Jedina mana tog postolja je tezina od preko 20 kg - gde je potreban jedan borac samo da nosi postolje.
Da bi obezbijedilo potrebnu stabilnost, postolje mora imati određenu masu! Inače čemu postolje ako nepovećava stabilnost prilikom paljbe. Mostolje M52 mitraljeza M53, ne samo da je teže od onog za M84, već ima i amortizer. Nisam siguran koliko je postolje za M84 korisno.
Pored toga vise nema masivnih frontalnih jurisa pesadije gde bi takva postolja dosla do izrazaja i brzina vatre M53 u kombinaciji sa brzo izmenjivim cevima.
Juriši se izvode kad se neprijatelju priđe na blisko otstojanje. Tako da za odbijanje juriša i nije potreban veliki domet. Stvar je u nečemu drugom. Tokom 1.SR pred napad protivnički položaji su danima "preoravani" artiljerijskom vatrom. I zato su teški mitraljezi (Maksimi, Vikersi, Hočkisi...) držani nazad u zaklonima. Kad bi prestala art. vatra i neprijateljska pješadija krenula u napad, mitraljezi su postavljani na vatrene položaje i otvarali vatru. Što su mitraljezi raspoređeni više unazad to protivnička artiljerija mora "preoreti" veću površinu. A to traži više vremena ili više atr. oruđa i više municije.
Još u 2.SR su se minobacači 82mm pokazali daleko boljim pri dejstvu na ciljeve udaljene preko 800m od vlastite pješadije. Do 800m su efikasni i puškomitraljezi. Pored toga minobacači 82mm dejstvuju sa zaklonjenih položaja, a mogu gađati i laka utvrđenja.
Između dva svjetska rata pojavili su se i "pješadijski" topovi (npr. njemački 7,5cm lIG18 i sovjetski 76mm pukovski top M27), koji su neposrednim gađanjem mogli da eliminišu neprijateljske mitraljeze i u zaklonima. Poslije 2.SR tu ulogu su preuzeli bestrzajni topovi.
Za savremena ratovanja je M84 mnogo pogodniji, laksi, precizniji, zahteva manje vojnika a moze da se ponese vise municije. M84 sa postoljem i optickim nisanom je tezak oko 15 kg.
M84 je kao puškomitraljez lakši od M53 oko 4kg. I naravno da je moderniji. Kao mitraljez ne može ono što može M53, ali to u savremenim ratovima to nije ni potrebno.
Inace u vecini vojska se klasicni mitraljez u (puscanim) kalibirima 5.56-7.62-7.9 mm sa postoljemo sve redje koriste. Vecinom se koriste kao puskomitraljezi bez postolja a tezi mitraljeze 12.7-14.5 sa postolja (i to najvise na kontrolnim tackama, utvdjenim objektima/bazama) stim da se i jedni i drugi ugradjuju (postavljaju) na sva moguca vozila.
Sovjeti su poslije 2.SR na nivou streljačkog odjeljenja imali puškomitraljez RPD kalibra 7,62X39mm. Na nivou čete puškomitraljez RP-46 kalibra 7,63X54mmR, a na nivou bataljona mitraljez SGM kalibra 7,62X54mmR.
Početkom šezdesetih je RPD zamijenjen RPK, a RP-46 i SGM sa PKM. Ali tad je sovjetska pješadija bila u procesu potpune mehanizacije (osim padobranaca i sl. sastava), a na OT su bili ugrađeni mitraljezi kalibra od 7,62 do 14,5mm. Kasnije su se pojavili i BMP...