OSLIJE TRI GODINE OD TRAGEDIJE TUŽILAŠTVO ZAVRŠILO ISTRAGU O
HELIKOPTERSKOJ NESREĆI NA POLUOSTRVU LUŠTICA
Za smrt tri pilota niko nije odgovoran
27.11.2014.
Tokom izviđajnih radnji utvrđeno je da nema osnova za krivično gonjenje bilo kojeg lica za djelo koje se goni po službenoj dužnosti. O tome sam obavijestio porodice stradalih članova posade i uputio ih da prijavu podnesu nadležnom tužilaštvu ukoliko smatraju da je do nesreće došlo nečijim propustom, kazao je tužilac Željko Tomković
Izviđajne radnje koje su sprovođenje po nalogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici nijesu otkrile odgovorne za stradanje trojice avijatičara iz Crne Gore, potpukovnika, pilota i nastavnika letenja Šahbaza Belhadina (44), majora, pilota i nastavnika letenja Ivana Obradovića (36) i starijeg vodnika, tehničara-letača prve klase Vidoja Tomića (36). Oni su poginuli u udesu vojnog helikoptera „H-42 gazela“ 2. septembra 2011. godine, 500 metara južno od uvale Dobreč, na poluostrvu Luštica, tokom redovnog trenažnog leta. Viši državni tužilac Željko Tomković za „Dan” je kazao da je predmet o toj nesreći završio 9. septembra.
– Tokom izviđajnih radnji utvrđeno je da nema osnova za krivično gonjenje bilo kojeg lica za djelo koje se goni po službenoj dužnosti. O tome sam obavijestio porodice stradalih članova posade i uputio ih da prijavu podnesu nadležnom tužilaštvu ukoliko smatraju da je do nesreće došlo nečijim propustom – kazao je Tomković.
Naveo je i da, prema podacima koje on posjeduje, porodice stradalih avijatičara te prijave još nijesu podnosile.
Nakon nesreće Više državno tužilaštvo otvorilo je istragu o stradanju trojice avijatičara. Istražne radnje išle su u pravcu otkrivanja propusta koji su doveli do pada helikoptera, a samim tim i do lica koja su odgovorna.
Tokom izviđajnih radnji tužilaštvo je prikupilo brojnu dokumentaciju o nesreći na poluostrvu Luštica, izvršena su i obimna vještačenja, ali nijedan nalaz nije ukazao na bilo čiju krivicu. Tužilac Tomković tvrdi da je tokom preduzimanja radnji na rasvjetljavanju tragedije tražio izvještaje od Ministarstva odbrane, odnosno Komisije za ispitivanje udesa, kao i od ekspertskog tima francuske kompanije „Eurocopter” u čijem je sastavu kompanija „Aerospatiale“, po čijoj licenci je pravljen helikopter „gazela“. Takođe, izuzeta je i dokumentacija o održavanju helikoptera u kojem su poginuli Belhadin, Obradović i Tomić. Dokumenatcija je dostavljena vazduhoplovnom vještaku Predragu Boljeviću. Ipak, sva ta ispitivanja nijesu pokazala ko bi mogao biti krivac za pad helikoptera i stradanje avijatičara, pa je tužilaštvo stavilo tačku na predmet.
Boljević je ranije za medije kazao da je dobio dokumentaciju na osnovu koje je trebalo da odgovori da li je bilo grešaka pilota i tehničara koji su radili na održavanju. Na osnovu dokumenata koja su mu data vještak nije otkrio propuste, a samim tim ni krivca iako je jasno da uzrok nesreće mora postojati, jer sa aspekata važeće regulative nije bilo grešaka ni u čijem postupanju.M.V.P.
Otkazale komande leta
Uzrok nesreće na poluostrvu Luštica u kojoj su stradali Belhadin, Obradović i Tomić ispitivala je i Komisija za istraživanje udesa. Ta ispitivanja trajala su oko godinu dana. U izvještaju koju je ta komisija dostavila tužilaštvu navedeno je da je uzrok nesreće gubitak kontrole nad vazduhoplovom. Do toga je najverovatnije došlo usled otkazivanja u sistemu komandi leta helikoptera, navedeno je u dokumentu. Koja je konkretna komponenta zakazala Komisija za istraživanje udesa nije mogla da utvrdi zbog velikog broja lomova i oštećenja na djelovima helikoptera.
http://www.dan.co.me