PALUBA
April 27, 2024, 11:20:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojske na teritoriji Jugoslavije 41-45  (Read 219450 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #570 on: October 11, 2021, 10:45:31 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slavonska pozega1.jpg (88.55 KB, 819x279 - viewed 13 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #571 on: October 11, 2021, 10:47:38 am »

Прва македонска ударна бриграда [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 22338762_1952621864994713_4539376067221890605_o.jpg (65.24 KB, 820x540 - viewed 11 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #572 on: October 11, 2021, 08:27:24 pm »

Као питомац Војне академије КоВ, имао сам прилику да носим ратну заставу Прве македонско-косовске бригаде (оно "косовске" је уствари био само пропагандни трик јер "косовара" готово да и није било) током једног од приказа на слету поводом "Дана младости". Било је то маја 1976. године. У теми о Дану младости сам постављао  фотографују где ја држим ту заставу. Такође, претходне године (1975.) сам, такође као питомац, учествовао на једној војној вежби у западној Македонији при чему је јединица у коју сам био распоређен била баш у селу Сливову где је формирана ова македонска бригада. Сећам се спомен чесме у селу у част формирања бригаде.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 147



« Reply #573 on: October 31, 2021, 09:27:40 am »

Немачки мурали пронађени на зидовима Гимназије у Прокупљу
Приликом рекострукције школе радници открили слике па их поново прекречили


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Прокупље - Немачки војници поред топа, силуета која подсећа на лик Адолфа Хитлера и натписи на немачком, само су део мурала које су, скидајући стари малтер са зидова, пронашли радници који су радили на реконструкцији прокупачке Гимназије. О њиховом проналаску нико од надлежних није обавештен, слике су мајстори поново прекречили, а остале су забележене само на фотографијама које су они сликали телефоном.
Слободан Грујић, морнаричко-технички официр у пензији који живи у Београду, случајно је дошао у посед фотографија када је 5. јуна боравио у Прокупљу на обележавању годишњице матуре.
-Као војни пензионер, а некада ђак ове школе, занимале су ме многе ствари, распитивао сам се код радника како и шта се ради. Сасвим случајно су ми рекли да су, скидајући стари малтер, пронашли занимљиве мурале на зиду које су усликали телефоном. Тражио сам им да ми пошаљу, што су и урадили истог дана, али име правог аутора тих фотографија нисам запамтио - каже Грујић.
Нико од надлежних у Прокупљу није упознат са муралима који су се појавили на зиду током реконструкције, а градска већница задужена за пројекте каже да због тога не може ништа конкретно ни да коментарише.
У сталном сам контакту била са извођачем, обилазили смо и контролисали радове. Нико ми није рекао да постоје такве фотографије или било шта да је насликано на зиду – каже Милена Петровић, градски већник за пројекте.
Иако се незванично чуло да су на тавану школске зграде радници пронашли и муницију из Другог светског рата, и у полицији кажу да нису имали такву пријаву, нити их је ко обавестио о томе.
Дарко Жарић, историчар прокупачког Музеја, истиче да су мурали настали вероватно у периоду од априла до септембтра 1941. године када је један пук из састава 11. немачке оклопне дивизије заузео Прокупље.
-Немци су по уласку у Прокупље свој штаб сместили у просторије садашње Гимназије. У тој згради су остали до 11. септембра, када је у Куршумлијској Бањи склопљен договор са четницима, након чега су они напустили град, а четници Косте Пећанца ушли у Прокупље – каже Жарић.
Иначе, изградња зграде Гимназије у Прокупљу је започета 1938. године, за време тадашњег министра просвете Добривоја Стошића, прве ђаке је примила 1948. године, а од 1997. године под заштитом је Завода за заштиту споменика културе.

Политика


* мурал.jpg (99.51 KB, 818x430 - viewed 13 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #574 on: October 31, 2021, 10:46:09 am »

Viđao sam i fotografije njemačkih carinika, snimljene na teritoriji Srbije.
Vojske su nekako uvijek u centru pažnje a ni ostale službe nisu bile manje značajne za funkcionisanje okupacionog aparata i korištenje resursa okupitane teritorije.
Znali li se šta je radila njemačka carina u nedićevoj Srbiji i gdje je sve bila stacionirana?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #575 on: November 04, 2021, 09:58:21 pm »

Немачки мурали пронађени на зидовима Гимназије у Прокупљу
Приликом рекострукције школе радници открили слике па их поново прекречили


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Прокупље - Немачки војници поред топа, силуета која подсећа на лик Адолфа Хитлера и натписи на немачком, само су део мурала које су, скидајући стари малтер са зидова, пронашли радници који су радили на реконструкцији прокупачке Гимназије. О њиховом проналаску нико од надлежних није обавештен, слике су мајстори поново прекречили, а остале су забележене само на фотографијама које су они сликали телефоном.
Слободан Грујић, морнаричко-технички официр у пензији који живи у Београду, случајно је дошао у посед фотографија када је 5. јуна боравио у Прокупљу на обележавању годишњице матуре.
-Као војни пензионер, а некада ђак ове школе, занимале су ме многе ствари, распитивао сам се код радника како и шта се ради. Сасвим случајно су ми рекли да су, скидајући стари малтер, пронашли занимљиве мурале на зиду које су усликали телефоном. Тражио сам им да ми пошаљу, што су и урадили истог дана, али име правог аутора тих фотографија нисам запамтио - каже Грујић.
Нико од надлежних у Прокупљу није упознат са муралима који су се појавили на зиду током реконструкције, а градска већница задужена за пројекте каже да због тога не може ништа конкретно ни да коментарише.
У сталном сам контакту била са извођачем, обилазили смо и контролисали радове. Нико ми није рекао да постоје такве фотографије или било шта да је насликано на зиду – каже Милена Петровић, градски већник за пројекте.
Иако се незванично чуло да су на тавану школске зграде радници пронашли и муницију из Другог светског рата, и у полицији кажу да нису имали такву пријаву, нити их је ко обавестио о томе.
Дарко Жарић, историчар прокупачког Музеја, истиче да су мурали настали вероватно у периоду од априла до септембтра 1941. године када је један пук из састава 11. немачке оклопне дивизије заузео Прокупље.
-Немци су по уласку у Прокупље свој штаб сместили у просторије садашње Гимназије. У тој згради су остали до 11. септембра, када је у Куршумлијској Бањи склопљен договор са четницима, након чега су они напустили град, а четници Косте Пећанца ушли у Прокупље – каже Жарић.
Иначе, изградња зграде Гимназије у Прокупљу је започета 1938. године, за време тадашњег министра просвете Добривоја Стошића, прве ђаке је примила 1948. године, а од 1997. године под заштитом је Завода за заштиту споменика културе.

Политика

Мени је све то помало чудно. Мајстори пронашли мурале из ДСВ, и нико ништа о томе не зна, од оних који би требало да знају.  Ја ценим да су мајстори обавестили барем своје шефове. Ако ништа други да искажу изненађење, као што би то било нормално, јер нађеш нешто негде где не очекујеш. А ови (шефови мајстора) су опет требали да обавесте надлежне, барем у гимназији. Овако, остаје да се верује да је овако било како је написао Грујић. Ако су мурал заиста нађен, па онда уништен мислим да је то штета. Верујем да се могао наћи начин да се он "скине" и сачува као де историје града Прокушља.
« Last Edit: November 05, 2021, 06:06:13 am by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #576 on: November 06, 2021, 03:19:46 pm »

Dodatni radovi-dodatni troškovi, a i školska godina počinje prvog septembra.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #577 on: November 29, 2021, 09:25:34 pm »

Quote

SEDMORICA PREŽIVELIH, TV feljton  – tokom snimanja filma Užička republika 1974. godine televizijska ekipa razgovarala je sa nekadašnjim borcima sa Kadinjače. Uz vizuelne i zvučne efekte koji pokušavaju da što vernije prikažu stvarnu bitku kroz filmske scene, a koje se čuju tokom razgovora sa borcima, većinom iz Radničkog odreda te 1941. godine, razgovor sa njih sedmoricom još više dobija na autentičnosti. Njihova sećanja na ove događaje donekle se podudaraju sa filmskim scenama ali većina njih priznaje da im je još uvek jako teško kada se sećaju bitaka, pobeda, poraza, poginulih saboraca, ratnog života...

– Učesnici: borci Mihailo Braca Petronijević, Milan Bosiljčić, Milorad Đokić, Slobodan Gredeljević, Savo Paunović, Milorad Đokić, Bogoljub Joksović, sagovornici Miloš Radović, Ljubivoje Ršumović, Mersiha Čolaković
– Snimatelj Milan Spasić, reditelj Jovan Aćin
– Premijerno emitovano 17.03.1974, Redakcija dokumentarnog programa, urednik Zora Korać


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #578 on: December 17, 2021, 03:45:08 pm »





Pesnik Vladimir Nazor se obraća okupljenim borcima NOVJ i narodu.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* Vladimir Nazor.jpg (603.01 KB, 1928x1767 - viewed 16 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 147



« Reply #579 on: January 10, 2022, 10:46:57 am »

Партизани у Београду (октобар 1944).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* партизани.jpg (91.5 KB, 414x538 - viewed 25 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #580 on: January 10, 2022, 11:21:13 am »

Odakle je ova fotografija?
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 147



« Reply #581 on: January 10, 2022, 12:30:28 pm »

Odakle je ova fotografija?
Mea culpa.
Портал Балканист. Права историја Гробља ослободилаца Београда и Титова антируска пропаганда.
(Приликом копирања или цитирања материјала са портала 'Балканист' позивање на извор је обавезно.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #582 on: January 10, 2022, 07:50:05 pm »

То што су партизани на постављеној слици дроњави и поцепани није ништа изненађујуће. Снабдевање је углавном било из ратног плена,а одећа и обућа понета од кућа се брзо цепала јер је већ тада била дотрајала. И друге сукобљене стране, осим Немаца, имале су озбиљних проблема у опремању својих војника.

Ево једне фотографије сличне фотографије припадника Усташке војнице НДХ. Преузета је из књиге др Бојана Димитријевћа "Усташка војска НДХ 1941-1945".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1641839977968.jpg (2032.54 KB, 4640x3472 - viewed 18 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #583 on: January 10, 2022, 09:25:19 pm »

То што су партизани на постављеној слици дроњави и поцепани није ништа изненађујуће. Снабдевање је углавном било из ратног плена,а одећа и обућа понета од кућа се брзо цепала јер је већ тада била дотрајала. И друге сукобљене стране, осим Немаца, имале су озбиљних проблема у опремању својих војника.

Ево једне фотографије сличне фотографије припадника Усташке војнице НДХ. Преузета је из књиге др Бојана Димитријевћа "Усташка војска НДХ 1941-1945".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

То је била ствар која ми је засметала када сам гледао ”Дару из Јасеновца”. Приказали су усташе у црним Хуго Бос униформама које је је носио Гестапо, кројеним по мери.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #584 on: January 11, 2022, 06:29:54 am »


То што су партизани на постављеној слици дроњави и поцепани није ништа изненађујуће. Снабдевање је углавном било из ратног плена,а одећа и обућа понета од кућа се брзо цепала јер је већ тада била дотрајала.


Pa nešto mi baš ne pije vodu da je fotografija iz oktobra 1944. u Beogradu.
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.