PALUBA
March 28, 2024, 11:58:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako je Grčka dospela na ivicu bankrota  (Read 42331 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #30 on: October 03, 2011, 11:25:32 am »

Uglavnom kod penzionera je rešenje ugovor o radu. Poslodavac ima pokriće, a prikazuje par sati rada ili ništa. Penzioner isto tako prikazuje nešto simbolično, tako da mu se ni dohodnina ne povećava (porez).
Inače svi penzioneri mogu raditi, a mogu imati i s.p. (samostojni poduzetnici) i u tom slučaju su i dađbine kod s.p. manje (približno 7x), i takav se s.p. zove popoldanski s.p. Penzija normalno teče. Od pojedinca i njegove spretnosti zavisi koliko će prihoda prikazat.

ML misli, da griješiš. Ja sam imao "podjemno pogodbo". U njoj su bila definirana moja primanja i dužina radnog vrijemena, koje moram obavljati. A napisao sam, koliko sam plačao "dohodnino". Sam penzioner ne prikazuje svoj dohodak, nego mora radna organizacija obavještavat porezni ured, a penzioner samo dobije obavijest o visini "zarađeng" tijekom godine. A napisao sam, da sam ja praktično radio dva mjeseca za "državu"-porez  + ono, što je uplačivala radna organizacija.

A to, o s.p., to se slažem sa tobom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #31 on: October 03, 2011, 12:49:21 pm »

Micha@: Да би дискутовало о овој теми (раду, запошљавању, пензионерима) мораш мало познавати српско радно и пензионо законодавство. Тим пре што ти као запосленом или не запосленом, па и будућем пензионеру то може користити. Дакле, овако:

- право на рад је уставна категорија и не може се оспорити ником, па ни пензионерима; изузетак су инвалидски пензионери који су у пензију отишли јер су неспособни за рад (у инвалидску пензију се иде само ако си практично неспособна за било какав рад); У Србији је Уставни суд пресудио да пензионери имају право да се запосле и после стицања права на пензију и да док раде примају пуну пензију (у време када је мој отац отишао у пензију - 1957.године- могли су да примају само 50% пензије, ако раде); није ту у питању само право на рад  већ је уставни суд стао на становиште да они троше своју пензију за коју су издвајали своје паре и не троше туђе паре (на пример твоје и других пореских обвезника); то што су неки (власт) потрошили њихове паре у објекте које сам навео није проблем пензионера, већ државе;
- војне пензије се свугде у свету финансирају из буџета јер војска (војници) не производи материјална добра; зато држава одлучује колика ће и каква ће бити војска и за то одваја или не одваја паре; пријави се и ти у војску (или што ниси када си могао) па и ти уживај у поменутим привилегијама;
- за запосленог пензионера се плаћају порези и доприноси (није обавезан допринос за здравствено осигурање), укључујући и допринос за пензионо осигурање;по основу тог уплаћиваног доприноса могуће је да касније затражи ревизију пензије и да му се она за уплаћени пензиони стаж евентуално увећа (али само до 45 година пензионог стажа, без обзира што може радити и дуже); међутим, како пензионери углавном обављају слабије плаћене послове, великој већини се то не исплати јер ће приликом ревизије пензије добити решење о смањењу (због мањих доприноса који су уплаћивани током рада након пензионисања, што обара просеке на основу којих се пензија израчунава); практично, то значи да је могуће повећање пензије у незнатном проценту само оном пензионеру који је имао прилично већу зараду од оне док је био запослен пре пензионисања; сав уплаћени допринос за пензионо осигурање запослених пензионера практично иде "гратис" пензионом фонду; дакле, већина војних (али и других) пензионера који легално раде "поклањају" свој пензиони допринос уплаћиван након пензионисања;они, драги мој micha, de facto, плаћају "некима" будућу пензију;
- запошљавање пензионера путем уговора о делу (не раду, већ делу) је мање исплативо за послодавце јер су бар у Србији, знатно повећали порез на ову врсту рада, тако да је фирмама, за дуже послове исплатљивије да легално пријаве пензионера;
- тачно је, добар број пензионера раду уствари на црно; рад на црно је рак рана привреде у Србији; ипак, то нема везе са пензионерима, већ са државом и нашим шићарџијском менталитетом;
- знатно веће уштеде фирми су ако приме са бирао за незапослене лица млађа од 30 и старија од 45 година јер скоро годину дана не плаћају за њих знатну суму доприноса што дотира држава;


Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #32 on: October 03, 2011, 06:21:12 pm »

Uglavnom kod penzionera je rešenje ugovor o radu. Poslodavac ima pokriće, a prikazuje par sati rada ili ništa. Penzioner isto tako prikazuje nešto simbolično, tako da mu se ni dohodnina ne povećava (porez).
Inače svi penzioneri mogu raditi, a mogu imati i s.p. (samostojni poduzetnici) i u tom slučaju su i dađbine kod s.p. manje (približno 7x), i takav se s.p. zove popoldanski s.p. Penzija normalno teče. Od pojedinca i njegove spretnosti zavisi koliko će prihoda prikazat.

ML misli, da griješiš. Ja sam imao "podjemno pogodbo". U njoj su bila definirana moja primanja i dužina radnog vrijemena, koje moram obavljati. A napisao sam, koliko sam plačao "dohodnino". Sam penzioner ne prikazuje svoj dohodak, nego mora radna organizacija obavještavat porezni ured, a penzioner samo dobije obavijest o visini "zarađeng" tijekom godine. A napisao sam, da sam ja praktično radio dva mjeseca za "državu"-porez  + ono, što je uplačivala radna organizacija.

A to, o s.p., to se slažem sa tobom.
Podjemna pogodba-pogodba o radu je pogodba koja se najčešče koristi za zapošljavanje na crno, znači da poslodavac ima pokriče u slučaju nailaska inspekcije. Takav rad je za poslodavca, kad bi se normalno obračunavao skuplji, ali zato prikazuje recimo ako je radnik u mijesecu uradi 180 sati, kao da je uradio 5 sati, ostalo isplati na crno. Akontacija dohodnine koju odvaja poslodavac obično kod obračuna dohodnine nije dovoljna jer smo bačeni u veći razred, pa se poračunom dobije još za doplatit.( normalno ne sa 5 obračunatih sati)
Ako si imao podjemnu pogodbu koja je definisala više puta ponavljajuči rad, svakodnevno, pa bez obzira na dužinu radnog vremena, to bi se mogla računati kao pogodba o zapošljavanju doduše za skraćeno radno vrijeme.

Podjemna pogodba

Podjemna pogodba se sklene, če gre za delavca, ki ni zaposlen pri delodajalcu in ni elementov za zaposlitev, gre pa za fizično ali umsko delo, ki da določen dogovorjen rezultat dela v določenem času. Podjemna pogodba se sklene le za določen čas in ne sme imeti značaja delovnega razmerja. S podjemno pogodbo se podjemnik (delavec) zavezuje opraviti določen posel, kot je izdelava ali popravilo, telesno ali umsko delo ipd., naročnik pa se zavezuje, da mu bo za to plačal. Bistveno je, da gre pri podjemni pogodbi praviloma za izvršitev fizičnega dela.
Podjemna pogodba je praviloma usmerjena k enkratni ali občasni storitvi, za razliko od delovnega razmerja, ki temelji na trajnosti, stabilnosti in dolgoročnosti. Podjemno pogodbo ureja Obligacijski zakonik v členih od 619 do 648.
Podjemno pogodbo lahko skleneta tudi delodajalec in delavec, ki sta že sklenila pogodbo o delovnem razmerju, in sicer za dela izven opisa rednih delovnih nalog.

Predmet podjemne pogodbe so lahko štiri vrste oziroma kategorije poslov in sicer:
- izdelava stvari: gre predvsem za storitve proizvodnega obrtništva ali tudi večjih investicijskih ureditev
- popravilo stvari: gre za obrtniške storitve
- izvršitev določenega fizičnega, telesnega dela
- umsko delo oziroma storitev: tu podjemna pogodba meji na avtorsko, saj ima intelektualno delo, opravljeno na podlagi podjemne pogodbe, že elemente avtorskega dela in se tako sklene avtorska pogodba.

Dohodek, ki izvira iz podjemne pogodbe se iz davčnega vidika smatra kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja.

Na podlagi sklenjene podjemne pogodbe se obračunajo naslednji prispevki in davki:
•od 90% osnove se obračuna davčni odtegljaj 25% dohodnina
•od 100% osnove se obračuna 6% prispevek za PIZ
•plača se prispevek ZZ v pavšalnem znesku 4,27 €
•od 100% osnove se obračuna in plača 25% posebni davek
Obračun podjemne pogodbe lahko naredite TUKAJ.
Primer: Za neto prejemek 1.000 € znašajo davki in prispevki 694,59 €.
25% dohodnina: 290,32 €
6% prispevek za PIZ: 77,42 €
prispevek ZZ: pavšal 4,27 € (od 01.01.2009)
25% posebni davek: 322,58 €

Izplačevalec dohodka po podjemni pogodbi, ki je plačnik davka, mora za obračun zgoraj navedenih davkov in prispevkov DURS-u predložiti:
•obrazec REK-2, na katerem obračuna akontacijo dohodnine, in oba prispevka za socialno varnost ter
•obračun posebnega davka na določene prejemke.
Obrazca mora plačnik davka predložiti v elektronski obliki prek sistema eDavki.

Podjemna pogodba ali pogodba o zaposlitvi?
Za delodajalca je navadno bolj ugodno, da z novim delavcem sklene podjemno pogodbo, vendar zakonodaja vsebuje nekatere omejitve.
Bistvene značilnosti pogodbe o zaposlitvi, s katero se sklene delovno razmerje, so:
•odplačnost pogodbe,
•osebno opravljanje dela,
•dlje časa trajajoča delovna aktivnost, pri kateri rok za izpolnitev pogodbene obveznosti ni značilen element in
•da se med delavcem in delodajalcem vzpostavi vez podrejenosti.
Delavec ne sme opravljati dela po podjemni pogodbi, če obstajajo elementi delovnega razmerja in če delavec izpolnjuje predpisane pogoje za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi. Sodna praksa je dodala še nekatere dodatne kriterije za presojo, ali gre za delovno razmerje ali ne. Za delovno razmerje gre, če je delo sistematizirano kot delovno mesto, če se delo opravlja v delovnem času, ki ga določi delodajalec, če je delo kontinuirano in če se po navodilih lahko primerja z ostalimi delovnimi mesti pri delodajalcu.
Prednosti podjemne pogodbe so v tem, da je delovni čas bolj fleksibilen, da ne gre za neko dalj časa trajajočo dejavnost, ampak bolj za projektno delo, da je rok za izpolnitev obveznosti določen itd. Če pri poslovanju najdemo take okoliščine, lahko novi delavec opravlja delo preko podjemne pogodbe in sklenitev pogodbe o zaposlitvi ni potrebna.   

   
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #33 on: October 04, 2011, 12:13:00 am »

   Naravno da treba biti informisan i poznavati svoja prava . Sa svime što si Dzumba napisao se slažem , uostalom može se proveriti i u zakonu na http://www.pio.rs/sr/img/zakoni%20i%20propisi/ZAKON_O_PIO_2011.pdf . Upravo o tome i pričam da onaj ko ode u penziju sa 40-tak godina života može otići samo u invalidsku penziju usled potpunog gubitka radne sposobnosti čl. 21 , 96 ,110 ,115 ,212 a članom 226. regulisano je da prestaje isplata invalidske penzije ako postane osiguranik tj.ako se zaposli kao portir. Ne ulazim u to što neko ko nema školu za posao koji obavlja i dobija istu platu kao i onaj koji ima potrebnu kvalifikaciju , umesto da dobije otkaz biva proglašen invalidom . Zar to nije slično kao bonus za pranje ruku ili za redovan dolazak na posao ?
   
   Privilegija definitivno ima i kod nas kao što vidimo iz ove rasprave koja se rasplamsala na našu stranu, ko da nama preti bankrot . Hvala ti dzumba na pozivu da se i ja prijavim u vojsku pa da uživam u njima , samo si zaboravio da kažeš da je vojska nekom majka a nekom maćeha . Nisu ni u vojsci svi isti pa je onima koje više voli dala kožne torbice da ponesu sve te privilegije dok je pastorčadi okrenula usahlu sisu i rekla ,, kriza je nema se , moramo stezati kaiš . Ako vam se ne sviđa vi idite, mada ni u civilstvu ne cvetaju ruže ,, . Sigurno si pročitao neka od mišljenja na topic-u  Ko ne uzme ratni raspored ide u zatvor,  puna oduševljenja za ponovnim susretom sa vojskom.

   Ispada da i kod nas ima šta da se kritikuje kao kod Grka mada mi odavno živimo mnogo teže nego oni . Izgleda da ni u Sloveniji nije ništa drugačije . Baš je dobro u toj EU kada i njihove članice imaju iste probleme kao i mi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #34 on: October 04, 2011, 07:26:35 am »

Vidis Micha, drzava postupa isto prema svima koji su otisli u invalidsku penziju ukoliko pronadju nov posao, ali bi morali postojati i neki izuzeci koji nisu uzeti u obzir a morali bi. Navescu primer. Kada pripadnik vojske na zadatku ostane bez noge (kao sto je to moj slucaj) on sigurno nije sposoban za rad u toj istoj vojsci i ona ga salje u invalidsku penziju. Medjutim medicina je dovoljno napredovala da takva osoba manje-vise moze dovoljno dobro da funkcionise pomocu protetickih pomagala, zahvaljuci tome takva osoba bi mogla da pocne da se bavi nekim privatnim biznisom obzirom da se dosta cesto radi o relativno mladim licima (npr. meni se to desilo u 26-oj godini zivota). Moze to da bude neki posao koji ne zahteva fizicki napor (knjigovodstvo, kompijuterske usluge...), ali ne moze posto zakon kaze da ako se takva osoba ponovo zaposli (a znamo kakve su penzije i koliko su dovoljne za zivot i da je to osnovni razlog novom zaposljavanju) nema pravo na posteno zaradjenu penziju. I ko je to ustvari u gubitku? Ja mislim da su u gubitku i taj invalid koji treba da prezivi sa niskom penzijom, ali i drzava koja tim odredbama sama sebi i Penzionom fondu uskracuje  izvesna sredstva po osnovu poreza i doprinosa koje bi taj invalid uplacivao.

Objektivno gledano, lice bez npr. noge i nije za vojsku, ali ako nemam nogu to ne znaci da sam apsolutno nesposoban za bilo kakav drugi civilni posao. Naveo sam samo 2 primera poslova koje bih npr.. mogao obavljati a oni koji me vise poznaju i sami znaju sta sve mogu da radim bez obzira na svoj nedostatak. A slicnih meni u ovoj zemlji ima mnogo, i ne samo u ovoj zemlji. Druga prica su firme iz civilnog sektora gde se invalid moze pomeriti na neko drugo radno mesto i tako pomerati sve dok neko ne kaze da vise nije sposoban ni za kakavo radno mesto koje postoji. I onda imamo situaciju da su socijalna davanja veliko opterecenje za drzavni budzet, a istovremeno se ne dozvoljava da veliki broj invalida koji su to postali zbog te iste drazave nema pravo da radi neki posao koji moze i da kroz razne dazbine taj isti budzet dopunjava.

A evo jedan slucaj iz BiH, dakle potpuno ista amputacija i potpuno suprotan nalaz. Neko ima probleme, neko nema, neko moze da radi , neko ne.
Quote
Nema nogu, a nije invalid?!

Banjalučaninu Drašku Dujakoviću Fond PIO odbio zahtev za invalidsku penziju i ocenio da je sposoban za rad iako je on ostao bez noge zbog komplikacija koje su nastupile posle ranjavanja na ratištu u martu 1995


Draško Dujaković (37) iz Banjaluke zvanično nije invalid iako nema desnu nogu! Ovaj neverovatni zaključak izvukao je Fond PIO RS, koji je pre nekoliko dana odbio Dujakovićev zahtev za dodelu invalidske penzije, uz "stručnu ocenu" da on nije invalid!

Dujaković kaže da ga je posle svega što je preživeo u poslednjih 15 godina Fond PIO potpuno dotukao, ne samo što mu je osporio više nego očigledan invaliditet, već i zato što mu je noga amputirana od kolena zbog posledica ranjavanja na ratištu 1995. godine.

Ogorčen što boračke i invalidske penzije ekspresno dobijaju lažni borci i lažni invalidi, ovaj radnik privatne firme za montiranje tendi, venecijanera i trakastih zavesa pita se šta će biti s njim pošto zbog bolova više ne može da radi.

Dujakovićev slučaj poseban je i po tome što Fond PIO, kako njegovi predstavnici "stručno" kažu, ne negira da on ima telesno oštećenje, ali da "ne postoji invalidnost i da osiguranik u punom radnom vremenu može da obavlja svoj posao pomoćnog radnika u proizvodnji".

Dujaković, međutim, tvrdi da je zahtev za invalidsku penziju podneo upravo zbog toga što mu posao koji obavlja već odavno predstavlja prevelik napor.

- Godinama radim zato što imam troje dece i suprugu, koja je tek nedavno pronašla zaposlenje. Sve do tada ja nisam imao izbora nego da radim i ćutim! Međutim, u poslednje vreme posao mi, zaista, predstavlja ogromno opterećenje! Nekada radim sedeći, a nekada u stojećem položaju, što izaziva velike bolove u nozi. Po nekoliko puta dnevno moram da skidam protezu da bol prestane. Na bolovanju sam od avgusta ove godine, jer više ne mogu normalno da funkcionišem na poslu - tvrdi Dujaković.

On dodaje da se najviše plaši da uskoro uopšte neće moći da obavlja dosadašnji posao i ističe da su male šanse da će ga neko kao invalida ponovo zaposliti.

- Zato sam i tražio invalidsku penziju bar da ne strahujem kako ću prehraniti decu ako više ne budem mogao da radim. Međutim, u Fondu PIO su preko kolena prelomili ocenivši da sam sposoban za rad?! Ogorčen sam što mnogi lažni invalidi ekspresno dobijaju penzije, dok oni pravi, koji su uz to bili borci od prvog do poslednjeg dana, nikog ne zanimaju - kaže Dujaković.

U ispovesti za naš list, on podseća da je u martu 1995. godine ranjen u potkolenicu na bihaćkom ratištu. Godinu dana kasnije lekari su mu dijagnostikovali osteomijelitis, odnosno zapaljenje koštane srži.

Od tada je imao čak 22 operacije, ali ni to nije dalo rezultat, pa su lekari ipak morali da mu amputiraju nogu.

- Posle ranjavanja hitno sam prebačen na hirurgiju u Banjaluci, gde su mi uradili rekonstrukciju krvnih sudova koje je metak pokidao. Nekako sam pregrmeo taj period, ali sam se veoma brzo suočio sa izuzetno teškom, bolnom i opasnom bolešću koštane srži. Nakon 22 operacije, noga mi je amputirana u maju 2005. godine. I pored toga za Fond PIO ja nisam invalid, iako sam im dostavio nalaz specijaliste, u kojem se, takođe, navodi da je moja opšta životna i radna sposobnost trajno umanjena - kaže Dujaković i dodaje da je krajnje vreme da se temeljno proveri način ocenjivanja radne sposobnosti u Fondu PIO.

Međutim, portparol Fonda PIO Tihomir Joksimović kaže da je komisija "donela pravednu ocenu pošto se radi o mlađoj osobi"!

- Odeljenje za ocenu radne sposobnosti u prvom stepenu odlučilo je da invalidnost ne postoji. Ovakva ocena doneta je na osnovu uvida u kompletnu medicinsku dokumentaciju, na osnovu uzete anamneze i pregleda osiguranika 10. decembra ove godine. S druge strane, iz dokumentacije je vidljivo da on već punih sedam godina normalno obavlja svoj posao - kaže Joksimović.

U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS tvrde da nemaju nikakvu nadležnost nad radom lekarskih komisija za ocenjivanje invalidnosti u Fondu, ali da svako ko je nezadovoljan njihovom odlukom ima pravo žalbe.

- Dujaković u propisanom zakonskom roku može da se žali drugostepenom organu veštačenja Fonda PIO. Ako i tada bude nezadovoljan, može da pokrene upravni spor u nadležnom sudu - kažu u ministarstvu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #35 on: October 04, 2011, 09:26:08 pm »

   Upravo o tome i pričam KUZMA@. Postoje dva aršina za ljude sa istim problemom - vojni i civilni. Zar takva lica nisu mogla biti zaposlena u državnoj upravi ili javnim preduzećima kao prioriteti i nastaviti svoj radni vek shodno preostaloj radnoj sposobnosti i stručnoj spremi uz istovremeno primanje invalidnine ili naknade telesnog oštećenja , umesto što su tamo nagurali članove svojih i koalicionih stranaka ? Sigurno je i tebi druže krivo kada vidiš da su potpuno zdrave ljude ili one sa lakšim oboljenjima proglasili invalidima i omogućili im da varaju državu i penzioni sistem . Za očekivati je da se lice koje je potpuno ili u većoj meri zdravstveno sposobno neće prepustiti sudbini i preživljavati od socijale koja je znatno umanjena , s obzirom da ima malo godina staža , a pri tome nije rešilo egzistencijalne probleme sebe i svoje porodice već će gledati da nađe bilo kakav posao, makar i na crno i ispod cene . U isto vreme oni kojima je i namenjena ova kategorija ne mogu da ostvare svoja prava usled pravnih začkoljica . To sve ostavlja vrlo sumornu sliku o društvu i socijalnoj pravdi , izaziva ozlojeđenost onih koji nisu povlašćeni i postaje jedan od razloga za nezadovoljstvo . Činjenica je da se sve tradicionalne tekovine smišljeno urušavaju svakim danom , a u isto vreme favorizuju društvene i moralne nakaze kojima nikada nije bilo mesto u javnosti . Tek da gazda stavi svima do znanja da može da radi šta hoće . Časni i pošteni , žrtve i mučenici moraju da ćute i trpe jer oni više nisu svetli primer mlađima , a mogli bi da ostanu i bez toga što imaju . Mada svi na ovom forumu govorimo o istom problemu i svima nam je , manje više isto , deluje da se ne razumemo i da se raspravljamo . A tako je i u stvarnom životu . Dok se boranija gloži i svađa oko koske glavonje rade posaohttp://www.blic.rs/Vesti/Hronika/280952/Korupcija-u-Lazarevcu-i-RDB-Kolubari .
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #36 on: October 05, 2011, 05:14:24 am »

Dok se boranija gloži i svađa oko koske glavonje rade posaohttp://www.blic.rs/Vesti/Hronika/280952/Korupcija-u-Lazarevcu-i-RDB-Kolubari .

Trese se gora rodice se mis. Zivim u toj opstini i sve mi je vec odavno poznato. Samo sto se ovo svodi na politicki obracun pred izbore posto su sve stranke imale udela u tome ali su clanovi samo jedne optuzeni za sve. A i neke od optuzbi su toliko smesne da ce vrlo lako i vrlo brzo pasti u vodu. Ipak to je politika koju ovde pokusavamo da izbegnemo koliko god je moguce pa ne bih dalje o tome.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #37 on: October 05, 2011, 09:20:32 am »

То што се расправљамо јести и суштина форума. Боље ћемо се разумети. Сигурно је да смо сви на "истом таласу", само различито тумачимо а понекад и поједностављено, прихватмо нешто што у суштини недовољно познајемо или "традиционално" кажемо да су тамо негде "сви овакви". Ђаво никад није тако црн као што га описују, стара је народна изрека.

Тачно је да су бројни "лажни" инвалидски пензионере учинили "медвеђу услугу" правим инвалидским пензионерима и још више кандидатима за такве пензије. Зато комисије из формалних разлога одбијају оправдане захтеве. Сигуран сам да је и у Грчкој била маса сличних проблема. Невоља у свим балканским државама што државу прихватамо као нешто што по природи ствари треба варати, лагати и поткрадати јер то сматрамо  "нашим" правом. Усудио бих са да кажем да је то, добрим делом, последица менталитета чији је узрок у вековном непостојању сопствених националних и уређених држава, већ смо "туђе" државе (које су до "скора" владале) доживљавали као "пљачкашке" (харач, данак, порез), па сада и своју тако доживљавамо. Као што сам раније написао свсет се најспорије и најтеже мења.

Нису Немци постали дисциплиновани сами по себи, већ их је власт "мотком-"батином" вековима утерала у то (дисциплину), да би сада, бар већином схватили да им уређена држава користи. Ми смо (укључујући и Грке) углавном били слободњаци, "хајдуци", који су своја права сами обезбеђивали "разним" и "импровизованим" методама,а не поштовањем закона. Зато је на овим балканским просторима смена власти углавном своди на причу о "Курти и Мурти" ("сјаши Курта за узјаши Мурта"). Причамо и ми о уређеној држави, социјалној држави, пораведној држави и сл. ,а ли често када то требамо и спровести,а посебно прихватити, обично правимо "изузетке" (где баш на мени да истерујете..."), па се враћамо на почетак. Општину Лесковац сам у једном од ранијих постова навео као очигледан пример у којој нико нема храброст да да отказ некоме (сувишној амдинистрацији) јер су то наши чланови партија, симпатизери, рођаци, пријатељи, комшије.... А у Србији (а верујем и у већини бивших јигословенских држава) има пуно "Лесковаца". Тако је и са Колубаром. Не постоји храброст, одлучност и ићи до краја без милости, па шта кошта (пре свега губитка власти). Многи ће се бунити, бити сумњичави, да би после пар година сви то прихватили и подржали.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #38 on: October 05, 2011, 09:45:05 am »

....................................................
Нису Немци постали дисциплиновани сами по себи, већ их је власт "мотком-"батином" вековима утерала у то (дисциплину), да би сада, бар већином схватили да им уређена држава користи. Ми смо (укључујући и Грке) углавном били слободњаци, "хајдуци", који су .......
Bravo stara "kuko".  Ali ko nas shvata ozbilno Huh?
Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #39 on: October 11, 2011, 06:32:30 am »

Igrom sudbine zivim i radim , u ovoj zemlji na ivici bankrota, vec 11 punih godina.
Stvari i nisu tako jednostavne, kao sto novinar u uvodnom tekstu za ovaj topik navodi.
Zaboravlja se i to da poslanici u parlamentu ovde imaju po dva policajca za obezbedjenje,po kojeg jos za clanove porodice,sluzbeni auto ili dva,dodatne nadoknade za ucesce u parlamentarnim komisijama,dodatak za dva para cipela godisnje,dve penzije (poslanicku i onu iz"gradjanstva")kada za to dodje vreme i jos stosta.
A kad njihova stranka,bez obzira koja je, a poslednjih decenija samo se dve smenjuju na vlasti,oformi vladu i poslanici postanu ministri onda se o svaki tender "ocesu".
Jedno "ocesavanje" ministra odbrane recimo, mozemo da predpostavimo koliko je.Jedan drzavni sluzbenik takvu nadoknadu ne moze da dobije pa sve da spava na poslu,redovno pere ruke,radi u kancelariji sa pogledom na planinu,zna da govori petnaest stranih jezika,sam je napisao program za kompjutere u svojoj sluzbi,vozi dizel sluzbeni auto i mnogo toga zajedno.Samo se ovo ministarsko i poslanicko precutava jer i u zemljama gde se ovakva vest odavde cita ima i poslanika i ministara.
Pa zato je kriv narod.
Jesu Grci pravi Balkanci ,ali su ih Evropljani dugo godina u nazad podrzavali u tome.Nemcima je odgovaralo rasulo jer su prodavali sta su hteli i gde su hteli.Simensovi telefoni u svim drzavnim kancelarijama,podmornice koje malko naginju na stranu,polovni tenkovi,novi tenkovi bez dogovorene oklopne zastite,lokomotive na struju za krajeve zemlje koji nemaju elektrificirane pruge,krediti sa nenormalnim kamatama za kupovinu oruzja od nemackih firmi i slicno.
U svemu ovome ima i krivice naroda sto je uzivao u situaciji i gledao svoj trenutni interes ne misleci na buducnost ili da li je sve to ispravno.Stvoren je sistem po kojem je sve funkcionisalo na stetu naroda.Mislim da ovo nije samo slucaj u Grckoj pogledajte malo oko sebe.
Novinari ne kazu da se ukidaju osnovna prava radnika na racun teske situacije i mera stednje.O ukidanju vecine prava i kolektivnih ugovora ovde se govorilo i kada sam ja 2000. dosao,a tada nije bilo ovakve krize i bankrota.Neko je iskoristi situaciju ili je tu situaciju sam proizveo,ali o tome tesko da ce novinari pisati.
Po mom misljenju nije ovo samo stvar Grcke,treba malo da pripaze i drugi i da izvuku svoje zakljucke dok je vreme.Ovi ovde, pa i ja sa njima , gresku smo naparavili pa nas je sistem lagano uljuljao i pustio niz vodu.Vi budite mudriji svaki put kad vam nesto govore,a jos vise kada od vas ocekuju glas.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #40 on: October 13, 2011, 08:42:24 pm »

RILE-NS          !!!
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #41 on: October 13, 2011, 09:37:26 pm »

Situacija ista, ko u svima satelit EU državama. Nama (Slo.) EU je predpisala masu nekih ureda, činovnika za traženje ruda i gubljenje vremena, a sve to po kopitu velikih mastodonta. Ako Njemačka treba 20 činovnika za brojanje iglica na smrekama po gradskim parkovima, toliko jih treba i Slovenija, ako Francuska ima 50 ureda ua mjerjenje luka krivine banana, toliko jih treba i Rumunska...
Javna uprava je i kod nas debelo prevelika, svakako, privreda kuka, da to neče podržavati a u isto vreme omasti se za 5,5 Milijardi na javnim raspisima!!! (2010), da se razumemo, to je bez vojske, koje je ta ista privreda dobila od javne uprave i pokasirala (5,5 milijardi je pola slovenskog godičnjeg budžeta odprilike). 200K ljudi, što rade u "javnim kučama", plača porez svaki mjesec, svoju preostalu jadnu plaču nosi u trgovine, koje prodaju što privreda proizvodi... Ajmo to malo u brokje okrenuti: 200.000 x 800€ = 160 milijunčića x 12 1,920 milijarde. več smo na 7,5 milijarde, koje dobije privreda od javnog sektora. poreg toga treba dodati još oko 4 milijarde EU sredstava, koje dubiju negospodarski projekti a odradi jih privreda. Brojka je 11-12 milijardi. Hmmmm, nije loše.
Kažu, da treba pobacati 1/3 javnih radnika na cestu. Svakako, sve bi funkcioniralo bez te trečine, ali evo vač kuke 22, oče li ta privreda uzeti 7000 srednje i visoko (i još više) obrazovanih ljudi? Dal da jih stavimo na zavod i dajemo jim nekakve socialne transfere?
Kao što je RULE napisao, nisu jadnici po uredima ti, koji su stvorili krizo. Oni pravi krivci stanuju na Olimpu i barataju rajom sa visoka, gdje sunce uvijek sja.
Onda ti sjedu knjiški ljudi iz vlade i privrede i metnu prst o čelo. Zaključe, da je javna uprava nepotrebna i eh, kad smo več tu, da treba država na onih sitnih 10-12 milijardi nabaciti još po koju, bolje dvije, da spasi poduzeča, koja su pokrali meneždžeri sa plagoslovom dragih jim političara. Da ti se zgadi.
Vjerovatno je Grčka, isto kao Slovenija, pa joh pokoja zemlja, rješavala socialni mir na taj način, da je zapošljavala daleko previše ljudi u "javnim kučama", ništa novo, Ameri su to napravili poslije velike krize, jer su znali, da bolje plačati čovjeka dobro za mali ili skoro nikakvi rad, nego ga držati u jadu i davati mu nekakvo nadoknadu. Tako čovijek ima osječaj vrijednosti i puno brže nađe sebi "pravi" posao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #42 on: October 14, 2011, 11:32:11 am »

Неки дан видех у новинама оцену вероватноће банкрота појединих земаља. Нисам је преписао па пишем по сећању, али нећу пуно погрешити. На врху листе је Грчка са вероватноћом да ће банкротирати од 0,9 (90%). Наше, драге балканске државе (нису баш навели све, али се може проценити да су "ту негде") су у горњој половини листе са вероватноћом од 0,3-0,4 (30-40%) и трендом да сустигнемо драгог нам суседа и узора - Грчку. Овде у србији постоји узречица "пропао ко Грчка". Вероватно настала из зависти. Grin, посебно сада када видимо како им помажу.

Узимајући у обзир јачину привреде, задуженост, незапосленост, менталитет, ако овако наставимо брзо ћемо доћи у положај Грчке. Највећи проблем би био у томе што ми увек каснимо, па се нико не би насекирао због нас, још мање да би нам дали неке паре за помоћ. Рекао бих да би нас још више  гурнули,  за пример другима.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #43 on: October 14, 2011, 10:37:46 pm »

Овде у србији постоји узречица "пропао ко Грчка".

Misliš "Dužan k`o grčka". Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #44 on: October 14, 2011, 10:57:35 pm »

Како год окренеш биће тако (и по твојој и по мојој варијанти).
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.