PALUBA
March 29, 2024, 04:21:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Istorijska građa propada u tivatskom Arsenalu  (Read 50390 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #60 on: December 28, 2011, 06:19:43 pm »

Na tome bi trebali raditi ljudi od struke i bibliotekari ili arhivari zajedno. Jenini pravi put, da se takva dokumentacija dovede u red po pravilima.
Kad je sve to napravljeno, vrijeme je za digitalizaciju i postavljanje virtuelnog muzeja i knjižare. Ehhh pusti snovi.
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #61 on: December 28, 2011, 06:42:26 pm »

Ma bitno je spasiti. Lako za digitalizaciju kad je jednom pod krovom i sortirano...
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #62 on: December 28, 2011, 08:16:50 pm »

Dokumentacija je pod krovom, naravno da nije na ledini, a isto tako radi se i sortiranje. Inače na njoj rade ljudi koji imaju odgovarajuću stručnu spremu, ljubav i motivaciju za rad, kao i osnovno predznanje o mornaričkoj tehnici.
Što se tiče bivših oficira iz mornarice oni su sve ovo decenijama imali pred nosom i nisu ništa uradili po tom pitanju. Ni što se tiče zaštite ni što se tiče publikovanja. Vjerovatno su bili zauzeti ganjanjem činova.  Wink
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #63 on: December 28, 2011, 08:19:25 pm »

Historia magistra vitae est! Wink Bravo!
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #64 on: December 28, 2011, 08:29:12 pm »

Usput, da dodam još i ovo:
Dio dokumenata će vjerovatno biti izložen kao postavka u muzeju. Bar tako mi je rečeno od strane jako ljubaznog osoblja koje tamo radi. Ko želi može doći u taj muzej i biće, bar iz mog ličnog iskustva, ako je dobronamjeran, lijepo dočekan. Ja sam tamo bio i čak su me i kafom ponudili (i sokom), a imao sam priliku i da vidim dio pomenute dokumentacije. Imaju moju punu podršku Wink
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #65 on: December 28, 2011, 08:45:33 pm »

Da nisi ti mozda studirao marketing, a ne istoriju ? Grin Wink
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #66 on: December 28, 2011, 08:49:16 pm »

Ma ne...Pobrkao si me sa nekim...
Ja sam po struci diplomirani andragog...
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #67 on: December 31, 2011, 12:57:44 pm »

Da li kojim slucajem u toj silnoj dokumentaciji postoji išta od Pomorskom Vazduhoplovstvu?

Pozdrav
Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #68 on: December 07, 2012, 02:31:05 am »

Ljudi, najgora stvar u scvemu je sto su te stvari - arhiva, stari alati, oprema itd, i dalje formalno vlasnistvo drzave, odnosno Ministarstva odbrane CG koga za to bas zabolje uvo i to je sve prepustilo, formalno na revers, Manku i njegovoj ekipi. Oni naravno, pojma nemaju o tome koliku kulturološku i istorijsku vrijednost imaju po magacinima, a nacin na koji su koncepcijski zamislili taj svoj buduci muzej koga ce za oko mjesec dana otvoriti u renoviranom objektu nekadasnje Arsenalove pilane, je smijesan, da ne kazem zalostan. Centralni ekpsonati tamo ce im biti ronilice R 1 i R 2 koje bas i nemaju mnogo veze sa bivsim Arsenalom, tu je i jedna PAP 104 ronilica, te nesto starih strojeva im alata iz Arsenalovih radiona. Ono sto je najtuznije je da nece da u muzejsku postavku stave bilo sto od naoruzanja i vojne opreme koju je svojevremeno proiyvodio MTRZ SAKO, kao "da ne bi plasili" svoje goste - bogate jahtase iz marine, pa ce tako do daljnjega top 20 mm M-71, mina priljepka, rijecna lutajuca mina, SAG-2 B, AIM-70, VBR "plamen", raketa "svitac" i mnoge druge stvari ostati po skladistima. Isto kao i ova super vrijedna dokumentacija i arhiva Arsenala.....
Zar je Arsenal u Tivtu proizvodio topove, tj. nije li 20mm hispano pravljen u Kragujevcu po stranoj licenci?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #69 on: December 07, 2012, 01:20:51 pm »

Nije, top 20 mm M-71 je koliko ja znam, originalna SFRJ konstrukcja, naravljena u Konstrukcionom birou Arsenala, mislim da je inzenjer Marovic najvise radio na tom projektu....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #70 on: December 07, 2012, 01:47:46 pm »

Dokumentacija je pod krovom, naravno da nije na ledini, a isto tako radi se i sortiranje. Inače na njoj rade ljudi koji imaju odgovarajuću stručnu spremu, ljubav i motivaciju za rad, kao i osnovno predznanje o mornaričkoj tehnici.
Što se tiče bivših oficira iz mornarice oni su sve ovo decenijama imali pred nosom i nisu ništa uradili po tom pitanju. Ni što se tiče zaštite ni što se tiče publikovanja. Vjerovatno su bili zauzeti ganjanjem činova.  Wink

Molim te nemoj tako kolega.

I sam sam radio oko godinu i po u Arsenalu (u komandi 17.FOPS).

Svi oficiri imaju svoje formacijsko mesto i dužnosti u skladu sa tim.  Da je neko krenuo da spasava dokumentaciju, velika verovatnoća je da bi bio proglašen lopovom ili špijunom.

Dakle, ako ima krivice i krivaca, treba reći ime i prezime krivca, a ne generalno, "mornarički oficiri".

O "ganjanju činova" ne bih da raspravljam. Hvala!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #71 on: December 07, 2012, 03:21:36 pm »

Quote
Što se tiče bivših oficira iz mornarice oni su sve ovo decenijama imali pred nosom i nisu ništa uradili po tom pitanju. Ni što se tiče zaštite ni što se tiče publikovanja. Vjerovatno su bili zauzeti ganjanjem činova.  Wink

Nemoj tako "mali....", ko boga te molim. Svijet nije tako jednostavan, da bi se tek tako olako moglo bilo šta
kvalifikovati. Sve je to puno kompliciranije nego što se čini. Kad si u operativi, arhiva i tome slično, daleko su
iza svega toga.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #72 on: December 07, 2012, 04:24:29 pm »

Nije, top 20 mm M-71 je koliko ja znam, originalna SFRJ konstrukcja, naravljena u Konstrukcionom birou Arsenala, mislim da je inzenjer Marovic najvise radio na tom projektu....
Da, ali samo lafeta i sistem pokretanja, nisanska sprava... top je licenca Hispano, koji korjene vuce jos iz 2. svjetskog rata
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #73 on: December 07, 2012, 04:38:04 pm »

Top je razvoj Marc Birkigtovog modela Hispano-Suiza HS-404, koji je posle rata, uz manje dorade i standardnu municiju 20mm/110 dobio oznaku HSS-804. HS-404 ugrađivan je u IK-3 kao sklop motor-top, a i u nos Do-17K, građenih u DFA u Kraljevu. Taj top je u ono vreme bio odličan izbor, ugrađivan je u više varijanti u Harikene i Spitfajere, a u varijanti HSS-820/Oerlikon KAA/KAB/KAD/GIAT-693 sa jačom municijom 20x139mm u upotrebi je i dan danas. Ne bih rekao da je taj top na brodskom lafetu M-71 rađen u Tivtu, ali ako tvrdite ...
« Last Edit: December 07, 2012, 04:45:15 pm by kumbor » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #74 on: December 07, 2012, 05:05:02 pm »

Koliko se sećam radjen je u Tivtu... Četvorocevac im nije bio nešto naročito, često je glavio.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.