PALUBA
April 25, 2024, 03:14:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Jugoslavenska Kraljevska ratna mornarica u travanjskom ratu 1941.god  (Read 19542 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #15 on: September 08, 2011, 08:55:36 pm »

Nema veci naucni greh od stimovanu istoriju. Danas 2+2=4 a sutra 2+2=5 samo zato sto mi se moze i hocu. Ali kod nas na Balkanu je to standardni postupak, sta ces. Ja moram da priznam da ove tekstove uopste ne citam samo zbog naslova, to mi sve kaze. Nauka ne trpi popularne improvizacije
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #16 on: September 08, 2011, 09:27:11 pm »

Kao što si rekao shooter, nauka zaista ne trpi popularne improvizacije, ali (na žalost) mi sa ovih prostora još uvek trpimo kvazinaučne improvizatore!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: September 09, 2011, 07:49:29 am »

Тексту који је постављен, чини ми се фали завршни део (вероватно није постављен). Такође, по мом суду часопис је ипак популарног карактера и није научни и од њих не треба очекивати превише, посебно када су у питању закључци и тумачења. Мора мало да се "додвори" читаоцима, да би га куповали. Биће у њему грешака. Ипак, не би их трбало бити баш драстичних.
...
Дакле, ако пуцају на ширу читалачку публику и изван граница Хрватске мораће мало више да поведу рачуна о чињеницама и да се ману политике, наравно колико је то могуће.

Генерално, текст и Краљевској морнарици у априлском рату спада у коректније текстове и очигледно је базиран на једном старијем тексту сличног наслова из Морнаричког гласника кога је неко већ овде на форуму поставио.


Mislim da je Džumba pogodio suštinu. Časopis je nov, treba da se "proda" a cenim da mu trenutno ciljna grupa ne prelazi granice RH. Tekst suštinski (tj. onome čime bi trebalo da se bavi) očitava prilično tačno činjenično stanje u Kraljevskoj mornarici do rata i tokom Aprilskog rata.

Nedostaje drugi deo teksta koji će (predpostavljam) biti objavljen u sledećem broju VP. Ostaje da vidimo kako završava.
« Last Edit: December 28, 2011, 08:00:12 am by dreadnought » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #18 on: September 12, 2011, 12:02:35 pm »

Nastavak slijedi slijedećeg mjeseca.
Točan naziv države prije ujedinjenja bio je Kraljevstvo Slovenaca, Hrvata i Srba. Ujedinjenjem smo postali dio Kraljevine SHS ( mi preko Drine ).
Freivogel je publicist a ne povjesničar. Služi se materijalom koji mu je dostupan a mora se priznati da kopa po arhivama ko crnac. Za razliku od nas. Svi zidaju kuću od betona i cigle na svoj način. On je zida na svoj.
Osobno ne bih napravio ovakav prikaz. Pošao bih drugim putem. Koliko se netko trudio, ne može se zaobići začetak, razvoj i kraj mornarice. Sa distance od prije  90-70 godina govoriti o međusobnim odnosima mornaričkog kadra je dosta teško. Jedino na temelju pisanog materijala a i taj nije previše pouzdan. Svi smo krvavi ispod kože, netko nekog ne trpi i pođu priče koje nažalost ostanu za vječnost. Sigurno je bilo i normalnih ljudskih i kolegijalnih trenutaka. Zapazio sam raspored zapovjednog kadra brodova i zapovjedništava. To je u članku detaljnije nego kod Ikice. Neke slike su vlasništvo pok. Albina Ungera. Taj je bio leksikon, enciklopedija i odličan pisac. Vjerujem da je Freivogel crpio dosta iz njegovih bilješki. Budimo strpljivi i sačekajmo naredni broj.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #19 on: September 21, 2011, 07:26:41 am »

U članku se navodi Milorad Jelisavčić. Pravilno je Miloje Jelisavčić kf JRM. Zanimljiva osoba i odličan sugovornik. Bolje rečeno, mi mlađi smo bili tihi i mirni slušatelji a gospodin Miloje je sa snažnim beogradskim akcentom u poznim godinama bio nenadmašan predavač. Živio je u Šibeniku i bio jedan od prvih turističkih vodiča. Rođen je u Beogradu i s majkom se uspio povući na Krf. Bio je jedan od mladih potporučnika koji je završio MVA u Gružu. Govorio je francuski i bio priznati stručnjak u JRM za pomorski ceremonijal. Sahranjen je na groblju svete Ane u Šibeniku.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #20 on: October 06, 2011, 06:46:52 pm »

Jučer sam kupio novi broj VP i u njemu se završava prethodni članak. Drugi dio članka je općenit premda ima nekoliko redaka i imena na koje valja obratiti pozornost. U ovom dijelu su dominantni komentari i razmišljanja uz veći broj fotografija. Članovima Palube je sve to uglavnom poznato. Autor je uložio velik trud, nastojao je biti nepristran  i na tome mu odajem priznanje. S operativnog gledišta članak je manjkav ali tu teško tko može pomoći. Treba se dokopati operativnog dnevnika flote što bi moglo razjasniti mnoge nedoumice. Kad znamo kakva je bila koordinacija između Komande mornarice i flote onda se treba fokusirati samo na događanja u komandi flote.   Kad sam spomenuo Albina Ungera nisam znao da se autor služio njegovim bilješkama. Nisam ni znao da je g.Unger napisao onu čuvenu knjižicu iz koje nam je Jadran prezentirao biografije oficira VI. klase.
Sastaviti mozaik tadašnjih događanja na temelju izjave samih sudionika je nezahvalna zadaća. Stoga  i nakon 70 godina imamo nepotpunu sliku Travanjskog rata na moru. Imamo u stvari 3 slike. Jedna je iz poslijeratnih jugoslavenskih izvora, druga iz emigrantskih izvora i treća se stvara od autora koji nisu izravno sudjelovali u tom ratu. Ipak u svim tim radovima pronađe se neki nepoznati detalj, nova slika što može biti korisno istraživačima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #21 on: October 06, 2011, 08:26:08 pm »

Очекујем да Канадер, као "родоначелник" теме постави наствак. Било би га знимљиво прочитати до краја.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #22 on: October 06, 2011, 08:29:18 pm »

Evo tekst stiže uskoro.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #23 on: October 06, 2011, 09:10:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG (801 x 965).jpg (242.14 KB, 801x965 - viewed 434 times.)

* IMG_0001 (775 x 955).jpg (306.64 KB, 775x955 - viewed 409 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #24 on: October 06, 2011, 09:12:20 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0002 (783 x 951).jpg (287.58 KB, 783x951 - viewed 392 times.)

* IMG_0003 (792 x 954).jpg (305.65 KB, 792x954 - viewed 366 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #25 on: October 06, 2011, 09:13:55 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0004 (776 x 954).jpg (316.78 KB, 776x954 - viewed 393 times.)

* IMG_0005 (797 x 977).jpg (277.95 KB, 797x977 - viewed 356 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #26 on: October 06, 2011, 09:15:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0006 (806 x 962).jpg (282.66 KB, 806x962 - viewed 366 times.)

* IMG_0007 (789 x 956).jpg (209.4 KB, 789x956 - viewed 388 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #27 on: October 06, 2011, 09:56:33 pm »

Овај део чланка је, по мом суду, коректно урађен. Занимљив ми је и преглед доступне литературе коју је аутор користио. Без обзира што је позанто да су сви аутобиограски записи доста субјективни, ипак могу дати доста добру слику укупног стања.
Logged
kolzem
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #28 on: October 07, 2013, 04:34:00 pm »

Ne znam da li je negde drugde bilo, ali ne mogu da nađem spisak ljudi koji su prvi otišli na obuku za podmornice u New Castle i u podmornicama se vratili u SHS. Da li neko ima te spiskove?

Takođe me interesuje spisak posade na podmornici Nebojša 6.4.1941., ako neko ima?
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.