Pioniri vazduhoplovstva

<< < (14/32) > >>

Љуба:
-   PRVA ŽENA PILOT U VELIKOJ BRITANIJI  bila je Hilda Beatrice Hewlett (17 Februar 1864 – 21 Avgust 1943).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – Hilda Hewlet

Hilda je prva britanka koja je stekala zvanje pilot, tj. dobila pilotsku dozvolu. Bilo je to 29.avgusta 1911.  Takođe, prva je osoba koja je otvorila i vodila pilotsku školu na prostoru Velike Bitanije, još od 1910. Iz ove škole je izašlo više vrsnih pilota, a pored školske delatnosti, bavila se i izradom aviona. Naziv ove firme je “Hewlett & Blondeau” i  proizilazi iz činjenice da je posao obavljala u ortaluku sa Gustav Jules Eugene Blondeau francuskim  pilotom  i inžinjerom.

Njihova firma je proizvela više od 800 aviona. Najpoznatiji je svakako:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
An Avro 504 near Cambridge. During World War I Hewlett & Blondeau produced Avro 504 planes under licence
Policenci su proizvođeni avioni firmi Farman , Caudron i Hanriot .

Doprinos vazduhoplovstvu predstavlja i činjenica, da je u ovoj školi pilotski, a i vazduhoplovni zanat stekao slavni britanac Sopwith Thomas .

http://thethunderchild.com/YouFlyGirl/Pilots/HildaHewlett.html
http://www.teara.govt.nz/en/biographies/4h30/1
http://en.wikipedia.org/wiki/Hewlett_%26_Blondeau
http://en.wikipedia.org/wiki/Gustav_Blondeau

Љуба:
-   PRVI POKUŠAJ BOMBARDOVANJA IZ VAZDUHA učinili su Austrijanci 1849.godine
U ratu Austrije protiv republike San Marco (Republica de San Marco) 1848/1849, učinjen je prvi pokušaj bombardovanja iz vazduha. Naime, Austrijanci su napravili oko 200 balona, po nacrtima Montgolfiéres, naoružali ih eksplozivnim napravama i pustili prema gradu Veneciji. Bombe su opremljene “vremenskim osiguračem” ali je napad propao, jer je vetar okrenuo smer i balone vratio na Austrijsku stranu.
Ova ideja je tinjala sve do drugog svetskog rata, kada su je Japanci oživeli.
Извор

Sledeći pokušaj bombardovanja balonima odigrao se 1959. tokom francusko-austrijskog rata, i ovoga puta rezultata nije bilo

MOTORISTA:
Eskadrila 77

Kada se pomenu PSR i Armée de l'Air, u to doba poznatije pod imenom Service Aéronautique, u istom kontekstu, svi se sete poznatih Roda. Međutim u to doba su i Rode imale svog rivala, eskadrilu 77 poznatu i pod imenom "Les Sportifs". Nadimak ove jedinice je došao od velikog broja sportista i plejboja predratne francuske, koji su služili u njoj. Neki od najpoznatijih su svakako Maurice Boyau, kapiten francuske ragbi reprezentacije i André Boillot, trkački as koji je vodio žestoku borbu i izgubio je protiv tri bela mercedesa na zadnjem gran priju pre rata.

Amblem eskadrile
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova eskadrila je bila eksluzivni klub, gde su privatni prihodi njenih članova bili ogromni u poređenju sa platama koje je delila republika ostalim pilotima. Oni su sa sobom vodili svoje sluge, vozili svoja kola, a njihove dame su bile smeštene u najboljim hotelima u području njihovog boravka. Njihov uticaj i veze koje su imali, pogotovo od njihovog komandira kapetana L`Hermittea, osiguravali su da njihova oprema i letelice budu vrhunske, kao i da uvek imaju dovoljno publiciteta. S druge strane, kada se pogleda njihov skor u oborenim letelicama, vidi se da su njeni članovi najviše vremena provodili u obaranju balona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ko je ko na slici: 1 Caporal Henri Guillaume,2 ?, 3 Ltt André Georges, 4 ?, 5 Cne Jean de l’Hermitte, 6 Cne Pierre de Mouronval, 7 Sgt Maurice Boyau, 8 ?, 9 Sgt Yves Barbaza, 10 Caporal Pierre Berthier, 11 Sgt Paul Delestre, 12 Sgt André Boillot, 13 caporal André Géhin, 14 Adj Luc Sardier i 15 Adj Henri Rebourg

Iako mnogi smatraju da oborene balone ne bi trebalo brojiti u vazdušne pobede, mora se shvatiti da su napadi na njih bili veoma rizičan posao. iako baloni nisu mogli da manevrišu, bili su veoma dobro branjeni topovima i mitraljezima sa zemlje, a neretko i lovačkim avionima. Sve u svemu eskadrila je imala ukupno 61 vazdušnu pobedu, od kojih 25 balona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Eskadrila je osnovana 19. septembra 1916 godine u mestu Lyon-Bron. Na početku je bila opremljena avionima Nieuport XII, 16 i 17, i nosi prefiks N. U avgustu 1917 dobija lovce SPAD, kada dobija i prefiks SPA. Od maja 1918, ulazi u sastav lovačke grupe 17 ( Groupe de Chasse n° 17 - GC 17) zajedno sa eskadrilama SPA 89, SPA 91 i SPA 100. Danas tradiciju ove eskadrile nastavlja francuska jedinica EC 01.007 Provence, koja leti na avionima Rafale B/C

Љуба:
-   PRVI KONSTRUKTOR ITALIJANSKIH CEPELINA bio je Umberto Nobile (21.januar 1885 – 30.jul 1978)
Nobile je pored bavljenja aeroinžinjerstvom bio poznat i kao polarni istraživač.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vratimo se cepelinima.
Od rane maldosti ga je zanimala problematika letenja, a posebno baloni i cepelini. Vojska se zainteresovala za njegove radove, te je prešao da radi za potrebe vojske.
Zaslužan je, pre svega  za razvoj  Polukrutih vazdušnih brodovi po konstrukciji tzv. Nepotpunog okvira nazvani još i “Meki dirižabli”.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – u skladu sa letačkom tradicijom Nobile sa psom

Ovakav vid konstrukcije primenjivao se do kraja XIX veka, a Nobile je pokušao da ga osavremeni, što mu je i uspelo. Priznaje da su njegovi cepelini bili slabiji od nemačkih. Nisu mogli visoko da se penju, zapravo samo do 4.000 metara, ali su zato bili daleko brži. Kako nisu bili primenljivi za bombarderska dejstva korišćeni su za izviđačke zadatke.

Prva njihova vojna upotreba bila je tokom italijansko-turskog rata 1912. A nastavila se u prvom svetskom ratu.
Nobile takođe, priznaje da se oduševiljavao  nemačkim cepelinima, a posebno kad je jedan od njih doleteo u Italiju, preletevši oko 5.000 milja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slike – cеpelin “Norge”

Ipak je postao poznatiji posle PSR, kada je konstruisao capelin “NORGE” i krenuo 12.maja 1926. preko severnog pola iz Evrope u Ameriku. Otom ćemo pisati u nastavku teme.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – capelin “meke” konsdtrukcije “ITALIA”

Iako najpoznatiji po ovom tipu cepelina Norge se morao pomiriti sa činjenicom da su od 1930-ih oni  pali u nemilost zbog tehnološkog napretka u razvoju  “Zeppelin NT”.

http://en.wikipedia.org/wiki/Umberto_Nobile
http://en.wikipedia.org/wiki/Airship_Italia

Љуба:
-   PRVI LETOVI BALONOM U CARSKOJ RUSIJI   -  prve letove balonom  na teritoriji carske Rusije napravio je André-Jacques Garnerin (31.januar, 1769 – 18.avgust, 1823) 20. juna i 18. jula 1803., u St. Petersburgu i na 20. septembra 1803, u Moskvi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika – Garnerin se bavio i projektovanjem padobrana

Nakon prvog leta, koji je usmeren  prvenstveno za zabavu, aerostat-balon je počeo da se koristiti za naučne i  vojne svrhe (za proučavanje atmosfere, kartografiju, izviđanje i tako dalje). 30. juna 1804, u St. Petersburgu Ruski naučnik  D. Zakharov i belgijski fizičar E. Robertson su leteli u balonu po prvi put u istoriji, u svrhu promatranja različitih fizčkih fenomena. Let je trajao tri sata i 45 minuta, a balon se podigao se na visinu od 2.550 m. Zakharov je prvi koristitio konopac s težgom na kraju (povodac) za kočenje i meko sletanje. U februaru 1805. Organizovana je i izvedena naučna ekspedicija – balonom oko “sveta”. Članovi ekspedicije bili su naučnici pod zapovedništvom admirala I.F Kruzenshtern-om, koji su u gradu Nagasakiju (Japan), prvi  poslali jedan balon(napunjen toplim vazduhom) u atmosferu  u cilju promatranja vazdušnih strujanja na velikim visinama.

http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Aerostation

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page