PALUBA
March 29, 2024, 07:00:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Zaštitni balistički prsluci  (Read 96318 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #15 on: June 18, 2011, 07:19:05 pm »

Данас сви имају "домаћу" производњу. Ради се уствари о конфекционирању, шивењу или лепљењу. Произвођача материјала од чега се заштитна опрема прави је свега неколико у свету. То су велике и познате светске фирме ("робне марке") и сви купују од њих. Неке сам навео. Од ових "домаћих" мањина има сопствену лабараторију за испитивање и тестирање чиме гарантују квалитет.

Ово што сам поставио све је набаљано 1990 и 1991.године. То је тада било екстра модерно. Из текста који сам поставио види се да је било и доста ефикасно. Узгред, набављано је преко једне америчке фирме чију су власници пореклом Македонци.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #16 on: June 18, 2011, 07:26:22 pm »

Nosio sam Dzumba i Borovov pancirni prsluk i Target-ov i jos neke makedonske.
Inace forma 11 Oktomvri Eurokompozit je otprilike pri raspаdu zajednicke nam drzave, pocela sa proizvodnjom balisticke zastitne opreme, u pocetku se krenulo sa slemovima, a kasnije je pocela i proizvodnja prsluka, ploca, stitova i ostale zastitne opreme. Kako su oni poceli razvoj jos u Jugi, nabavili su masine i ispitnu opremu, ali sada na zalost, slabo nesto rade (sabotira ih sama drzava).
« Last Edit: June 27, 2011, 11:32:05 am by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #17 on: June 18, 2011, 07:44:58 pm »

Да , "11. Октомври" је почео производњу шлемова још у време ЈНА (оних "пластичних", по облику као М-69, али слабих балистичких особина). Касније, мислим да су ови Македонци - увозници које ја помињем покушали да са њима раде панцире и шлемове, али не знам како је то на крају испало. Имали су представништво у Македонији које је сигурно радило све негде до 1994-5.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #18 on: June 18, 2011, 07:47:52 pm »

Znas kako se zvala ta americka firma ??
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #19 on: June 18, 2011, 10:47:07 pm »

Пише на оној заштитној плочи:"Fortend U.S.A."
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #20 on: June 19, 2011, 11:25:50 am »

Осим заштитних плоча класе 3 и 4, у употреби су у заштитне плоче класе 3А и 3А+. Израђују се (или су се израђивале јер их не виђам у каталозима) од "Spectra Shield"-а или челика.  Намењене су за појачање стандардних прслука од јаче или панцирне пиштољске (револверске) муниције (заправо зрна испаљених из пиштоља и револвера) и појачања заштитног прслука за заштиту од рафалне паљбе (узастопних погодака на блиском растојању пиштољских зрна).

Иако заштитни прслук класе 3А штити  од пробоја скоро свих зрна испаљених из пиштоља и револвера, ипак не даје поуздану заштиту од револверских метака калиба .44 магнум или пиштољског зрна 7,63 (2) маузер (ТТ) испаљеног из аутомата (јер има већу почетну брзину а тиме и пробојност). Такође, заштита прслука (у проценту 100%) је ограничена на услов да растојање између погодака на прслуку буде веће од 5цм. У већини случајева прслук ће зауставити зрна и када је растојање мање, али то није сигурно. Ако је међусобни размак мали (мањи од 5 цм, или око 2 инча) и ако су зрна ударила у кратком временском периоду (у рафалу), долази до растресања структуре материјала заштитног прслука па је велика вероватноћа пробоја, нарочито ако је било више од два поготка у рафалу. У сврху добијања заштите од таквих пројектила - јачих пиштољских и ревоверских зрна и зрна испаљених у рафалу из аутомата (аутоматских пиштоља) смишљене су поменуте додатне заштитне плоче које се класификују као 3А+.

На доњој слици су две такве плоче (на левој страни слике, једна испод друге). Горња је од челика, доња од "Spectra Shield". На горњој су видљиви трагови гађања у њу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zastitni prsluci_0018rz.jpg (336.51 KB, 1083x1600 - viewed 373 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #21 on: June 19, 2011, 11:40:46 am »

Наравно, све су тестиране у лабараторсијским условима сагласно НИЈ стандарду, али и код корисника. Посебно је била интересантна челична плоча која на први поглед није уливала поверење јер је била прилично танка (око 5мм). У њу је прво гађано јединачно, а потом рафално из аутомата "Шпагин", . Гађано је са даљине од око 10м. На доњој слици је резултат гађања. 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Предња старана плоче где се назиру удари пројектила. Плоча је увијена у пластични црну фолију и сви пројектили су се задржали испод ње. Иначе заштитни прлуци и заштитне плоче увек "хватају" пројектил - нема рикошета. У доњем делу уочава се (као тамна мрља) место удара пројектила у саму ивицу плоче.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Задња страна заштитне плоче. Јасно се уочавају убоји пројектила. Ни пројектил који је ударио у саму ивицу плоче је није пробио. Убој (деформација плоче) је највећи где је густина удара пројектила већа.

Заборавио сам рећи да је заштитини прслук М-16 фирме  "Point Blanc" имао у комплету једну малу додатну заштитну плочу димензија (приближно) 10Х15цм, а која је се постављала у висини срца и имала је функцију појачања тог дела прслука и нивоу 3А+.


* Zastitni prsluci_0016rz.jpg (246.67 KB, 1077x1600 - viewed 364 times.)

* Zastitni prsluci_0015rz.jpg (238.78 KB, 1080x1600 - viewed 373 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #22 on: June 25, 2011, 07:00:26 pm »

@dzumba

Koja je tezina zastingog prsluka Point Blanc bez i sa dodatnim plocama klase 4 ?

Svojevremno sam ga drzao u rukama sve sa obe zastiten ploce (cini mi se da su bilie ove keramicke - crne oko 4-5 cm debljine) i ucinilo mi se da su poprilicno teski.
Ovako odokativno bi rekao sigurno doboro preko 5-6kg.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #23 on: June 25, 2011, 07:48:49 pm »

Ako se ne varam, mislim da su keramicke ploce tanje, oko 1-1.5 cm, ploce od presovanog balistickog najlona su nesto deblje (4-5 cm), ali su zato lakse od keramickih.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #24 on: June 25, 2011, 10:51:19 pm »

Moram da pohvalim dzumbin rad na ovoj temi, veoma mi je interesantna i rado je pratim, nadam se da ce se dobar posao nastaviti kao i moje "spijuniranje" ove teme Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #25 on: June 25, 2011, 11:45:02 pm »

Сам прслук М-16 био је тежак нешто преко 4 кг (ниво заштите 3А).Зашраво тежина варира због конфекцијске величине од 4,1 до 4,5 кг.  Керамичких плоча је купљено релативно мало, тако да су чешће коришћене оне дебље, а лакше, од "Spectra Shield". Те плоче су биле тешке око 2 кг. Дакле, са обе плоче прслук је био тежак око 8-8,5кг. То и није превише. Иначе, керамичке плоће које смо користили биле су тешке око 3,5кг.

Што се даљег писања тиче могао бих да пишем о новијим материјалима који се користе код израде заштитних прслука, али бих то и писање о савременим прслуцима оставио другима.

bmt70 је наговестио да би нешто написао о моним модуларним заштитним прслуцима. Ако ово чита молим га да се "умеша" и настави".
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #26 on: June 26, 2011, 10:19:52 am »

Mali prilog temi,iz Metka br. 15.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* pancir1.jpeg (170.99 KB, 608x1024 - viewed 310 times.)

* pancir2.jpeg (51.71 KB, 587x800 - viewed 319 times.)

* pancir3.jpeg (46.44 KB, 600x629 - viewed 199 times.)

* pancir4.jpeg (64.71 KB, 570x800 - viewed 218 times.)

* pancir5.jpeg (48.44 KB, 535x800 - viewed 237 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #27 on: June 26, 2011, 10:34:25 am »

Rekao bih da su ocekivanja autora ovog teksta blago receno nerazumna. U poslednjem pasusu navodi i 5.56 koji probija nato slem sa 1000m....!!?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #28 on: June 26, 2011, 11:09:21 am »

Ево једне слике коју до сада нисам постављао. Тројица у првом реду носе заштитне прслуке британске производње по којима је Борово касније правио  свој Тип 3. Фотографија је из октобра 1980.године. На слици су припадници Одељења за противтерористичка дејства 282.бВП.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PtOd1980_0001crrs.jpg (380.35 KB, 1280x752 - viewed 313 times.)
Logged
Wallberg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #29 on: June 26, 2011, 12:13:04 pm »

Odlicna tema, sa paznjom sam sve procitao.
Molio bih ako neko moze detaljno da opise Targetov zastitni prsluk....porjeklo i karakteristike.
Hvala i pozdrav
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.