PALUBA
April 29, 2024, 07:39:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Su-35 završio prvu fazu letnih ispitivanja  (Read 2491 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« on: July 07, 2008, 10:03:17 pm »

Данас је на аеродрому Жуковски крај Москве презентован вишенаменски авион Су-35. Презентацији су присуствовали представници руског МО, новинари, представници дипломатског кора. Овим је завршена прва фаза летних испитивања Су-35БМ.

"Су-35 - глубоко модернизированный" (дубоко модернизовани) је суперманеварбилни вишенаменски борбени авион 4++ генерације. Нашироко је коришћена технологија авиона 5. генерације чије се увођење у оперативну употребу не очекује пре 2015.-2017. године. Ово би требало да омогући лагани прелаз на авионе нове генерације без слабљења одбрамбених могућности земље, истакнуто је на конференцији за штампу.
Развој и организација серијске производње Су-35 су ушли у приоритетне програме Уједињене Ваздухопловне Корпорације.
У фабрици из Комсомолска на Амуру се комплетирају још два прототипа који ће се придружити програму  летних испитивања.
Извор: РИА Новости http://en.rian.ru/
« Last Edit: July 07, 2008, 10:39:31 pm by machak » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: July 08, 2008, 10:56:49 am »

Evo odlične prilike da konačno vidimo funkcionisanje sveruske avionike na modernom avionu. Ako im "upali" ovaj veoma rizični eksperiment, mnogi strani proizvođači avionike mogu slobodno da planiraju smanjivanje broja svojih pogona.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #2 on: July 08, 2008, 03:04:33 pm »

Ух Бане, па ти баш немаш поверења у руску авионику.  Smiley Су-35 ће вероватно бити технолошки демонстратор за системе и опрему авиона 5. генерације, мада Руси најављују његово увођење у наоружање 2011. године. Јесте да у задњих 15так година код њих све иде релативно килаво и углавном се завршава на прототиповима, али ја мислим да они ипак имају научне и технолошке капацитете да произведу најсавременије системе и опрему. Уосталом, то ће има свакако требати за најављени борбени авион 5. генерације.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #3 on: July 08, 2008, 11:20:27 pm »

Nije da nemam poverenje, nego su se Rusi do sada toliko puta opekli sa svojom avionikom na prototipovima, da verovatno drže svetski rekord u tome Smiley Rusi su još od treće generacije ulazili u projekte sa planom o korišćenju svoje celokupne avionike, samo da bi ih postepeno zamenjivali uglavnom Thales-ovom. Praktično, oni nemaju nekog velikog iskustva u ovome, a ako je stvarno Su-35BM prošao sva testiranja sa sveruskom avionikom, to je super vest i znak da su Rusi napravili stvarno funkcionalnu stvar. A ako Rusi imaju funkcionalnu stvar, za godinu-dve će je pustiti na tržište i time praktično preoteti ogroman deo tržišta koji drže američke i neke evropske kompanije.

Kod avionike ne treba zanemariti ni Kineze, koji mnogo ulažu u to polje, ali čisto sumnjam da će neko da veruje kineskoj avionici pored ruske.

Što se tiče ovog aviona ja sam svoje već rekao u temi "Kinezi i Rusi...". Možda grešim, ali mi neozbiljno deluje da kanari budu opciona varijanta. To mi izgleda kao stari vic za Zastavin Yugo:

Yugo dolazi sa full opremom: četiri točka, volan, prednja sedišta, zadnja sedišta, vrata vozača, vrata suvozača, vrata gepeka, kočnice...
« Last Edit: July 08, 2008, 11:22:11 pm by Bane » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #4 on: July 09, 2008, 02:52:24 pm »

Quote
Što se tiče ovog aviona ja sam svoje već rekao u temi "Kinezi i Rusi...". Možda grešim, ali mi neozbiljno deluje da kanari budu opciona varijanta.
Као разлог за избацивање канар површина наводи се смањење штетног отпора који настаје на већим брзинама лета, али и смањење радарске рефлексије. Уз уградњу снажнијег мотора то такође омогућује режим суперкрстарења. Такође је избачена и ваздушна кочница, а уместо ње се користи диференцијални отклон кормила правца, тј. сваки вертикалац има своје кормило. Избацивањем кочнице створен је простор за смештај додатног горива.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: July 09, 2008, 10:47:18 pm »

Као разлог за избацивање канар површина наводи се смањење штетног отпора који настаје на већим брзинама лета, али и смањење радарске рефлексије.

E sad, pošto se kanari mogu birati opciono, kako avion koji je projektovan da funkcioniše bez njih može opciono podjednako dobro da funkcioniše sa njima? Kanari su odlični za dogfight situacije, ali to bi značilo da jedna država mora da naruči 35-ice bez kanara za presretanje i opšte zadatke, a one sa kanarima za blisku borbu. Dosta komplikovano. Da li ovim potezom Rusi ustvari govore da Su-35BM nije baš dobar u bliskoj borbi bez kanara? Kako će strani kupac reagovati na ovo? Čitao sam nekoliko tesktova gde se špekulisalo zašto ovo postoji kao opcija, i svi stručnjaci su poprilično zatečeni ovakvim rešenjem. Jedan autor je ovo uporedio kao kad bi se B-2 avionu dodali vertikalni stabilizatori kao opcija.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #6 on: July 15, 2008, 11:49:50 am »

Po meni nema nekog velikog smisla unapredjivati avion 4. generacije u jeku uvodjenja aviona 5. generacije u upotrebu,narocito kad niko ga nije ni narucio.I pored svih elektronskih igrackica on opet nece moci da se mjeri s lovcima pete generacije pre svega  F-22.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.