PALUBA
April 27, 2024, 10:50:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Непознати авион из Другог светског рата  (Read 3747 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« on: September 16, 2011, 09:35:40 pm »

Колеге,

да ли ико има икакву идеју који авион се овде види снимљен као олупина?

Немам представу да ли је реч о немаком или совјетском авиону, као што нисам сигуран да ли је снимак можда настао и у Југославији, јер је ова фотографија извађена из једног албума у коме има највише снимака из априлског рата...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* avion-nepoznati.jpg (155.94 KB, 879x625 - viewed 278 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1 on: September 16, 2011, 09:57:33 pm »

Надам се да није "Трик-питање"
Ово је авион Бреге 19 (Breguet Br 19GR Bidon)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
овде се јасније види
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор:
http://www.airwar.ru/enc/bww1/br19.html
Имам и представу где је слика начињена, али отом потом.


* Clip_2.jpg (264.89 KB, 1040x523 - viewed 275 times.)

* br19-6[1].jpg (33.04 KB, 600x304 - viewed 248 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #2 on: September 16, 2011, 10:01:34 pm »

Љубо, опет сам у прилици да ти кажем Свака част! 

Ова позитивна идентификација онда значи да је овај авион из састава ваздухопловства Краљевине Југославије...?

Да ли је реч о неком аеродрому у Хрватској или негде у другом делу земље? Ако имаш претпостваку, или поуздан податак, можда би било добро да их чујемо...

Хвала још једном!
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #3 on: September 16, 2011, 10:11:01 pm »

Ja na brzinu izguglah ovo

"Yugoslav military aviation took delivery of 400 Breguet 19s between 1925 and 1932. Of these 185 were supplied complete from France, 40 were built in Yugoslavia from French components and 175 were built in Yugoslavia at a new factory in Kraljevo. The first 150 aircraft had Lorraine engines, the next 150 had 500 hp (373 kW) Hispano-Suizas (12Hb or 12Lb types) and the final 100 (all built at Kraljevo) 420 hp (313 kW) Gnome-Rhône Jupiter 9Ab radial engines, built under licence in Yugoslavia.

When Yugoslavia was invaded in April 1941 the Breguet 19s saw limited action, but most were destroyed on the ground. About 40 were subsequently handed over to the puppet Croat regime for use against partisan units."

http://www.century-of-flight.net/Aviation%20history/photo_albums/timeline/ww2/Breguet%20Bre.19.htm
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #4 on: September 16, 2011, 10:12:07 pm »

Љубо, опет сам у прилици да ти кажем Свака част! 

Ова позитивна идентификација онда значи да је овај авион из састава ваздухопловства Краљевине Југославије...?

Да ли је реч о неком аеродрому у Хрватској или негде у другом делу земље? Ако имаш претпостваку, или поуздан податак, можда би било добро да их чујемо...

Хвала још једном!
Молим!

Мој отац је летео на тој летилици и срушио се давне 1940.године код Алексинца. Због здравствених проблема преведен је у "артилерију".
Ту сам слику више пута гледао. Знам да је са наших простора, само да наћем извор, па ћу ти јавити. Мало стрпљења.
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #5 on: September 16, 2011, 10:28:24 pm »

па ево, након Љубине задивљујуће брзе и тачне форензике, и ја сам гледао мало по Нету али нигде нисам видео да се, чак ни у цртежима тј. колор профилима, појављује ова верзија са аеродинамичним наплацима на стајном трапу у југословенском ваздухопловству...

Како год, мало ме је Љуба сад збунио са изјавом да је гледао ову слику више пута, јер се ова фотографија сада по први пут појавила на интернетској аукцији...? А што, претпостављам, да може да значи да је исти призор већ био снимио још неки Немац и да је сличан призор оно на шта Љуба реферира.

У сваком случају, ето нама још једног малог дела наше авио историје који смо заједнички успели да откријемо и идентификујемо. Још ако успемо да установимо и о ком хангару на ком аеродрому се ради.... Напомињем да је у том албуму највеи део слика из области Вараждин-Загреб-даље ка централној Хрватској односно Лици.  
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #6 on: September 16, 2011, 10:43:36 pm »

Рекох да сам је видео, а наћи ћу и где.
Ево прегледа Армијског ваздухопловства пред почетак агресије 1941.године
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Горе сам ставио, која је варијанта Брегеа у питању - "Breguet Br 19GR Bidon", евидентно да је КРВ Југославије није поседовало у априлу 1941.године.


* Armijsko vazduhoplovstvo, April 1941.jpg (129.74 KB, 1016x395 - viewed 263 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #7 on: September 16, 2011, 11:11:57 pm »

У албуму су написана места кроз која је пролазила ова јединица. Ако се добро сећам, пише и Куриловец. То је негде у североисточној Хрватској?
 
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.