeka", kazao je Barak, a preneo AFP.

Izvor: www.tanjug.rs
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #77 on: November 22, 2011, 07:42:58 am »

@Hrundi: Hvala za pojašnjenje! Smiley
U nedeljniku "The Economist" je objavljena prilično morbidna karikatura...


* balassad.jpg (28.38 KB, 595x335 - viewed 97 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #78 on: November 22, 2011, 08:46:36 pm »

Siriju sledim budno ali dosad nisam puno pisao o sto se tamu desava. Pre jedno nedelju dana primetio sam nesto: napad na vojna kolona i po novinarskom reportu unisteni su (ili osteceni) 5 vojna oklopna vozila (nije mi bilo jasno na sta konkretno misli autor, pisalo je samo 'armoured vehicles') Vest je produzila da ovo je znak da vojni dezerteri organiziraju otpor. Ja ne delim ovo mislenje. Mislim da oni koji su pobegli ( a svi kazu da ih je vrlo malo, pa duri i oni najnadezni da se rezim pasti) sigurno nisu povukli vecu kolicinu PT oruzja. Sto me navodi na sumnju ( i ovo je samo to - sumnja): neko dostavlja oruzje onima sto se opiru rezimu. Mislim da sledi eskalacija, samo jos ne mogu da svatim kako ce sve ovo da ide.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #79 on: November 22, 2011, 11:04:27 pm »

Sasvim je moguće da im neko dostavlja PT sredstva. U Iraku to može da se kupi na svakoj boljoj pijaci, u Libanu isto ima dosta naoružanja na "slobodnom tržištu" (ne zaboravite da je i Hezbolah koristio POVRS "Metis" i "Konkurs"), a sudeći prema glasinama ni Turci nisu imuni na slanje naoružanja.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #80 on: November 23, 2011, 12:43:26 am »

Znaci sve ovo sto pricamo sad je uslovno, teze za koje nemamo dokaz. Imamo vise pitanja nego odgovori:

Evo recimo mogu da kupe PT oruzje:  odma pitanje, ko je to kupio? odakle su dosle pare? Ja sam u siriji i spasavam sebe i svoju familiju. Dali bi se stvarno zaustavio da kupim PT oruzje?

Mozes da kupis jedan, evo recimo dva, bicu liberalan pa evo zaokruzim na 5 sistema... Ipak, nije to pistolj ili puska, nije nesto sto mozes tako da sakrijes. Treba ti logistika, i doma pocinje komplikacija. Sad si vidljiv, zavistan od resursa da odrzis protok.
I mi pretpostavljamo da svaki dezerter zna da koristi PT oruzja, za koje znamo da treba intezivni trening i obuka. A slucaj koj sam ja naveo (pod pretpostavci da je tacan) neko je uspeo unistiti nekoliko vozila u jedan napad...
Izvor: Irak ili Liban? Ne kazem da nije moguce da nadjes izvor tamu, na kraju kraeva to su ex-ratista gde organi drzave su 'mlake'. Na kraju kraeva pre neki dan je policija u Kanadi uhvatila neki tipac sa raketnim lanserom. Ali evo gde je moj problem: Deo Libana koj je blizu Sirije je pod kontrola Hezbolaha. A Hezbolah je jedan od najvecih Sirijskih saveznika. Ipak, Hezbolah ima frakcije pa sve moze, ali moja rezerva je tu.
Irak: njima destabilizacija ne odgovara, oni su na kraju kraeva bili protiv sankcije uvedene od Arapske Lige. Siguran sam da oficijalni Bagdad ne voli Damask ali 'libijsko' scenario ne odgovara nikome.
E sad Ameri...znate moj generalni stav, ja njih  ne napadam automatski ( ne volim ih, ali za neke stvari trebaju mi dokazi) Ja mislim da oko zadnjih eskalacija oni imaju umesani prsti. Njihov ton se promenio i imam osecaj da su razradili neki plan oko Sirije. sta tacno ne znam jos da kazem. To sto sam siguran je utvrdili su 'tvrd' doplomatski politicki stav i vrlo je verovatno da su ubacile pare da podrze opozicione grupe. O tome je i pisalo po novinama.
Jedina enigma zasada mi je Izrael. Za njih sve ovo je zmija ili magarac. Ostane li stari rezim ponasace se kao ranjena zivotinja. Dodju li novi - etoti dugotrajna destabilizacija i vrlo verovatno radikalne islamske grupe.

Moze ovde vise da se kaze ali ajde da tu prekratim...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #81 on: November 23, 2011, 08:51:18 am »

Ambasador Sirije u UN: Tri države EU pate od "sirijofobije"


22.11.2011.

Ambasador Sirije u Ujedinjenim nacijama optužio je Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku da su pokrenule politički i diplomatski rat protiv njegove zemlje, jer su podržale usvajanje rezolucije UN kojom se Sirija osuđuje zbog kršenja ljudskih prava.

Ambasador Bašar Džafari rekao je da te tri evropske zemlje pate od "sirijofobije". Džafari je ovo izjavio juče u Generalnoj skupštini UN, posle govora nemačkog predstavnika Petera Vitiga, koji je predstavio nacrt rezolucje.

Glasanje o rezoluciji trebalo bi da bude održano danas. Vitig je rekao da 60 zemalja podržava ovu rezoluciju, uključujući i Saudijsku Arabiju, Katar, Jordan, Maroko i Tursku.
   
On je dodao i da međunarodna zajednica mora da odgovori na "užasno nasilje" u Siriji.

Prema podacima UN, u gušenju protesta protiv režima sirijskog predsednika Bašara al-Asada, koji traju od sredine marta, ubijeno je preko 3.500 ljudi.

Izvor: www.tanjug.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #82 on: November 23, 2011, 08:53:19 am »

Sirijska vojska nastavlja da ubija


23.11.2011.

Sirijske snage lojalne predsedniku Bašaru al-Asadu ubile su danas 21 civila, medju kojima je četvoro dece, i pet vojnih dezertera, saopštila je Sirijska organizacija za praćenje ljudskih prava.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Među ubijenima je četvoro dece, koje je vojska ubila u blizini jedne škole u centralnoj oblasti Hula, kao i jedan 12-godišnjak, koji je ubijen na protestima u gradu Deir-el-Zoru na istoku zemlje, navela je ta organizacija, koju vodi disident u egzilu Rami Abdelrahman.

Četiri dezertera su ubijena kada su vojnici upali na jednu farmu gde su se skrivali u blizini grada Dare, na jugu zemlje, na granici sa Jordanom, dok je jedan dezerter je ubijen u Kusajru u blizini libanske granice, dodala je ta organizacija, a preneo Rojters.

Izvor: www.tanjug.rs


* sirija-hama-afp_f.jpg (28.88 KB, 470x270 - viewed 217 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #83 on: November 25, 2011, 07:18:38 am »

Ultimatum Arapske lige režimu u Siriji


24.11.2011.

Komitet Arapske lige odlučio je danas da se Siriji odobri rok od 24 časa da se saglasi sa prijemom međunarodne posmatračke misije ili će se suočiti sa sankcijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Današnja pretnja usledila je u okviru sve jačeg pritiska na sirijskog predsednika Bašara al Asada da prestane sa brutalnim razračunavanjem sa demonstrantima, koji su protiv njegovog režima.

Ukoliko Damask odbije da se saglasi sa prijemom posmatračke misije, Arapska liga će se, kako je odlučeno, sastati 26. novembra kada će doneti odluku o sankcijama.

Među merama će biti i obustava letova ka Siriji, okončanje finansijskih dogovora sa Damaskom i zamrzavanje sredstava te zemlje.

Prema podacima UN, od početka pobune u martu u Siriji je poginulo 3 500 ljudi.

Izvor: www.srna.rs


* sirija_f.jpg (28.86 KB, 470x270 - viewed 166 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #84 on: November 25, 2011, 07:26:40 am »

Na Pomolu rat u Siriji


25.11.2011.

Amerika poslala nosač aviona u sirijske vode, gde se već nalaze ruski brodovi. Rusija juče isporučila S-300 Siriji?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Samo dan nakon oštrih pretnji Rusije da će uništiti američki protivraketni štit u Evropi ukoliko on bude postavljen, Vašington je poslao nosač aviona „USS Džordž Buš„ ka vodama Sirije, gde se, prema medijskim izveštajima, već nalaze ratni brodovi zvanične Moskve.

Ruske rakete

Amerikanci se spremaju da, kao u Libiji, uspostave zonu zabrane letenja nad Sirijom, u kojoj već osam meseci traju demonstracije protiv predsednika Bašara el Asada. S druge strane, Rusija je svoje brodove poslala u sirijske vode upravo da bi sprečila još jednu „humanitarnu misiju“ NATO, poput one na severu Afrike. Prema navodima izraelskih medija, Rusija je Siriji juče poslala i napredne rakete „S-300“, kao i stručnjake koji će obučiti Sirijce da ih koriste.

Ujedno, Francuska je juče predložila NATO intervenciju u Siriji i zatražila podršku arapskih zemalja.

Priprema za Iran

Bilo kakvoj vojnoj akciji u Siriji oštro se protive Rusija i Kina, koje imaju dobre odnose sa tom zemljom. U sirijskom gradu Tartusu još od 1971. nalazi se ruska vojna baza, koja je služila za odbranu u vreme Hladnog rata. Te zemlje su već ranije iskoristile pravo veta ustavši u odbranu Sirije i sprečivši rezoluciju UN koja bi bila osnova za ratni angažman NATO i bombardovanje Sirije.

Međutim, zapadna alijansa tvrdi da predsednik Asad vrši krvoproliće nad demonstrantima i da treba da napusti vlast. On vlada deset godina, a na mestu predsednika države nasledio je oca Hafeza, koji je Sirijom vladao 29 godina.

S druge strane, Asad tvrdi isto što je i Moamer el Gadafi tvrdio, da ratuje protiv naoružanih terorista, a ne građana svoje zemlje.

Prema ocenama analitičara, napad na Siriju može da bude dobra priprema i za to da Izrael napadne Iran.

Izvor: www.kurir-info.rs


* 1132.jpg (96.5 KB, 524x388 - viewed 160 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #85 on: November 25, 2011, 11:15:53 pm »

Znaci sve ovo sto pricamo sad je uslovno, teze za koje nemamo dokaz. Imamo vise pitanja nego odgovori:

Evo recimo mogu da kupe PT oruzje:  odma pitanje, ko je to kupio? odakle su dosle pare? Ja sam u siriji i spasavam sebe i svoju familiju. Dali bi se stvarno zaustavio da kupim PT oruzje?

Mozes da kupis jedan, evo recimo dva, bicu liberalan pa evo zaokruzim na 5 sistema... Ipak, nije to pistolj ili puska, nije nesto sto mozes tako da sakrijes. Treba ti logistika, i doma pocinje komplikacija. Sad si vidljiv, zavistan od resursa da odrzis protok.
I mi pretpostavljamo da svaki dezerter zna da koristi PT oruzja, za koje znamo da treba intezivni trening i obuka. A slucaj koj sam ja naveo (pod pretpostavci da je tacan) neko je uspeo unistiti nekoliko vozila u jedan napad...
Izvor: Irak ili Liban? Ne kazem da nije moguce da nadjes izvor tamu, na kraju kraeva to su ex-ratista gde organi drzave su 'mlake'. Na kraju kraeva pre neki dan je policija u Kanadi uhvatila neki tipac sa raketnim lanserom. Ali evo gde je moj problem: Deo Libana koj je blizu Sirije je pod kontrola Hezbolaha. A Hezbolah je jedan od najvecih Sirijskih saveznika. Ipak, Hezbolah ima frakcije pa sve moze, ali moja rezerva je tu.
Irak: njima destabilizacija ne odgovara, oni su na kraju kraeva bili protiv sankcije uvedene od Arapske Lige. Siguran sam da oficijalni Bagdad ne voli Damask ali 'libijsko' scenario ne odgovara nikome.
E sad Ameri...znate moj generalni stav, ja njih  ne napadam automatski ( ne volim ih, ali za neke stvari trebaju mi dokazi) Ja mislim da oko zadnjih eskalacija oni imaju umesani prsti. Njihov ton se promenio i imam osecaj da su razradili neki plan oko Sirije. sta tacno ne znam jos da kazem. To sto sam siguran je utvrdili su 'tvrd' doplomatski politicki stav i vrlo je verovatno da su ubacile pare da podrze opozicione grupe. O tome je i pisalo po novinama.
Jedina enigma zasada mi je Izrael. Za njih sve ovo je zmija ili magarac. Ostane li stari rezim ponasace se kao ranjena zivotinja. Dodju li novi - etoti dugotrajna destabilizacija i vrlo verovatno radikalne islamske grupe.

Moze ovde vise da se kaze ali ajde da tu prekratim...

Granice Sirije sa Irakom i Libanom su izuzetno porozne, i kroz njih prolazi svašta, ne samo oružje. Granica sa Turskom se isto jako teško nadzire. Ne mora baš svaki dezerter da zna da rukuje PT sistemima, ali ne zaboravi da u regionu deluje i veoma mnogo "slobodnih umetnika", pre svega iz Iraka i Libana. Što se Hezbolahove kontrole tiče, ona i nije tako jaka, jer su članovi Hezbolaha relativno slabo plaćeni, a zvanična granična kontrola i policija su korumpirane do besvesti. Ukratko, u Libanu sve može da se (pot)kupi.
Dodaj tome i činjenicu da ceo "spektakl" finansira Saudijska Arabija, a obaveštajno i logistički podržavaju Turska i Jordan, pare nisu problem.
Danas je ubijeno deset pripadnika RV Sirije na putu Homs - Palmira. Među ubijenima se nalazi 6 najboljih pilota RV Sirije, jedan vazduhoplovno-tehnički oficir, kao i tri mehaničara. Svi su radili u bazi Tijas, u kojoj se baziraju lovci MiG-25, što ukazuje na odličnu obaveštajnu mrežu koju imaju snage slobodnih oficira i vojnika, koji su preuzeli odgovornost za napad.
Sirijske vlasti su danas na državnoj televiziji direktno prozvale "strane elemente", i pozvale na odmazdu. OS Jordana i Izraela se od danas nalaze na najvišem stepenu pripravnosti, a očekuju se i mogući vazdušni napadi na Jordan. Izgleda da će da bude veselo u sledećih nekoliko sati.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #86 on: November 25, 2011, 11:35:28 pm »

Da dopunim prethodni post: u vodama oko sirijske luke Tartus se nalaze tri ruska ratna broda, koji izgleda da pomažu RM Sirije da identifikuje i potopi brodove koji švercuju naoružanje za pobunjenike iz Libana i Turske. ušli su teritorijalne vode Sirije 21. Novembra. U blizini se nalaze i ratni brodovi RM Turske.
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #87 on: November 26, 2011, 10:57:29 am »

У сиријске воде за два до три дана очекује се долазак руског носача авиона ,,Кузњецов" заједно са пратећим бродовима.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #88 on: November 26, 2011, 01:36:02 pm »

Сирија и стање у њој и око ње је одличан полигон за извођење обавештајних и контраобавештајних операција, од оних класичних (прикупљање података) преко обуке побуњеничким снага и њиховог финасирања, до подршке унутрашњим снагама за "ненасилно обарање" режима. Врло је вероватно да Сауди Арабија финасира оно што суседне земље раде, па чак и оно што ЦИА-а ради. Ја бих чак довео у везу хапшење оперативаца ЦИА од стране Хезболаха и Ирана са мерама које супротна страна предузима на спречавању операција усмерених ка Сирији,а не само према Ирану и самом Хезболаху.

Изгледа да су Руси решили да се директније ставе на страну Сирије и провере своју моћ.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #89 on: November 26, 2011, 01:37:46 pm »

ovde ce da bidne veselo... da im nisam u kozi. gde je "kuznjecov" trenutno i iz kog pravca dolazi?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.