PALUBA
April 30, 2024, 02:47:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vreme je za brodove bez kapetana!  (Read 3586 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: March 01, 2014, 05:04:47 pm »

Vreme je za brodove bez kapetana!


subota 1.03.2014. | 12:00



Preko 90 odsto svetskog transporta vrši se pomorskim putem. Teretni brodovi ne samo što prevoze robu već i kapetana, posadu... a sve to traži dodatne troškove.



Morski saobraćaj bi mogao mnogo da se unapredi a jedno od rešenja je upravo ponuđeno.

Rols Rojsovo odeljenje za brodogradnju koje se bavi inovacijama predstavilo je nacrt projekta za kapetana –robota, koji bi za deceniju mogao da se realizuje.

Stručnjaci su međutim, i dalje veoma skeptični da bi roboti tako brzo mogli da zamene ljudske instikte.

Rols Rojs je predstavio dizajn teretnog broda bez posade. Na ovoj skici se jasno vidi razlika od svih ostalih modernih brodova a to je da nema kapetansku kabinu, prostorije za posadu i slično.

"ideja o daljinskom upravljanju brodovima nije nova, ona postoji decenijama, međutim, sada je to i tehnički izvodljivo", rekao je Oskar Levander šef odeljenja za brodske inovacije pri Rols Rojsu.

Predviđa se da će roboti koji upavljaju vozilima i plovilima izazvati revoluciju u transportu širom sveta. S obzirom da se brodovima preveze roba u vrednosti oko 375 milijardi dolara, što je 90 odsto svetske trgovine, to će biti pravi izazov. Jasno je koliko bi se takvim transportom uštedelo što izaziva britanske inženjere da budu pravi koji će napraviti takve brodove.

Stručnjaci Rols Rojsa shvataju da međunarodni regulatori nisu spremni da prihvate ideju o kapetanu robotu koji bi upravljao putničkim brodovima, ali putovanje od hiljadu milja počelo je prvim korakom, odnosno inicirana je javna debata o tom pitanju.

Kompanija sada traži pravno priznanje ovog ogromnog poduhvata, jer bez dogovorenih međunarodnih propisa o daljinskom pomorstvu, svi razgovori o stvaranju robota za flotu su beskorisni. Bez legalnog tržišta ne bi bilo ni potražnje.

"Nema smisla da razvijamo brodove na daljinsko upravljanje ako ne postoji tržište gde ih možemo prodati", kaže Levander i dodaje da se očigledno brže razvija tehnologija od birokratije.

"Mislim da će trebati više od deset godina da se usaglase sva svetska pravila , ali možda će neka lokalna administracija biti ranije spremna za brodove bez kapetana", nada se Levander.

Prema rečima stručnjaka Rols Rojsa, posade će se prvo osloboditi teretni brodovi koji prevoze čvrstu i suvu robu, dok će brodovi koji prevoze opasne materije poput nafte i gasa još neko vreme zahtevati ljudsko upravljanje zbog uverenja mnogih da je sigurnije da takvim brodovima upravljaju ljudi. Ipak, kako kaže on, vremenom brodovi koji će imati robote kapetane postaće bezbedniji od onih koji imaju posadu.

Korist od brodova na daljinsko upravljanje je očigledna: nema troškova posade (3.299 dolara dnevno, ili oko 44% svih operativnih troškova velikog teretnjaka), nema troškova života, ima više prostora za teret (nema kapetanske kabine i soba za posadu). Osim većeg prostora za teret, potroši se i 15 % goriva manje.

"Nisam baš oduševljen projektom i mislim da je to daleka budućnost", rekao je jedan od skeptika kada je reč o ovom projektu Piter Hinklif, koji je inače generalni sekretar Međunarodne komore za brodarstvo.

Osim zakonskih propisa, još jedna loša strana ovog projekta je i ljudski faktor, odnosno to što će širom sveta milioni pomoraca ostati bez posla.

"To ne može nikada zameniti oči, uši i misli profesionalnih pomoraca", rekao je Dejv Hejndel, direktor londonske akademije za pomorce.

Još jedno pitanje oko koga se vodi rasprava su napadi gusara.

Naime, dok iz Rols Rojsa tvrde da će brodovi bez kapetana biti otporniji na piratske napade samim tim što nema posade koju bi mogli da uzmu kao taoce, skeptici veruju da će upravo ovi brodovi omogućiti da gusarstvo procveta, upravo zbog toga što se takvi sistemi mogu hakovati.

"Sklonite posadu sa broda, i ja ću postati gusar", bio je jedan od šaljivih komentara.

Pomama za robotima već je zahvatila američku vojsku, pa čak i kompanije poput Gugla koji planira da razvije novu generaciju robota i Amazona koji planira da robu isporučuje bespilotnim letelicama, tako da je Levander uveren da će kapetan robot u bliskoj budućnosti biti neizbežan


Izvor: B92
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1 on: March 01, 2014, 05:32:53 pm »

Mislim da je godisnja svjetska ukupna trgovina oko 20.000 milijardi dolara (20 trilijuna dolara), tako da je poduzetnistvo oko tog automatiziranja tim interesantnije.  Kako ce to izgledati - vidjeti ce se.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: March 01, 2014, 05:38:21 pm »

Sve će to funkcionisati do prvog kvara koji će dovesti do pomorske nesreće...
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #3 on: March 01, 2014, 06:12:09 pm »

Sasvim ocekivano i izvedivo. Posebno za oceanske ture tocka A do tocke B.
Moze postojati minimalna posada za operacije isplovljenja i prihvacanja tj uplovljenja. Idealno za bulk i kontejnerski transport na vecim relacijama od A do B, za pocetak.

Ipak, neke pomorske djelatnost i operacije nece se moci izvoditi bez posade jos dugo godina.

Nema nekog velikog rizika od nesreca u oceanskoj plovidbi ako pricamo o integriranom upravljackom tj navigacijskom sustavu 0-24h. Ako pricamo o full automatizaciji i auto-pilotu onda je svasta moguce.
I sam radim na brodu projektiranom od strane RR. Nemojte uopce sumnjati u RR. Ovo je realnost/buducnost. Uredski kapetani, 8-15h i vikendi off...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #4 on: March 01, 2014, 06:22:19 pm »

Razne manevre ne mogu obavljati niti roboti, sateliti a pogotovo navigatori iz sjedišta kompanije. Koliko bi vijek trajanja bez ijednog kvara i nedostatka ovakvog broda bio? Što učiniti u izvanrednim situacijama bez posade? Ugasiti požar u skladištu dodirom tipke na uredskom računalu?
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #5 on: March 01, 2014, 06:37:38 pm »

Brod na kojem radim kao zapovjednik, opremljen sustavom za dinamicko pozicioniranje Rolls-Royce DP, odrzava poziciju ispod naftne platforme u radijusu oscilacije pozicije od 0.5-1.0m na jacini vjetra od 40cv i visini valova 4m, sve to klikom misa. Prije 30 godina "to je bilo nemoguce", danas je rutina.
Radit ce se i manevri i gasiti pozari, klikom misa. Kvarovi ce biti bajpasirani redundancijom/dupliciranjem ili tripliciranjem svih sustava.
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #6 on: March 01, 2014, 07:09:01 pm »

Naravno uvijek postoji mogucnost "totalnog raspada sustava".
Misljenja sam da bi se taj problem rjesio prisustvom "servisnog broda" u odredjenoj zoni plovidbe, kao i dezurnih oceanskih tegljaca pripremnih za takve situacije. Ako pricamo o robotizaciji ovakvog tipa, onda pricamo o citavoj jednoj novoj pomorskoj grani, novom biznisu, novoj industriji sa svim potrebnim logistickim i usluznim sadrzajima, firme, servisi, kooperanti itd. 
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 486



« Reply #7 on: March 01, 2014, 07:24:58 pm »

Hmm, dali ne bi bilo logičnije, da ima svaki takav brod i heliped, kako bi se na brod prvo spustili serviseri i ustanovili šta se događa? Koliko razumem automatizaciju uopšte nije danas problem u kvaru, kojeg detektiraju senzori. Ljudsko veselje poćinje, kad se pokvare senzori pored određenog sistema i sve pokazuje ili OK ili unakrsno. Pa sad znaj...
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #8 on: March 01, 2014, 07:48:31 pm »

Vjerovatno bi imali helipad, ali u oceanskoj plovidbi treba i razmisljati o maksimalnom doletu helikoptera. Pricamo ipak o velikim udaljenostima.
Moja "ideja" tzv. "Servisnog broda" takodjer podrazumjeva i helikopter na njemu, skladiste rezervnih djelova, servisere itd...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.