PALUBA
April 28, 2024, 11:12:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: MB 120mm M-75  (Read 98255 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #45 on: September 14, 2011, 10:54:48 pm »

Rotring, nije bilo mišljeno MRSI za MB, nego pprikaz, da je od točke A do točke B postoji više putanja, zavisno od punjenja (posledično V0) i nagiba cevi.

Inače NEMO, jednocevna varianta AMOSA ima mogučnost MRSI sa 6 mina.

Izvor: defense-update.com
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #46 on: September 14, 2011, 10:59:26 pm »

Rotring, nije bilo mišljeno MRSI za MB, nego pprikaz, da je od točke A do točke B postoji više putanja, zavisno od punjenja (posledično V0) i nagiba cevi.

Inače NEMO, jednocevna varianta AMOSA ima mogučnost MRSI sa 6 mina.


Hvala Bozo na potvrdi. Misljenja sam da je MRSI......prekomerna upotreba sile Wink kojom se .....nije mi jasno sta se postize.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #47 on: September 14, 2011, 11:11:49 pm »

Po mom mišlenju MRSI je koristan, kada uhvatiš neprijatelja "spuštenih hlača" i nema vremena da uhvati zaklon (pošto svi projektili padnu u 2-3 sekunde - neznam iz glave podatak).

Inače za AMOS stoji da ima mogučnost 7+7 mina MRSI.

LPB
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #48 on: September 14, 2011, 11:21:32 pm »

Neprijatelja na livadi dok vrsi "nuzdu" .....sa 4 do 7 granata.....strasno i nepotrebno. Jedna do dve i stvar je gotova, ko nije gotov taj se udavio u "krecu".  Wink
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #49 on: September 15, 2011, 05:17:50 am »

Да ли мина која долети, на пример, на висину од 3000м има исту почетну брзину, као и она која долети на 1000м? Висина се делимично обезбеђује и нагибом цеви, али и јачином барутних пуњења. Па неће бити да мине излеће истом брзином када ставиш основно пуњење и када стивиш четврто. И то (осим нагиба цеви) утиче на висину темена путање.

 Pa to sam i rekao Dzumba, brzina mina na ustima cevi nije konstantna ,pa je i tesko utvrditi istu. Evo jedno pitanje za tebe. Dali ce mina imati istu pocetnu brzinu na ustima cevi pod nagibom od 45 stepeni kao i pod nagibom od 75 stepeni sa istim barutnim punjenjem?

  Moje misljenje je da je MRSI koristan sistem,iz prostog razloga sto bateriju od 6 orudja mozes zameniti sa 3 orudja u pojedinim situacijama,npr kad baterija gadja plotunom.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #50 on: September 15, 2011, 02:19:18 pm »

Да ли мина која долети, на пример, на висину од 3000м има исту почетну брзину, као и она која долети на 1000м? Висина се делимично обезбеђује и нагибом цеви, али и јачином барутних пуњења. Па неће бити да мине излеће истом брзином када ставиш основно пуњење и када стивиш четврто. И то (осим нагиба цеви) утиче на висину темена путање.

 Pa to sam i rekao Dzumba, brzina mina na ustima cevi nije konstantna ,pa je i tesko utvrditi istu. Evo jedno pitanje za tebe. Dali ce mina imati istu pocetnu brzinu na ustima cevi pod nagibom od 45 stepeni kao i pod nagibom od 75 stepeni sa istim barutnim punjenjem?

  Moje misljenje je da je MRSI koristan sistem,iz prostog razloga sto bateriju od 6 orudja mozes zameniti sa 3 orudja u pojedinim situacijama,npr kad baterija gadja plotunom.

Pitanje je za Dzumba ali evo ja da kazem: brzina ce biti ista, ali domet nece. Nemam pojma od minobacace ali fiziku sam imao peticu Smiley Ako barutno punjenje je konstanta nemas nikakv razlog da brzina bude razlicna na ustima cevi ako je ugao razlicni
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #51 on: September 15, 2011, 02:35:02 pm »

Ima, pošto duža cev omogučava bolje sagorevanje baruta i duže vreme delovanja baruta na minu.

Zato se povečavanjem dužine topovske cevi poveča V0, a i karabim M4 ne može iskoristiti puni potencial metka 5,56 sda svoje krače cevi - barut ne daje svu energiju zrnu.



Edit:
@SHOOTER
Izvini, nekako mi ušlo u glavu da si govorio i o različitim dužinama cevi, ne samo u naklonu.


LPB
« Last Edit: September 15, 2011, 02:43:39 pm by Bozo13 » Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #52 on: September 15, 2011, 02:39:52 pm »

Oboje ste u pravu.
Pocetna brzina projektila je upravo to, pocetna brzina. Sta utice na vecu pocetnu brzinu.....to je vec prica pre "price".
Kolika je razlika u duzini cevi?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #53 on: September 15, 2011, 02:54:12 pm »

  Nema je,cev je iste duzine,nego je razlika u nagibu cevi. Ne znam tacno,ali pretpostavljam da ce mina pod vecim nagibom (npr 75 stepeni) imati manju pocetnu brzinu od mine ispaljene sa manjim nagibom (45 stepeni) , ne nesto veliko,ali merljivo. Uglavnom,pocetna brzina na ustima cevi je nebitna kod MB. Ono sto je bitno,i koristi se pri proracunima je vreme leta mine.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #54 on: September 15, 2011, 02:56:45 pm »

Ima, pošto duža cev omogučava bolje sagorevanje baruta i duže vreme delovanja baruta na minu.

Zato se povečavanjem dužine topovske cevi poveča V0, a i karabim M4 ne može iskoristiti puni potencial metka 5,56 sda svoje krače cevi - barut ne daje svu energiju zrnu.



Edit:
@SHOOTER
Izvini, nekako mi ušlo u glavu da si govorio i o različitim dužinama cevi, ne samo u naklonu.


LPB



U redu je BOZO 13 Smiley Znaci: ista duzina, isto punjenje, razlicni ugao - to su parametri: ista brzina na ustima cevi, nema razlika na pocetku.
Brzina kojima ce mina da padne na cilj pri ista pocetna brzina a razlicni ugao nece biti ista. Jel tako? Opet kazem, cista fizika Smiley Minobacac je po tome sta ja razumem vrlo efikasno ali u principu vrlo jednostavno oruzje Smiley Moj deda je bio artiljerac i on je "obozavao" to oruzje samo zbog prakticne kalkulacije Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: September 15, 2011, 03:08:32 pm »

Za lakše razumevanje (za MB 82 mm , ali je princip isti i za MB 120 mm)

Putanja i domet za različito punjenje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U tablicama gađanja, za punjenja V0 je konstantan. Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB




* Izbor barutnih punjenja za MB 82 mm M69.jpg (210.76 KB, 1154x921 - viewed 276 times.)

* V0 MB 82 mm.jpg (153.9 KB, 986x699 - viewed 346 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #56 on: September 15, 2011, 03:32:51 pm »

  Nema je,cev je iste duzine,nego je razlika u nagibu cevi. Ne znam tacno,ali pretpostavljam da ce mina pod vecim nagibom (npr 75 stepeni) imati manju pocetnu brzinu od mine ispaljene sa manjim nagibom (45 stepeni) , ne nesto veliko,ali merljivo. Uglavnom,pocetna brzina na ustima cevi je nebitna kod MB. Ono sto je bitno,i koristi se pri proracunima je vreme leta mine.

Nagib cevi ne utice na pocetnu brzinu projektila, ako je isti projektil i punjenje a razliciti nagibi.
Cisto teorijski.....u idealnim uslovima ( citaj nepostojecim) ugao kojim se projektiv ispali, pod tim istim uglom prajektil i pada na zemlju.
Naravno zbog otpora vazduha taj ugao se "siri" pa projektil pada pod vecim uglom u odnosu sa kojeg je lansiran.
Metodologijom se moze i birati ugao pod kojim pada projektil i na taj nacin povecati efekat dejstva na cilju.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #57 on: September 15, 2011, 03:37:29 pm »

Za lakše razumevanje (za MB 82 mm , ali je princip isti i za MB 120 mm)

Putanja i domet za različito punjenje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U tablicama gađanja, za punjenja V0 je konstantan. Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB




 Evo gledam tablice gadjanja za MB 120mm....Visina koju mina dostize sa sestim punjenjem ide do 3750m pri brzini od 322m/s. Otprilike su slicne brzine kao na 82mm.

@rioting: hoces da kazes da sila gravitacije ne utice nimalo na samu brzinu mine?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #58 on: September 15, 2011, 03:39:41 pm »

Tablice gađanja za MB120 još nemam, zato sam postavio za MB 82mm Wink
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #59 on: September 15, 2011, 03:46:28 pm »

@rioting: hoces da kazes da sila gravitacije ne utice nimalo na samu brzinu mine?

Zaboravih da je spomenem, jednu od najbitnijih komponenti  oprosti




Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.