PALUBA
March 28, 2024, 10:03:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Andjeli u crvenim kapama  (Read 58200 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #45 on: October 14, 2011, 04:15:40 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* anloc_attacka.jpg (153.35 KB, 742x898 - viewed 254 times.)

* Img0131.jpg (157.08 KB, 832x1024 - viewed 258 times.)

* PAR97895e.jpg (36.06 KB, 505x354 - viewed 250 times.)

* Img0411e.JPG (192.08 KB, 823x937 - viewed 263 times.)
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #46 on: October 14, 2011, 04:17:04 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* H118-1.jpg (113.79 KB, 729x1024 - viewed 269 times.)
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #47 on: October 14, 2011, 04:21:50 pm »

 A i drug Kastro je bio svedok pobede.

 Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 


* 56937499.jpg (94.39 KB, 500x777 - viewed 230 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #48 on: October 14, 2011, 04:22:52 pm »

Један од Т-54 са претходне стране и наводно (опет) ПТ-76 су у ствари кинески амфибијски тенк Тајп-63
http://en.wikipedia.org/wiki/Type_63_(tank)
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #49 on: October 14, 2011, 04:28:10 pm »

Evo još

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* a13.jpg (120.35 KB, 1024x846 - viewed 268 times.)

* Img0751.jpg (155.01 KB, 751x1024 - viewed 192 times.)

* T54.jpg (40.42 KB, 663x490 - viewed 242 times.)

* tsn1.jpg (62.56 KB, 714x442 - viewed 232 times.)

* tsn2.jpg (50.84 KB, 661x547 - viewed 189 times.)
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #50 on: October 14, 2011, 04:31:05 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E sad je i previše


* tsn3.jpg (71.19 KB, 672x533 - viewed 191 times.)

* tsn4.jpg (58.16 KB, 678x480 - viewed 205 times.)

* tsn6.jpg (13.2 KB, 236x283 - viewed 234 times.)

* 27.jpg (55.27 KB, 632x542 - viewed 209 times.)

* 25.jpg (65.96 KB, 631x729 - viewed 209 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #51 on: October 15, 2011, 12:17:31 pm »

Danko, nama nikad nije previs informacija i slika. Grin Grin Grin
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #52 on: October 15, 2011, 12:40:33 pm »

Danko, nama nikad nije previs informacija i slika. Grin Grin Grin

Obratite pažnju na ovu fotografiju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ispod nje stoji: Notice his tattoo says "SAT CONG" which means "Kill Communists". These guys usually get executed first if captured by the enemy.

Natpis tetovaže: Ubiti komuniste, međutim kad god bi ovi vojnici bili zarobljeni nad njima je u startu bila izvršena egzekucija. Ove natpise uglavnom su nosili rendžeri. Rendžeri su obučavani da patološki mrze komuniste.


* SatCong-1.jpg (21.99 KB, 480x640 - viewed 234 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #53 on: October 15, 2011, 12:48:09 pm »

Та тетоважа је изгледа била део неког ритуала у јединици којој су припадали? Можда у у почетку имали бежања и предаје, овако су то ефикасно спречили.
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #54 on: October 15, 2011, 01:08:54 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
April 29, 1955 - A Vietnamese Paratrooper takes cover as refugees flee the Cholon are of Saigon during fighting with rebel Binh Xuyen.


* 6-3.jpg (54.47 KB, 479x640 - viewed 213 times.)
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #55 on: October 15, 2011, 01:11:51 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* img0531.jpg (61.74 KB, 560x480 - viewed 201 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #56 on: October 15, 2011, 02:20:51 pm »

И поред војничких вредности ових јединица, ја бих ипак скренуо пажњу на чињеницу да су падобранци и ренџери били познати по бруталности у поступку према заробљеним припадницима Вијетконга и Северног Вијетнама, па и нелојалном становништву.

Иначе, баш ме занима судбина појединих официра, описаних у тексту, посебно командујућих официра из 1975.године. Помиње се судбина неких генерала, али не и нижих официра.

Sad ću da vam objasnim, pošto sam istraživao komplet Vijetnamski rat, a u saradnji sa Sirijusom treba ovih dana da izađe knjiga Vijetnamski rat - istorijsko-kulturni aspekt

Snage DR Vijetnam (Severni Vijetnam) su poštovale i rendžere i padobrance. Sa vojniučkog stanovišta padobranci su bili kompletnija jedinica, prewma neprijatelju su se odnosili više s poštovanjem. Rendžeri su bili manje humani, ali ipak i oni su se bolje odnosili prema pre svega prema vojnicima DR Vijetnama.
Problem su predstavljale jedinice tzv. specijalne snage ili južnovijetnamska verzija zelenih beretki, e te jedinice su pravile probleme (mislim da znate na šta mislim).

Ono što sam ja već naveo, neprijatelj ih je poštovao (vojska Severnog Vijetnama).

Kad je rat konačno završen padom Sajgona, većina Rendžera smatrani su veoma opasnim od strane novih vlasti i osuđeni su na duge godine liševanja slobode i poslani su u logore za prevaspitavanje.
Nezvanično, po rečima civila koji su bežali iz Vijetnama pričalo se da su se delovi padobranaca odmetnuli prema Centralnoj visoravni i odatle vodili gerilski rat protiv nove vlasti.

Od 1987 general Đap je naredio da se pokrene proces amnestije nad bivšim pripadnicima južnovijetnamske vojske. Taj proces je trajao do 1992. godine, a pokrenut je s ciljem pomirenja unutar vijetnamskog društva. Normalno i zbog otopljavanja američko-vijetnamskih odnosa (koji su se počeli razvijati od 1986. godine).
Primer za to je:
Бригадни генерал Ђу Ки Ђаи (Do Ke Giai) изникао из падобранске школе од 1966. до 1969. године командовао је 18. дивизијом. Од 1972. године преузео је команду над свим ренџер јединицама. Током борби за Сајгон априла 1975. године командовао је са три ренџер групе, које су браниле Сајгон. Око поднева 30. априла 1975. године наредио је да ренџери положе оружје. Након тога одлази у логор за преваспитавање где ће провести 17 година. После пуштања на слободу подноси захтев за исељење у САД као политички азилант. Данас живи у САД. Одликован је америчким одликовањем силвер стар.

Svima koji su oslobođeni ili položili oružje tih godina vijetnamske vlasti su dozvolile da napuste Vijetnam, a SAD su dale politički azil.


I da još nešto, molim vas da ne mešate ceo rat s ovom temom i da ne navodite toliko priču o Amerima, oni u celoj ovoj temi ili priči nisu toliko bitni.
Tekst je namenski napisan da se pomene i južnovijetnamska strana priče, a ne samo ona koju već znamo.

Dakle da se puno ne raspravljamo, Hanoj je od svih jedinica južnovijetnamske vojske najviše poštovao pre svega padobrance, a potom rendžere.


Pošto sam se upravo vratio iz Vijetnama, gde sam proveo dve nedelje, i gde sam razgovarao sa nekoliko generala Severnog Vijetnama, kao i sa jednim pomoćnikom ministra Republike Vijetnam (Južnog Vijetnama), na ovo bih sada mogao da odgovorim u najkraćim crtama:
- Vijetnam se oko 1975. već praktično našao u ratu sa Kambodžom, u kojoj su vlast preuzeli Crveni Kmeri, prilikom čega su Vijetnamci zabeležili znatne gubitke u ljudstvu; gro ARVN je poslat na granicu sa Kambodžom, i većina jedinica je poslata u svom izvornom obliku, jer vremena za njihovo reformisanje jednostavno nije bilo; većina nižih oficira su zadržali svoja formacijska mesta;
- rastao je broj pograničnih incidenata sa Kinom, što je kasnije eskaliralo u pravi rat;
- ne bi trebalo potcenjivati značaj ličnih i porodičnih veza u Vijetnamu: naslušao sam se primera da su iz jedne porodice neki išli u Vietcong, a neki u ARVN;
- posle kraja rata uspostavljeni su logori za "prevaspitavanje", gde je završio gro viših oficira i državnih službenika Republike Vijetnam; tu se uglavnom sve svodilo na poljoprivredne radove i političku nastavu;
- Organizovanih gerislkih aktivnosti posle kraja rata nije bilo;
- Rendžeri i "andjeli" po svoj prilici jesu činili zločine, jer je većina poticala iz ušća Mekonga, a "regionalizmi" u Vijetnamu i danas igraju važnu ulogu (npr. ako je neko iz Ho Ši Mina, tj. Saigona, bolje da ne računa na zaposlenje u državnoj upravi, ili nekoj državnoj firmi; južnjaci vladaju u privatnom sektoru, pre svega zahvaljujući deviznim doznakama od dijaspore).
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #57 on: October 15, 2011, 02:31:58 pm »

Pošto sam se upravo vratio iz Vijetnama, gde sam proveo dve nedelje, i gde sam razgovarao sa nekoliko generala Severnog Vijetnama, kao i sa jednim pomoćnikom ministra Republike Vijetnam (Južnog Vijetnama), na ovo bih sada mogao da odgovorim u najkraćim crtama:
- Vijetnam se oko 1975. već praktično našao u ratu sa Kambodžom, u kojoj su vlast preuzeli Crveni Kmeri, prilikom čega su Vijetnamci zabeležili znatne gubitke u ljudstvu; gro ARVN je poslat na granicu sa Kambodžom, i većina jedinica je poslata u svom izvornom obliku, jer vremena za njihovo reformisanje jednostavno nije bilo; većina nižih oficira su zadržali svoja formacijska mesta;
- rastao je broj pograničnih incidenata sa Kinom, što je kasnije eskaliralo u pravi rat;
- ne bi trebalo potcenjivati značaj ličnih i porodičnih veza u Vijetnamu: naslušao sam se primera da su iz jedne porodice neki išli u Vietcong, a neki u ARVN;
- posle kraja rata uspostavljeni su logori za "prevaspitavanje", gde je završio gro viših oficira i državnih službenika Republike Vijetnam; tu se uglavnom sve svodilo na poljoprivredne radove i političku nastavu;
- Organizovanih gerislkih aktivnosti posle kraja rata nije bilo;
- Rendžeri i "andjeli" po svoj prilici jesu činili zločine, jer je većina poticala iz ušća Mekonga, a "regionalizmi" u Vijetnamu i danas igraju važnu ulogu (npr. ako je neko iz Ho Ši Mina, tj. Saigona, bolje da ne računa na zaposlenje u državnoj upravi, ili nekoj državnoj firmi; južnjaci vladaju u privatnom sektoru, pre svega zahvaljujući deviznim doznakama od dijaspore).

E ovo je fantastično, informacije maltene iz prve ruke! Zaćo svaka čast!
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #58 on: October 15, 2011, 04:08:52 pm »

И поред војничких вредности ових јединица, ја бих ипак скренуо пажњу на чињеницу да су падобранци и ренџери били познати по бруталности у поступку према заробљеним припадницима Вијетконга и Северног Вијетнама, па и нелојалном становништву.

Иначе, баш ме занима судбина појединих официра, описаних у тексту, посебно командујућих официра из 1975.године. Помиње се судбина неких генерала, али не и нижих официра.

Sad ću da vam objasnim, pošto sam istraživao komplet Vijetnamski rat, a u saradnji sa Sirijusom treba ovih dana da izađe knjiga Vijetnamski rat - istorijsko-kulturni aspekt

Snage DR Vijetnam (Severni Vijetnam) su poštovale i rendžere i padobrance. Sa vojniučkog stanovišta padobranci su bili kompletnija jedinica, prewma neprijatelju su se odnosili više s poštovanjem. Rendžeri su bili manje humani, ali ipak i oni su se bolje odnosili prema pre svega prema vojnicima DR Vijetnama.
Problem su predstavljale jedinice tzv. specijalne snage ili južnovijetnamska verzija zelenih beretki, e te jedinice su pravile probleme (mislim da znate na šta mislim).

Ono što sam ja već naveo, neprijatelj ih je poštovao (vojska Severnog Vijetnama).

Kad je rat konačno završen padom Sajgona, većina Rendžera smatrani su veoma opasnim od strane novih vlasti i osuđeni su na duge godine liševanja slobode i poslani su u logore za prevaspitavanje.
Nezvanično, po rečima civila koji su bežali iz Vijetnama pričalo se da su se delovi padobranaca odmetnuli prema Centralnoj visoravni i odatle vodili gerilski rat protiv nove vlasti.

Od 1987 general Đap je naredio da se pokrene proces amnestije nad bivšim pripadnicima južnovijetnamske vojske. Taj proces je trajao do 1992. godine, a pokrenut je s ciljem pomirenja unutar vijetnamskog društva. Normalno i zbog otopljavanja američko-vijetnamskih odnosa (koji su se počeli razvijati od 1986. godine).
Primer za to je:
Бригадни генерал Ђу Ки Ђаи (Do Ke Giai) изникао из падобранске школе од 1966. до 1969. године командовао је 18. дивизијом. Од 1972. године преузео је команду над свим ренџер јединицама. Током борби за Сајгон априла 1975. године командовао је са три ренџер групе, које су браниле Сајгон. Око поднева 30. априла 1975. године наредио је да ренџери положе оружје. Након тога одлази у логор за преваспитавање где ће провести 17 година. После пуштања на слободу подноси захтев за исељење у САД као политички азилант. Данас живи у САД. Одликован је америчким одликовањем силвер стар.

Svima koji su oslobođeni ili položili oružje tih godina vijetnamske vlasti su dozvolile da napuste Vijetnam, a SAD su dale politički azil.


I da još nešto, molim vas da ne mešate ceo rat s ovom temom i da ne navodite toliko priču o Amerima, oni u celoj ovoj temi ili priči nisu toliko bitni.
Tekst je namenski napisan da se pomene i južnovijetnamska strana priče, a ne samo ona koju već znamo.

Dakle da se puno ne raspravljamo, Hanoj je od svih jedinica južnovijetnamske vojske najviše poštovao pre svega padobrance, a potom rendžere.


Pošto sam se upravo vratio iz Vijetnama, gde sam proveo dve nedelje, i gde sam razgovarao sa nekoliko generala Severnog Vijetnama, kao i sa jednim pomoćnikom ministra Republike Vijetnam (Južnog Vijetnama), na ovo bih sada mogao da odgovorim u najkraćim crtama:
- Vijetnam se oko 1975. već praktično našao u ratu sa Kambodžom, u kojoj su vlast preuzeli Crveni Kmeri, prilikom čega su Vijetnamci zabeležili znatne gubitke u ljudstvu; gro ARVN je poslat na granicu sa Kambodžom, i većina jedinica je poslata u svom izvornom obliku, jer vremena za njihovo reformisanje jednostavno nije bilo; većina nižih oficira su zadržali svoja formacijska mesta;
- rastao je broj pograničnih incidenata sa Kinom, što je kasnije eskaliralo u pravi rat;
- ne bi trebalo potcenjivati značaj ličnih i porodičnih veza u Vijetnamu: naslušao sam se primera da su iz jedne porodice neki išli u Vietcong, a neki u ARVN;
- posle kraja rata uspostavljeni su logori za "prevaspitavanje", gde je završio gro viših oficira i državnih službenika Republike Vijetnam; tu se uglavnom sve svodilo na poljoprivredne radove i političku nastavu;
- Organizovanih gerislkih aktivnosti posle kraja rata nije bilo;
- Rendžeri i "andjeli" po svoj prilici jesu činili zločine, jer je većina poticala iz ušća Mekonga, a "regionalizmi" u Vijetnamu i danas igraju važnu ulogu (npr. ako je neko iz Ho Ši Mina, tj. Saigona, bolje da ne računa na zaposlenje u državnoj upravi, ili nekoj državnoj firmi; južnjaci vladaju u privatnom sektoru, pre svega zahvaljujući deviznim doznakama od dijaspore).


Priču o navodnom daljem otporu padobranaca preuzeo sam iz recenzije za knjigu Angels In Red Hats
Autor Gary Linderer.
Recenziju za ovu knjigu napiao je General Barry R. McCaffrey.

A evo tog dela u izvornom obliku:
For ten years after the downfall of Saigon government, refugees spoke of surviving groups of ARVN paratroopers fighting an unsupported guerilla war in the mountainous jungle of Central Highlands.

Ta priča izbeglica našla se i u tekstu same gore navedene knjige.

Ja sam ga samo malo stilski dočarao u svom tekstu:

Прича о наставку отпора падобранаца могла се чути и десет година након пада Сајгона и завршетка Вијетнамског рата. Избеглице које су помоћу чамаца бежале из Вијетнама говориле су да преживеле групе јужновијетнамских падобранца, воде герилски рат у планинском подручју Централне висоравни.


A priča o ratu sa Crvenim Kmerima i Kinom, normalan je splet okolnosti i događaja na terenu. Prvo su sa Kmerima ratovali Južnovijetnamci, kao i sa Kinom (zbog nekih ostrva). Sukob sa Kmerima i Kinom nije mogao izbeći ni novi režim.

I još jednom HVALA na saznanjima do kojih si ti došao iz prve ruke.
E da da još dodam i ovo, Hanoj period od 1972 do kraja rata smatra građanskim ratom u Vijetnamu. To sam pročitao na jednom od sajtova koji se bave ratom u Vijetnamu.
Logged
Danko SVIK VRS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 80


« Reply #59 on: October 15, 2011, 04:15:30 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.