PALUBA
April 28, 2024, 02:30:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Služba traganja i spasavanja; Pomoć  (Read 6015 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« on: July 26, 2008, 11:33:26 am »

Prijatelji

Moze li mi neko pružiti informacije o Službi traganja i spasavanja (istorijat,organizacija, pripadniost vidu VS, da li je isključivo profesionalnog sastava, MTS koja koriste, gde su stacionirani, ratna iskustva i sl.)

Pozdrav
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #1 on: July 28, 2008, 08:04:15 pm »

То је пуно питања, али ево пар основних информација које су мени познате.

Историјат ми није познат. Данас у 63. падб постоји чета СТС, а постојала је и у некадашњој 63. падбр. Поред те чете, на аеродромима је била организована СТС од припадника војне полиције.
У састав групе која извршава задатак трагања и спасавања, поред војника, обично улази и мед. техничар, или лекар. 
Група се транспортује хеликоптером, готово обавезно типа Ми-8. Поред осталог, обавезан део опреме је и санитетски материјал за пружање прве помоћи, носила...

Треба нагласити да поред мирнодопског, постоји и борбено трагање и спасавање. То подразумева спасавање, нпр. обореног пилота који може да се налази и на привремено запоседнутој територији од стране непријатеља. Група за СТС је наоружана лаким пешадијским наоружањем, опремљена средствима везе, средствима за дневно и ноћно осматрање, користи и специјално обучене псе трагаче. Хеликоптер и групу обично обезбеђују 2 борбена хеликоптера Гама, а такође се упућује као претходница, извиђачки хеликоптер Хера.
Што се тиче ратних искустава, она датирају још од 1991. године када су спасавани пилоти ЈНА оборени изнад територије Хрватске, а најсвежија искуства борбеног ТС су стечена за време агресије НАТО на СРЈ 1999. године.

Што се тиче припадности виду, чета СТС 63. падб припада Спецбр КоВ, а на аеродромима се могу формирати групе из састава ВС и ПВО. Хеликоптери припадају ВС и ПВО.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #2 on: July 28, 2008, 09:48:49 pm »

Хеликоптер и групу обично обезбеђују 2 борбена хеликоптера Гама, а такође се упућује као претходница, извиђачки хеликоптер Хера.

Uh... Naši koriste Gazele za ovakve zadatke Shocked To je baš hrabro! Da li nose bar neki dodatni oklop ili su skoro ko iz Mostara izašli?
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #3 on: July 28, 2008, 10:49:04 pm »

Machak je pisao da u okviru 63.padobranske brigade/bataljona ima deo za CSAR ali neka me neko ispravi ako grešim ja mislim da naši samo odrađuju SAR (ili su do sada radili), kao 1999., bez ikakve borbene komponente akcije. Ja mislim da mi nemamo namenski određenu jedinicu/četu/grupu šta već, koja bi mogla na neprijateljskoj teritoriji da obavi borbeno traganje i spašavanje. Možda grešim. Huh?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: July 29, 2008, 08:19:47 am »

Prema autoru knjige "Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana",ppukkovniku Vidosavu Kovačeviću,za akcije traženja i spasavanja je bila zadužena 714 protivoklopna helikopterska eskadrila.Citiram:Eskadrila nazvana "Senke" je formirana 1981 godine u Nišu,a kasnije prebazirana na aerodrom Lađevci.Namenjena je za borbu protiv tenkova i oklopnih vozila,kao i za akcije traganja i spasavanja.Ova eskadrila je naoružana helikopterima Gazela i Gama.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #5 on: July 29, 2008, 11:49:04 am »

Quote
Uh... Naši koriste Gazele za ovakve zadatke Shocked To je baš hrabro! Da li nose bar neki dodatni oklop ili su skoro ko iz Mostara izašli?
@Bane:
Па то је тако, шта да се ради када немамо ништа друго. Никакав додатни, оклоп, значи можеш да га скинеш "танџаром".  Grin Свакако би добродошао Ми-24, али биће и то једног дана, када се буду ремонтовала барем она 2 која сада имамо.

Quote
Machak je pisao da u okviru 63.padobranske brigade/bataljona ima deo za CSAR ali neka me neko ispravi ako grešim ja mislim da naši samo odrađuju SAR (ili su do sada radili), kao 1999., bez ikakve borbene komponente akcije. Ja mislim da mi nemamo namenski određenu jedinicu/četu/grupu šta već, koja bi mogla na neprijateljskoj teritoriji da obavi borbeno traganje i spašavanje. Možda grešim. Huh?
@Zaslon:
Чета СТС је, између осталог, намењена управо и за борбено трагање и спашавање (енг: Combat  Search And Rescue). Ја сам баш напоменуо да су осбособљени да изврше задатак на, од стране непријатеља, привремено запоседнутој, нашој територији. Суштински се задатака не би много разликовао ни када би га требало одрадити на територији друге државе, али то је већ друго питање и тиче се доктрине употребе ВС, тренутне одлуке у датој ситуацији и сл.
Оспособљеност за такве задатке је демонстрирана на пример, на отварању 204. аб на аеродрому Батајница 2006. године:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Такође и на заједничкој тактичкој вежби са припадницима НГ Охаја у Нишу 2007. године:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Prema autoru knjige "Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana",ppukkovniku Vidosavu Kovačeviću,za akcije traženja i spasavanja je bila zadužena 714 protivoklopna helikopterska eskadrila.Citiram:Eskadrila nazvana "Senke" je formirana 1981 godine u Nišu,a kasnije prebazirana na aerodrom Lađevci.Namenjena je za borbu protiv tenkova i oklopnih vozila,kao i za akcije traganja i spasavanja.Ova eskadrila je naoružana helikopterima Gazela i Gama.
@MOTORISTA:
То је ваздухопловна компонента. Недавно су, на пример, у акцији трагања за пилотом који се катапултирао из Орла који је пао код Баранде, учествовали хеликоптери са Батајнице и из Ниша. Као што сам већ рекао, борбене групе за СТС су понекад биле формиране на локалном нивоу одређене ваздухопловне базе. Тако су на аеродрому Слатина код Приштине, за СТС били ангажовани припадници аеродромске ВП.

Пред крај прошле године је у команди ВС и ПВО делегација америчког РВ одржала семинар о њиховим искуствима везаним за СТС.

Посебно питање је СТС која треба да постоји за потребе Агенције за контролу летења. Недавно сам чуо део расправе о томе и у српском парламенту. Један посланик је напоменуо како је то традиционално био задатак војске, међутим, сада је поверен МУП-у. О томе ће се тек у будућности знати нешто прецизније.





* 1.jpg (43.48 KB, 640x434 - viewed 114 times.)

* 2.jpg (24.28 KB, 640x434 - viewed 114 times.)

* 3.jpg (19.56 KB, 400x246 - viewed 180 times.)

* 4.jpg (27.58 KB, 400x264 - viewed 105 times.)

* 5.jpg (28.49 KB, 400x267 - viewed 124 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 11:11:58 am by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
milan11
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 25



« Reply #6 on: November 26, 2008, 05:45:08 pm »

interesantan link o udesima u JRV: http://www.yuairwar.com/gubici1.asp

p.s. nemam nista protiv da se link premesti na prikladniju temu ukoliko to moderator smatra
« Last Edit: November 27, 2008, 12:17:10 am by Broker » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.