PALUBA
April 29, 2024, 05:25:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Spomen obeležje G-2  (Read 7716 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: July 22, 2008, 04:52:17 pm »

Neki delovi aviona J-21 Jastreb su proizvođeni i u Kraljevu, iz tog razloga uprava je postavila jednu repliku aviona Jastreb 1998. godine kao spomenik. Spomenik odaje i počast pilotima žrtvama. Nalazi se na potezi kada se iz Kraljeva krene putem prema Kragujevcu, u najvećoj ulici u Kraljevu Dositejevoj, a i u blizini se nalazi fabrika.
Inače mnoge generacije naših pilota pitomaca su svoje prve letačke korake načinili baš u ovom avionu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Natpis ploča

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ipak neko vodi računa o ovom spomen parku, i ako su zidovi išarani grafitima, okolina je dosta dobro uređena, trava uredno pokošena, kante za otpatke su na mestu, a tu si i klupe, česma, kao i nove sadnice...


Moram da istaknem da su nam ovi avionu pružali odličnu podršku iz vazduha kada smo u koloni kretali kroz neprijateljsku teritoriju. Ja se u avione ne razumem baš najbolje, ali su nam rekli da je Jastreb najbolji odabir avion za takvu vrstu zadatka, zato što može da krstari na jako niskim visinama, što je bilo dosta bitno zbog uočavanja neprijatelja, dejstvuju po njima, i javljanju nama o njihovoj tačnoj poziciji, njihovom broju itd.


* 1.jpg (29.38 KB, 640x480 - viewed 299 times.)

* 2.jpg (32.59 KB, 640x480 - viewed 287 times.)

* 3.jpg (38.81 KB, 640x480 - viewed 315 times.)

* 4.jpg (49.15 KB, 640x447 - viewed 305 times.)

* 5.jpg (39.87 KB, 640x480 - viewed 331 times.)
« Last Edit: July 24, 2010, 06:23:42 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #1 on: July 25, 2008, 11:38:34 am »

Quote
Neki delovi aviona J-21 Jastreb su proizvođeni i u Kraljevu, iz tog razloga uprava je postavila jednu repliku aviona Jastreb 1998. godine kao spomenik.
Ово је врло интересантан податак. Знаш ли, отприлике, који су делови произвођени у Краљеву?

Quote
Ipak neko vodi računa o ovom spomen parku, i ako su zidovi išarani grafitima, okolina je dosta dobro uređena, ...
Ови графити на врху постамента, који су на белој позадини, су ми чак симпатични, уклапају се у тематику споменика.  Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: July 25, 2008, 02:28:03 pm »

Ne znam koji delovi, ali bih mogao da se raspitam, čim nešto doznam postovaću ovde, jer taj podatak isto zanima i mene.

Inače grafiti koju su pri samom vrhu postamenta na beloj (betonskoj) pozadini su sastavni deo ovog spomen obleležja, mislio sam na grafite koji su išarani u donjem delu, po ciglama, tako nešto kada vidim proto se pojedem.

Inače u Kraljevu su isto tako jedno vreme u fabrici vagona livene kupole za tenk M-84, ali o tome u nekoj drugoj temi.
« Last Edit: July 25, 2008, 02:33:48 pm by Broker » Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #3 on: July 25, 2008, 03:52:58 pm »

Avion-spomenik nije J-21 Jastreb već Galeb G-2 a u Kraljevu nisu proizvođeni nikakvi delovi ni za jedan od ova dva avion. Spomenik je podignut u znak sećanja na predratnu Državnu fabriku aviona (DFA) i njene streljane i izginule radnike, kao i podsećanje na vazduhoplovnu tradiciju grada Kraljeva.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #4 on: July 25, 2008, 09:27:36 pm »

Avion-spomenik nije J-21 Jastreb već Galeb G-2...

Ovo je i meni bilo čudno... J-21 je jednosed, a G-2 je dvosed, kao na slici.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: July 25, 2008, 09:34:40 pm »

Moguće, ja sam dobio takav info kakav sam napisao, ali ne mora da znači da je tačan. Inače na tom potezu se nalzi i stari aerodrom kao i nekoliko većih fabrika u Kraljevu. Pošto ni sam nisam znao nešto puno (pa ne znam ni sada) o tom spomen obeležju svratio sam da se raspitam na oližnji mašinski fakultet, (vidi se na zadnjoj fotografije plavo zdanje sa desne strane), i tamo sam dobio takve informacije.

Pa da editujem onda naslov kada tako kažete...
« Last Edit: July 25, 2008, 09:38:16 pm by Broker » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: July 25, 2008, 09:45:36 pm »

Možda je NJ-21 Jastreb,proizvođena je i ta verzija,tačnije 14 komada.
Logged
ZuluDelta
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 202


« Reply #7 on: March 24, 2011, 10:43:53 pm »

Možda je NJ-21 Jastreb,proizvođena je i ta verzija,tačnije 14 komada.

Nije, nos, TT i konus padobrana bi nam to rekli Roll Eyes  G-2A definitivno!

Pozdrav  ZD
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: March 25, 2011, 06:18:16 pm »

Treca godina, sada za neki mesec i puna, ce biti od kada je postavljena tema.
Utvrdjeno je jos ranije i editovan je naslov sta sam slikao jula meseca 2008-me. Smiley
Logged
MilanKV
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1



« Reply #9 on: May 13, 2011, 12:19:53 am »

Da dodam: "Grafiti" na betonskom delu spomen-obeležja su u stvari umetnički rad jednog studenta likovnih umetnosti, tj. mural, naslikan nekih desetak godina posle postavljanja spomen-obeležja. Nastao je kao deo projekta Doma kulture Ribnica, a kojim je Kraljevo, u toku par godina, oplemenjeno muralima na dvadesetak mesta u gradu.

Na internetu sam našao jednu fotku za koju je u napomeni stajalo da je na njoj kompleks Fabrike aviona čijim radnicima je obeležje posvećeno, ali ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da to i jeste:

kao i skeniran članak iz Aeromagazina o Fabrici aviona:



Usput da pomenem da se u blizini nekadašnje lokacije Fabrika aviona, danas nalazi fabrika malih putničkih aviona "Aero East" Kraljevo.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.