PALUBA
March 28, 2024, 11:27:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Održavanje daljine kod združenog plovljenja  (Read 12127 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: October 01, 2011, 09:31:32 am »

Održavanje daljine kod združenog plovljenja

Za održavanje daljine među brodovima kod plovidbe u sastavu, imali smo na raspolaganju dvije sprave:
-Okvir za mijerenje daljine
-SMO-1
U praksi se najviše  upotrebljavao okvir za mijerenje daljine kao praktičniji i dovoljno precizan.

Okvir za mijerenje daljine.
Upotrebljava se za mijerenje manjih udaljenosti do 700m. Princip mijerenja se zasniva na sličnosti trokutova
Sprava se sastoji od mijedenog okvira (1) po kojem klizi klizaljka (2). Sa strane na okviru se  nalazi podjela. Ispod otvora okvira se nalazi lančič koji se sastoji od koji ima na pola decimetra i na cijelom decimetru jače karike,
Daljina se mijeri tako da se klizač u okviru postavi na visinu objekta ( vodne linija –vrh jarbola) Okvir se drži ispred oka i približavanjem-udaljavanjem podesi se da cijeli obijekat leži u otvoru. Lančič se drži vodoravno prislonjen na jabučicu ispod oka. Dužina lančiča nam daje udaljenost  do obijekta- broda.
Sprava je izuzetno koristna i praktična.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCF6980.JPG (56.18 KB, 392x800 - viewed 323 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1 on: October 01, 2011, 09:53:12 am »

SMO-1
Se zasniva na Stuardov daljinomijeru, koji se sastoji od duge optičke leće A, koja je pričvrščena na daljinaskoj radijalnoj ljestvici B, podijeljenoj na kabele.(1/4 do 30kb)
Leća i daljinarska ljestvica montirane su na zajedničkoj klizaljci E koja se može pomocati gore dolje , u metalnom žljebu D. Nazubljenim kotačičem C.  Preko žljeba je namiješten mostić F sa klizačem G koji se može pomicati lijevo desno i vijkom H za učvrščenje.
Na mostiću F namjestimo klizač G na visinu obijekta i pričvrstimo ga vijkom H. Okretanjem kotačića C na desnoj strani pomiče se slika obijekta  dok ne dođe na istu visinu sa slikom dna na stalnoj leći. Daljinu u kabelima pokazuje crtica na klizaču H.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Razlika sa SMO-1 je u tome da je taj imao podjelu u hm. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Stuartov daljinomijer.JPG (125.57 KB, 600x782 - viewed 317 times.)

* SMO-1.JPG (67.93 KB, 600x620 - viewed 338 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: November 27, 2011, 06:32:25 am »

Združeno plovljenje


Zajedničko plovljenje sastava ratnih brodova zove se združeno plovljenje. U širem smislu to je zajedničko plovljenje dvaju ili više brodova radi izvršenja zajedničkih zadataka. Pravila združenog plovljenja propisuju vrste strojeva i njihove elemente te sadrže skup mjera, postupaka i manevara za isplovljenje, postrojavanje, prestrojavanje, plovidbu u stroju i uplovljenje. Združeno plovljenje obavlja se prilikom prebaziranja ili izvođenja drugih zadataka, prilikom pomorskih parade i pri obavljanju nekih ustaljenih borbenih zadataka određenih vrsta ratnih brodova (izviđanje, patroliranje, pretraživanje, polaganje mina, protuavionska obrana, razminiranje i sli.
Osnovni je element združenog plovljenja stroj koji omogućava komandantu plovnog sastava sigurno i jednostavno komandiranje, osigurava unutrašnju vezu i sigurnost brodova unutar plovnog sastava. Stroj je pravilom određeni raspored brodova unutar manjeg (nižeg) plovnog sastava, kao i raspored nižih plovnih sastava unutar združenog (višeg) plovnog sastava. Strojevi mogu biti jednolinijski i raščlanjeni. U jednolinijsklih strojeva brodovi su raspoređeni u jednoj liniji koja može biti prava, vijugava ili izlomljena. Takvi su strojevi kolona, vrsta, stupanj i kiln. S obzirom na mjesto komandnog broda odnosno ravnača u stroju, stojevi mogu biti pravi ili obrnuti (kolona i vijugava kolona) te desni ili lijevi (vrsta, stupanj i kiln). Elementi stroja: linija stroja, kurs, smjer i ugao stroja, čelo, krilo, začelje, širina i dužina stroja i drugo određeni su pravilnikom. Njima se postiže jednobraznost  u postrojavanju i prestrojavanju, jedinstvenost shvaćanja komandi i upotrebe sredstava za tajno komandovanje (signalna knjiga, tablica signala) te sigurnost brodova od sudara na moru. Rasčlanjeni strojevi su kombinacije  jednolinijskog stroja združenog (višeg) plovnog sastava i jednolinijskih strojeva njegovih dijelova, npr. kolona odredskih klinova, kiln odredskih klinova, kolona odredskih vrsta i dr.
JLZ - M.Segulin)


* zdruenaplovidbazaforum0001.jpg (25.26 KB, 640x361 - viewed 203 times.)

* zdruenaplovidbazaforum0002.jpg (34.4 KB, 640x381 - viewed 192 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3 on: November 27, 2011, 07:57:19 am »

Odlični postovi, čestitam.
Nažalost u mojoj praksi i životu oko nekih 15 godina na brodovima tipa TČ-jci (Shersheni) i
RTOP401, nikad nešto slično isam video, niti se koliko pamtim koristilo. A to je bio period
1966-1980 godina.
Isključivo su se koristili radari.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Radarska slika.JPG (85.41 KB, 800x600 - viewed 266 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: November 27, 2011, 08:35:22 am »

Nastavak združenog plovljenja:

S obzirom na udaljenost, odstojanja i rastojanja između brodova strojevi mogu biti normalni, smaknuti ili strojevi s povećanim udaljenostima. Manevriranje strojevima obuhvaća prestrojavanje koje se obavlja načelno promjenom brzine pojedinih brodova i (ili) promjenom kursa. Promjene kursa i prestrojavanje izvode se istovremenim okretanjem, postupnim okretanjem, zahođenjem, bočnim pomicanjima, pomakom i ustrčavanjem. Plovljenje u stroju I prestrojavanja zahtjevaju od svih brodova u polovnom sastavu točno pridržavanje svih elemenata koji su dati i obrađeni u pravilu združenog plovljenja, posebno prijema i pravovremenog izvrševanja svih signala koji dolaze sa komandnog broda.
U združenom plovljenju dvaju ili više brodova ili povnih sastava, kojima komndira zajednički komandant radi izvršenja zajedničkog zadatka brodovi ili plovni sastavi plove u marševskim ili borbenim porecima koji nisu određeni  i propisani pravilom združenog plovljenja.  Raspored brodova ili nižih sastava, međusobne udaljenosti i druge elemente poretka određuje taktički komandant za svako plovljenje u skladu  s taktičko-tehničkim mogućnostima brodova, te vrsti ratnih, trgovačkih i transportnih brodova, te vrsti zadatka (marš, prevoženje, protupodmornička, protuzračna ili protubrodska obrana, konvojiranje, obavljanje zaštite i osiguranja na maršu, prevoženje i iskrcavanje desanta i sl.) Kada veliki združeni plovni sastavi  plove zajedno, tada plove obično u grupnim marševskim porecima, a pojedini grupni poreci mogu manevrirati zajedno (konvoj-osnovne snage, pratnja) ili samostalno prema zahtjevima taktičke situacije (zaštitna grupa, grupa za izviđanje i presretanje, grupa osiguranja i sl.
Poseban način plovidbe broda ili plovnog sastava u cik-caku, kada se uz pridržavanje osnovnog (generalnog) kursa ili smjera kretanja povremeno mjenja kurs po unaprijed određenim shemama, cik-cak može biti simetričan s obzirom na osnovni kurs, kada čitava širina marševskog poretka pojednako  raspodijeljena na obije strane osnovnog kursa, ili nesimetričan, koji može biti lijevi ili desni, prema tome na kokoj strani leži veći dio širine  marševskog poretka. Cik-cak je stalan kad su promjene kursa jednake po trajanju i veličini, a izmjeničan kad su promjene nejednake.
Plovidba u cik-caku primjenjuje se kao jedna od mjera u protupodmorničkoj obrani plovnog sastava na maršu. Prvi put uspješno se primjenila u prvom svjetskom ratu. Za izbjegavanje neprijateljske artiljerijske vatre primjenjuje se protuartiljerijski cik-cak, a lake pomorske snage primjenjuju plovidbu u cik-caku u glavnom pri obavljanju torpednog napada.
JLZ-M.Segulin)


* zdruenaplovidbazaforum0003.jpg (29.42 KB, 638x291 - viewed 205 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.