PALUBA
April 28, 2024, 06:03:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: MB 120mm M-75  (Read 98243 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #75 on: October 07, 2011, 10:07:20 pm »

Mozda je drugacije zasticena.
Farba bi gorela kada se cev ugreje.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #76 on: October 07, 2011, 10:27:16 pm »


  Cev je crna, ako se ne varam brunirana, kao sto izgleda i cev od pesadijskog lakog naoruzanja. Kao sto kaze BrRista,posle 10-ak mina cev se vise ne moze pipati golim rukama,posluga je snadbevena vatrostalnim rukavicama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #77 on: October 08, 2011, 03:14:42 pm »

Не бих рекао да је у питању класични брунбир јер би се брзо скинуо због честог трења појединих делова цеви, посебно где гривна "хвата" цев. На крају за тим нема ни потребе јер се она лако одржава, чисти (нема неприступачних места, прегиба и сл.) на уобичајени начин а и не  користи се сваки дан као што се користи пушка (хвата рукама, расклапа излаже атмосферским падавинама и сл.).
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #78 on: October 08, 2011, 07:59:07 pm »

Не бих рекао да је у питању класични брунбир јер би се брзо скинуо због честог трења појединих делова цеви, посебно где гривна "хвата" цев. На крају за тим нема ни потребе јер се она лако одржава, чисти (нема неприступачних места, прегиба и сл.) на уобичајени начин а и не  користи се сваки дан као што се користи пушка (хвата рукама, расклапа излаже атмосферским падавинама и сл.).

  Bas to Jumba, brunir se skida, postoje delovi cevi koji su gotovo sjajni i hvata se korozija usled vlage isto kao na pusci...e sad dali je to isto,nisam siguran,na bolovanju sam,mogu proveriti kad se vratim na posao...Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #79 on: November 29, 2011, 02:07:13 pm »

Imam jedno pitanje oko uredjenja vatrenog polozaja za MB120 mm.
U vreme clana 11. mislim da je bilo oko Vukovara video sam "neobicna" vatreni polozaj za MB.

Minobacaci su bili ukopani u ravnicarspom predelu u rov kvadratnog oblika na dubinu gde je cev bila ili u ravni za tlom ili mozda malo ispod ili iznad nesecam se sad tacno.

Na snimku se vide dva MB u dva takava rova prilikom gadjanja. Vojnici koji su vrsili opaljenje su stajali van rova.

Ovako nesto nisam video ni pre ni posle pa me interesuje da li ovakav vatreni polaozaj bilo "formaciski" ili neka improviziacija.

Same dimenzije rova nemogu sad da procenim ali omogucavale su da dva vojnika budu komonto u njemu.

Koliko znam kada se minobacaci ukopavaju onda je u obliku kruga.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #80 on: November 29, 2011, 03:06:19 pm »

Гарант се ради о "самоиницијативи" у доказивању да "комунистичка правила" у војсци не ваљају и да треба увести нова. Grin
« Last Edit: November 30, 2011, 12:32:23 pm by dzumba » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #81 on: November 29, 2011, 03:44:39 pm »

Pretpostavljam da su hteli da se zastite od "leteceg carlija" koji su bili bas dosadni tj efikasni u uznemiravanju prtivnika.

Tad je sve svodilo na staticko ratovanje tj dobro se ukopaj i udri artiljerijom.

Ali zasto bas kockasti oblik Huh??
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #82 on: November 29, 2011, 04:19:54 pm »

Ali zasto bas kockasti oblik Huh??

Druže, mislim da će ta misterija ostati u zoni sumraka Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #83 on: November 29, 2011, 07:34:19 pm »

Bagerom je lakše iskopati okruglu rupu ili kockastu? Drugog pametnog razloga ne vidim, osim onog od Dzumbe.

LPB
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #84 on: November 29, 2011, 07:47:59 pm »

Ako se radi o improvizaciji... a recimo da se radi... onda su te rupe mogle da budu bilo sta... recimo da je taman neko kopao za temelje ili tako nesto ... ili da je mozda radio bager sa kasikom ...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #85 on: November 30, 2011, 08:53:40 pm »


  Zaklon za MB 120mm je isti kao za MB 82 mm, mda naravno nesto veci zbog samih gabarita. E sada,ne kapiram svrhu rova,ako se 2 vojnika koji vrse opaljivanje (pretpostavljam punilac i nisandzija) stoje van rova? I kako nisandzija nisani ako je MB ukopan toliko da niti vidi nesto na nisanskoj spravi,a i da nekim cudom vidi ,morao bi da zabija glavu kao noj u rupu...Nesto mi tu nije kako treba,cudi me da niko od vas to nije primetio nego cela strana polemike zasto kvadratni rov  Grin
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #86 on: December 01, 2011, 08:21:07 am »


  Zaklon za MB 120mm je isti kao za MB 82 mm, mda naravno nesto veci zbog samih gabarita. E sada,ne kapiram svrhu rova,ako se 2 vojnika koji vrse opaljivanje (pretpostavljam punilac i nisandzija) stoje van rova? I kako nisandzija nisani ako je MB ukopan toliko da niti vidi nesto na nisanskoj spravi,a i da nekim cudom vidi ,morao bi da zabija glavu kao noj u rupu...Nesto mi tu nije kako treba,cudi me da niko od vas to nije primetio nego cela strana polemike zasto kvadratni rov  Grin

Bas sam zato i napisao da je cev u ravni sa zemljom ili mozda malo iznad. I to me je zbunjvalo.

Najverovanije nisandzija i punilac silaze u rovu pune tj nisane i onda izlaze i tek onda gadjaju.

Ali kako i nasta nisandzija nisani to mi je misterija.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #87 on: December 01, 2011, 01:35:27 pm »

Моја саркастична речиница је била усмерена на тврдњу да је то ископано без везе јер се нико није држао правила која то јасно регулишу. Какво нишањење, какви бакрачи код таквог гађања. То је најчешће и било безвезно (стручно речено насумично) отварање ватре у функцији "чувања страха".
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #88 on: December 01, 2011, 01:50:40 pm »

@dzumba

Ocigledno neka improvizacija kao sto kazes "znam ja bolje od pravila" ... ili je to bilo "performans" samo za TV ekipu.
Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #89 on: December 02, 2011, 09:23:06 pm »

negdje sam bio čitao da su minobacačke mine koje su se radile za vrijeme rata u hrvatskoj bile loše kvalitete navodno da je odljevak mine bio loš da je imao rupice i da su te rupice samo bili zapunili kitom prije farbanja i da se zbog toga znalo dogodit da mina eksplodira u cijevi minobacača naravno ne svaka ali možda jedna od pedeset, možda su zbog toga bili ukopali cijeli minobacač, da smanje mogućnost ranjavanja?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.