PALUBA
April 28, 2024, 12:00:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Alkoholizam i brod  (Read 40550 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #45 on: February 02, 2012, 09:11:35 pm »


интересантна тема али превише улепшано стање.на бродовима се и те како пило.класо без обзира који ешалон први или други ,добро се цевчило.романи би се могли написати о ликовима и догађајима везани за "чашицу".иначе у ЈРМ алкохол у кантинама је званично укинут 1972 ако се не варам,до тада су кантине пословале као и остале кафане или ти бифеи како ко воли.

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #46 on: February 03, 2012, 10:12:13 am »

Neznam odakle ovaj podatak?Ja sam uJRM bio 1975/77 i kantine su bile pune alkoholla.Cak i na obuci a u IGK,remci su mogli dobiti piva a staresine sve(mnoggo se pio "Pelinkovac" i rubinov vinjak.I naa PT61 smo imali kantinu sa "punom ponudom",pio jje ko je mogao i koliko je mogao,ali nije bilo pijanstva.Pijana posada je bila problem  sam nakon izlaska,a najcesce-kao pravilo-u Sibeniku,maticnoj luci,neznam zasto?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #47 on: February 03, 2012, 10:26:15 am »

Več sam napisao, da se u starješinskoj menzi u Lori točio alkohol i žestoko piće (mornar je na kolicima vozi između stolova za vrijeme ručka i večere). Kad se točno to ukinulo, ne sječam se. (1973???) Kasnije je bilo legalno u kantini (Šumica) samo pivo.
Bilo je stvarno pojedinaca koji su puno pili, no barem u mom okruženju nije prelazilo normalno stanje u ex YU.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #48 on: February 03, 2012, 12:09:06 pm »

Eto, kako je to bilo na DTM 232. Moglo se popit pivo i nekada bevanda uz ručak (uz dozvolu dežurnog oficira). Oficiri, barem da se ja siječam, nikada nisu bili pod šuberom i nikada nisu popili više od koje čašice žestokog pa i to stvarno rijetko. Mornari smo mogli počastiti ostale kojim žestokim, recimo za rožendan ili sličnom zgodom. Tada se onome koji je slavio i malo pogledalo kroz prste sljedeči dan u jutro. Sve u svemu, piča je bilo ali jako jako umjereno ga se trošilo.

O kafi ne bi pričali, ta se trošila u galonama, čudo da nije nekome (komandantu) srce odnjelo kroz uho.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #49 on: February 03, 2012, 02:01:53 pm »

Neznam odakle ovaj podatak?Ja sam uJRM bio 1975/77 i kantine su bile pune alkoholla.Cak i na obuci a u IGK,remci su mogli dobiti piva a staresine sve(mnoggo se pio "Pelinkovac" i rubinov vinjak.I naa PT61 smo imali kantinu sa "punom ponudom",pio jje ko je mogao i koliko je mogao,ali nije bilo pijanstva.Pijana posada je bila problem  sam nakon izlaska,a najcesce-kao pravilo-u Sibeniku,maticnoj luci,neznam zasto?
податак је из прве руке.то што је било пива у кантини није био проблем,жестоко алкохолно пиће је било забрањено.међути сви су кршили забрану посебно на бродовима.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #50 on: February 03, 2012, 02:07:01 pm »

  : Huh? Huh? Huh? Huh?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #51 on: February 03, 2012, 02:36:45 pm »

Neznam odakle ovaj podatak?Ja sam uJRM bio 1975/77 i kantine su bile pune alkoholla.Cak i na obuci a u IGK,remci su mogli dobiti piva a staresine sve(mnoggo se pio "Pelinkovac" i rubinov vinjak.I naa PT61 smo imali kantinu sa "punom ponudom",pio jje ko je mogao i koliko je mogao,ali nije bilo pijanstva.Pijana posada je bila problem  sam nakon izlaska,a najcesce-kao pravilo-u Sibeniku,maticnoj luci,neznam zasto?
податак је из прве руке.то што је било пива у кантини није био проблем,жестоко алкохолно пиће је било забрањено.међути сви су кршили забрану посебно на бродовима.

Dva puta sam se na brodu dobro podnapio. Jednom za novu 1985. godinu (krivac je Gunjača), i drugi put u leto 1985. kad sam muvao neku kanađanku u Izoli. Njoj se zdravo dopala uniforma, a i bila je dobra riba. Ostalo je bilo usput i bezazleno - i nikad nisam bio podnapit za timunom. Mora se znati reda.
Inače, kantina na Muzilu je prodavala pivo, a jedna apoteka kod tržnice Zaro imala je odličan medicinski alkohol - nije bio denaturisan. Verovatno nismo bili prvi koji su izmislili turbo-pivo. Ipak, udaralo je pravo u mali mozak. Na brodu nije bilo potrebe za takvim štosovima. Dogovoriš se, odeš po bocu Barbere ili Malvazije, ili uzmeš nešto iz šteka vodnika D.G., uz njegovo dopuštenje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #52 on: February 03, 2012, 02:45:46 pm »

Ipak, bila je jedna proslava na Silbi u leto 1985. nezgodno smo bili vezani u portu, K-dant Naser je malo nepažljivo manevrisao, pa su propele podigle puno peska, mogli smo i nasesti. Proslava na Silbi je bila uspešna. Riblja fešta i vino. Ne znam ko od posade to veče nije pevao pri manovri isplovljavanja. Svi su bili dobro raspoloženi, a na brodovima JRM srećom nije bilo alko-testera, pa nismo mogli duvati. Inače...
Logged
rasho1969
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #53 on: June 13, 2013, 02:41:38 pm »

ne znam jel ova tema još živa,ali moram nešto napisati...služio sam u Odredu ŠB,u Poljudu...i sjećam se zastavnika Joze Andrejića,čovjek je baš volio popiti,ali je bio legenda,imao sam utisak da nema osobe u Splitu koja ne poznaje barba Jozu...jednom sam sa njim imao priliku da pijem kod njegovog nekog prijatelja,i pili smo prošek,baš sam se natukao...Pošto sam ja bio na funkciji predsjednika omladinske organizacije u odredu,zapala me je obaveza da pripremim doček nove,1989,a Barba Jozo je bio najbolja osoba koja bi mi pomogla u tome...prvo smo otišli u neku firmu,Lavčević,i sa direktorom ugovori barba Jozo pečeno prase,onda u kafić Jerry,kojeg je držao poznati fudbalski sudija Stipe Glavina,tu barba jozo kaže Stipi,daj mi 4 boce konjaka za moje borce,a piši tamo sokove(imali smo odobrenje od ppb Ališaha na bocu žeste za četu i dva piva po glavi stanovnika)...ja kažem zastavniče ne smijemo...ma ćuti mulac jedan znam ja koliko je vama dovoljno,neće biti previše...još nam je sredio da sve to nekako uvučemo preko kapije,u peglici od poručnika Žnjidara sa minolovca Lastovo(i on je mislio da su samo sokovi u kutijama)...a sve to nam je naš ćato Štrbac sakrio u kancelariji ppb Ališaha,jer uoči dočeka pretresen je svaki ćošak na brodovima ,po magacinima...sve osim te njegove kancelarije.Čitao sam dosta po ovom forumu ali nigdje se ne pominje naš dragi barba Jozo a baš bih volio čuti nešto o njemu,kao i o zastavnicima Zlatkoviću,Baćini,st.v Prodanoviću.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #54 on: June 13, 2013, 02:48:18 pm »

Zlatković ti živi u Splitu. Ponekad ga sretnem.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #55 on: June 13, 2013, 04:08:31 pm »

Ajde kad se tema obnovila malo iz prve ruke. Vlade je dobro opisao situaciju na brodovima, a i bio je duboko u njoj.
Kolega Fifi iz 29 klase (komandir trećeg na 118) i ja krenuli na ušće Neretve na arbune. Posudili smo čamac koji je pokojni Ćazo kupio u Korčuli i imao je prebojanu registraciju , tj. nije ju imao. U brodaskoj kantini je bilo samo malih piva i uzeli smo gajbu da nam se nađe. Već na izlazu iz luke ustanovimo da će nam biti malo i vratimo se na brod po još jednu gajbu. Normalno ćudnom igrom slučaja pivo je cijelo vrijeme "hlapilo". Fifi je kao kormilarac vozio čamac, kad nas je zaustavila murija u gliseru. Naredili su da pristanemo na njih, Fifi je dvaput neuspješnim manevrom potrefio gliser pramcem, onda su naredili zaustavljanje i pristali su na nas. Vidjevši veselu stmosferu, jednu polupraznu gajbu, dali su mu puhati balon. Nekim čudom je pozelenio. Odvukli su nas do obale, vezali ispred benzinske u Pločama i zabranili isplovljenje do ponoći. Dalje je bilo kao u knjigama Svena Hassela. Imali smo pive na čamcu, prekoputa je bila birtija, Ploče su malo mjesto, svi se znaju bili smo meta zajebancije dok na kraju nije došao Ćazo, najurio nas iz čamca i preparkirao ga. To je bilo prvi (i jedini) put da sam vidio da je netko ostao bez dozvole za čamac radi alkohola.
Fifi se osvetio muriji, ali poslije toga je morao u prekomandu u Boku jer su se gadno nabrusili na njega. Grin
Logged
rasho1969
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #56 on: June 13, 2013, 04:14:29 pm »

Hvala,baš mi je drago da je živ,jedan od omiljenih starješina,volio bih čuti i za ostale,upravo gledam temu ko nam je komandovao mislio sam da ću negdje naletiti na kbb Franković Zvonimira  koji mi je bio komandant odreda,ali nisam ga našao.takođe ne znam šta je sa ,tada pbb Ališahom,vidio sam negdje tu njegovu stariju sliku....inače sad sa ove distance pokušavam da odgonetnem kojih sub godina mogli biti moje starješine...nama su tad izgledali svi stariji i ozbiljni ljudi,sad kontam da su bili godina kao ja sad,nadam se da ih je većina još živa.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #57 on: June 13, 2013, 07:26:27 pm »


Quote
nama su tad izgledali svi stariji i ozbiljni ljudi,sad kontam da su bili godina kao ja sad

А наравно, ти си сада млад laugh.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #58 on: June 13, 2013, 07:47:21 pm »

Na TČ 219 na kome sam proveo oko pet godina (1969-74), pio se uglavnom vinjak Cezar ili Rubin (zavisno od preferencije), ređe pelinkovac, rum i votka.  U tome se nije preterivalo,  čašica ili dve pred odlazak na ručak u oficirsku menzu.  Bilo je starešina koji nisu uopšte pili, ne zbog netolerancije prema alkoholu već zato što jednostavno nisu imali meru. Takvi su znali ponekad da preteraju, pogotovu kada odemo u disperziju ali posle havarije  bili su mirni narednih nekoliko meseci. U letnjim mesecima pilo se pivo, kisela voda i domaće vino, naročito ako smo boraveći na nekom otoku uspeli nešto da upecamo.
Mornarima je piće bilo strogo zabranjeno. Ipak, dešavalo se da ponekad, zbog površne kontrole dežurnog, borci prokrijumčare flašu rakije u paketu koji su dobili od kuće.  Rakiju su obično krili u otvorima za ventilaciju tako da, prilikom povremenih pretresa, otkrivanje korpus delikta nije bio  nikakav problema. Korp. del. uglavnom su, bez zapisnika, uništavali podoficiri.  Desio se, međutim, jedan nemio slučaj, koga nameravam ovde da iznesem. Kada su borcima dozlogrdili česti pretresi neko od njih dosetio se da u flašu sipa urin i da je dobro sakrije. Flaša je, ipak, pronađena ali krivac i pored sveg angažovanja svih podoficira na brodu, nikada nije otkriven.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #59 on: June 13, 2013, 07:49:24 pm »

Nikad nisam vidio starješinu pijanog za vrijeme mog služenja vojnog roka. U kantini se mogla kupiti piva. Starješine bi ujutro u jednoj prostoriji popili kavu i rakijicu i iza toga na posao.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.