PALUBA
April 20, 2024, 02:31:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Soko 522  (Read 122683 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #90 on: February 07, 2013, 10:52:20 pm »

Ovaj "rus" ..........mislim da je kabina rađena od kevlara, on je dosta prozirniji od pleksija od kojeg su se uobičajeno radile kabine aviona, što se tiče ove zadnje slike koja nosi naziv "s proizvodne trake"............nebih rekao?Huh?Huh??.............puno mi je tu vojnika  marinero
...........a na traci su radili civili, ovo mora biti u nastavnom centru Rajlovac ili na nekom od aerodroma.............. hangar!

Što se tiče letnog stanja...........ovaj će  u dogledno vrijeme biti u letnom stanju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav ZD
Prozirni kevlar ne postoji.Poklopac je akrilni.
« Last Edit: February 07, 2013, 10:59:55 pm by Lemi_O2 » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #91 on: February 07, 2013, 11:19:20 pm »

Nije ni kevlar ni akril već polikarbonat.... Wink
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #92 on: February 07, 2013, 11:23:20 pm »

što se tiče ove zadnje slike koja nosi naziv "s proizvodne trake"............nebih rekao?Huh?Huh??.............puno mi je tu vojnika  marinero
...........a na traci su radili civili, ovo mora biti u nastavnom centru Rajlovac ili na nekom od aerodroma.............. hangar!



i ako se bolje pogleda u donjem desnom kutu vidljive je repni rotor od nekog helikoptera...
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #93 on: February 07, 2013, 11:30:14 pm »

Nije ni kevlar ni akril već polikarbonat.... Wink
Ne već je akril, najčešće laminirani, windshieldi laminirani i staklom.Namijenjao sam se prozora po avionima.Plexiglas je na primjer ništa drugo već komercijalno ime za polimetil akrilat. Drugo poznato ime vrlo slične formule je Lexan koji spada u polikarbonate koji se u manjem omjeru koriste, pošto su zahtijevniji u eksploataciji (češće raslojavanje slojeva ako su ugrađeni grijači) i nešto skuplji.Bolji su pošto nemaju efekt rasprskavanja kod jakih udaraca (ptice, metak i sl.)pa im je najveća primjena kod borbenih aviona. Najveći svjetski proizvođači za avijaciju su PPG i Saint  Gobain.
U slučaju 522 je najvjerojatnije nelaminirani jednoslojni akrilat, pošto nema potrebe za nešto bolje i skuplje.
« Last Edit: February 08, 2013, 12:03:13 am by Lemi_O2 » Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #94 on: February 08, 2013, 10:12:02 am »

što se tiče ove zadnje slike koja nosi naziv "s proizvodne trake"............nebih rekao?Huh?Huh??.............puno mi je tu vojnika  marinero
...........a na traci su radili civili, ovo mora biti u nastavnom centru Rajlovac ili na nekom od aerodroma.............. hangar!



i ako se bolje pogleda u donjem desnom kutu vidljive je repni rotor od nekog helikoptera...
ako se bolje pogleda vidljiv je i naslov fotografije u gornjem desnom uglu...
inače je skenirana iz neke monografije
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #95 on: February 08, 2013, 02:07:48 pm »

Pa sto se tice toga da li lete neki nasi pogledati samo onaj u muzeju koji ima polomljeno staklo na kabini i kao takav je napolju.
Cuveni titov miljenik hajrudin krvavec je unistio kolko bese dve eskadrile ovih aviona u partizanskoj eskadrili, jeste lep film al ocu da puknem kad ih unistavaju od muke.
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #96 on: February 08, 2013, 03:31:52 pm »

Rep helikoptera je od Westland Sikorskog WS-51, kasna dvobojna šema farbanja - a fotografija je jedne od onih monografija "Oružane snage SFRJ" koje su poznate po neozbiljnim, netačnim a ponekad i 'kretenskim' potpisima slika... ne bih znao koje izdanje tj. iz koje godine, u mom primerku nema ove slike
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #97 on: February 08, 2013, 03:33:38 pm »

Nisu uništeni tamo svi.
O tome sam već pisao.

Kao zastareo avion za obuku je potpuno napušten 1978 i rashodovan.

Kada je film sniman 1978-1979 već su bili skinuti sa inventarne liste.

Zahvaljujući Šibinom insistiranju na brzim i krupnim kadrovima na filmu je izgledao mnogo brži i ubojitiji nego što je inače bio.Kadrovi su snimani uglavnom u poniranju pri maksimalnoj brzini od nešto preko 400 km/h.I ništa viđeno u tim kadrovima nema nikakve veze sa stručnom taktičkom upotrebom tog aviona.

Sa tadašnjeg aspekta razmišljanja i standarda u državi postao je potpuno bespredmetan za dalju eksploataciju.

Između ostalog da nije bio "glumac" u tolikim filmovima kod nas većine ne bi danas ni bio toliki predmet interesovanja.

Sa jednim od njih kao rezervni pilot RV JNA leteo je i čuveni kapetan JAT-a Steva Popov tokom snimanja čuvenih scena u filmu "Bitka na Sutjesci".

Mene sad zanima jedno hipotetičko pitanje.Kako bi u realnoj borbi "Dog fight" prošli Kraguji protiv Soko 522?

Soko je bio nešto brži, što se maksimalne brzine tiče.Ne znam kakve je brzine pri zaokretima mogao da postigne.

Kraguj je ipak bio borbeni avion a Soko 522 školski ali čini mi se sa dosta podudarnih karakteristika.

Možda ima palubaraca koji su imali prilike da možda i vežbaju ovakvu predpostavku?  Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #98 on: February 08, 2013, 03:40:22 pm »

U muzeju avijacije u depou ima mnogo više sačuvanih nego što mislimo.Samo su svi u derutnom stanju.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #99 on: February 10, 2013, 01:05:57 am »

Ovaj maskiran u Sovjeta ima pleksi-stakla da boli koliko su kristalno jasna.

Mislim da ni u JNA nisu bila toliko prozirno sjajna i bistra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova šara valjda treba da imitira Kožedubov LA-7.
Logged
hrelja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22


« Reply #100 on: February 15, 2013, 10:14:52 pm »

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.380282050381.163023.731815381&type=1&l=933934ec24
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #101 on: February 18, 2013, 08:36:05 am »

Hrelja,

Dobrodošao na palubu.
Molim te kaži nam nešto više o restauraciji koju radiš.I kako ste uspeli da dođete do ovih aviona?
Avion je u Srbiji ili se sve dešava u BIH?

Svaka informacija nam je važna.
U Srbiji godinama entuzijasti pokušavaju da osposobe bar jedan ali gotovo bezuspešno.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #102 on: February 18, 2013, 10:15:34 am »

Ovaj Soko 522 je bio u Otočcu početkom 80-tih. Zna li neko koji je avion (broj) u pitanju i kakva mu je dalja sudbina?

60111 ?

Da taj primjerak je bio 60111, ovo je slika iz svibnja/maja 1980 godine...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kuk002.jpg (91.85 KB, 940x699 - viewed 247 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #103 on: February 18, 2013, 10:20:37 am »

Hrelja,

Dobrodošao na palubu.
Molim te kaži nam nešto više o restauraciji koju radiš.I kako ste uspeli da dođete do ovih aviona?
Avion je u Srbiji ili se sve dešava u BIH?

Svaka informacija nam je važna.
U Srbiji godinama entuzijasti pokušavaju da osposobe bar jedan ali gotovo bezuspešno.


Koliko ja kužim, taj avion i je u Srbiji, a ne u BiH, ovaj 134 je onaj ispred muzeja, VW Passat ima BG tablice, a i slike ukazuju na neki aeroklub Beograd, i adresa g. Hrelje je u BG, čovjek je samo rođen u BiH, i koliko sam skužio to i je ona ekipa s Kragujem za koju si pitao koju stranicu prije....
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #104 on: February 18, 2013, 10:41:01 am »

Da taj 134 je godinama prenošen kao eksponat za dečije parkove u BG.

Bio je i tad u očajnom stanju, samo loše prebojen.

Stajao je dugo u BG na Zemunskom keju ispred hotela Jugosalvija a čerupao (čitaj ) uništavao je sa njega ko god je šta stigao.

Kad su shvatili da neće još dugo, povukli su ga u dvorište muzeja.

Ako se radi o istoj ekipi bilo bi lepo ako žele da nam se predstave na forumu i ispričaju tehničke setalje priče i Kraguja i Orla.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.