PALUBA
April 26, 2024, 05:12:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Pioniri vazduhoplovstva  (Read 112750 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #15 on: November 01, 2011, 09:36:04 pm »

-   PRVI PILOT i VAZDUHOPLOVNI KONSTRUKTOR NA PROSTORU SRBIJE Ivan Sarić (Subotica, 27. jun 1876. — Subotica, 23. avgust 1966) je bio bunjevački svestrani sportista; atletičar, rvač i jedan od osnivača fudbalskog kluba u Subotici, a isto tako i jedan od najznačajnijih pionira jugoslovenskog vazduhoplovstva. Kao poznati biciklista i motobiciklista takmičio se i pobeđivao na mnogim trkama širom Evrope. Završio je trgovačku akademiju, živeo i radio kao knjigovođa u svom rodnom gradu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - Sarić s medaljama i priznanjima osvojenim na sportskim tamičenjima
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%A1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%9B


Prenosim tekst povodom stogodišnjice istorije svetskog vazduhoplovstva:

Pre tačno 100 godina Srbija je postala deo istorije svetskog vazduhoplovstva. Samo sedam godina posle prvog leta braće Rajt, Ivan Sarić, 16. oktobra 1910. godine prvim letom avionom sopstvene konstrukcije postavio je temelje vazduhoplovstva u Srbiji. U Muzeju vazduhoplovstva sto godina kasnije, 15. oktobra 2010. godine, svečano je obeležen vek avijacije u Srbiji, dan kada se Ivan Sarić po prvi put vinuo u oblake. Svečanom proslavom i u prisustvu porodice Ivana Sarića obeležen je dan početka razvoja domaće avio industrije, a gde je izložbom, koju potpisuje kustos Mirjana Novaković, kroz zanimljiv pristup prikazan život i delo Ivana Sarića.

Kada se malo bolje pogleda biografija Ivana Sarića onda slobodno možemo izvesti zaključak da nije slučajnost što je baš on pionir u razvoju avijacije u Srbiji. Čovek sa tako puno talenta, sportista, šampion u biciklizmu u tri zemlje, atletičar, rvač, mačevalac, fudbaler; konstruktor prvog domaćeg automobila, motocikla, čamca ... Iz svega navedenog zaključujemo da je konstrukcija prvog aviona bio logičan sled u razvoju događaja, pa tako posle sajma avijacije u Remsu, Sarić donosi tako bitnu odluku za istoriju avijacije Srbije i počinje da projektuje sopstveni avion.

 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – Sarićev avion 1910.godina

Avion - koji je po svemu bio jedinstven - od drveta, sa lanenim platnom, sa točkovima od bicikla, žicama iz klavira, baštenskom stolicom koja je služila kao sedište za pilota, kacom za mleko, koja je služila kao rezervoar za gorivo. Kao i u sve što je do tada Sarić naumio, to je ostvario, pa je tako konstruisao i prvi domaći avion koji je nosio oznaku Sarić 1. U jesen 1910. godine, tačnije 16. oktobra 1910. godine, negde oko 15 časova uz jak vetar, pred oko 7.000 Subotičana, Sarić 1 poleće sa gradskog hipodroma i sigurno ulazi u istoriju. Ne samo da poleće, već uspešno i leti, pravi 2 kruga i uspešno se prizemljuje. Sarić se ovim uspehom nije zadovoljio, već je nastavio da konstruiše i projektuje nove aviona, Sarić 2 i 3. Ono što je poseban kuriozitet, jeste u tome što je Sarić sam ovladao tehnikom pilotiranja i to vrlo uspešno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika  - of first airplane in South Slavic territories, Sarić 1, whose first flight was in 1910. Constructor and pilot Ivan Sarić from Subotica


Iako prvi, Sarić nije jedini koji je zaslužan za razvoj avijacije u Srbiji. Zato je potrebno pomenuti i dr Vladimira Aleksića, Edvarda Rusijana, Jovana Jugovića, Miloša Ilića, Vojislava Novičića i druge. Nadamo se da će i budućnosti biti ovakvih pojedinca koji će ostaviti značajan trag u razvoju vazduhoplovstva Srbije!

tekst sa sajta Udruženja Linijskih Pilota Srbije
http://www.udruzenjepilota.org/arhiva/10/10/101019sto.htm


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – Ivan Sarić pored svog aviona
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - Ivan Sarić u kačketu prvi zdesna uz elisu aviona

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Ivan-Saric-zachetnik-nashe-avijacije.lt.html


« Last Edit: November 01, 2011, 10:48:53 pm by Љуба, Reason: prilagođavanje naslova » Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #16 on: November 01, 2011, 09:46:19 pm »

Uf ,uf. Roll Eyes
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #17 on: November 01, 2011, 09:54:57 pm »

U bre pp5d6 covek napisao dve veoma zanimljive strane a tvoj komentar: Uf,Uf.

Cemu takav komentar?
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #18 on: November 01, 2011, 10:05:57 pm »

Ne sekiraj se .Nas smo se dvojica pospominjali na PP i nije moj komentar za dvije strane nego  autor od prve  zna  na što se to odnosi.
Tako da je sve pod kontrolom-ili će biti.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #19 on: November 01, 2011, 10:44:27 pm »

U prilog predhodnom članku o IVANU SARIĆU, evo još jednog izvora, za upoznavanje sa biografijom ovog čoveka.

Dakle, izvor:
http://www.jat.com/active/sr-latin/home/main_menu/travel_info/jat_review/jun_2010/ivan_saric_2010.html

PODVIG ZA ISTORIJU

Posle godinu dana priprema, Subotičanin Ivan Sarić je u drugoj polovini juna 1910, na lokalnom konjičkom trkalištu, obavio prve letove avionom, sopstvene konstrukcije, koji je nazvao "Sarić br. 1". Bio je to prvi let avionom na teritoriji današnje Srbije, a Ivan Sarić je u istoriju ušao i kao prvi konstruktor aviona i kao prvi pilot. Bez obzira na to što je Subotica u to doba bila u sastavu Austrougarske monarhije, srpska vazduhoplovna istoriografija ovaj događaj vezuje za rađanje avijacije na teritoriji sadašnje države, i uzima ga kao ključni datum za obeležavanja velikog jublileja – 100 godina avijacije.


Ivan Sarić je rođen u Subotici, 1876. Završio je trgovačku akademiju i u rodnom gradu proveo je životni vek, najduže radeći kao računovođa u poreskom odeljenju Gradske uprave. Na prvi pogled, sasvim običan lik, sa svakodnevnom, nezanimljivom, životnom pričom. Međutim, ovaj omanji čovek blagog lica i sanjalačkih smeđih očiju, bio je vanserijska ličnost – velikan svog vremena.

Inspiracija, ambicija i strast... osobine su koje su krasile prvog srpskog avijatičara. Put koji je prešao za većinu ljudi je nezamisliv. Sa velikom energijom koju je posedovao, višestruko nadaren i sa velikim žarom, dostizao je izazove, stojeći čvrsto na zemlji, a opet visokou oblacima. Od rane mladosti se bavio sportom. Bio je atletičar, rvač, mačevalac i jedan od osnivača fudbalskog kluba u Subotici, odličan biciklista i motociklista. Na kraju je, od starih i polomljenih automobila, sam napravio automobil.

Dosegnuvši slavu kao sportista, Sarić se zainteresovao za vazduhoplovstvo, o kome je prve informacije sticao iz novinskih članaka – vestima iz sveta o prvim letovima pionira svetske avijacije. Nakon jednog slučajnog događaja,avijacija ga je opčinila i postala njegova velika strast,koja ga je držala dugo godina.

 Igrom sudbine, u pravom trenutku se našao na pravom mestu. Juna 1909, mesec dana pre čuvenog preleta Luja Blerioa preko Lamanša, Sarić je sa prijateljem, Arturom Delfosom, učestvovao na automobilističkoj trci "Drumovima Francuske". Na predlog prijatelja otišli su na vojno vežbalište pokraj Pariza, koje je bilo pretvoreno u letelište. I, tu je prvi put video avion. Prvi francuski piloti, pioniri svetskog vazduhoplovstva: Santos Dimon, Blerio, Voazen... leteli su i poskakivali vežbalištem svojim spravama pred očima začuđenog Vojvođanina. Ostao je zadivljen neverovatnim prizorom, o čemu je do juče samo slušao i čitao.

"Kada sam ih prvi put video, odmah sam rekao sebi: Ivane ovo je za tebe. Moraš napraviti avion", zabeležene su kasnije njegove reči, vezane za ovaj događaj.
Snimanje aviona nije bilo dozvoljeno, ali Sarić je iskoristio trenutak nepažnje čuvara i, držeći kameru na grudima prikrivenu kaputom, fotografisao avion Luja Blerioa. Nije doživeo ništa uzbudljivije i interesantnije, i tu, na licu mesta, rešio je da se oproba u avijaciji koja gaje tako intenzivno preokupirala. Iste večeri, po dolasku u hotel, pun utisaka, počeo je da skicira detalje koje je zapazio sa konstrukcije aviona.

"SARIĆ BR. 1"
Nekoliko dana kasnije, već je bio u Subotici, čvrsto rešen da sagradi avion. Još na putu kući, planirao je kako će da izgleda. Prijatelj Delfos, koji je u Kelnu izrađivao motore, po Anzanijevoj licenci, obećao je, ako uspe u svojoj zamisli, da će mu ustupiti jedan motor.

Kod kuće, skriven od očiju javnosti i čestih zluradih komentara svojih sugrađana, sa tajnom koju je poverio samo svojoj supruzi, počeo je pripreme. Razrađivao je planove i razmatrao kakav mu je materijal potreban. Potom je kupio drvenu građu, daske i letve od čamovine i u obližnjoj stolarskoj fabrici ih izrezao na potrebne dimenzije. Većinu metalnih delova izradio je sam od lima, jedino je zatezače naručio iz inostranstva... Tako je jula 1909. počeo izgradnju aviona "Sarić br. 1". Sa tavana kuće porodice Sarić, u sadašnjoj ulici Otona Župančiča broj 24, uz zvuke testere i čekića, ideja je dobijala svoje obličje.

 Avion, koji je gradio, bio je jednokrilac raspona 8,5 metara. Pored nedovoljno čvrste remenjače, glavnu čvrstinu krilu davale su čelične žice koje su bile skupljene u dve piramide, postavljene iznad i ispod trupa. Kako mu se Blerioov sistem upravljanja pomoću krivljenja krajeva krila nije dopadao, Sarić pronalazi drugo rešenje i na krajevima krila postavlja elerone, pričvrstivši ih šarkama za krila. Trup, dužine 7,5 metara, predstavljao je drvenu rešetku učvršćenu okovima i žicama. Stajni trap, po uzoru na avion Blerio XI, završavao se točkovima koje je skinuo sa svog teretnog bicikla i ugradio na svoj novi leteći izum. Deo posla bio je okončan kada je opremio pilotsku kabinu i u nju ugradio ručicu za gas i pletenu baštensku stolicu koja je zamenjivala pilotsko sedište! Već u oktobru te1909, bila je završena elisa, a početkom decembra stigao je obećani Anzani motor od 25KS. Odmah ga je namontirao i probao.

Početkom 1910. avion je bio potpuno završen. Jedini svedoci njegovog velikog uspeha, bila su dva stolara i supruga Irena, životni oslonac našeg prvog avijatičara,najiskrenija uzdanica i glavni pomoćnik.
U maju 1910. na konjičkom trkalištu počeo je da gradi baraku u koju bi letelica bila smeštena. Kredit je dobio od jedne drvare, a uz pomoć čuvara trkališta napravio je hangar u obliku slova T. Usledilo je prvo pojavljivanje čudesne sprave u javnosti! Naime, na nagovor prijatelja, sredinom juna, Sarić je avion preneo u hol tadašnjeg hotela "Pešta", kasnije Subotičko pozorište, gde je ostao izložen nekoliko dana. I u tom trenutku veo sa tajne je podignut. Veliki broj Subotičana pohrlio je ka hotelu, u nadi da će baš oni biti prvi svedoci novog čuda njihovog grada... ali i dalje je vladala neverica... misterija letenja i strah od nepoznatog bila je više nego prisutna.

PRVI LETOVI

Kada je avion razmontirao, prevezao ga je na sopstvenim točkovima do hangara na trkalištu, mesta sa koga će prvi put i poleteti. Istorijski dan se primakao. Konačno, u ranu zoru toplog junskog jutra 1910. začuo se prodoran zvuk motora. Seo je u svoju baštensku stolicu i prvo napravio nekoliko rulanja preko dugačke ledine, pa se odlučio na poletanje. Zaleteo se, povukao palicu ka sebi i odlepio se od zemlje! U tom trenu rođen je naš prvi pilot! Sledećih dana, svakodnevno je odlazio na trkalište i samostalno učio pilotažu, iz dana u dan postajući sve bolji i spretniji pilot.Kada je postao siguran u sebe, odlučio je da napravi svoj prvi zaokret. Međutim, u odlučujućem trenutku, pogrešna komanda odvela ga je na neželjenu stranu, avion se zaneo i zakačio krošnje visokih jablanova na ivici ledine. Sarić se nije najbolje snašao i avion je udario u zemlju. Srećom, mala brzina i visina na kojoj se nalazio doprineli su da iz ove nezgode pilot izađe nepovređen.
Istog dana popravio je manja oštećenja na avionu i nastavio sa probnim letovima. Odlazio je na letelište rano ujutru i pravio letove sa jednog na drugi kraj poljane, leteći na visini od oko 20 metara i dužini od oko 1000 metara.
Kada bi došao do kraja ledine, okretao bi avion i vraćao se nazad, sletajući kraj hangara. Krajem jula doživeo je još jednu nezgodu. U letu mu je usled nedostatka benzina stao motor i pao je u veliku baru, što je donekle ublažilo pad. Ponovo je sreća bila na njegovoj strani i Sarić ostaje nepovređen. Ali u tom trenutku postaje mu sasvim jasno daje postojeći motor suviše slab za njegov avion. Za nabavku snažnijeg motora bilo je potrebno mnogo novca, koji nije mogao da izdvoji iz svojih skromnih primanja računovođe.Prijatelj Delfis mu je obećao jači motor, ali kako taj motor nije stizao Sarić je odlučio da sam sagradi novi. Napravio je nacrte i bio spreman da se upusti u novu konstruktorsku avanturu.

JAVNI LET

Ipak, u jesen 1910, dobio je novi, jači motor i Sarić je bio spreman da sugrađanima, javno, pokaže svoje umeće, konstruktorsko dostignuće i pilotsku veštinu. Sa članovima sportskog kluba dogovorio se da priredi javni let! I već početkom oktobra, na ulicama Subotice osvanuli su malo neobični plakati koji su najavljivali da će Sarić Ivan, subotički avijatičar, 16. oktobra poleteti i izvršiti više letova na svom monoplanu. Priredba će se održati na konjskom trkalištu. Preko 1000 plakata najavilo je prvi aeromiting na Balkanu!

Tog nedeljnog popodneva, tribine na trkalištu bile su pune sveta. Narod se, poput reke, slivao na mesto događaja iščekujući senzaciju. Sam Sarić je, kasnije pričao: – Na taj let izašla je sva inteligencija grada na čelu sa najvišim predstavnicima vojnih i građanskih vlasti. Listovi iz Budimpešte poslali su svoje naročite dopisnike, pa čak ioni iz Beča... Bila je masa sveta. Bio je to veliki događaj za Suboticu, pa i za mene.

Oko 7.000 ljudi se toga dana, oko 15 časova, sakupilo na trkalištu. Pune tribine, železnički nasip, krovovi obližnje fabrike... U takvoj atmosferi, nabijenoj očekivanjima,sa pomešanim osećanjima sreće, straha, nade, čekalo se poletanje aviona. Na nesreću, duvao je jak vetar, ali uprkos tome, Sarić nije želeo da odloži nastup i razočara prisutne. Uz burno klicanje, on je poleteo!
Podigao se na visinu od 20 metara i obleteo krug oko trkališta. Publika je ostala nema. Kada se let završavao i avion počeo da sleće, opet ga je zadesila nevolja. Pukao je cilindar i dim iz motora zamaglio mu je lice. I opet, kao i dva puta ranije, pratila ga je sreća. Bezbedno je sleteo, a oduševljena masa ponela ga je do tribina gde mu je predsednik opštine u znak priznanja preko ramena obavio crvenu lentu.
 

– Osećaj da sam pobedio vazduh, da sam nad najvišom kućom u Subotici, da ću s vremenom stići još više pod oblake... to su osećaji koji se ne mogu izraziti. To samo jednom čovek oseća u životu... godinama kasnije pričao je Ivan Sarić, sećajući se ovog dana. Ovim poduhvatom dosegao je vrhunac svoje upornosti i stvaralaštva, a istovremeno i hrabrosti.
Bio je to kraj jedne, ali i početak nove epizode. Sarić je odlučno krenuo dalje, sa namerom da ide i još više.
Naime, nezadovoljan malim mogućnostima aviona "Sarić br.1", svestan da može bolje, jače i brže, učinio je još jedan iskorak. Svoj konstruktorski duh tokom 1911. usmerio je ka "novim krilima", avionu kojem je dao ime "Sarić br. 2’’ .Tokom 1911. na ovom avionu je obavljao probne letove. Prilike uoči Prvog svetskog rata prekinule su rad na novom avionu i motoru. Ivan Sarić je mobilisan i u fabrici aviona u Fišemedu radio je kao kontrolor gradnje. Još tokom trajanja rata, 1917, pokušao je da još jednu svoju ideju sprovede u delo. Neverovatan um, ovoga puta je iznedrio model helikoptera, na kome je ugradio motor i koji je iz njegove ruke poleteo!

Po završetku rata, vratio se u Suboticu. Shvativši daje avion postao ubojito oružje i da je nevino vreme pionira avijacije na zalasku, kao i mnogi drugi njemu slični, povukao se iz herojske epohe vazduhoplovstva. Svestan da ga je vreme prevazišlo i da je njegovom letenju došao kraj, vraća se motociklizmu i automobilizmu, kojima ostaje veran do poslednjih dana svog života. Njegovo poslednje učešće u sportskoj manifestaciji zabeleženo je 1965. kada mu je kao najstarijem učesniku "Prvog sedmojulskog relija" uručen pehar.

Naredne godine, u devedesetoj godini burnog života, nakon kratke bolesti umro je u svojoj kući u Subotici, u ulici Otona Župančiča broj 24, u kući koja i danas čuva duh vremena Subotice sa početka dvadesetog veka.
Svedočanstvo o životu, liku i delu prvog avijatičara današnje Srbije čuva se u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu. Kada kročite na postavku Muzeja, pogled se neminovno zaustavlja na prvom avionu koji je leteo nad našim nebom, avionu "Sarić broj 1".

Fudbaler i biciklista

Sa fudbalom se upoznao boraveći u Beču leta 1899.Oduševljen tada malo poznatom igrom, donosi fudbalsku loptu u Suboticu i upoznaje svoje sugrađane sa novim sportom. Njegovom inicijativom osnovan je fudbalski klub "Bačka", prvi u Subotici i Vojvodini. U timu, Sarić je bio levo krilo i prvi go na utakmici protiv mađarskog najboljeg tima Ferencvaroš postigao je upravo on. Ovu prvu pobedu dugo je pamtio, pisao i pričao o njoj.

Kao poznati biciklista, takmičio se i pobeđivao na mnogim trkama širom Evrope. Prvi put je kao trkač nastupio u Pečuju septembra meseca 1896. godine. Kao biciklista osvojio je više od 50 prvih, drugih i trećih mesta. Pobeđivao je na trkama u Mađarskoj, Austriji, a jula meseca 1900. postao je biciklistički prvak Srbije! Tada je u Beogradu, na Topčideru osvojio dva prva mesta, u trkama na 1000 m i 25 km.

Tom prilikom subotički fudbaleri su, pod vođstvom Ivana Sarića, u Topčideru priredili i fudbalsku igru. Neki kažu – prvu utakmicu koja je odigrana po svim tadašnjim fudbalskim pravilima u Srbiji!

Tekst: Mirjana Novaković, kustos Muzeja vazduhoplovstva u Beogradu
Fotografije ljubaznošću Muzeja vazduhoplovstva u Beogradu
(fotografije se ponavljaju, pa su ovom tekstu izostavljen)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #20 on: November 01, 2011, 10:52:37 pm »

U prilog ovome dodao bih i brošuru koja je napravljena povodom 100 godina od prvog leta u Srbiji, a posvećena je upravo Ivanu Sariću:

Brošura u PDF formatu
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #21 on: November 02, 2011, 11:29:03 am »

Ne sekiraj se .Nas smo se dvojica pospominjali na PP i nije moj komentar za dvije strane nego  autor od prve  zna  na što se to odnosi.
Tako da je sve pod kontrolom-ili će biti.

Meni ne treba PP da bi mi sve bilo jasno  Cool
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #22 on: November 02, 2011, 12:32:17 pm »

Sarić №1

Prvu leteću mašinu težu od vazduha na ovim prostorima konstruisao je i napravio Subotičanin Ivan Sarić (27.06.1876.-23.08.1966.), po ugledu na avion Luja Blerioa koji je imao prilike da vidi prilikom svog boravka u Parizu juna 1909. godine, ali sa više sopstvenih originalnih rešenja. Novosagrađeni avion prvo je sredinom juna 1910. izložio u holu gradskog hotela, da bi ga potom prebacio na hipodrom pored grada gde je krajem istog meseca izveo prve letove. Vremenom je toliko ovladao tehnikom letenja da je u septembru na visini od 30 metara preleteo 3 kilometra i izvodio je zaokrete. Uopšte uzevši, Sarić je tipičan predstavnik tadašnjih pionira avijacije: bio je istovremeno pronalazač, konstruktor, majstor i sam sebi nastavnik letenja. Pored toga bio je i svestrani sportista i u više navrata učestvovao je na sportskim takmičenjima u Kraljevini Srbiji.

Stekavši letačko umeće i samopouzdanje, Sarić je u nedelju 16. oktobra 1910. organizovao aeromiting na trkalištu u Subotici kojem su prisustvovali i gledaoci iz Pešte i novinari. Pred oko 7.000 gledalaca po izuzetno jakom vetru izveo je let tokom kojeg je pukao jedan cilindar na motoru, ali je uspeo da sleti burno pozdravljen od publike.

Nezadovoljan letnim osobinama №1, 1911. preradio ga je u №2 na koji je ugradio sedmocilindrični rotativni motor od 44 kW (60KS) nemačkog proizvođača Delfosa (Delphos) iz Kelna. Međutim, nepoznato je da li je uspeo da poleti ovim avionom.

Početkom 1914. godine Sarić je napravio maketu - studiju dvokrilca №3 koja se danas čuva u Muzeju, a razvio je i četrnaestocilindrični rotativni motor tipa „dvostruka zvezda” snage 59 kW (80 KS) koji je trebao da bude pogonska grupa za pomenuti dvokrilac. Takođe je konstruisao i desetocilindrični rotativni motor snage 74 kW (100 KS), ali ni jedan od ovih projekata nije realizovao.

Za vreme Prvog svetskog rata Sarić je poslat u austrijsku fabriku aviona u Viner Nojštadtu (Wiener Neustadt), gde je konstruisao model helikoptera koji je 1915. godine uspešno ispitan u Budimpešti.

Izložena letelica predstavlja repliku prve varijante Sarićevog aviona (№1) koju su 1959. godine napravili članovi subotičkog Aerokluba na osnovu sačuvanih planova i uz asistenciju gospodina Ivana Sarića lično. Neki ugrađeni delovi su autentični.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Izvor: Muzej vazduhoplovstva Beograd


* Poletanje Sarica 1910.jpg (64.74 KB, 800x600 - viewed 306 times.)

* Saric1_izlozba.jpg (138.17 KB, 800x533 - viewed 279 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #23 on: November 02, 2011, 11:53:46 pm »

PIONIR AVIJACIJE OD 1914. DO 1918.godine


-   PRVA BOMBA BAČENA NA NEKU METROPOLU u toku rata pala je na Pariz  13.avgusta 1914.godine. bomba je bila bačena iz aviona tipa „Taube“ („Golub“). Postoje dve verzije o imenu pilota: da se zvao poručnik Franz von Hiddеson, ili poručnik Ferdinand von Hiddessen. Ta zbrka nastala je zato jer je s bombom bila bačena i poruka na kojoj je pisalo; „Njemačka je vojska pred vašim vratima i ne preostaje vam ništa drugo nego da se predate“, ali je potpis bio prilično nečitljiv (ta nije eksplodirala). Zajedno sa prvom bačene su još četiri bombe. Jedna je žena poginula, a četiri osobe su bile ranjene.
Erich Taube

poručnik Franz von Hiddеson



  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – prvo bombardovanje Pariza – avion Taube

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Slika - Pilot Ferdinand von Hiddessen pored aviona "Gelber Hund"
Adresa izvora u korist “Ferdinand von Hiddessen”
As the flight crew prepared his Taube reconnaissance aircraft, they placed a rubber bag full of sand (to add weight) and printed leaflets in the cockpit. Hiddessen dropped the first bomb to be dropped on Paris at exactly 12:45 p.m. He dropped four bombs, and then threw the leaflet bag from his cockpit. It had a six-foot long forked banner in the German national colors trailing behind. Pedestrians found the bag on the ground and immediately took it to the local Prefecture of Police where it was labeled:
 


Slika Rumpler type 4C Taube

http://www.psywarrior.com/GermanWWIPSYOP.html

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika - Etrich-Rumpler Taube
http://en.wikipedia.org/wiki/Etrich_Taube





* Slika – prvo bombardovanje Pariza – avion Taube.jpg (73.65 KB, 370x390 - viewed 297 times.)

* Rumpler type 4C Taube.jpg (60.59 KB, 970x383 - viewed 250 times.)

* Pilot Ferdinand von Hiddessen pored aviona Gelber Hund.jpg (17.08 KB, 400x277 - viewed 1195 times.)

* Etrich-Rumpler Taube.jpg (38.27 KB, 764x462 - viewed 261 times.)
« Last Edit: December 02, 2011, 09:21:42 pm by Љуба, Reason: korekcija teksta » Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #24 on: November 03, 2011, 12:05:54 am »

-   PRVI VOJNI AVION KOJEG JE OBORIO DRUGI VOJNI  AVION bio je neki Nemački dvosed, po svoj prilici tipa  “Aviatik”, kojeg je 5.oktobra 1914.godine oborio francuski dvosed “Voisin” s narednikom Josephom Frantzom i kaplarom J.Quenaultom kao posadom
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - JOSEPH FRANTZ 1890-1979
http://earlyaviators.com/efrantz.htm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika - avion Voisin Type 3 biplane
http://en.wikipedia.org/wiki/Voisin_III


* Joseph Frantz.jpg (7.36 KB, 300x276 - viewed 535 times.)

* Voisin Type 3 biplane.jpg (16.83 KB, 560x223 - viewed 203 times.)
« Last Edit: November 03, 2011, 12:12:52 am by Љуба » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #25 on: November 03, 2011, 12:40:49 am »

Prvi luping je izveo ruski pilot Pjotr Nesterov na avionu Njuport IV. On je od ranije tvrdio da je to teorijski moguće izvesti, iako je nailazio na neodobravanje sagovornika, da bi to na kraju i dokazao 9, septembra 1913. godine pred brojnim svedocima. za ovo je kažnjen sa deset dana zatvora zbog rizikovanja državne imovine. Međutim, ovaj podvig ga je toliko proslavio, da je odluka o kazni povučena, a on je unapređen u kapetana, a kasnije i odlikovan. Praktično je postao jedan od pionira akrobatskog letenja, i smatrao je da je to izuzetno važan deo obuke svakog pilota.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
On je takođe i prvi pilot koji je oborio protivnički avion u istoriji vazduhoplovstva. Doduše, nije koristio vatreno oružje nego je namerno udario u protivnika, što je izazvalo pad oba aviona i smrt pilota ruskog, i posade austrougarskog aviona. Ovaj manevar je kasnije dobio naziv "Taran".
Prema Wikipediji ovaj događaj se desio 25. avgusta 1914. godine, a avion kojim je Nesterov upravljao bio je Morane-Saulnier Tip G, dok je za komandama Austrougarskog Albatrosa B.II bio pilot Franc Malina i izviđač Baron Fridrih fon Rozental. Nesterov je prvo bezuspešno pucao na njih iz pištolja, da bi zatim pokušao da stajnim trapom ošteti protivnički avion toliko da ovaj padne. Međutim, pogodio je propeler protivničkog aviona umesto krila i došlo je do pada oba aviona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Podaci za gornji tekst su uzeti sa Wikipedije, kao i slike.

Prema knjizi Angela Ončevskog "Lovački avioni - juče, danas, sutra", događaj se desio 8.septembra (do razlike u datumima može doći zbog razlike u kalendarima, verovatno su u wikipediji koristili datum iz starog ruskog kalendara, ako su koristili njihov istorijski izvor), a pored toga, u ovoj knjizi se tvrdi da je Nesterov leteo na avionu tipa Bleriot. Još jedna razlika je u tome što Ončevski navodi samo fon Rozentala i to kao pilota austrougarskog aviona, ali ne i Malinu.



* Piotr_Nesterov.jpg (19.56 KB, 260x400 - viewed 236 times.)

* Nesterov_taran.jpg (147.61 KB, 400x544 - viewed 242 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #26 on: November 03, 2011, 12:48:04 am »

-   PRVA ŽENA VOJNI PILOT (koja je učestvovala u ratu) bila je Eugenija Mihajlovna Šakovskaja, ruska kneginja. 1911.godine položila je pilotski ispit, a kad je buknuo prvi svetski rat, dobila je od cara Nikole njegovu ličnu dozvolu  da se bori u ratu kao vojni pilot. Nakon revolucije pristupila je boljševicima i borila se u Crvenoj armiji.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - SHAHOVSKAJA EUGENIJA MICHAILOVNA 1889-1920
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - PRINCESS EUGENIE SHAKOVSKAYA

http://earlyaviators.com/eshakovs.htm
Još neki podaci:
Navodno:  Kneginja je služila u 1st Field Air Squadron , ali je nepoznato da li je ona stvarno letela na borbenim misijama. Optužena je da je pokušala prebeg “neprijatelju” i osuđena na smrt streljanjem, ali joj je kazna preinačena na doživotnu robiju, odlukom cara. Oslobođena je tokom revolucije, prešla je na stranu “Crvenih” i postala je funkcioner. Te da je zbog nervnog rastrojstva počinila samoubistvo.
 

Slika - Princess Eugenia Mikhailovna Shakhovskaya and aviator Abramowitsch

http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenie_Mikhailovna_Shakhovskaya


* Slika - SHAHOVSKAJA EUGENIJA MICHAILOVNA 1889-1920.jpg (11.34 KB, 274x365 - viewed 223 times.)

* Slika - PRINCESS EUGENIE SHAKOVSKAYA.jpg (14.39 KB, 274x365 - viewed 244 times.)

* Slika - Princess Eugenia Mikhailovna Shakhovskaya and aviator Abramowitsch.jpg (175.21 KB, 720x522 - viewed 282 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #27 on: November 03, 2011, 12:57:24 am »

Наишли смо на два извора о првом обарању војног авиона у ваздуху.
Немамо нешто меродавно да би оспорили или потврдили те податке, већ да их примимо онако како су дати.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* FIRST AIR VICTORY IN WW I, 1914.jpg (273.49 KB, 1004x822 - viewed 224 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #28 on: November 03, 2011, 10:31:26 am »

-   NAJBRŽI NEMAČKI AVION U PRVOM SVETSKOM RATU bio je „Fokker D VIII“ konstruktora Anthony Fokkera.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - Fokker D.VIII
Inače Fokker je Holanđanin. Taj avion je u brišućem letu mogao da postigne maksimalnu brzinu  od 204 km/čas, pogon mu je bio 9-to cilindrični rotirajući-zvezdasti motor   Oberursel Ur.II. snage 82 KW

 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - Fokker D.VIII u planu

Po konstrukciji, Fokker D.VIII bio je monoplan  visoko krilac, drvne konstrukcije.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika- Oberursel Ur.II
Pored motora Oberursel Ur.II, ugrađivani su i motori marke Goebel Goe.III, snage 119 KW. Ovo je sa Wikipedije, dok drugi izvori navode, nešto skromnije podatke za ovaj motor.
http://www.century-of-flight.net/Aviation%20history/airplane%20at%20war/upload2/Goebel%20Goe%20III.htm

 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
slika – zvezdasti motor Gobel Goe III



Osnovni TT podaci:
- Namena: lovac / izviđač
- posada: 1 član
- prvi let: maj/jun 1918
Dimenzije

- dužina: 5.86 m (19 ft 4 in)
- Raspon krila : 8.40 m (27 ft 6.75 in)
- Visina: 2.80 m (9 ft 3 in)
-   Površina krila 10.7 m² (115.5 ft²)
-   Težina praznog aviona: 384 kg (848 lb)
-   Maksimalna težina u poletanju: 562 kg (1,238 lb)
-   Pogonska grupa: 1 × Oberursel UR.II, 82 kW (110 hp)
Performanse
-   Maksimalna brzina: 204 km/h (127 mph)
-   Krstareća brzina: 6,300 m (20,670 ft)
Naoružanje
•   2 × 7.92 mm Spandau MG08 machine guns
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika - A later production version of the lMG 08
http://en.wikipedia.org/wiki/Maschinengewehr_08

Veza ka opisu aviona.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fokker_D.VIII



* slika - Fokker D.VIII.jpg (362.78 KB, 2120x1387 - viewed 380 times.)

* slika - Fokker D.VIII u planu.jpg (440.31 KB, 1964x754 - viewed 257 times.)

* Slika- Oberursel Ur.II.jpg (61.06 KB, 640x306 - viewed 246 times.)

* slika - Gobel Goe III.jpg (158.48 KB, 645x584 - viewed 293 times.)

* Spandau MG08 machine guns.jpg (92.13 KB, 696x461 - viewed 232 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #29 on: November 03, 2011, 10:53:25 am »

Наишли смо на два извора о првом обарању војног авиона у ваздуху.
Немамо нешто меродавно да би оспорили или потврдили те податке, већ да их примимо онако како су дати.


Mislim da se Nesterov Taran ne može smatrati vazdušnom pobedom u klasičnom smislu, obzirom da protivnik nije oboren vatrenim oružjem, i da su oba aviona uništena tom prilikom, a piloti poginuli. Zato mislim da je ovo što si ti našao ipak merodavnije u smislu "vazdušne pobede".
Naravno, Nestorov je značajan kao pionir akrobatskog letenja, i pilot koji je prvi učestvovao u vazdušnom duelu.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 23 queries.