Nosac aviona HMS "Queen Elizabeth"

(1/21) > >>

bmt70:
HMS „Queen Elizabeth“
HMS „Queen Elizabeth“ ce biti prvi od dva super nosaca zrakoplova koja se grade za Britansku RM, i koja su predvidjena uci u flotnu listu 2020g.To ce biti drugi brod u Britanskoj mornarici nazvan „Queen Elizabeth“, po kraljici Queen Elizabeth I.
HMS Queen Elizabeth i njezin brod bizanac HMS Prince Of Wales ce biti najveci ikada sagradjeni brodovi za Britansku RM.To ce biti brodovi koji ce moci obavljati vise razlicitih uloga i biti spremni za razlicite vrste ratovanja.Oni ce moci nositi 40 zrakoplova tipa „F-35 LightningII“, helikoptera „Chinook“ ili „Merlin“ i predstavljace znatno povecanje pomorske moci Velike Britanije u odnosu na stare nosace klase „Invincible“.Za oba broda ce maticna luka, biti pomorska baza Britanske RM HMNB Portsmouth .
25 7 2007 tadasnji Ministar Obrane  Velike Britanije je najavio uplatu 3.8 milijardi engleskih funti za gradnju ova dva broda.
11 12 2008 Ministar Obrane VB je objavio da ce isporuka nosaca kasniti jednu do dvije godine , od orginalno postavljenog datuma 2014g za prvi i 2016 za drugi brod.Prijem brodova u RM Velike Britanije je stoga produljen do 2020g.
Gradnja nosaca HMS Queen Elizabeth je vec odmakla i brod ce se sastavljati i kompletirati u brodogradilistu „ Firth of Forth at Rosyth Royal Dockyard “  od devet blokova/sekcija koji ce biti sagradjeni u nekoliko brodogradilista : “BAE Systems Surface Ships Glasgow”,  “Babcock at Appledore”, “Babcock at Rosyth”, “A&P Tyne in Hebburn”, “BAE at Portsmouth”, i “Cammell Laird (poletno/sletna paluba) at Birkenhead”.
Ministarstvo obrane VB je odlucilo ne ugraditi nuklearni pogon na brodovima zbog prevelike cijene.
Broj jedan suhi dok u brodogradilistu „ Firth of Forth at Rosyth Royal Dockyard “  gdje ce nosaci biti kompletirani, je osposobljen da primi jedan brod ove klase.
Iako su brodovi tipa HMS Queen Elizabeth zamisljeni za lovce sa kratkim poletanjem I sletanjem tipa F-35B, ipak  19 10 2010 g Britanski premijer je objavio da ce se narudjba promjeniti i da ce se za ove nosace kupiti lovci F-35C koji su predvidjeni za lansiranje sa nosaca zrakoplova sa katapultom.Nosaci tipa HMS Queen Elizabeth I HMS Prince Of Whales ce stoga biti modificirani i opremljeni  sa katapultom za lansiranje zrakoplova i sa zaustavnim sajlama za zrakoplove.Varijanta lovca F-35C u odnosu na F-35B ima veci dolet i mogucnost veceg nosenja naoruzanja.

bmt70:
TT Podaci Nosaca Zrakoplova HMS „Queen Elizabeth“ :
Naruceni : 20 Maj 2008
Kompanije kojima je gradnja dodjeljena : „BAE Sytems Surface Ships“ , „Thales Group“ i „Babcock Marine“
Pocetak gradnje: 7 Jula 2009
Maticna luka : HMNB Porthsmouth
IMO ID HMS Queen Elizabeth : 4907892
Moto broda : latinski „Semper Eadem” u prijevodu “Uvijek Isti”
Status gradnje: predvidjen prijem u RM Velike Britanije 2020g
Oznaka klase : “Queen Elizabeth” nosac zrakoplova
Deplasman: 65600 t
Duzina: totalna 284 m, duzina vodene linije 250m
Sirina : 39 m vodena linija , 73 m kompletna sirina
Gaz: 11m
Povrsina paluba : 16000 metara kvadratnih
Brzina : 25+ cv
Doplov: 10000 NM sa 15cv
Posada: 1200 ljudi od toga 600 clanova posade za zracne operacije
Naoruzanje : Topovi za blisku obranu od raketa i aviona (kao npr.Phalanx) i ako budjet dozvoli onda ce se instalirati 16-cijevni lanser raketa tipa “Aster”
Zrakoplovi: maksimalno 40, ili samo 36 lovaca F-35c
Pogon: Dva “Rolls-Royce Marine 36MW MT30” gasne turbine koji proizvode 70MW snage i cetiri dizel ( dva tipa “12-cilindara Wärtsilä 38 “ i dva tipa “16-cilindara Wärtsilä 38 “) motora sa ukupnom izlaznom snagom 40MW .Dvije pogonske osovine, i dva propelera, dok je dijametar svakog propelera 6.8m.Nosac ce nositi ukupno 8600t goriva za potporu operacija broda i zrakoplova.

langsdorff:
      Može se reci da je i bilo krajnje vreme da Royal navy dobije nove nosače, koji ce sasvim sigurno uticati na povecanje njene pomorske moći.

kumbor:
A šta ćemo sa ostalim brodovima. Sedamdesetih je potreba za fregatama/razaračima ocenjivana na 60 jedinica. Osamdesetih na 45, devedesetih na 30-35. Danas sumnjam da mogu da nakupe 25 borbeno sposobnih GP/AA/AS jedinica. Kako će oni u slučaju potrebe braniti Western approaches i Severno more, nije mi jasno. Čime? Razarači tipa 45 nisu baš toliko moćni, i pitanje je  da li će odmah dobiti full package planirane opreme i naoružanja , ili će se za to čekati midlife veliki remont sa modernizacijom, kao kod fregata tipa 23.

langsdorff:
        Nosači su im sada verovatno prioritetniji, a i doslo je vreme da se mora birati u sta ce biti utrošena sredstva. Koliko para toliko muzike! Ovde su čini se prevagu odneli nosači.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page