PALUBA
March 28, 2024, 01:29:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomorski diverzanti  (Read 15535 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: May 13, 2011, 11:44:15 am »

Grupa pomorskih diverzanata na obuci


* Diverzantinaobuci0001.jpg (209.96 KB, 640x430 - viewed 276 times.)
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #1 on: September 26, 2011, 07:32:36 am »

Стара слика (чини ми се из МГ), увала Јежинац у Пули, зимски период, сува одела домаће производње (РИС), апарати на ваздух Кусто-Гањан.
Ова одела су само по имену била сува, ретко ко је изашао из воде сув (мислим на унутрашњост одела).
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #2 on: September 26, 2011, 09:53:50 am »

Mokar u suhom odelu? Odvisno šta si imao obučeno izpod, a i manšete oko ruku i vrata iz kakvog su materiala bile, a desi se, da neprimerna odeča izpod suhog odela ne upija znoj pa si isto mokar kao u "mokrom" odelu. Na slici me čudi, što izlaze sa perajama na nogama i to unapred.
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #3 on: September 26, 2011, 07:39:17 pm »

Очигледно сте обратили пажњу само на последњу реченицу. Нагласио сам да је то РИС-ово суво одело, које се битно разликује од данашњих сувих одела. РИС-ово одело је од гумираног платна, дводелно, и панталоне и блуза су имали на крајевима еластичне "сукње" које се навуку једна преко друге и смотају у ролну. Капуљача (неодвојива од блузе) и рукави су на крају имали гумене завршетке, који су требали обезбедити непропусност. Било је веома тешко смотати "сукње" без и једног набора - а сваки набор пушта воду. Поред тога, квалитет материјала није био задовољавајући, гума није добро налегала ни око руке ни на лице, поготово на ниским температурама (а ронили смо и кад је вода била испод 5 степени).
У таквој ситуацији на "мокрост" не утиче шта имаш испод одела. Ми смо носили прво памучне дуге гаће и мајицу, а преко тога вунене гаће и џемпер са рол крагном.
Што се тиче изласка "перајама напред", то је само за фотографисање, да би фотографија била ефектнија.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #4 on: September 26, 2011, 09:14:21 pm »

Ovo je samo jos jedan od primjera koji pokazuje koju su visoku cijenu morali da plate nasi vojnici i starijesine u tim "pionirskim" danima ronjenja.
Mogu samo da zamislim posljedice boravka pod vodom u ovakvim odjelima pri ovoj temperaturi.
Ja sam odradio par zarona u mokrom odjelu na jezeru čija se temperatura kretala oko 8 stepeni pa je bilo poprilicno ledeno.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #5 on: September 26, 2011, 09:33:12 pm »

Ovo je samo jos jedan od primjera koji pokazuje koju su visoku cijenu morali da plate nasi vojnici i starijesine u tim "pionirskim" danima ronjenja.
Mogu samo da zamislim posljedice boravka pod vodom u ovakvim odjelima pri ovoj temperaturi.
Ja sam odradio par zarona u mokrom odjelu na jezeru čija se temperatura kretala oko 8 stepeni pa je bilo poprilicno ledeno.

Sjećam se jedne prigode sa našim diverzantima. Imali smo vježbu. Dogovorena, mi ih čekamo, a i oni treba da nam doakaju. Bura, hladno u vražju mater. Negde tek Februar. Mi oko broda neke špage konzerve i šta ti ga znam. Ja u patroli sa jednim mornarom duž obale 100-tinjak metara dalje. Jutro tri sata pred zoru. Nije rat. Komotna situacija. I onda jednog momenta ispred mene tipos u ronilačkom odijelu na stazi. Stao ja, stoji on, te će ti on, - Stoj gotov si. - Ma dogro je.. pravilo, gotov sam nego, smrzo se ti čovječe. - Pa da znaš da bi bilo dobro sad toplog čaja, Ćiro. Ja ga gledam, vraga, ko će ga prepoznati u onom gumenjaku. - Ma ja sam ti rođače.....i tako to. Moj kolega, bili na TČ pre toga, poslije njegove diverzantske karijere i u KIS-u skupa.
Odvedem ga na brod, malo se okrepi, damo mu čaja i još nekih čuda.... Nije im bilo lako. A za ništa u smislu love, čisti entuzijasti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: September 27, 2011, 06:21:01 am »

Priručna sredstva protudiverzantske obrane bile si prazne konzerve sa kamenčičem unutra. Konzerva bi bila na palubu, a konopčič (najlon,struna) sa utegom spušten u more. Predpostavljalo se je, da bi diverzant (pomorski) zapeo za taj konopčič, a kamenčič u konzervi bi zašuškao, tada bi se u more bacile protudiverzantske ručne bombe. Naravno, sve se je moralo događati noču (samo sa nismo spavali Angry). Koliko se sječam,  bili smo negdje oko Pule, da nas to nije spasilo, diverzanti su nam "priljepili" minu za podvodni dio.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #7 on: September 27, 2011, 07:58:34 am »

pretpostavljam da je to prir.sredstvo bilo neupotrebljivo čim je bilo malo valova?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #8 on: March 30, 2013, 10:05:13 am »

Možda ova slika spada ovdje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* ronioci.jpg (196.42 KB, 746x590 - viewed 383 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: March 30, 2013, 01:51:35 pm »

Možda ova slika spada ovdje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Iza ronioca su dva TČ tipa 211
Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #10 on: August 15, 2013, 04:49:55 pm »

pozdrav, dali netko zna o kakvoj je peraji riječ, dali je od pomorskih diverzanata?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* awrw.jpg (169.26 KB, 800x600 - viewed 303 times.)
« Last Edit: August 15, 2013, 06:38:08 pm by Рашо » Logged
bajker
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 79



« Reply #11 on: September 11, 2013, 12:30:34 pm »

pozdrav, dali netko zna o kakvoj je peraji riječ, dali je od pomorskih diverzanata?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naravno da , to su peraje "Jet Fin" tvrtke "Scubapro" inače su plasirane na tržište još 1965. i dalje se koriste to su zapravo najbolje i najpoznatije peraje koje koriste ronioci kako rekreativni tako i tehnički i vojni
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.