PALUBA
April 26, 2024, 09:55:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivvazduhoplovni raketni sistem 2K12 "KUB"  (Read 92809 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #15 on: January 05, 2019, 09:15:35 pm »

Треба дати паре за нов систем. Ко нема, тај се сналази како зна и уме. Видео си како су Кубанци цео систем С-75 поставили на оклопно тело Т-55.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #16 on: January 05, 2019, 09:16:17 pm »

Па може тамо нека "Буркина Фасо" да би се тамошњи "гуру" хвалио да има супер моћно оружје... Лепо и опасно изгледа, а да ли чему служи, ко те пита... заправо, можда би оборили неки хеликоптер из сличне суседне државице...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #17 on: January 05, 2019, 09:42:16 pm »

Веруј ми да сам и ја за неки БУК М2 или М3 или ТОР, али треба то платити. Наравно и три дивизиона С-300 поред тога. Опет све то кошта.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: January 06, 2019, 03:26:20 pm »

Pre bih uzeo S-350.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #19 on: January 07, 2019, 12:11:18 am »

Quote
Веруј ми да сам и ја за неки БУК М2 или М3 или ТОР, али треба то платити. Наравно и три дивизиона С-300 поред тога. Опет све то кошта.

То ипак мање кошта него улагање у старе авионе. Можда у суми новца која би се издвојила и није тако (системи ПВО су такође скупи), али у ефекту, односно ономе што они могу учинити потенцијалном противнику далеко, далеко надмашују старе, па и нове авионе које смо купили или добили (или би купили, мислим на нове). Ето, сад ћемо имати авионе за аеромитинге (и тај "ерполисинг"), али ће нам ПВО бити врло слаба. Сума, сумарум нећемо имати ништа.
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #20 on: January 07, 2019, 12:36:46 pm »

Quote
Веруј ми да сам и ја за неки БУК М2 или М3 или ТОР, али треба то платити. Наравно и три дивизиона С-300 поред тога. Опет све то кошта.

То ипак мање кошта него улагање у старе авионе. Можда у суми новца која би се издвојила и није тако (системи ПВО су такође скупи), али у ефекту, односно ономе што они могу учинити потенцијалном противнику далеко, далеко надмашују старе, па и нове авионе које смо купили или добили (или би купили, мислим на нове). Ето, сад ћемо имати авионе за аеромитинге (и тај "ерполисинг"), али ће нам ПВО бити врло слаба. Сума, сумарум нећемо имати ништа.

Ne bih se slozio.Ta teza koju mnogo ljudi protura kako treba "bataliti" avijaciju i sve pare uloziti na PVO sisteme prema mom misljenju je jedna od najpogubnijih.Jer onog trenutka kada tvoj neprijatelj zna da ti nemas vise cime da udaris po njegovim objektima u dubini teritorije, on je vec (ako je pametan) zargonski receno "upola vec dobio rat".Nezaboravite da je u jesen 1995. samo 8 Orlova i 15-ak Jastreba spasilo sudbinu milion i po Srba preko Drine (jedinice KOV su bile pred slomom, cela Banja luka "spakovana" za beg, a da je pala Banja luka palo bi i sve ostalo kao kula od karata).
Prema tome JEDNO bez DRUGOG (PVO bez aviona) prosto NE MOZE (ako hocete da se na ozbiljan nacin bavite svojom odbranom).

Bio sam sokiran kada sam citao, kolike je snage lovacke avijacije NATO 1999. godine angazovao samo kao lovacku zastitu iznad Jadrana, sprecavajuci neki eventualni "kamikaza" napad nasih aviona LBA na njihove objekte u Italiji itd....Onog trenutka kada su unistili vecinu PSS (a nasi prestali da ih popravljaju i uopste prestali sa letovima posle pogibije Milenka Pavlovica) za njih je to bilo VELIKO OLAKSANJE (bez obzira sto su imali na raspolaganju stotine aviona za tu operaciju)...Prema tome nece biti da samo PVO sistemi dobijaju i odvracaju rat...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #21 on: January 07, 2019, 12:44:28 pm »



Наравно, најбоље оружје против авиона је ДРУГИ АВИОН. ако га имаш!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #22 on: January 07, 2019, 01:00:53 pm »

Треба имати добар СИСТЕМ ПВО, а који се састоји од:

1. ЛА
2. АРЈ ПВД
3. јединица ВОЈИН
4. јединица за ЕИ и ПЕД.

Сама ЛА или саме АРЈ за ПВД не могу да одбране земљу од непријатељског РВ-а.

Што се тиче КУБ-а, добар је он, али се мора унапредити барем мало јер овакав какав је, не може трајати заувек, а и непријатељ је већ изучио како функционише.
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #23 on: January 07, 2019, 01:09:01 pm »

Треба имати добар СИСТЕМ ПВО, а који се састоји од:

1. ЛА
2. АРЈ ПВД
3. јединица ВОЈИН
4. јединица за ЕИ и ПЕД.

Сама ЛА или саме АРЈ за ПВД не могу да одбране земљу од непријатељског РВ-а.


Amin!Nazalost u javnosti tj. kod prosecnog Srbina "laika" vlada uvrezeno ubedjenje da je 2 baterije S-300 dovoljno da dobije bilo koji rat (sto je potpuno pogresno, jer da je to u stvarnosti tako, korisnici ovog sistema ne bi uopste ni kupovali lovacke tj. visenamenske avione a itekako ih kupuju itd)....
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #24 on: January 07, 2019, 01:58:24 pm »

Мора све да се има. Опет ја сматрам да Србија треба да набави савремени ракетни систем ПВО територије попут С-300 (три дивизиона), а поред њега и све ово што сам горе навео... Ако мисли да буде неутрална.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #25 on: January 07, 2019, 08:13:40 pm »

Треба имати добар СИСТЕМ ПВО, а који се састоји од:

1. ЛА
2. АРЈ ПВД
3. јединица ВОЈИН
4. јединица за ЕИ и ПЕД.

Сама ЛА или саме АРЈ за ПВД не могу да одбране земљу од непријатељског РВ-а.


Amin!Nazalost u javnosti tj. kod prosecnog Srbina "laika" vlada uvrezeno ubedjenje da je 2 baterije S-300 dovoljno da dobije bilo koji rat (sto je potpuno pogresno, jer da je to u stvarnosti tako, korisnici ovog sistema ne bi uopste ni kupovali lovacke tj. visenamenske avione a itekako ih kupuju itd)....

Ја сам РВ и ПВО доживео изнутра и јако добро знам о чему причам. И ако ћемо бити озбиљни ратове води и добија КоВ. А нама је КоВ у врло лошем стању. И управо у њега треба уложити највише средстава (и сразмерно и сумом). Џабе нам најбољи авиони и ПВО ако нема пешадинца. А то сви ви заборављате.

Наравно да је потребно складно развијати све водове и родове. Међутим, ми смо и временском и технолошком заостатку више деценија и тешко је надоместити све то. Једноставно нема се пара за све одједном. Хајде да направимо приоритете у складу са могућим догађајима ("опасности, ризици и претње") а не руковођени разним лобијима где свако себе сматра најважнијим.

ПС: Немој молите о бајкама из ових наших ратова ко је кога спасио... остави то за негде друге. Ово није тема за то, а био сам у свему томе па понешто мало више знам него кажем. Бања Луку је "спасила" политика не авиони.

А око борбен авијације можда нисте, знали један Мексико нема борбену авијацију и ништа им не фали.
 
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #26 on: January 07, 2019, 08:33:23 pm »

Primer clana 11 je da su posao odradili bombarderi, ne LA. A i ruku na srce, protivnik nije imao cime da se brani od njih.
Drugo, koga mi mozemo da napadamo "u dubinu teritorije"? 99. smo mogli da napadnemo ciljeve u ALbaniji, Makedoniji, BiH, Madjarskoj ali nismo. Svima je jasno zasto.Mi prvo trebamo biti svesni ko smo i gde se nalazimo, i zasto kupujemo naoruzanje. Ako kupujemo LA da bi se branili od NATO, nista nam nece vredeti ni 50 aviona. Sa obzirom da je NATO svuda oko nas, za koga onda kupujemo LA? Zarad prestiza i jeftinih politickih poena. RV, posebno LA uzimaju mnogo para, prosto to su skupi sistemi, s ogromnom logistikom, a sa druge strane KoV se i dalje klacka u TAM-150, od modernijeg pesadijskog naoruzanja nema nista, sisteme da ne pominjem, gadjanja se izvode jednom u 5 godina jer se nema para, vojska je demotivisana i masovno napusta redove ukljucujuci i staresine, draze im je da voze kamion djubretarac u Nemackoj. Da se razumemo, ja bih voleo da Srbija ima dobru RV, ali ipak mislim da je ona nesto sto bi trebalo doci na zadnjem mestu iza svega ostaloga.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #27 on: January 07, 2019, 09:23:39 pm »

Треба имати добар СИСТЕМ ПВО, а који се састоји од:

1. ЛА
2. АРЈ ПВД
3. јединица ВОЈИН
4. јединица за ЕИ и ПЕД.

Сама ЛА или саме АРЈ за ПВД не могу да одбране земљу од непријатељског РВ-а.


Amin!Nazalost u javnosti tj. kod prosecnog Srbina "laika" vlada uvrezeno ubedjenje da je 2 baterije S-300 dovoljno da dobije bilo koji rat (sto je potpuno pogresno, jer da je to u stvarnosti tako, korisnici ovog sistema ne bi uopste ni kupovali lovacke tj. visenamenske avione a itekako ih kupuju itd)....

Ја сам РВ и ПВО доживео изнутра и јако добро знам о чему причам. И ако ћемо бити озбиљни ратове води и добија КоВ. А нама је КоВ у врло лошем стању. И управо у њега треба уложити највише средстава (и сразмерно и сумом). Џабе нам најбољи авиони и ПВО ако нема пешадинца. А то сви ви заборављате.

Наравно да је потребно складно развијати све водове и родове. Међутим, ми смо и временском и технолошком заостатку више деценија и тешко је надоместити све то. Једноставно нема се пара за све одједном. Хајде да направимо приоритете у складу са могућим догађајима ("опасности, ризици и претње") а не руковођени разним лобијима где свако себе сматра најважнијим.

ПС: Немој молите о бајкама из ових наших ратова ко је кога спасио... остави то за негде друге. Ово није тема за то, а био сам у свему томе па понешто мало више знам него кажем. Бања Луку је "спасила" политика не авиони.

А око борбен авијације можда нисте, знали један Мексико нема борбену авијацију и ништа им не фали.
 

Мислим да Србија, ако жели да има ОС у складу са 20-им, не 21-им, већ 20-им веком, би требало, по мом мишљењу да има ефикасан систем ПВО, а то подразумева горе наведене ставке.

Све почиње од политике како ти кажеш. Најпре се огледа у Уставу, а затим у Стратегији одбране. Ми смо ту себе декларисали као неузталну земљу која сарађује са НАТО и осталима. У суштини не зна се јасно шта је правац развоја. Друге државе које су биле чланице Варшавског договора су већ преломиле и оне своје ОС развијају у складу са потребама које одређује НАТО. Тако Чеси могу да живе са једном ескадрилом ЈАС-39 и са нешто дивизиона КУБ-ова док они који су на ''првој линији фронта'' попут Пољака, морају да улажу знатно више те купују патриот, Ф-16, Леопард2а5 итд., а разматрали су и Ф-35. Србија није одредила јасно ко су јој пријатељи, а ко непријатељи те стога и постоји оваква ситуација. Да сутра уђемо у НАТО нама не би требала јака војска већ би се спремали само за мировне мисије и Baltic air policing ако би имали чиме да летимо. О С-300 или нечему сличном не би се ни причало.

Шта фали Мексику? Ништа. Америка га држи. Нема с ким да ратује, нико му не прети па му изгледа и не треба ништа. Овде код нас, барем на вестима, стање је променљиво: подизање борбене готовости, најаве сукоба, запаљиве изјаве, захтеви за измену постојећих граница итд. Није исто.

Словенија је све до уласка у НАТО имала идеју да набави око 20-так ЈАС-39. Када су ушли у Алијансу од тога није било ништа. Зашто? Зато што су им Брисел и Вашингтон одредили место које не предвиђа постојање ЛА. Купили су ПВО систем ''роланд'' који више не користе јер им је речено да им не треба. Хрвати немају систем ПВО у целини и у смислу који сам горе навео. Они војску наоружавају исто у складу са захтевима и потребама НАТО. Чеси су имали С-200, С-125 и С-75. Све је отишло у фурду, а ништа ново није набављено јер према процени НАТО њих неће нико напасти у тој мери да ће им сл. системи затребати. Тако су прошли и Мађари.

Ја нигде нисам навео да Србији и њеним ОС не треба пешадија и мислим да нема потребе то говорити. Моје виђење свега овога се разликује од твог и сматрам да свака држава која мисли и жели да буде неутрална мора да има ово што сам побројао јер искуства из претходних ратова то говоре. Ако Србија уђе у НАТО, њој неће требати С-300 или сл. систем јер неће ратовати против НАТО-а већ ће се преоријентисати на неке друге циљеве као што су то урадиле и др. државе сличне величине и снаге.

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #28 on: January 08, 2019, 12:27:07 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Untitled.jpg (246.93 KB, 983x637 - viewed 105 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #29 on: January 08, 2019, 12:08:49 pm »

Negde sam pročitao da je kao startni motor za R-60 i R-73 uzet motor rakete za VBR M-63.

Р-73 са стартним мотором је изузетна ракета земља-ваздух. Спрегнута са термовизијом, или неким другим пасивним осматрачким сензором постаје опасан и жилав систем.

А пропо НАТО окружења о коме пишете и с којим смо скренули мало у офф... прича да је узалудно и бесмислено набављати наоружање и оружне системе јер је свуда около НАТО је погубна и опасна. Ако се не варам, узајамна помоћ и колективна одбрана важи само ако је нека, или више њих, чланица НАТО-а нападнута. Шта ако нека чланица НАТО-а, а мимо савеза, одлучи да оружјем ријеши неки спор са Србијом? Да ли би то био рат са том чланицом или са НАТО-ом... Шта ако неколико чланица савеза, на своју руку, одлучи да је боље да сјеверна граница Србије иде Савом и Дунавом... Мислите ли да су и унутар савеза сви сигурни, да ли се Грчка наоружава због руске пријетње или због Турске?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.