PALUBA
March 28, 2024, 06:05:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojni helikopter pao na Luštici  (Read 21220 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pedjamne
desetar
*
Offline Offline

Posts: 102


chief


« Reply #15 on: September 03, 2011, 04:52:06 pm »

Kod nas je ukinuto vojno tužilaštvo i sudovi,to rade "civilni" tužioci i sudovi.Istražni sudija je izjavio"da ima indicija da postoji video zapis iz drugog helihoptera".Ja sam u prvi mah pomislio da je u pitanju neka "strana" posada,jer je u golubovcima centar za obuku pilota helihoptera,znam da su zadnji put bili makedonski piloti.Po meni,izgleda da su zakačili stari znak na jednoj "kao lanterni",to će znati vojna lica o čemu se radi,meni je za radar-reflektor mala površina,tako da ne znam što je to,uglavnom,rešetkastog oblika,na betoskom stubu visine lanterne.
Prije sam posmislio da će se survat ovi sa air-traktorima kada uzimaju vodu sa mora ili jezera ,i provleče se ispod dalekovoda,nego da će se ovo desiti!Tragedija...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: September 03, 2011, 04:59:34 pm »

Nek im je laka zemlja.
Logged
mali41
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21


« Reply #17 on: September 10, 2011, 11:18:25 am »

Tog dana sam se zatekao na Zanjicama, od 9 sati tog jutra su nadletali podrucje u brisucem letu a ljudi koji su na Zanjice pristizali, pricali su da su letjeli tako nisko da su ih iz barki mogli dohvatiti. Mjesto udara sam posjetio poslije 3 dana. Nazalost, ne postoji na ovom sajtu nijedna slika sireg podrucja udara, na kojoj bi se vidjeo stari navigacioni stub na samom izlazu iz Dobreca lijevo prema Zanjicama. Vrh stuba je oko 7 metara od morske povrsine. Prvi dan dam cuo komentare pilota koji su vidjeli mjesto udara da su zakacili za taj stub i 10-tak metara od njega se kokpitom zabio u stjene. Nisu imali sanse da se izvuku iz te situacije.
Dakle, u brisucem letu su prosli uvalu Miriste i lijevom obalom uvale letjeli u pravcu Prevlake s namjerom da skrenu ka Zanjicama, uletjeli na sam cosak i zakacili stub  koji se ne vidi iz uvale. Pokusat cu naci sliku tog podrucja, svakom pilotu ce biti jasno sta se dogodilo.
Mirko Spremo, ronilac iz HN i njegov sin su bili na mjestu pada prvi, i treca zrtva im je preminula na rukama. Dali su intervju RTCG a poslije sam razgovarao s njim.
Logged
mali41
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21


« Reply #18 on: October 03, 2011, 07:15:55 am »

Mjesto pada i navigacioni stub


* Slika(897).jpg (284.04 KB, 1280x960 - viewed 165 times.)

* Slika(896).jpg (294.73 KB, 1280x960 - viewed 152 times.)

* Slika(894).jpg (315.03 KB, 1280x960 - viewed 185 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #19 on: October 05, 2011, 09:37:11 pm »

Ja sam ih gledao dok su leteli u zalivu - jesu bili nisko ali naikako toliko nisko da bi zakačili taj stub.
Malo mi je neverovatna ta priča o mogućem uzroku udesa ....
Logged
pedjamne
desetar
*
Offline Offline

Posts: 102


chief


« Reply #20 on: October 10, 2011, 09:08:10 am »

Završena je obdukcijska toksikološka analiza ,posada je bila zdrava i bez prisustva alkohola  u krvi.Helihopter koje je bio iza ovog helihoptera koji je pao,snimao je "nastavni film",i snimio pad helihoptera.Sada se istraga svela na tehnički kvar ,svi su helihopteri od tada prizemljeni,i međunarodna komisija istražuje mogući kvar.
Logged
pedjamne
desetar
*
Offline Offline

Posts: 102


chief


« Reply #21 on: October 10, 2011, 11:39:26 am »

Isključena je verzija da su zakačili stub,helihopter koji je snimao bio je u zaokretu i nema snimka udara u brdo,tačno u tom mometu izlazi iz kadra.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #22 on: December 15, 2011, 01:59:12 pm »

Delovi helikoptera VCG šalju se na ekspertizu u Francusku

Izvor: www.blic.rs ; Tanjug    | 15. 12. 2011.

Delovi helikoptera Vojske Crne Gore (VCG), prilikom čijeg pada su poginula tri pilota, biće poslati u Francusku kako bi u specijalizovanoj laboratoriji bili detaljno ispitani, saopšteno je iz crnogorskog Ministarstva odbrane.

Pripadnici VCG Belhadin Šahbaz, Ivan Obradović i Vidoje Tomić stradali su 2. septembra u padu helikoptera marke "Gazela" u rejonu Luštice, a uzrok tragedije još nije poznat.

Iz Ministarstva odbrane je saopšteno da je ekspertski tim "Eurokoptera", firme iz Francuske koja je tvorac helikoptera gazela, od ponedeljka do srede boravila u poseti VCG, radi pomoći istražnom timu na otkrivanju uzroka udesa letelice.Eksperti su izvršili uvid i napravili analizu oštećenja koja su nastala na helikopteru i usaglasili korake koje treba preduzeti da bi se rasvetlili uzroci udesa.

Selektovani delovi komponenti helikoptera biće, u najkraćem roku, poslati u Francusku, kako bi se u specijalizovanoj laboratoriji detaljno ispitali, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je dogovoreno da eksperti iz "Eurokoptera" dostave uputstvo sa preporukama koje treba preduzeti na ostalim helikopterima gazela u cilju njihove dalje bezbedne upotrebe.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #23 on: April 04, 2012, 12:46:17 pm »

Kvar na rotoru elise uzrok prošlogodišnje helikopterske nesreće na Luštici

Quote
Kvar na rotoru elise uzrok prošlogodišnje helikopterske nesreće na Luštici?

Najvjerovatniji uzrok helikopterske nesreće septembra 2011. na Luštici  je kvar na rotoru elise helikoptera, pokazuju preliminarni rezultati francuskih eksperata, objavile su Vijesti.

Helikopter je pao na stjenovitu obalu poluostrva Lušica i tom prilikom su poginula tri pripadnika Vojske Crne Gore .

http://www.pcnen.com/
« Last Edit: April 04, 2012, 01:36:45 pm by leut » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #24 on: September 03, 2012, 08:36:50 am »

Iz ND "Vijesti"...


Godišnjica nesreće na Luštici: „Gazele“ i dalje prizemljene

02.09.2012 u 21:28

Cijeli sistem uzbunjivanja i spasavanja je u udesu vojne „gazele“ na Luštici pokazao brojne manjkavosti

Godišnjica najveće tragedije u kratkoj istoriji vazduhoplovstva Vojske Crne Gore – pada lakog višenamjenskog helikoptera tipa „gazela“, 2. septembra 2011. godine na Luštici, osim postavljanja spomen-ploče stradaloj posadi prije neki dan na mjestu udesa u uvali Dobreč, nije donijela niša opipljivo novo u objašnjenju javnosi zašto se srušio helikopter kojim je upravljala iskusna posada.

Ni 365 dana nakon udesa, zvanično se ne zna zbog čega je helikopter tipa “Soko-Aerospatiale” SA-341 “gazela”, evidencijski broj 12 752, na današnji dan prije godinu dana u brišućem letu, udario u stijene u uvali Dobreč, na ulazu u Boku Kotorsku. Tom prilikom živote su izgubili potpukovnik pilot Belhadin Šahbaz (44), major Ivan Obradović (36) i stariji vodnik I klase Vidoje Tomić (36).

"Znaće se kako su poginuli naši vojnici. Trenutno za nas nema prečeg zadatka nego da utvrdimo okolnosti nesreće koja ih je zadesila", kazao je na komemoraciji nastradaloj posadi, 3. spetembra prošle godine načelnik Generalštaba VCG, viceadmiral Dragan Samardžić.

Slično obećanje u susretu sa članovima porodica stradalih vazduhoplovaca, 9. septembra je ponovio i tadašnji ministar odbrane Boro Vučinić.

Još bez uzroka udesa

Uprkos takvoj deklarativnoj odlučnosti prvog čovjeka vojske, do danas zvanično nije otkriven uzrok udesa nesrećne “gazele” i njene posade, iako su se u istragu uključili i predstavnici francuske kompanije “Eurocopter”, nasljednika konstruktora i prvobitnog proizvođača helikoptera tipa “gazela”, fabrike “Aerospatiale”.

"Odmah nakon udesa helikoptera, načelnik Generalštaba formirao je komisiju za ispitivanje udesa. Na poziv MO, ekspertski tim iz Eurocoptera iz Francuske, boravio je u Crnoj Gori od 12. do 14. decembra 2012. godine i izvršio selekciju dijelova srušenog helikoptera radi upućivanja na dalja ispitivanja u laboratorije Eurocoptera. Rezultate tog ispitivanja još nijesu dostavljeni Ministarstvu. Po dobijanju ovih rezultata komisija će podnijeti pisani izvještaj, a o nalazima komisije javnost će biti upoznata", odgovoreno je u petak “Vijestima” iz Ministarstva odbrane (MO) na pitanje dokle se stiglo sa istragom nesreće vojnog helikoptera na Luštici i da li je moguće da ni osam mjeseci nakon što su se uključili u istragu, ni stručnjaci “Eurocoptera” nisu uspjeli ustanoviti zbog čega se srušila “gazela” VCG.

Iz MO su saopštili da po zakonu, jer se radilo o vojnoj letjelici, u istraživanje ovog udesa nije mogla biti uključena Agencija za civlno vazduhoplovstvo Crne Gore, ali da “istragu o ovom udesu vodi i Više državno tužilaštvo kojem su od strane MO dostavljeni video-zapisi i druga tražena dokumenta”.

Ipak, i pored svega do sada još nema zvanično utvrđenog uzroka udesa, zbog čega je i dalje na snazi zabrana letjenja za sve preostale helikoptere tipa “gazela” u vazduhoplovnoj bazi VCG. Zabrana donijeta je iz bezbjednosnih razloga odmah nakon udesa na Luštici, a zbog vanrednog stanja u februaru ove godine, privremeno je stavljena van snage, kako bi “gazele” VCG, inače jedini helikopteri u naoružanju crnogorskih oružanih snaga, mogle letjeti i pružati pomoć u sniježnom nevremenu odsječenim djelovima Crne Gore.

Oproštajni let?

Iako je do sada u upotrebi bilo zvanično objašnjenje da su dvije “gazele” od kojih se helikopter 12 752 srušio, 2. septembra prošle godine bile “na redovnoj obuci”- dakle, trenažnom letu, MO je u odgovorima na najnovija pitanja “Vijesti”, upadljivo izbjegao da eksplicitno potvrdi da se radilo o trenažnom letu. Naime, nelogično je da se, ako je u pitanju trenažni let iznad vodene površine, on obavlja u sred zaliva Boke u kome početkom septembra ima ogroman broj turista i plovila na moru, a inače se to, kada je u pitanju helikopterska jedinica sa aerodroma Golubovci, radilo iznad voda Skadarskog jezera.

Stoga na snazi dobija nezvanična verzija po kojoj je tragični let 2. septembra 2011. trebalo da bude oproštajni pred odlazak u penziju jednog od stradalih vazduhoplovaca, a drugi helikopter ga je snimao kamerom kako bi njihov kolega za uspomenu dobio poseban poklon – upečatljiv video-snimak svoje vještine za pilotskom palicom. Po nepisanom vazduhoplovnom pravilu, koje je važilo u JNA, pilot nikada unaprijed nije smio da zna kada će obaviti posljednji let prije penzionisanja ili odlaska na novu dužnost, upravo zbog posebnog emotivnog stanja kada se opraštaju od tog poziva.

Sve se, nažalost, završilo nesrećom u uvali Dobreč, što, ukoliko je u pitanju bio trenažni let, navodi na zaključak da ga pretpostavljeni oficiri nisu dobro pripremili, jer je posadu “gazele” u niskom, brišućem letu nad Dobrečom “iznenadila” prepreka - stub stare terestričke navigacijske oznake za ulazak brodova u Boku.

"Let dvaju helikoptera Bokokotorskim zalivom u potpunosti se odvijao iznad vodene površine, a ne iznad naselja. Let je bio pravilno najavljen nadležnoj agenciji i sve vrijeme leta Bokokotorskim zalivom posada je imala komunikaciju sa aerodromskom kontrolom leta Tivat, o čemu postoji odgovarajući zapis. Let helikoptera je sniman isključivo radi izrade materijala za obuku pilota helikoptera. O eventualnom objavljivanju snimka odlučiće se po završetku istrage", rečeno je “Vijestima” u MO.

Na pitanje zbog čega je drugi helikopter VCG koji je letio u paru sa nastradalim vazduhoplovom, odmah po rušenju “gazele” 12 752, napustio mjesto nesreće ni ne pokušavši da eventualno pruži pomoć posadi nastradalog helikoptera, iz MO je odgovoreno da je posada drugog helikoptera javila poziciju udesa.

"Slijetanje na ili u blizini mjesta udesa nije bilo moguće zbog konfiguracije terena. Napuštanje helikoptera “gazela” iz lebdjenja nije moguće bez skidanja vrata prije polijetanja, zbog toga što za vijeme lebdjenja nije bezbjedno otvarati bilo koja vrata helikoptera radi napuštanja istog. Signal i preciznu poziciju pada helikoptera emitovao je ELT (Emergency Locator Transmitter) uređaj kojim je helikopter opremljen”", odgovaraju iz MO na pitanje zbog čega niko iz drugog vojnog helikiptera nije ni pokušao iskočiti u more, doplivati do stijena na kojima se zaustavila olupina srušenog helikoptera i pokušati pomoći svojim saborcima, već je odmah odletio dalje, ni ne ostavši da “markira poziciju” do dolasak ostalih spasilaca.

Iako je po tvrdnji MO, ELT iz srušenog helikoptera emitovao signal po kome su spasioci mogli naći poziciju, druga dva vojna helikoptera koja su se sa Golubovaca uputili ka mjestu nesreće, u prvom navratu su otišli mnogo južnije nego što je trebalo i nadlijetali su prostor oko Plave špilje, Arze i Žanjica, prije nego što su ih sa zemlje ipak uspjeli usmjeriti na mjesto udesa kod Dobreča. Pri tom njihove posade, po tvrdnjama svjedoka sa brodova koji su se zatekli ispred ispred uvale Dobreč, uopšte nisu odgovarale na radio-pozive sa zemlje i sa brodova na kanalu 6, međunarodnom kanalu za komunikaciju sa vazduhoplovima i brodovima u operacijama traganja i spasavanja. Isto se desilo i sa helikopterom MUP-a u kojem je bio pomoćnik ministra za vanredne situacije i civilnu bezbjednost Zoran Begović koga su spasioci sa zemlje mobilnim telefonom morali navoditi na dodđe na mjesto nesreće.

Inače, cijeli sistem uzbunjivanja i spasavanja je u udesu vojne „gazele“ na Luštici pokazao brojne manjkavosti, pa su tako prvi pripadnici policije i civilnih spasilačkih službi na mjesto pada helikoptera stigli tek nakon skoro 40 minuta.

Porodicama stradalih stanovi i po 24 plate

Ministarstvo odbrane je na pitanje “Vijesti” da li je realizovano obećanje bivšeg ministra Bora Vučinića porodicama stradalih vazduhoplovaca da će dobiti stanove, saopštilo da su “porodicama poginulih pripadnika Vojske Crne Gore dodijeljeni odgovarajući stanovi u novoizgrađenoj stambenoj zgradi u Tološima”.

Na pitanje jesu li familije stradalih do sada dobile novac od obaveznog životnog osiguranja, tri na službenoj dužnosti poginula pripadnika VCG, MO je odgovorilo da je taj resor “u skladu sa važećim propisima, porodicama lica koja su stradala u udesu helikoptera, isplatio jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 24 neto zarade”.

Letjeli helikopterom starim preko 30 godina


Helikopter tipa “soko-aerospatiale” SA-341 “gazela” koji se prošle godine srušio na Luštici proizveden je prije 32 godine u Fabrici vazduhoplova “Soko” u Mostaru. Ta fabrika je izradu ovih helikoptera počela 1978. godine, po licenci koju je bivša SFRJ 1971. potpisala sa čuvenim francuskim proizvođačem i konstruktorom vazduhoplova, firmom “Aerospatiale”.

Helikopter sa vojno-evidencijskim brojem 12 752 koji se lani srušio na Luštici, dio je serije od pet “gazela” napravljenih 1980. godine u fabrici “Soko” u varijanti HS-42, odnosno sa primarnom namjenom za korišćenje u spasavanju. Ta “gazela” je raspad SCG 2006.godine dočekala kao jedan od ukupno 17 helikoptera tog tipa koji su se zatekli na aerodromu Golubovci.

Zajedno sa još tri helikoptera tog tipa iz sastava Vazduhoplovne baze VCG, i helikopter 12 752 je prije par godina generalno remontovan i modernizovan u banjalučkoj firmi “Ikar”, pa je bio tehnički potpuno ispravan. Iako je riječ o lakom helikopteru koji nije prvenstveno namijenjen borbenim dejstvima, u bivšoj vojsci “gazele” su korišćene i za protivoklopnu borbu jer jer helikopter naoružan sa četiri protivoklopne vođene rakete 9M14M maljutka i dvije samonavođene rakete vazduh-vazduh 9M32M strela-2M. Ta varijanta “gazelle” nazvana je “gama”, dok je verzija ovog helikoptera za izviđanje i korekturu artiljerijske vatre, nosila ime “hera”.

Osim u te dvije namjene, “gazela” je u JNA i gotovo svim ostalim vojskama na prostoru bivše SFRJ, korišćena i za laki transport, održavanje veze i za spasavanje. Iako potpuno neoklopljen i veoma ranjiv na vatru protivnika, helikopter tipa “gazela” zbog svojih odličnih manevarskih osobina i hitrosti, omiljen je među vojnim pilotima na prostoru bivše Jugoslavije.

Iako ga zbog ranjivosti zovu “jajetova ljuska”, piloti ga smatraju idealnom mašinom za uživanje u letjenju jer je “gazela” jednostavna, pouzdana, jako manevrabilna i kako letači kažu, “pruža neponovljiv osjećaj kada pri brzini preko 200km/h sankama stajnog trapa u ultraniskom letu, dodirujete nepokošenu travu.”

Rotor elise mogući uzrok nesreće

"Vijesti" su ranije objavile da preliminarni razultati istrage pokazuju da su problemi na rotoru elise helikoptera "gazela" najvjerovatnije uzrok teške tragedije. Prema preliminarnom nalazu stručnjaka iz Francuske podaci eksperata o mogućem uzroku nesreće stigli su iz Francuske, gdje eksperti u specijalizovanoj laboratoriji već mjesecima istražuju šta bi mogao biti uzrok pada letjelice, govore da je kvar na ključnom dijelu elise doveo do nesreće", kazao je sagovornik "Vijesti".

Zbog toga je i francuski tim stručnjaka preporučio rukovodstvu VCG da do konačnog nalaza o uzroku nesreće više ne koriste ni ostale helikoptere tipa "gazela".

Zapelo i oko ćirilice

Osim što javnost uskraćena za informaciju šta se stvarno dogodilo tog septembarskog dana prošle godine na Luštici, kontraverze su pratile i postavljanje spomen-ploče stradalim vazduhoplovcima prošle sedmice.

Prema informacijama "Vijesti", ideja o postavljanju spomen- obilježja na mjestu pada helikoptera prvo nije ni našila na podršku u samoj Vojsci. Na inicijativu kolega poginulih pilota, da se u uvali Dobreč postavi spomen-ploča, vojni vrh je reagovao tako što je saopštio da za to nema para. Pripadnici te jedinice su ipak iz sopstvenih sredstava i donacijama uspjeli da sakupe potreban iznos, kada je iz Generalštaba stigla informacija da će obezbijediti 500 eura da se postavi spomen-obilježje. Dan prije svečanosti na Luštici montirana je spomen-ploča, ali je istom brzinom i uklonjena jer je tekst bio ispisan - ćirilicom.

Onda je vojni vrh naredio i finansirao hitnu izradu novog obilježja, ovog puta sa posvetom na latinici, koja je preko noći postavljana i u srijedu otkrivena na svečanosti uz visoke zvanice i porodice stradalih vazduhoplovaca.

Izvor: www.vijesti.me
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #25 on: September 03, 2012, 02:30:36 pm »

Iako je CG mala država, maltene, svi se u njoj međusobno poznavaju i pozdravljaju, mnoge ključne stvari i događaji su pod velom tajne. Tako i ovaj tužni i nesretni događaj, koji se desio pre godinu dana na Luštici.



Jednostavno, obična raja ne treba da zna šta se dešava!
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #26 on: November 05, 2012, 07:06:38 pm »

Saopštenje Komisije za ispitivanje udesa helikoptera nakon završetka istrage


Dana 02. 09. 2011. godine u 11.56 časova, 500 m južno od uvale Dobreč (poluostrvo Luštica), tokom redovnog trenažnog leta  para helikoptera, dogodio se udes helikoptera H-42 Gazela ev.broj 12752 u kojem su živote izgubili članovi posade: potpukovnik Šahbaz Omera Belhadin, pilot, nastavnik letjenja,; major Obradović Borivoja Ivan, pilot nastavnik letjenja; i stariji vodnik prve klase Tomić Milinka Vidoje, tehničar-letač.

Odmah nakon udesa, Načelnik Generalštaba VCG je, u skladu sa Zakonom o Vojsci Crne Gore i propisom za sprečavanje i ispitivanje vazduhoplovnih udesa, oformio Komisiju za ispitivanje vanrednog događaja-udesa vazduhoplova.

Komisija je uradila analizu udesa na bazi prikupljenih dokaza tokom uviđaja na licu mjesta, detaljnog pregleda ostataka vazduhoplova, foto i video materijala, prikupljenih izjava od očevidaca i drugog ljudstva koje je opsluživalo i obezbjeđivalo vazduhoplov i letenje, tehničkih analiza i mišljenja ovlašćenih institucija i pojedinaca i uvida u svu neophodnu dokumentaciju planiranja letenja, vazduhoplova, posade, nadležne kontrole letenja i ljekarskih nalaza.

U cilju nezavisne ekspertske analize, na poziv Ministarstva odbrane, ekspertski tim francuske kompanije „Eurocopter“ boravio je u Crnoj Gori od 12.-14. decembra 2011.godine. Ekspertima je predočen rad Komisije i sav dokazni materijal. Nakon analize i pregleda djelova helikoptera ekspertski tim Eurokoptera je selektovao djelove koji su poslati na vještačenje. Analiza djelova koja je vršena u specijalizovanim labaratorijama u Francuskoj je pokazala da ti djelovi nisu uzrok udesa.

Rekonstrukcija „kritične“ faze leta urađena je vrlo precizno, korišćenjem pouzdanih izvora informacija i to: video zapisa načinjenog iz drugog helikoptera, izjava relevantnih očevidaca udesa i tragova pronađenih na terenu.

Na osnovu Izvještaja Komisije faza leta  od plaže Dobreč odvijala se po sledećem:

„Od plaže Dobreč vođa para helikoptera leti u kursu 205° iznad linije obale, paralelno sa obalom, na visini oko 30-40 metara i brzinom 130 - 150 km/h. Pratilac u toj fazi leta nastoji sustići vođu kako bi se vratio na zadate norme, leteći u desnom razmaknutom stepenu (odstojanje 150 m i rastojanje oko 40 m) u blagom snižavanju i povećavajući brzinu. Na oko 4 sekunde prije udesa, vođa kreće u blago penjanje uz istovremeno primjetno „klizanje“ ulijevo  i kretanje u lijevi nagib od preko 60° (prema kopnu). Pratiocu pažnju privlači to što vođa daje energičan, velik lijevi nagib. U tom momentu se nalazi iznad vode i na visini većoj od pratioca, svakako iznad 40 m. Od momenta postizanja nagiba prestaje da penje, nastavlja da se kreće u lijevom nagibu u blagom uglu na dolje skrećući ulijevo ka obali, brzo gubeći visinu. Udara u stijene na 30-tak metara od obale na visini od 11 metara nad morem. U momentu udara o stijene helikopter se nalazio u kursu 105°-110°, u lijevom nagibu od 45° i uglom poniranja oko 10°. Ovo kretanje helikoptera podsjeća na manevar karakterističan za avion - „lijevo poluprevrtanje za 90°“.

Od momenta otpočinjanja nepravilnog kretanja helikoptera (posljednje 4 sekunde leta) na video snimku i po izjavama pratioca, nije bilo vidljivih naglih promjena položaja helikoptera po bilo kojoj osi, koje bi navele na zaključak da je posada komandama leta pokušala uraditi bilo što da spriječi ovakvo kretanje i udes.

Međutim, materijalni dokazi govore da je posada pokušala da spriječi nekontrolisano kretanje helikoptera i to: posada je pred udar o zemlju dala punu snagu, odnosno povukla kolektivnu palicu do krajnjeg gornjeg položaja, što je trebalo između ostalog da dovede do kretanja helikoptera na gore. Ciklična palica nalazila se otklonjena udesno (lijeva pilotska palica praktično preslikala na lijevo sjedište otklonjena udesno), što znači da je posada i ovom komandom leta pokušala „vaditi“ helikopter iz lijevog nagiba, odnosno preći u desni nagib. Inače, pri pomjeranju ciklične palice helikopter trenutno reaguje na zadatu komandu promjenom svog položaja u prostoru. U odnosu na dokazano, video snimak i izjave pilota drugog helikoptera nema znakova o bilo kakvim promjenama položaja helikoptera pogotovo ne u stranu otklonjene ciklične palice. Ovo navodi na zaključak da je helikopter bio praktično neupravljiv jer u kritičnim momentima nije „odgovarao“ na zadatu komandu od strane posade.

Na osnovu nedvosmislenih tragovima na zemlji, koje su ostavili sva tri kraka glavnog rotora, evidentno je da jedan od krakova nije pratio putanju druga dva. U normalnom motornom letu sva tri kraka su podešena da se putanje poklapaju uz maksimalno dozvoljeno odstupanje terminezona kraka do 1,5 cm.“

Uzimajući u obzir scenario po kojem se let odvijao, a u skladu sa svim prikupljenim dokazima sigurno je da udes nije nastao kao posljedica greške posade u tehnici pilotiranja ili eksploataciji helikoptera odnosno nediscipline ili druge vrste ugrožavanja bezbjednosti letenja od strane posade.

Organizacija letenja, vođenje vazduhoplova, meteorološka situacija, zdravstveno stanje posade, održavanje vazduhoplova nije imalo uticaja na udes. Naglašavamo, da stari stub navigacijske oznake, koji je u više navrata u javnosti pominjan kao mogući uzrok udesa, nije imao nikakvog uticaja na udes i helikopter u bilo kojoj fazi leta nije ostvario kontakt sa stubom.

Komisija je utvrdila da nije bilo greške u tehnici pilotiranja koja bi mogla dovesti do nekontrolisanog kretanja i udesa helikoptera. Nije bilo moguće sa sigurnošću utvrditi koji pilot je u kritičnim momentima upravljao helikopterom.

Komisija je na osnovu svih činjenica zaključila da ljudski faktor nije uzrok udesa. Uzrok udesa je gubitak kontrole nad vazduhoplovom, što je najvjerovatnije posledica otkaza u sistemu komandi leta helikoptera. Zbog velikog broja i obima lomova i oštećenja na djelovima helikoptera, nije bilo moguće utvrditi koja je konkretna komponenta zakazala.

Izvještaj Komisije sa svom dokumentacijom je dostavljen nadležnom državnom tužiocu.

Porodice poginulih vazduhoplovaca nisu saglasne da se snimak udesa helikoptera objavi u javnosti.

Na osnovu preporuka Eurokoptera izvršeni su svi potrebni pregledi na helikopterima Gazela i isti se, u skladu sa propisanom procedurom, mogu ponovo staviti u operativnu upotrebu.
http://www.vojska.me/izvjestaji-izjave-aktivnosti/1275-saopstenje-komisije-za-ispitivanje-udesa-helikoptera-nakon-zavrsetka-istrage

Logged
flatron
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #27 on: November 09, 2012, 11:47:00 pm »

KOMANDA HELIKOPTERSKE JEDINICE IGNORISALA UPOZORENJA DA GAZELA U KOJOJ SU POGINULA TRI OFICIRA VCG NIJE ZA UPOTREBU

Probni pilot tri puta ukazivao na kvar ■
U Banjaluci, gdje su vršene popravke helikoptera, nije remenotovana letjelica u kojoj su kasnije poginula trojica oficira, kako su to tvrdili iz Ministarstva odbrane, već je rađen samo takozvani C2 pregled Komanda helikopterske jedinice Vojske Crne Gore nije uvažila upozorenja probnih pilota na aerodromu u Golubovcima, koji su tvrdili da nije za upotrebu „gazela” u kojoj su kasnije poginula tri crnogorska oficira. Probni pilot je u tri navrata tražio da se letjelica stavi van upotrebe dok se ne otkloni kvar. Međutim, kako je „Danu” potvrđeno iz više izvora iz Ministarstva odbrane, „gazela” je stavljena u upotrebu sva tri puta poslije najobičnijeg tehničkog pregleda u hangarima u Banjaluci.
Dana 2.9.2011. godine u 11.56, 500 metara južno od uvale Dobreč (poluostrvo Luštica), tokom redovnog trenažnog leta para helikoptera, dogodio se udes helikoptera „H-42 gazela” ev. broj 12752 u kojem su živote izgubili članovi posade: potpukovnik Belhadin Šahbaz, pilot, nastavnik letenja; major Ivan Obradović, pilot nastavnik letjenja; i stariji vodnik prve klase Vidoje Tomić, tehničar-letač.
Naš izvor tvrdi i da nije istina, kako je to Ministarstvo odbrane navelo u saopštenju, da je sporna „gazela” remontovana.
– Nijedan helikopter nije remontovan u pravom smislu te riječi. Rađeni su takozvani C2 pregledi koji nemaju veze sa remontom. Mi smo prihvatili takozvani liberalniji režim tehničkih pregleda koji važi za civilno vazduhoplovstvo, i zbog toga je došlo do grubog propusta. Ovako nešto se nije moglo desiti u bivšoj JNA ili u Vojsci Jugoslavije jer su letjelice u takvom stanju odmah stavljane van upotrebe – kazao je visoki oficir crnogorske vojske.
Helikopter koji je pao na Luštici bio je u kvaru čak godinu dana ranije, a vožen je u takvom stanju. Prema riječima našeg sagovornika, bilo je pitanje ko će i kad će poginuti vozeći taj helikopter. Kada je gazela došla iz Banjaluke sa takozvanog C2 pregleda probni pilot je sjeo da je isporba. Napisao je više primjedbi, a između ostalog i to da se osjećaju određene vibracije tokom leta i naveo da će „ovaj helikopter nekoga da ubije”. Vratio ga je na dodatne preglede. Kada su tehničari i inženjeri pregledali letjelicu, odobrili su ponovnu upotrebu jer su navodno otklonili kvar. To, nažalost, nije bilo tačno. Probni pilot je još dva puta vraćao letjelicu zbog istog kvara, i tehničari bi svaki put pronašli nešto novo. Da kvar nije otklonjen potvrđeno je na najgori mogući način, pogibijom posade kod poluostrva Luštica.
Pilot koji je prijavio kvar primijetio je četiri šrafa koji su se skoro za dva milimetra mimoišli. Helikopter je ponovo vraćen na popravku, a komanda je dala odobrenje da i dalje leti uz obrazloženje da je sitan kvar u pitanju, odnosno da je do vibracije došlo najvjerovatnije usled zamora materijala, jer je ta „gazela” korišćenja pri nošenju tereta iznad Dodoša za potrebe tamošnjeg stanovništva. U vojsci postoji zapis o svim popravkama. Kada je došla voda do poda, priča naš sagovornik, komanda je pozvala u pomoć stručnjake iz Banjaluke. Umjesto da helikopter stave van upotrebe, majstori iz Banjaluke tvrdili su da je kvar u rotoru koji pokreće elise i pokušali su da ih izbalansiraju. Navodno je letjelica tada dovdedena u red.
Komisija za ispitivanje udesa utvrdila je da prilikom nesreće vojnog helikoptera na Luštici nije bilo greške u tehnici pilotiranja koja bi mogla dovesti do nekontrolisanog kretanja i udesa.
– Materijalni dokazi, kako je saopšteno nakon završetka istrage, svjedoče da je posada pokušala da spriječi nekontrolisano kretanje helikoptera. Uzrok udesa je gubitak kontrole nad letjelicom, što je najvjerovatnije posledica otkaza u sistemu komandi. Zbog velikog broja i obima lomova i oštećenja na helikopteru, nije bilo moguće utvrditi koja je komponenta zakazala – navodi se u saopštenju komisije.
Odmah nakon udesa, načelnik Generalštaba VCG je, u skladu sa Zakonom o Vojsci Crne Gore i propisom za sprečavanje i ispitivanje vazduhoplovnih udesa, oformio komisiju za ispitivanje vanrednog događaja, tj. udesa. Komisija je izvršila analizu udesa na osnovu prikupljenih dokaza tokom uviđaja na licu mjesta, detaljnog pregleda ostataka helikoptera, foto i video materijala, prikupljenih izjava od očevidaca i ostalog ljudstva koje je opsluživalo i obezbjeđivalo letenje, tehničkih analiza i mišljenja ovlašćenih institucija i pojedinaca i uvida u svu neophodnu dokumentaciju planiranja letenja, posade, nadležne kontrole letenja i ljekarskih nalaza.

Mitar V.Rakčević

Štedjeli na bezbjednosti

Nakon svakog C2 pregleda u Banjaluci, helikopteri crnogorske vojske vraćali su se sa sitnim kvarovima koje nijesu otklanjali u BiH jer je opravka bila skupa. Takođe, nakon popravki bio je obavezan i probni let. Ministarstvo odbrane to nije odobravalo jer su preleti skupi, a i bila su potrebnma dodatna sredstva za gorivo.

Komandant znao za problem

Komandant jedinice Vladislav Vlahović takođe je bio upućen u to da je na „gazeli”, u kojoj su kasnije stradala tri crnogorska oficira, bilo evidentirano više kvarova i da je bila stavljana van upotrebe. On je međutim, nakon uvjeravanja tehničke službe i inženjera, dao odobrenje da helikopter bude stavljen ponovo u upotrebu.

U Francusku poslali ispravne djelove

U cilju nezavisne ekspertske analize, na poziv Ministarstva odbrane, ekspertski tim francuske kompanije „Eurokopter“ boravio je u Crnoj Gori od 12. do 14. decembra 2011. godine. Ekspertima je predočen rad komisije i sav dokazni materijal. Nakon analize i pregleda djelova helikoptera ekspertski tim „Eurokoptera” selektovao je djelove koji su poslati na vještačenje. Analiza djelova, koja je vršena u specijalizovanim labaratorijama u Francuskoj, pokazala je da ti djelovi nisu uzrok udesa.

Bez komentara

Ministarstvu odbrane juče smo zvanično uputili pitanje zbog čega je komanda, iako je znala za kavrove na helikopteru, odobrila da se i dalje koristi, kao i zbog čega su vršeni samo C2 pregledi a ne remonti „gazela” u Banjaluci. Odgovor do zaključenja ovog broja našeg lista nijesmo dobili, iako su iz MO izrazili spremnost da o ovom slučaju odgovaraju na sva novinarska pitanja.

« Last Edit: March 01, 2015, 04:15:34 pm by Рашо » Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #28 on: November 14, 2012, 12:09:05 pm »

Vladislav Vlahović
Vojni savjetnik u Misiji Crne Gore pri NATO

Reagovanje pukovnika Vladislava Vlahovića, Vojnog savjetnika u Misiji Crne Gore pri NATO, na tekst objavljen 07. novembra 2012. godine u dnevnom listu ’’Dan”, u rubrici ’’Hronika”, na strani 9, sa nadnaslovom ’’Komanda helikopterske jedinice ignorisala upozorenja da gazela u kojoj su poginula tri oficira VCG nije za upotrebu” i naslovom: ’’Probni pilot tri puta ukazivao na kvar”.

Crnogorske javnosti radi, a u znak pijeteta prema tragično preminulim kolegama, uz punu moralnu i profesionalnu odgovornost tvrdim slijedeće:

U vremenu od 19.08.2006. godine do 12. maja 2011. godine, sa čašću i ponosom obavljao sam dužnost Komandanta Vazduhoplovne baze Vojske Crne Gore, kada sam po naređenju načelnika Generalštaba VCG dužnost predao pukovniku Živku Pejoviću, dotadašnjem zamjeniku komandanta Vazduhoplovne baze. Za to vrijeme Vazduhoplovstvo je naletjelo oko 8000 sati naleta tehnike i blizu 15.000 sati pilotskog naleta. Skoro u potpunosti je preobučeno za pilote helikoptera 20 pilota aviona VCG i izvršena osnovna obuka (po 100 sati letenja) za tri pilota Armije Republike Makedonije. Kao komandant, nastavnik i instruktor letenja, za tih nepunh 5 godina, lično sam naletio preko 600 sati na svim letjelicama koje su bile u operativnoj upotrebi, od čega značajan broj sati i na gazeli koja je pretrpljela udes sa katastrofalnim posledicama 02. septembra 2011. godine, što se može provjeriti i iz knjižice vazduhoplova (VOB 55) gdje postoje moji potpisi prije i poslije svakoga leta koji sam izvršio. Kao rezultat toga istina je, koju ni zlonamjerni ne mogu poreći, da je Vazduhoplovstvo tada bilo spremno za izvršenje svakog zadatka, danju i noću, koji su taktičko tehničke karakteristike i propisani meteo minimumi omogućavali letjelicama kojima raspolaže naše vazduhoplovstvo.

Najobičnija je neistina da je iko ikada, uz moje znanje ili naređenje, dozvolio let ijednoj letjelici koja je neispravana ili na čiju ispravnost je data primjedba nakon prethodno izvršenog leta, da prethodno neispravnost nije otklonjena, a probni pilot svojim potpisom to potvrdio. Čak ni probnim pilotima nije dozvoljen let na letjelici koja je neispravna, već su oni prvi kojima zvanje probnog pilota nalaže da probaju u vazduhu letjelicu sa koje su otklonjeni evidentirani kvarovi. Iako imam zvanje probnog pilota od 1997. godine i nalet od preko 2350 sati, uglavnom na gazeli, za svo vrijeme obavljanja komandne dužnosti nijesam se nalazio na ažuriranoj listi probnih pilota, kako bi se otklonio i najmanji mogući uticaj da komandni autoritet daje mišljenje o ispravnosti tehnike. Sve što sam naveo propisano je, evidentirano i nalazi se u dokumentaciji jedinice i dokumentaciji letjelica, a podaci o mojim letačkim zvanjima i naletu u Hromometražima leta i Letačkoj knjižici kao najrelevantnijim dokumentima koja se čuvaju za duži vremenski period. Sama činjenica da sam dužnost Komandanta predao više od 3 i po mjeseca prije kobnog udesa gazele, dovodi me u dilemu da se zapitam da li je moje dovođenje u bilo kakav kontekst sa tragičnim događajem, od strane novinara Rakčevića i njegovih ’’dobro obaviještenih izvora i neimenovanih probnih pilota” namjerno ili zlonamjerno? Da nijesu u pitanju ugašeni životi mojih kolega, ovakva proizvoljnost konteksta u kome sam spomenut u najmanju ruku bi bila komična.

Neka je slava i hvala mojim tragično stradalim kolegama, a neka je ovaj tekst na čast onima koji pokušavaju da me dovedu u bilo kakvu vezu sa tim događajem.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Pukovnik pilot Vladislav Vlahović

http://www.vojska.me/izvjestaji-izjave-aktivnosti/1282-reagovanje-pukovnika-vlahovica-na-tekst-objavljen-u-dnevnom-listu-dan
Logged
flatron
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #29 on: November 17, 2012, 06:10:05 pm »

Objavljeno: 13.11.2012 u 12:35

Tužilaštvo ispituje jesu li pojedinci krivi za pad helikoptera

Ni nakon sedam dana Ministarstvo odbrane nije odgovorilo da li će nakon nalaza Komisije naložiti pokretanje internog postupka
Više državano tužilaštvo pokrenulo je izviđaj o uzorocima helikopterska nesreće koja se dogodila na Luštici prošle godine. To je "Vijestima" juče potvrdila viši državni tužilac Vesna Jovićević.
U padu helikoptera tipa "gazela", 02. septembra prošle godine, stradali su pripadnici crnogorske Vojske Belhadin Šahbaz, Ivan Obradović i Vidoje Tomić.
Uzroke pada helikoptera ispitivala je posebna komisija Ministarstva odbrane, koja je prošle sedmice saopštila da je istragom utvrđeno da ljudski faktor nije uzrok nesreće.
Odgovarajući na pitanja "Vijesti", Tužilaštvo je saaopštilo da je Ministarstvo odbrane, odnosno Generalštab VCG, dostavilo konačan izvještaj tog ministarstva o utvrđivanju uzroka helikopterske nesreće. U sastavu te dokumentacije je i ekspertski izvještaj francuskog "Eurokoptera", koji je sačinjen povodom laboratorijskog ispitivanja pojedinih sklopova helikoptera.
"Povodom tog događaja vodi se postupak izviđanja u kojem su do sada preduzete radnje u cilju obezbjeđivanja materijalnih dokaza i podataka od značaja za donošenje odluke o daljem toku postupku", saopštila je Jovićević, odgovarajući na pitanje "Vijesti" koje konkretne mjere je do sada preduzelo tužilaštvo oko utvrđivanja uzorka i evenutalno odgovornih za pad helikoptera i pogibiju pilota.
Prema objašnjenju za sprovođenje Zakona o krivičnom postupku, postupak izviđanja je novi termin koji se u praksi koristi za pretkrivični postupak.
"Nakon detaljne i svestrane analize dostavljenih izvještaja, Više državno tužilaštvo će u skladu sa ovlašćenjima koje ima po Zakonu o krivičnom postupku, opredijeliti dalji tok postupka, te zavisno od dobijenih razultata, ocijeniti da li ima osnova za pokretanje istrage protiv individualno određenog lica", saopštila je Jovićević i dodala da će o ishodu postupka javnost biti "blagovremeno obaviještena".
Komisija Ministarstva odbrane je prošle sedmice saopštila da nije bilo greške u tehnici pilotiranja koja bi mogla dovesti do nekontrolisanog kretanja i udesa helikoptera, ali isto tako da nije bilo moguće sa sigurnošću utvrditi koji pilot je u kritičnim momentima upravljao helikopterom.
"Uzrok udesa je gubitak kontrole nad vazduhoplovom, što je najvjerovatnije posljedica otkaza u sistemu komandi leta helikoptera. Zbog velikog broja i obima lomova i oštećenja na djelovima helikoptera, nije bilo moguće utvrditi koja je konkretna komponenta zakazala", saopštila je komisija MO.  Komisija Ministarstva odbrane je prošle sedmice saopštila da nije bilo greške u tehnici pilotiranja
Odmah nakon objavljivanja nalaza komisije, "Vijesti" su od Ministarstva odbrane tražile odgovore koje su naredne mjere koje će taj vladin resor preduzeti radi utvrđivanja subjektivne i objektivne odgovornosti za nesreću i pogibiju troje pripdnika VCG.
Ni nakon sedam dana Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na upit "Vijesti", ali ni na pitanje da li će nakon nalaza Komisije, MO naložiti pokretanje internog postupka za utvrđivanje nesreće i odgovornosti svih zaduženih za održavanje i kontrolu tehničke ispravnosti helikoptera.

http://www.vijesti.me/vijesti/tuzilastvo-ispituje-jesu-li-pojedinci-krivi-pad-helikoptera-clanak-100278
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 24 queries.