Istorijska građa propada u tivatskom Arsenalu

<< < (18/18)

kosmonaut:
Hvala na odgovoru. ;)

Postoji li neki podatak kada su radili rekalibriranje OT 90mm Ansaldo tj. kada je rađeno zamjenjivanje cijevi i prelazak na USA standard 90mm i municiju za tenk i SO (samohodno oruđe)?

Ispočetka je na municiji 90mm pisalo "za tenk i SO", a kasnije "za tenk, SO i obalski top"

Boro Prodanic:
E, to već ne znam, žao mi je.

oficir neaktivne rezerve:
Svugde postoje zakoni o Arhivskoj građi.

Kada nastane dokument on se po ZUP-u (u civilnim strukturama) ili shodno pravilu službe arhivira na određeni vremenski propisan period sa obaveznom naznakom o tajnosti i periodom do kada ta naznaka ističe.

Kada period prođe shodno zakonu, predaje se državnoj arhivskoj instituciji (državni arhiv) koja je takođe dužna da poštuje rokove i naznake rokova tajnosti.

Nakon isteka perioda čuvanja u državnom arhivu predaje se zainteresovanim muzejskim ili naučnim institucijama (ukoliko ima interesovanja) ili se konačno uništava.

Za neka dokumenta rok može biti i do 100 godina, za neka od nacionalne važnosti bez ograničenja a za većinu je 10 godina.

I sve je to uređeno zakonom.
Samo je pitanje ko je i koliko bio zainteresovan da zakon poštuje.

Normalno je bilo da je celokupna građa po automatizmu predata Arhivu Republike Crne Gore na čuvanje (važi samo za dokumenta za koje su zakonski propisi predvideli obavezu i rok arhiviranja a takvih je sigurno bilio mnoštvo iz SAKO-Tivat.

zpetrov9:
Quote from: marinero on June 02, 2011, 03:45:49 pm

Ljudi, vjerovali ili ne, danas sam svojim ocima vidio KOMPLETNU, ALI KOMPLETNU sacuvanu tehnicku dokumentaciju za podmornice klase "Hrabri" koja skuplja prasinu u jednom od depoa u krugu bivseg tivatskog Arsenala zajedno sa kompletnom arhivom bivseg MTRZ, cekajuci da se neko smiluje i to sacuva u adekvatnoj arhivskoj ili muzejskoj ustanovi! :zid


Tu dokumentaciju bi zaista trebalo sačuvati nekako, čudi me da niti jedna od država
naslijednica SFRJ baš puno ne brine o očuvanju takve dokumentacije. U Austrijskim
arhivima i Muzejima u Beču čovjek lako nalazi stare dokumente još iz AU mornarice.

Mi to nemamo "u krvi" kad se sjetim koliko je korisne dokumentacije u Puli bilo
uništeno (i ne samo u Puli) u 1991. godini i to s obje ili od obje strane. Šteta.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page