PALUBA
April 28, 2024, 08:52:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Alkoholizam i brod  (Read 40559 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #60 on: June 13, 2013, 08:14:32 pm »

Opet o pijančenju... Roll Eyes Sad mi je žao što i ja nisam pio, pa bi bio glavni u evociranju pijančenja.  Grin

Ma kako god analizirali, u prosjeku se malo pilo. I to uglavnom na refule što se ono kaže. U brigadi TČ/RČ
koja je slovila kao "A" ešalon niukom slučaju nije se dozvoljavalo pijančenje. Pojedinci su se znali oblokati, ali
uglavnom van radnog vremena i kruga. I to ako bi bilo učestala pojava, odmah se reagovalo.

Da je bilo ko pokazivao baš ovisnost, nadležna komanda bi ga poslala na promatranje i lečenje. Znam slučaj jednog
vodnika i jednog k.freg koga su upozorili i poslali na lečenje. Nije bilo pardona ili bi bili zakonski udaljeni.

Ali to su svega dvojica od par stotina ljudi u jedinici gde sam ja i još neki sa ovog foruma službovali.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #61 on: June 13, 2013, 08:52:42 pm »

Ćiro ,možda je u tvoje vrijme bilo sve po PeEsu.Za vrijeme mog 9-to mjesčnog boravka na TČ u Lori,89 na 90 tu,alkuholizam je bio problem u oficirskom kadru.Za novu godinu je jedan oficir fulao siz i pao u more,na proljeće su se pobili u krmenom salonu jednog tč-a(intervenisala vojna policija),pa onada kada smo išli na ,(kako se zvanično zvalo Uređeni reon baziranja ili kako li već),sa nama je išao i komadant brigade.Ne mogu se imena sjetiti nikako.Uvjek je pričao priču da je iz pitoresnog sela u Srbiji ,po imenu Ražanj,pa će možda neko imena sjetiti dotičnog komadanta.U Viškoj vali postalo je toliko ozbiljno,da se dotični držao za ogradu i bljuvao van broda.Haos.
Ali,za nas borce,problem je bio kako ubaciti frižider na tečejac,jer je bio problem veličine,morali smo skidati vrata od frižidera da bi ga smjestili u krmi,jer bez kantine nema isplovljavanja marinero
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #62 on: June 13, 2013, 08:56:31 pm »

ипак изгледа да смо служили у различитим Морнарицама.класо не да сте били "А"ешалон у борбеној готовости већи и овој условно речено слободној активности.пошто се ниси како рече бавио овом активношћу неможеш да владаш"правим чињеницама".иначе нигде није било дозвољено конзумирати алкохол(говорим о бродовима),точило се на све стране.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #63 on: June 13, 2013, 09:02:34 pm »

Ćiro ,možda je u tvoje vrijme bilo sve po PeEsu.Za vrijeme mog 9-to mjesčnog boravka na TČ u Lori,89 na 90 tu,alkuholizam je bio problem
.......................
Vjerujem ti, već 90-te vrag je odneo šalu po svim pitanjima.
Vreme o kome ja govorim je između 1967 i 1980, a to je ipak razlika sigurno...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #64 on: June 13, 2013, 09:05:32 pm »

Ćiro ,možda je u tvoje vrijme bilo sve po PeEsu.Za vrijeme mog 9-to mjesčnog boravka na TČ u Lori,89 na 90 tu,alkuholizam je bio problem u oficirskom kadru.Za novu godinu je jedan oficir fulao siz i pao u more,na proljeće su se pobili u krmenom salonu jednog tč-a(intervenisala vojna policija),pa onada kada smo išli na ,(kako se zvanično zvalo Uređeni reon baziranja ili kako li već),sa nama je išao i komadant brigade.Ne mogu se imena sjetiti nikako.Uvjek je pričao priču da je iz pitoresnog sela u Srbiji ,po imenu Ražanj,pa će možda neko imena sjetiti dotičnog komadanta.U Viškoj vali postalo je toliko ozbiljno,da se dotični držao za ogradu i bljuvao van broda.Haos.
Ali,za nas borce,problem je bio kako ubaciti frižider na tečejac,jer je bio problem veličine,morali smo skidati vrata od frižidera da bi ga smjestili u krmi,jer bez kantine nema isplovljavanja marinero

Ne sumnjam u priču, nisam bio u to vrijeme na brodovima.
Čudi me, da se dodatni frižider nije ubacio u velikom remontu (a do 1989. svi TČ su prošli barem jedan veliki remot, kad se skidao aluminijski dio palube na krmi.
Nisam siguran (1989-1990), no prije T11 bio je k-dant TČ kap. freg. Matana (sa Mljeta)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #65 on: June 13, 2013, 09:08:55 pm »

ипак изгледа да смо служили у различитим Морнарицама.класо не да сте били "А"ешалон у борбеној готовости већи и овој условно речено слободној активности.пошто се ниси како рече бавио овом активношћу неможеш да владаш"правим чињеницама".иначе нигде није било дозвољено конзумирати алкохол(говорим о бродовима),точило се на све стране.
Klaso bilo je kako je bilo. Svak vidi istu stvar svojim očima. Da si mi živ i zdrav i nadam se da ćeš i ove godine "potpaliti" ono
kazanče što si nam ga prikazao na onoj temi o klasi. Samo pozovi i Šajudina (nas dva znamo toga anonimusa) da ti potpaljuje
vatru i cepa drva.... Grin
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #66 on: June 13, 2013, 09:12:02 pm »

Duje,frižider smo sekali sa broda na brod,na onaj koji je bio predviđen da bude kantina dok smo van Lore.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #67 on: June 13, 2013, 09:31:35 pm »

ипак изгледа да смо служили у различитим Морнарицама.класо не да сте били "А"ешалон у борбеној готовости већи и овој условно речено слободној активности.пошто се ниси како рече бавио овом активношћу неможеш да владаш"правим чињеницама".иначе нигде није било дозвољено конзумирати алкохол(говорим о бродовима),точило се на све стране.
Klaso bilo je kako je bilo. Svak vidi istu stvar svojim očima. Da si mi živ i zdrav i nadam se da ćeš i ove godine "potpaliti" ono
kazanče što si nam ga prikazao na onoj temi o klasi. Samo pozovi i Šajudina (nas dva znamo toga anonimusa) da ti potpaljuje
vatru i cepa drva.... Grin

 данас смо се срели,некидан ме је лепо изненадио са једном бочицом (6 литара) његовог вина. Tongue Tongue Tongue
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #68 on: June 13, 2013, 09:36:44 pm »

Duje,frižider smo sekali sa broda na brod,na onaj koji je bio predviđen da bude kantina dok smo van Lore.

Kod nas na TČ215 smo ugradili novi prilikom velikog remonta 1974. godine, a stari (ruski) ostao je na svom mjestu u krmenom kolozjomom prostoru-na desnom boku).
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #69 on: June 14, 2013, 08:55:24 am »

Nije bilo bolje ni na otocima.....na Lastovu u 203 ORD-u ili BROM-u kako je kome milije...samo mladji oficiri vodnici nisu se baš isticali sa alkoholom i komandant kasarne kk Krunoslav Ivančić, ali ostali.....auuu!Sečam se nekog pbb Bednar Boris, dobar čovjek ali pijanica malo jača,neki stariji vodnik Topalski Zoran isto dobar čovjek...njega nisam video treznog ili retkokada i bilo je još aseva ali se jih ne sječam više po imenima....Imali par puta uzbunu, pa išli pinzgauerima po oficire  u Ubli u hotel Solitudo, pola ih je bilo tako pijanih, da ih nismo mogli probudit,pa smo rekli da ih nismo našli.....bio je jedan vodnik prve klase vezista...eee njega smo jedanput našli pored svog pezejca kako spava na asfaltu u dva ujutru...pijan ko letva!A bilo je toga, da bi mogao pisat ceo dan!
U ponedeljak, kad je bio tehnički pregled naoružanja,kad su se Soplo-vi isterali van iz potkopa...bili su kolko tolko normalni a ostale dane igrali se balote,briškule...a bog ne dao kantinjeru da je nestalo ladne pive  Wink
Kad je zamenio kf Marinkovič kao komandant ostrva  majora Luku Džanka došlo je do raspada sistema....dežurni kasarne bili su stažisti(bila su trojica)skoro celo leto(to je bilo 88.god)...radilo se šta se je htelo...straža se je razvodila pincom ili kampanjolom...obuke uopče nije bilo a trečinu oficira sam upoznao tek u septembru kad su počeli dolaziti sa dopusta!Mislim, kao druga največa raketna baza na jadranu po mom mišljenju katastrofa, jes nama borcima je bilo dobro, ali sad kad gledam nazad 25 godina, netko je mogao pobiti celu kasarnu pokupiti sve rakete i nikom ništa....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #70 on: June 14, 2013, 08:59:56 am »

Naslušao sam se svega i svačega ali ovo....  da nisi malo pretjerao.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #71 on: June 14, 2013, 09:05:53 am »

Nije bilo bolje ni na otocima.....na Lastovu u 203 ORD-u ili BROM-u kako je kome milije...samo mladji oficiri vodnici nisu se baš isticali sa alkoholom i komandant kasarne kk Krunoslav Ivančić, ali ostali.....auuu!Sečam se nekog pbb Bednar Boris, dobar čovjek ali pijanica malo jača,neki stariji vodnik Topalski Zoran isto dobar čovjek...njega nisam video treznog ili retkokada i bilo je još aseva ali se jih ne sječam više po imenima....Imali par puta uzbunu, pa išli pinzgauerima po oficire  u Ubli u hotel Solitudo, pola ih je bilo tako pijanih, da ih nismo mogli probudit,pa smo rekli da ih nismo našli.....bio je jedan vodnik prve klase vezista...eee njega smo jedanput našli pored svog pezejca kako spava na asfaltu u dva ujutru...pijan ko letva!A bilo je toga, da bi mogao pisat ceo dan!
U ponedeljak, kad je bio tehnički pregled naoružanja,kad su se Soplo-vi isterali van iz potkopa...bili su kolko tolko normalni a ostale dane igrali se balote,briškule...a bog ne dao kantinjeru da je nestalo ladne pive  Wink
Kad je zamenio kf Marinkovič kao komandant ostrva  majora Luku Džanka došlo je do raspada sistema....dežurni kasarne bili su stažisti(bila su trojica)skoro celo leto(to je bilo 88.god)...radilo se šta se je htelo...straža se je razvodila pincom ili kampanjolom...obuke uopče nije bilo a trečinu oficira sam upoznao tek u septembru kad su počeli dolaziti sa dopusta!Mislim, kao druga največa raketna baza na jadranu po mom mišljenju katastrofa, jes nama borcima je bilo dobro, ali sad kad gledam nazad 25 godina, netko je mogao pobiti celu kasarnu pokupiti sve rakete i nikom ništa....
"alfa" није уреду сакрити се иза надимка и прозивати људе који нису у стању да одговоре на прозивања и да дају своје виђење приче.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #72 on: June 14, 2013, 09:47:07 am »

Pisati o alkoholizmu u jedinicama nije nimalo tek tako neodgovoran čin. To ostavlja pisanog traga
za sva vremena. Zato bi molio malo više ozbiljnosti i ne tako olakog pristupa.
Pa analizirajte slučajeve.

- Jednom za novu godinu napili se oficiri.......
- kad smo bili u BG komadant nije moga da stoji na nogama koliko se naroljao....
- Stariji vodnik jednom nađen kako leži kraj pic gauera  itd...

I šta iz svega toga. Možda su se ljudi u trenutku slabosti ili nečeg drugog opustili i to dva-tri puta
u godini i ispada po pisanju da su svaki bogoveti dan ništa nisu radili nego pili 24 sata.

Vjerujem da je nečeg ipak bilo na Lastovu. Ali niukom slučaju toliko drastično kako piše "alfa". Pa i same
starešine bi u kolektivu reagovale ako bi posao trpio. Niko nebi tuđi posao radio, a da ovaj danima se
alkoholizira.

Naglašavam, svak isti događaj vidi svojim očima. I taj vojnik koji ide na stražu. On nemože da sagleda prizor
racionalno. Jednostvno ga peče, on mora na stražu, a starješina sjedi i igra šah.
I eto opisa događaja po njegovom...
Logged
rasho1969
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #73 on: June 14, 2013, 09:56:10 am »

Koliko vidim  ovde gledamo različitim očima,mi obični mornari i starješine,a osim toga podjeljeni smo i po vremenu o kojem pišemo.Djeluje mi da se stvarno nije pilo do sredine 80-ih,kad smo mi došli u mornaricu.Istina,nisam vidio ni jedan primjer ozbiljnijeg narušavanja vojne discipline,ali da se pilo-pilo se.kako među starješinama tako i među nama mornarima.Samo,mi na školskim brodovima nismo imali toliko obaveza,naoružanje smo viđali jednom sedmično,nije bilo borbenih zadataka,pa smo se mogli opustiti.A pilo se,i svi su znali da se stariješine okupljaju u jednoj maloj prostoriji,u magacinu gdje su stajala jedra,vesla i ostala oprema i da se tamo cuga.Takođe se pilo i na jednom remorkeru,ali bili smo mala jedinica,i bili smo kao porodica,niko nikog nije cinkao,jedni druge su pokrivali i to je tako funkcionisalo.Mi mornari smo kad želimo da se napijemo odlazili u kantinu u Lori jer nam ona uštirkana kantina u školskom centru nije bila baš prijatna za piti(osim jednog piva nakon ručka),uvijek je bila puna viših oficira,a kantina u Lori je bila kao seoska kafana.I pili smo ali nikad niko nije napravio neki problem,ako neko malo više cvrcne,sakrili bi ga,a i starješine(naši zastavnici) su nam to tolerisali..bilo je bitno da Ališah ne sazna.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #74 on: June 14, 2013, 10:10:10 am »

Ispada da su oblaci tih godina poviše Jadrana bili zapravo Alkoholna isparavanja ? ,osobno ne znam o tome ništa ali Alkohol na radnom mjestu je ubitačna stvar a pogotovo u Vojsci i tko mu je sklon trebao bi potražiti stručnu pomoć ,ja sam recimo čuo po pričama da se lokalo i prije i poslije , a da su prednjačili oni koji su kao čuvali magacine i tome slično. (u ratnim uvjetima koliko se popilo niti da ne govorimo)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.